Results 1 to 12 of 12

Thread: Russian Nationals

  1. #1
    All Hail Queen Yu-Na!!!!!! SailorGalaxia518's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Massena, NY
    Posts
    3,756

    Russian Nationals

    Don't they start next week. If so, is their a roster?

  2. #2
    Skating Freak Barbie
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Nevada
    Posts
    1,489
    From the Russian federation page:

    1. Venue
    2. Schedule of Competitions
    3. Referees
    4. List of Participants
    5. Practice Schedule
    6. Official Hotel

    Venue: Ice Arena "Arena - Mytishi"
    17, Letnaya str, Mytishi, Moscow reg.
    Metro Station "Medvedkovo"
    mini-bus №169

    Schedule of Competitions

    January 3, Wednesday
    15:00 Referees’ Meeting
    16:00 Judges’ Meeting
    19:00 Draws
    January 4, Thursday
    15:30 – 16:45 Ice Dancing, Compulsory Dance
    16:45 – 17:05 Ice Resurfacing
    17:05 – 17:35 Opening on Ice
    17:35 – 17:55 Ice Resurfacing
    17:55 – 20:10 Ladies, Short Program
    20:10 – 20:30 Ice Resurfacing
    20:30 – 22:40 Men, Short Program
    January 5, Friday
    15:30 – 17:15 Ice Dancing, Original Dance
    17:15 – 17:35 Ice Resurfacing
    17:35 – 19:25 Pairs, Short Program
    19:25 – 19:45 Ice Resurfacing
    19:45 – 22:15 Ladies, Free Skating
    January 6, Saturday
    15:30 – 17:30 Ice Dancing, Free Dance
    17:30 – 17:50 Ice Resurfacing
    17:50 – 17:50 Pairs, Free Skating
    19:50 – 20:10 Ice Resurfacing
    20:10 – 22:40 Men, Free Skating
    January 7, Sunday
    14:00 – 17:30 Award Ceremony and Exhibitions

    Referees:
    Alexandre Gorshkov – Ice Dancing
    Marina Sanaya – Ladies
    Tatiana Danilenko – Men
    Igor Obraztsov – Pairs

    List of Participants

    PAIRS

    1.Maria Petrova – Alexey Tikhonov – FSS St.Petersburg
    2.Julia Obertas – Sergei Slavnov – FSS St.Petersburg
    3.Maria Mukhortova – Maxim Trankov – FSS St.Petersburg
    4.Elena Efaeva – Alexei Menshikov – FSS Perm
    5.Anastasia Khodkova – Pavel Slusarenko –FSS Perm
    6.Vera Bazarova – Jury Larionov – FSS Perm
    7.Arina Ushakova – Sergei Karev – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    8.Daria Kazuchiz – Sergei Roslyakov – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    9.Lubov Bakirova – Artem Patlasov – FSS Perm
    10.Tatiana Esich – Vitaly Babkin – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    11.Anastasia Ignatieva – Mikhail Bolshedvorsky – FSS #37, Moscow

    Substitute: Ekaterina Sheremetieva – Mikhail Kuznetsov
    FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    Men

    1.Andrei Lutai – FSS St.Petersburg
    2.Konstantin Menshov – FSS St.Petersburg
    3.Sergei Voronov – FSS St.Petersburg
    4.Nikita Mikhailov – FSS St.Petersburg
    5.Ilia Klimkin – FSS “Moskvich”, Moscow
    6.Alexander Uspenskiy – FSS “Moskvich”, Moscow
    7.Vladimir Uspenskiy – FSS “Moskvich”, Moscow
    8.Andrei Gryazev – CSKA, Moscow
    9.Mikhail Magerovsky – CSKA, Moscow
    10.Denis Leushin – CSKA, Moscow
    11.Ivan Tretiakov – CSKA, Moscow
    12.Artem Borodulin – FSS Perm
    13.Sergei Dobrin – FSS “Moskvich”, Moscow
    14.Sergei Rozanov – FSS “Junost Moskvy”, Moscow
    15.Alexander Shubin – FSS “Moskvich”, Moscow
    16.Andrei Lezin – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    17.Alexander Kondakov – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    18.Maxim Sheplonov – FSS St.Petersburg

