- Joined
- Jun 24, 2007
World Figure Skating Championships® 2008
March 16th – 23rd, 2008 – Göteborg / Sweden
Official ISU Sponsors
Please note, time schedule is subject to change!
TIME SCHEDULE
PAIRS SHORT PROGRAM
Tuesday, 18 March 2008
19:00:00 - 19:07:00 Warm-up Group 1
19:07:30 - 19:14:10 1 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
19:14:10 - 19:20:50 2 Rena INOUE / John BALDWIN USA
19:20:50 - 19:27:30 3 Tatiana VOLOSOZHAR / Stanislav MOROZOV UKR
19:27:30 - 19:34:30 Warm-up Group 2
19:35:00 - 19:41:41 4 Brooke CASTILE / Benjamin OKOLSKI USA
19:41:41 - 19:48:22 5 Ekaterina KOSTENKO / Roman TALAN UKR
19:48:22 - 19:55:04 6 Laura MAGITTERI / Ondrej HOTAREK ITA
19:55:04 - 20:08:04 Ice Resurfacing
20:08:04 - 20:15:04 Warm-up Group 3
20:15:34 - 20:22:16 7 Huibo DONG / Yiming WU CHN
20:22:16 - 20:28:59 8 Marina AGANINA / Dmitri ZOBNIN UZB
20:28:59 - 20:35:42 9 Jessica DUBE / Bryce DAVISON CAN
20:35:42 - 20:42:42 Warm-up Group 4
20:43:12 - 20:49:56 10 Maria MUKHORTOVA / Maxim TRANKOV RUS
20:49:56 - 20:56:40 11 Hayley Anne SACKS / Vadim AKOLZIN ISR
20:56:40 - 21:03:25 12 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN
21:03:25 - 21:10:10 13 Ariel Fay GAGNON / Chad TSAGRIS GRE
21:10:10 - 21:23:10 Ice Resurfacing
21:23:10 - 21:30:10 Warm-up Group 5
21:30:40 - 21:37:26 14 Meagan DUHAMEL / Craig BUNTIN CAN
21:37:26 - 21:44:12 15 Yuko KAWAGUCHI / Alexander SMIRNOV RUS
21:44:12 - 21:50:59 16 Anabelle LANGLOIS / Cody HAY CAN
21:50:59 - 21:57:46 17 Adeline CANAC / Maximin COIA FRA
21:57:46 - 22:04:46 Warm-up Group 6
22:05:16 - 22:12:04 18 Dominika PIATKOWSKA / Dmitri KHROMIN POL
22:12:04 - 22:18:52 19 Stacey KEMP / David KING GBR
22:18:52 - 22:25:41 20 Amy IRELAND / Michael BAHORIC CRO
22:25:41 - 22:32:30 21 Qing PANG / Jian TONG CHN
Resurfacing: 00:13:00
Warm-up: 00:06:00
Duration of Skating: 00:02:50
Judging First: 00:03:20
Judging Last: 00:03:30
Introduction: 00:01:00
Printed: 17.03.2008 14:45:58
March 16th – 23rd, 2008 – Göteborg / Sweden
Official ISU Sponsors
Please note, time schedule is subject to change!
TIME SCHEDULE
PAIRS SHORT PROGRAM
Tuesday, 18 March 2008
19:00:00 - 19:07:00 Warm-up Group 1
19:07:30 - 19:14:10 1 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
19:14:10 - 19:20:50 2 Rena INOUE / John BALDWIN USA
19:20:50 - 19:27:30 3 Tatiana VOLOSOZHAR / Stanislav MOROZOV UKR
19:27:30 - 19:34:30 Warm-up Group 2
19:35:00 - 19:41:41 4 Brooke CASTILE / Benjamin OKOLSKI USA
19:41:41 - 19:48:22 5 Ekaterina KOSTENKO / Roman TALAN UKR
19:48:22 - 19:55:04 6 Laura MAGITTERI / Ondrej HOTAREK ITA
19:55:04 - 20:08:04 Ice Resurfacing
20:08:04 - 20:15:04 Warm-up Group 3
20:15:34 - 20:22:16 7 Huibo DONG / Yiming WU CHN
20:22:16 - 20:28:59 8 Marina AGANINA / Dmitri ZOBNIN UZB
20:28:59 - 20:35:42 9 Jessica DUBE / Bryce DAVISON CAN
20:35:42 - 20:42:42 Warm-up Group 4
20:43:12 - 20:49:56 10 Maria MUKHORTOVA / Maxim TRANKOV RUS
20:49:56 - 20:56:40 11 Hayley Anne SACKS / Vadim AKOLZIN ISR
20:56:40 - 21:03:25 12 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN
21:03:25 - 21:10:10 13 Ariel Fay GAGNON / Chad TSAGRIS GRE
21:10:10 - 21:23:10 Ice Resurfacing
21:23:10 - 21:30:10 Warm-up Group 5
21:30:40 - 21:37:26 14 Meagan DUHAMEL / Craig BUNTIN CAN
21:37:26 - 21:44:12 15 Yuko KAWAGUCHI / Alexander SMIRNOV RUS
21:44:12 - 21:50:59 16 Anabelle LANGLOIS / Cody HAY CAN
21:50:59 - 21:57:46 17 Adeline CANAC / Maximin COIA FRA
21:57:46 - 22:04:46 Warm-up Group 6
22:05:16 - 22:12:04 18 Dominika PIATKOWSKA / Dmitri KHROMIN POL
22:12:04 - 22:18:52 19 Stacey KEMP / David KING GBR
22:18:52 - 22:25:41 20 Amy IRELAND / Michael BAHORIC CRO
22:25:41 - 22:32:30 21 Qing PANG / Jian TONG CHN
Resurfacing: 00:13:00
Warm-up: 00:06:00
Duration of Skating: 00:02:50
Judging First: 00:03:20
Judging Last: 00:03:30
Introduction: 00:01:00
Printed: 17.03.2008 14:45:58