Best Costume
- Ladies Mao Asada (Sochi Rachmaninov FS)
- Men Yuzuru Hanyu (Parisenne Walkways SP)
- Pairs Volosozhar/Trankov (Masquerade Waltz SP)
- Ice Dance Cappellini/Lanotte (Broadway SD)
Best Short Program
- Ladies Mao Asada (GPF)
- Men Yuzuru Hanyu (Sochi Mens event)
- Pairs Volosozhar/Trankov (Sochi Pairs event)
- Ice Dance Davis/White (Sochi Dance event)
Best Free Skate
- Ladies Mao Asada (Sochi Rachmaninov FS)
- Men Daisuke Takahashi (NHK Trophy)
- Pairs Volosozhar/Trankov (Skate America)
- Ice Dance Davis/White (Sochi Dance event)
Best Coach Eteri Tutberidze (Lipnitskaya, Voronov)
Best Choreographer Ilia Averbukh for Lipnitskaya's SP and FS
Best Skater
- Ladies Mao Asada
- Men Yuzuru Hanyu
- Pairs Volosozhar/Trankov
- Ice Dance Davis/White
Best Music Kevin Reynolds AC/DC SP
..........
Best Gala
- Ladies Elena Radionova "Zombie Dance" (Skate America)
- Men Nobunari Oda "Last Samurai" (Japan Nationals)
- Pairs Moore-Towers/Moscovitch (Sochi)
- Ice Dance Cappellini/Lanotte (Skate America)
Best Kiss 'n' Cry performance by a skater Kanako Murakami (Japan Nationals SP)
Best Kiss 'n' Cry performance by a non-skater That JSF lady, when Hanyu's 101.45 came up (Sochi)
Most intense rinkside coach Nikolai Morozov
Best personality Misha Ge
Best 1-minute ritual Kanako Murakami (shake-it-off arms)
Most giant jumps/twists/lifts
- Ladies Yuna Kim
- Men Konstantin Menshov
- Pairs Zhang Hao/Peng Cheng quad twist
- Ice Dance Ilinykh/Katsalapov 1-foot lift in Black Swan
Most impossible spin position Adelina Sotnikova
Yellowest pants Ondřej Hotárek
Most missed Kiira Korpi
Best senior debut Jason Brown
- Ladies Mao Asada (Sochi Rachmaninov FS)
- Men Yuzuru Hanyu (Parisenne Walkways SP)
- Pairs Volosozhar/Trankov (Masquerade Waltz SP)
- Ice Dance Cappellini/Lanotte (Broadway SD)
Best Short Program
- Ladies Mao Asada (GPF)
- Men Yuzuru Hanyu (Sochi Mens event)
- Pairs Volosozhar/Trankov (Sochi Pairs event)
- Ice Dance Davis/White (Sochi Dance event)
Best Free Skate
- Ladies Mao Asada (Sochi Rachmaninov FS)
- Men Daisuke Takahashi (NHK Trophy)
- Pairs Volosozhar/Trankov (Skate America)
- Ice Dance Davis/White (Sochi Dance event)
Best Coach Eteri Tutberidze (Lipnitskaya, Voronov)
Best Choreographer Ilia Averbukh for Lipnitskaya's SP and FS
Best Skater
- Ladies Mao Asada
- Men Yuzuru Hanyu
- Pairs Volosozhar/Trankov
- Ice Dance Davis/White
Best Music Kevin Reynolds AC/DC SP
..........
Best Gala
- Ladies Elena Radionova "Zombie Dance" (Skate America)
- Men Nobunari Oda "Last Samurai" (Japan Nationals)
- Pairs Moore-Towers/Moscovitch (Sochi)
- Ice Dance Cappellini/Lanotte (Skate America)
Best Kiss 'n' Cry performance by a skater Kanako Murakami (Japan Nationals SP)
Best Kiss 'n' Cry performance by a non-skater That JSF lady, when Hanyu's 101.45 came up (Sochi)
Most intense rinkside coach Nikolai Morozov
Best personality Misha Ge
Best 1-minute ritual Kanako Murakami (shake-it-off arms)
Most giant jumps/twists/lifts
- Ladies Yuna Kim
- Men Konstantin Menshov
- Pairs Zhang Hao/Peng Cheng quad twist
- Ice Dance Ilinykh/Katsalapov 1-foot lift in Black Swan
Most impossible spin position Adelina Sotnikova
Yellowest pants Ondřej Hotárek
Most missed Kiira Korpi
Best senior debut Jason Brown