    Ladies

    1.Katarina Gerboldt – FSS St.Petersburg
    2.Ksenia Doronina – FSS St.Petersburg
    3.Aljona Leonova – FSS St.Petersburg
    4.Elena Sokolova – FSS “Moskvich”, Moscow
    5.Victoria Volchkova – FSS “Moskvich”, Moscow
    6.Arina Martynova – FSS “Moskvich”, Moscow
    7.Olga Naidenova – FSS “Moskvich”, Moscow
    8.Elena Zhidkova – FSS “Moskvich”, Moscow
    9.Alexandra Ievleva – F SS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    10.Margarita Tertychnaya – FSS “Junost Moskvy”, Moscow
    11.Ekaterina Kozyreva – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    12.Nina Petushkova – FSS, Moscow reg.
    13.Lilia Biktagirova – CSKA, Moscow
    14.Kristina Stepanova – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow


    ICE DANCING

    1.Oxana Domnina – Maxim Shabalin – FSS, Moscow reg.
    2.Anastasia Platonova – Andrei Maximishin – FSS, Moscow reg.
    3.Jana Khokhlova – Sergei Novitsky – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    4.Ekaterina Rubleva – Ivan Shefer – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    5.Olga Gmyzina – Ivan Lobanov – FSS Rostov-on-Don, Kirov
    6.Yulia Zlobina – Alexei Sitnikov – FSS Rostov-on-Don, Kirov
    7.Anastasia Yakovleva – Ivan Manvelov – FSS “Vorobjevy Gory”, Moscow
    8.Ksenia Shmyrina – Denis Bazdyrev – FSS #37, Moscow

    Practice Schedule

    January 3, Wednesday
    10:00 – 10:30 Ice Dancing, Compulsory Dance Group № 1
    10:30 – 11:00 Ladies Group № 1
    11:00 – 11:20 Ice Resurfacing
    11:20 – 11:50 Pairs Group № 1
    11:50 – 12:20 Men Group № 1
    12:20 – 12:40 Ice Resurfacing
    12:40 – 13:10 Ice Dancing, Compulsory Dance Group № 1
    13:10 – 13:40 Ladies Group № 1
    13:40 – 14:00 Ice Resurfacing
    14:00 – 14:30 Pairs Group № 1
    14:30 – 15:00 Men Group № 1
    15:00 – 15:20 Ice Resurfacing
    15:20 – 15:50 Ice Dancing, Compulsory Dance Group № 1
    15:50 – 16:20 Ladies Group № 1
    16:20 – 16:40 Ice Resurfacing
    16:40 – 17:10 Pairs Group № 1
    17:10 – 17:40 Men Group № 1

    January 4, Thursday
    9:00 – 9:30 Ice Dancing, Compulsory Dance st. № 1-4
    9:30 – 10:00 Ice Dancing, Compulsory Dance st. № 5-8
    10:00 – 10:20 Ice Resurfacing
    10:20 – 10:50 Ice Dancing, Compulsory Dance st. № 9-12
    10:50 – 11:20 Ladies, Short Program st. № 1-6
    11:20 – 11:40 Ice Resurfacing
    11:40 – 12:10 Ladies, Short Program st. № 7-12
    12:10 – 12:40 Ladies, Short Program st. № 13-18
    12:40 – 13:00 Ice Resurfacing
    13:00 – 13:30 Men, Short Program st. № 1-6
    13:30 – 14:00 Men, Short Program st. № 7-12
    14:00 – 14:20 Ice Resurfacing
    14:20 – 14:50 Men, Short Program st. № 13-18
    14:50 – 15:10 Ice Resurfacing

    Practice Rink
    11:00 – 11:30 Pairs, Short Program st. № 1-4
    11:30 – 12:00 Pairs, Short Program st. № 5-8
    12:00 – 12:20 Ice Resurfacing
    12:20 – 12:50 Pairs, Short Program st. № 9-12

    January 5, Friday
    9:00 – 9:30 Ice Dancing, Original Dance st. № 1-4
    9:30 – 10:00 Ice Dancing, Original Dance st. № 5-8
    10:00 – 10:20 Ice Resurfacing
    10:20 – 10:50 Ice Dancing, Original Dance st. № 9-12
    10:50 – 11:20 Pairs, Short Program st. № 1-4
    11:20 – 11:40 Ice Resurfacing
    11:40 – 12:10 Pairs, Short Program st. № 5-8
    12:10 – 12:40 Pairs, Short Program st. № 9-12
    12:40 – 13:00 Ice Resurfacing
    13:00 – 13:30 Ladies, Free Skating st. № 1-6
    13:30 – 14:00 Ladies, Free Skating st. № 7-12
    14:00 – 14:20 Ice Resurfacing
    14:20 – 14:50 Ladies, Free Skating st. № 13-18
    14:50 – 15:10 Ice Resurfacing

    Practice Rink
    11:00 – 11:30 Men, Free Skating st. № 1-6
    11:30 – 12:00 Men, Free Skating st. № 7-12
    12:00 – 12:20 Ice Resurfacing
    12:20 – 12:50 Men, Free Skating st. № 13-18

    January 6, Saturday
    9:00 – 9:30 Ice Dancing, Free Dance st. № 1-4
    9:30 – 10:00 Ice Dancing, Free Dance st. № 5-8
    10:00 – 10:20 Ice Resurfacing
    10:20 – 10:50 Ice Dancing, Free Dance st. № 9-12
    10:50 – 11:20 Pairs, Free Skating st. № 1-6
    11:20 – 11:40 Ice Resurfacing
    11:40 – 12:10 Pairs, Free Skating st. № 7-12
    12:10 – 12:40 Pairs, Free Skating st. № 13-18
    12:40 – 13:00 Ice Resurfacing
    13:00 – 13:30 Men, Free Skating st. № 1-6
    13:30 – 14:00 Men, Free Skating st. № 7-12
    14:00 – 14:20 Ice Resurfacing
    14:20 – 14:50 Men, Free Skating st. № 13-18
    14:50 – 15:10 Ice Resurfacing

    Practice Rink
    11:00 – 11:30 Ladies, Exhibitions

    January 7, Sunday
    9:15 – 10:00 Ladies, Exhibitions
    10:00 – 10:20 Ice Resurfacing
    10:20 – 11:05 Ice Dancing, Exhibitions
    11:05 – 11:25 Ice Resurfacing
    11:25 – 12:10 Pairs, Exhibitions
    12:10 – 12:30 Ice Resurfacing
    12:30 – 13:15 Men, Exhibitions
    13:15 – 13:35 Ice Resurfacing

    Official Hotel: Hotel "Sayany"
    1162, Yaroslavskoye highway,
    Metro station "VDNH",

  3. #3
    Rinkside
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6
    Mikhailova & Sergeev are not competing?

  4. #4
    Down With It
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    USA
    Posts
    13,538
    Sokolova should have no trouble winning the ladies.

  5. #5
    Custom Title
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Toronto
    Posts
    584
    What about Kawaguchi & Smirnov? :( Nice to see Biktagirova back. Hopefully if she wins a medal they will send her to at least the Euros this time.
    Last edited by Buzzz; 12-30-2006 at 07:09 PM.

  6. #6
    All Hail Queen Yu-Na!!!!!! SailorGalaxia518's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Massena, NY
    Posts
    3,756
    Quote Originally Posted by Buzzz View Post
    What about Kawaguchi & Smirnov? :( Nice to see Biktagirova back. Hopefully if she wins a medal they will send her to at least the Euros this time.
    They withdrew because of Kawaguchi's injury

  7. #7
    Skating Freak Barbie
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Nevada
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by chevalier8 View Post
    Mikhailova & Sergeev are not competing?
    Reportedly Sergeev suffered an injury in practice recently. I don't know what kind.

  8. #8
    Custom Title Joesitz's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    New York City
    Posts
    20,185
    I like Sergei Dobrin to fill the space once occupied by Plushenko, although his style is more like Alexander Abt.

    I like Arina Martinova to fill the space once occupied by Slutskaya, although she needs more work.

    Then again, the 'old timers' Elena, Vikka and Illia just may give the competition one last hurrah.

    Joe

  9. #9
    Custom Title
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    7,542
    Arkadi Sergeev (Mikhailova/Sergeev) broke his leg while in training. He will obviously be out for the rest of the season.

  10. #10
    All Hail Queen Yu-Na!!!!!! SailorGalaxia518's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Massena, NY
    Posts
    3,756
    This is going to be a very interesting Pairs Competition. Without Olympic Champs Totmianina and Marinin. The pairs are looking mighty sucky, unfortunately

  11. #11
    Custom Title Joesitz's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    New York City
    Posts
    20,185
    I liked Efaeva and Menshikov at Skate America. They didn't place but they had something in their Pairs that spelled special to me.

    Joe

  12. #12
    what didn't kill me-made me stronger!
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Belgrade, Serbia
    Posts
    504
    http://www.goldskate.ru/schedule/Rus...sResults.shtml


    OOOOOOHHHHHHHHHH MY GOOOODDDDDDDDDD....have you seen the results?!?!?!?! This is SO not what I wasnt expecting...I mean, I dont say its bad I just....oh this is a shock for me.

    Klimkin 5th?! Lutai 1st
    Well ok they have one more program....

    But ladies...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •