Page 9 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 LastLast
Results 121 to 135 of 186

Thread: Russian national competitions 2017-2018

  1. #121
    Bona Fide Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,805
    Country: Russia

    0 Not allowed!

    Go Ad-Free! Become a GS Supporter! Thank you
    2nd Event of StPetersburg Cup, 11-15 Sep 2017

    2nd day livestream
    https://www.youtube.com/watch?v=mWcKK57jPb4

  2. #122
    Bona Fide Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,805
    Country: Russia

    0 Not allowed!
    2nd Event of StPetersburg Cup, 11-15 Sep 2017

    JrDance Final Results
    (from chat at livestream) F****n Moscovites, why did you go here?
    1. Hudaiberdieva-Nazarov 141.29 (Moscow)
    2. Aleksova-Dubov 107.74

  3. #123
    Bona Fide Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,805
    Country: Russia

    1 Not allowed!
    2nd Event of StPetersburg Cup, 11-15 Sep 2017

    Entries-Results
    http://fsevents.art-caramel.ru/1718/cup2spb/index.htm

  4. #124
    Spectator
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    77

    2 Not allowed!
    1st stage of Russian Cup 2017-2018, Syzran, 15-19 Sep

    Among participants: Gulyakova, Sahanovich, Nugumanova, Kurakova, Voronov, Murashov, Gumennick, Kovalev, Bobrova/Soloviev and many others, see link of entries:
    http://www.fsrussia.ru/results/1718/1etap/index.htm

  5. #125
    Bona Fide Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,805
    Country: Russia

    2 Not allowed!
    2nd Event of StPetersburg Cup, 11-15 Sep 2017

    Almost no info about 3rd and 4th days - no livestream, Entries-Results are frozen, very few info from spectators.

    Junior Pairs, FS videos of Top 3.
    1. Mishina-Galliamov https://youtu.be/vbScbZ8sF1g
    2. Kostukovich-Yalin https://youtu.be/Dg1uPuJEAOc
    3. Kvartalova-Svyatchenko https://youtu.be/MrdMnmhTPkE

  6. #126
    Bona Fide Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,805
    Country: Russia

    2 Not allowed!
    1st Event of Russian Cup 2017-2018, Syzran, 15-19 Sep

    Homepage http://fsrussia.ru/sorevnovaniya/309...-1-j-etap.html
    Schedule http://fsrussia.ru/files/docs/compet...le_revised.pdf
    Entries-Results http://www.fsrussia.ru/results/1718/1etap/index.htm

    Time Moscow

    15 Sep
    12.30–14.15 – JrDance SD
    14.30–15.30 - SrDance SD

    16 Sep
    13.00–15.15 – JrDance FD
    15.30–16.45 – SrDance FD
    17.00–17.30 – Opening Ceremony
    17.45–20.15 – JrMen SP
    20.30–21.45 – SrMen SP

    17 Sep
    13.00–16.00 – JrMen FS
    16.15–17.15 - SrMen FS
    17.30 – 19.00 -JrPairs SP
    19.15 – 19.45 –SrPairs SP

    18 Sep
    13.00–14.45 - JrPairs FS
    15.00-15.20 - SrPairs FS
    15.35–19.00 – JrLadies SP
    19.15–22.00 - SrLadies SP

    19 Sep
    10.15–14.15 – JrLadies FS
    14.30–17.45 - SrLadies FS

  7. #127
    Bona Fide Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,805
    Country: Russia

    0 Not allowed!
    1st Event of Russian Cup 2017-2018, Syzran, 15-19 Sep

    JrDance SD, Top 3 of 13
    1. Konkina/Yakushev 60.10
    2. Skoptsova/Aleshin 59.80
    3. Lazareva/Prokofiev 55.82

    SrDance SD, Top 3 of 7
    1. Bobrova/Soloviev 73.86
    2. Evdokimova/Bazin 65.30
    3. Solovieva/Vlasenko 57.14

  8. #128
    _________ puremagic's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,841

    0 Not allowed!
    Quote Originally Posted by Myslitel View Post
    1st stage of Russian Cup 2017-2018, Syzran, 15-19 Sep

    Among participants: Gulyakova, Sahanovich, Nugumanova, Kurakova, Voronov, Murashov, Gumennick, Kovalev, Bobrova/Soloviev and many others, see link of entries:
    http://www.fsrussia.ru/results/1718/1etap/index.htm
    Aha, there she is.

  9. #129
    On the Ice
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    161

    0 Not allowed!
    Quote Originally Posted by AlexRus View Post
    1st Event of Russian Cup 2017-2018, Syzran, 15-19 Sep

    JrDance SD, Top 3 of 13
    1. Konkina/Yakushev 60.10
    2. Skoptsova/Aleshin 59.80
    3. Lazareva/Prokofiev 55.82

    SrDance SD, Top 3 of 7
    1. Bobrova/Soloviev 73.86
    2. Evdokimova/Bazin 65.30
    3. Solovieva/Vlasenko 57.14
    any videos, I want see K/Y skates whom are ahead of S/A.

  10. #130
    Spectator
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    77

    0 Not allowed!
    Videos from 1st stage of Russian Cup on RusFed youtube channel:
    https://www.youtube.com/user/TheFSRussia/videos
    Just now only short dances, but I am sure there will be posted all the videos, albeit and with the delay.

    Current (after 1st day) playlist (with short dances only) - https://www.youtube.com/watch?v=yPnG...Nke3ZNFGN16k14

    Junior short dances, top-3:
    K/Y - https://www.youtube.com/watch?v=vWjcKnM7kjQ
    S/A - https://www.youtube.com/watch?v=uzF8W2z4wTE
    L/P - https://www.youtube.com/watch?v=r-Y01vbd7uA

    Senior short dances now also here, top-3:
    B/S - https://www.youtube.com/watch?v=J03htBpJC8g
    E/B - https://www.youtube.com/watch?v=ZGfHftkSA1g
    S/V - https://www.youtube.com/watch?v=0gO7Y6G96Jc

  11. #131
    Bona Fide Member Mao88's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,808
    Country: United Kingdom

    0 Not allowed!
    RUSSIA CUP (1ST EVENT)

    SENIOR ICE DANCE

    1. Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev - 180.50 Short Dance, Free Dance
    2. Sofia Evdokimova / Egor Bazin - 164.84 Short Dance, Free Dance
    3. Vlada Solovieva / Yuri Vlasenko - 146.50 Short Dance, Free Dance
    4. Ludmila Sosnitskaia / Pavel Golovishnikov - 139.96 Short Dance, Free Dance
    5. Tamara Kokaeva / Alexander Kurgaev - 108.20 Short Dance, Free Dance
    6. Olga Bibikhina / Daniil Zvorykin - 103.30 Short Dance, Free Dance
    7. Ekaterina Sergeyeva / Mikhail Shevelev - 93.46 Short Dance, Free Dance

    JUNIOR ICE DANCE

    1. Anastasia Skoptcova / Kirill Aleshin - 143.90 Short Dance, Free Dance
    2. Ksenia Konkina / Grigory Yakushev - 142.28 Short Dance, Free Dance
    3. Angelina Lazareva / Maxim Prokofiev - 126.60 Short Dance, Free Dance
    4. Sofya Tyutyunina / Alexander Shustitskiy - 120.16 Short Dance, Free Dance
    5. Ekaterina Andreeva / Ivan Desyatov - 119.70 Short Dance, Free Dance
    6. Sofia Litvinova / Alexander Balykov - 112.18 Short Dance, Free Dance

  12. #132
    Bona Fide Member Mao88's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,808
    Country: United Kingdom

    0 Not allowed!
    RUSSIA CUP (1ST EVENT)

    JUNIOR MEN'S SHORT PROGRAM

    1. Sergei Voronov - 84.75 Short Program
    2. Makar Ignatov - 76.46
    3. Egor Murashov - 66.93 Short Program
    4. Anton Shulepov - 64.26 Short Program
    5. Victor Terekhov - 58.23 Short Program
    6. Evgeniy Malikov - 54.75 Short Program

    JUNIOR MEN'S SHORT PROGRAM

    1. Maksim Fedotov - 67.47 Short Program
    2. Artur Danielyan - 66.23 Short Program
    3. Andrei Mozalev - 65.37 Short Program
    4. Dmitry Evgeniev - 63.90 Short Program
    5. Egor Petrov - 63.43 Short Program
    6. Ilia Yablokov - 62.75 Short Program

  13. #133
    _________ puremagic's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,841

    0 Not allowed!
    Quote Originally Posted by AlexRus View Post
    2nd Event of StPetersburg Cup, 11-15 Sep 2017

    Entries-Results
    http://fsevents.art-caramel.ru/1718/cup2spb/index.htm
    All results except ladies. The most interesting - no information and no videos.

  14. #134
    Spectator
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    77

    1 Not allowed!
    All results except ladies. The most interesting - no information and no videos.
    There was no livestream from 3rd day (ladies SP), but i seen 4th day livestream (which also was not full). And even that bad quality video not availible now.
    As usual for S-Pb competitions, some secrets.... again.
    All that i remember - senior ladies competition wins Sofia Samodurova with really not bad LP.

    Video of her LP - https://www.youtube.com/watch?v=Mbb-uaK6yqU

    It seems that she can be competitive at the fifth stage of Junior Grand Prix.

  15. #135
    _________ puremagic's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,841

    1 Not allowed!

    Go Ad-Free! Become a GS Supporter! Thank you
    Quote Originally Posted by Myslitel View Post
    There was no livestream from 3rd day (ladies SP), but i seen 4th day livestream (which also was not full). And even that bad quality video not availible now.
    As usual for S-Pb competitions, some secrets.... again.
    All that i remember - senior ladies competition wins Sofia Samodurova with really not bad LP.

    Video of her LP - https://www.youtube.com/watch?v=Mbb-uaK6yqU

    It seems that she can be competitive at the fifth stage of Junior Grand Prix.
    Thank you! Very beautiful program! Indeed she can be competitive.This is her second clean skate in a row. Sad that she has no 3-3 combo in the free program (maybe because in the last season at Russian Nationals she got UR on a few jumps), but more important she does all jumps clean.

Page 9 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •