A bit later than I would have liked (you can blame going to see “I, Tonya” on Tuesday and a power cut on Thursday for that), but here is the completed list of the Olympic programmes from the Individual competitions.
The Olympic Team Event programmes are still in this post:
https://www.goldenskate.com/forum/s...out-Spoilers&p=1980105&viewfull=1#post1980105
Hope this helps
CaroLiza_fan
Pairs SP
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_PairSkating_SP_TimeSchedule.pdf
Pairs FS
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_PairSkating_FS_TimeSchedule.pdf
Men’s SP
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_MenSingleSkating_SP_TimeSchedule.pdf
* = For the Men’s SP, the World Feed stream on the Eurosport Player actually had commentary from the British Eurosport team of Simon Reed and Chris Howarth, rather than the OBS team of Belinda Noonan and Jim van Horne.
Men’s FS
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_MenSingleSkating_FS_TimeSchedule.pdf
* = For the Men’s FS, the World Feed stream on the Eurosport Player had commentary from the OBS team of Belinda Noonan and Jim van Horne until the end of the Group 2 Warm Up, when it switched over to the British Eurosport team of Simon Reed and Chris Howarth.
Short Dance
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_IceDance_SD_TimeSchedule.pdf
Note: I made a mess of setting the timer for the Short Dance. And then Eurosport didn’t put either their own coverage or the World Feed into the archives. Consequently, I didn’t actually see it. However, the first minute of the coverage was at the end of the archived video of the programme shown before it. So, I know it started with #12 Min / Gamelin. I am just assuming that everybody after them was shown,
Free Dance
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_IceDance_FD_TimeSchedule.pdf
Ladies SP
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_LadiesSingleSkating_SP_TimeSchedule.pdf
Ladies FS
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_LadiesSingleSkating_FS_TimeSchedule.pdf
Gala
https://www.olympic.org/pyeongchang...K_C51F_FSK-------------------------------.pdf
W/D: 26. SAVCHENKO Aljona / MASSOT Bruno, GER
The Olympic Team Event programmes are still in this post:
https://www.goldenskate.com/forum/s...out-Spoilers&p=1980105&viewfull=1#post1980105
Hope this helps
CaroLiza_fan
2018 Olympics Programmes On Eurosport
Pairs SP
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_PairSkating_SP_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
12. YU Xiaoyu / ZHANG Hao, CHN (no getting results) | 1. KIM Kyueun / KAM Alex Kang Chan, KOR |
14. SEGUIN Julianne / BILODEAU Charlie, CAN | 2. ALEXANDROVSKAYA Ekaterina / WINDSOR Harley, AUS |
15. JAMES Vanessa / CIPRES Morgan, FRA | 3. SUZAKI Miu / KIHARA Ryuichi, JPN |
16. DELLA MONICA Nicole / GUARISE Matteo, ITA (interview with Shaun White in split screen during intro and first 20 seconds or so of routine) | 4. CONNERS Paige / KRASNOPOLSKI Evgeni, ISR |
17. SUI Wenjing / HAN Cong, CHN | 5. ZIEGLER Miriam / KIEFER Severin, AUT |
18. MARCHEI Valentina / HOTAREK Ondrej, ITA | 6. DUSKOVA Anna / BIDAR Martin, CZE |
19. DUHAMEL Meagan / RADFORD Eric, CAN | 7. ASTAKHOVA Kristina / ROGONOV Alexei, OAR |
20. ZABIIAKO Natalia / ENBERT Alexander, OAR | 8. HOCKE Annika / BLOMMAERT Ruben, GER |
21. SAVCHENKO Aljona / MASSOT Bruno, GER | 9. PENG Cheng / JIN Yang, CHN |
22. TARASOVA Evgenia / MOROZOV Vladimir, OAR | 10. RYOM Tae Ok / KIM Ju Sik, PRK |
11. MOORE-TOWERS Kirsten / MARINARO Michael, CAN | |
13. SCIMECA KNIERIM Alexa / KNIERIM Chris, USA |
Pairs FS
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_PairSkating_FS_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
9. MARCHEI Valentina / HOTAREK Ondrej, ITA | 1. MOORE-TOWERS Kirsten / MARINARO Michael, CAN |
11. JAMES Vanessa / CIPRES Morgan, FRA | 2. SCIMECA KNIERIM Alexa / KNIERIM Chris, USA |
13. SAVCHENKO Aljona / MASSOT Bruno, GER | 3. DUSKOVA Anna / BIDAR Martin, CZE |
14. DUHAMEL Meagan / RADFORD Eric, CAN | 4. HOCKE Annika / BLOMMAERT Ruben, GER |
15. SUI Wenjing / HAN Cong, CHN | 5. SEGUIN Julianne / BILODEAU Charlie, CAN |
6. RYOM Tae Ok / KIM Ju Sik, PRK 11 | |
7. DELLA MONICA Nicole / GUARISE Matteo, ITA | |
8. ASTAKHOVA Kristina / ROGONOV Alexei, OAR | |
10. ZABIIAKO Natalia / ENBERT Alexander, OAR | |
12. YU Xiaoyu / ZHANG Hao, CHN | |
16. TARASOVA Evgenia / MOROZOV Vladimir, OAR |
Men’s SP
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_MenSingleSkating_SP_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport * |
20. ALIEV Dmitri, OAR | 1. MONTOYA Felipe, ESP |
21. CHAN Patrick, CAN | 2. BESSEGHIER Chafik, FRA |
25. HANYU Yuzuru, JPN | 3. ZHOU Vincent, USA |
26. CHEN Nathan, USA | 4. TEN Denis, KAZ |
28. UNO Shoma, JPN | 5. RIZZO Matteo, ITA |
29. FERNANDEZ Javier, ESP | 6. MARTINEZ Michael Christian, PHI |
30. JIN Boyang, CHN | 7. PANIOT Yaroslav, UKR |
8. YAN Han, CHN | |
9. YEE Julian Zhi Jie, MAS | |
10. KERRY Brendan, AUS | |
11. KVITELASHVILI Morisi, GEO | |
12. MESSING Keegan, CAN | |
13. BREZINA Michal, CZE | |
14. CHA Junhwan, KOR | |
15. FENTZ Paul, GER | |
16. GE Misha, UZB | |
17. HENDRICKX Jorik, BEL | |
18. SAMOHIN Daniel, ISR | |
19. RIPPON Adam, USA | |
22. TANAKA Keiji, JPN | |
23. BYCHENKO Alexei, ISR | |
24. VASILJEVS Deniss, LAT | |
27. KOLYADA Mikhail, OAR |
* = For the Men’s SP, the World Feed stream on the Eurosport Player actually had commentary from the British Eurosport team of Simon Reed and Chris Howarth, rather than the OBS team of Belinda Noonan and Jim van Horne.
Men’s FS
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_MenSingleSkating_FS_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport * |
7. BYCHENKO Alexei, ISR | 1. VASILJEVS Deniss, LAT |
8. SAMOHIN Daniel, ISR | 2. RIZZO Matteo, ITA |
9. CHEN Nathan, USA | 3. FENTZ Paul, GER |
10. GE Misha, UZB | 4. YAN Han, CHN |
11. CHA Junhwan, KOR | 5. TANAKA Keiji, JPN |
12. KERRY Brendan, AUS | 6. KVITELASHVILI Morisi, GEO |
13. HENDRICKX Jorik, BEL | |
14. MESSING Keegan, CAN | |
15. ZHOU Vincent, USA | |
16. KOLYADA Mikhail, OAR | |
17. BREZINA Michal, CZE | |
18. RIPPON Adam, USA | |
19. ALIEV Dmitri, OAR | |
20. JIN Boyang, CHN | |
21. CHAN Patrick, CAN | |
22. HANYU Yuzuru, JPN | |
23. FERNANDEZ Javier, ESP | |
24. UNO Shoma, JPN |
* = For the Men’s FS, the World Feed stream on the Eurosport Player had commentary from the OBS team of Belinda Noonan and Jim van Horne until the end of the Group 2 Warm Up, when it switched over to the British Eurosport team of Simon Reed and Chris Howarth.
Short Dance
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_IceDance_SD_TimeSchedule.pdf
Note: I made a mess of setting the timer for the Short Dance. And then Eurosport didn’t put either their own coverage or the World Feed into the archives. Consequently, I didn’t actually see it. However, the first minute of the coverage was at the end of the archived video of the programme shown before it. So, I know it started with #12 Min / Gamelin. I am just assuming that everybody after them was shown,
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
12. MIN Yura / GAMELIN Alexander, KOR | 1. MANSOUROVA Cortney / CESKA Michal, CZE |
13. KALISZEK Natalia / SPODYRIEV Maksym, POL | 2. NAZAROVA Alexandra / NIKITIN Maxim, UKR |
14. MURAMOTO Kana / REED Chris, JPN | 3. LORENZ Kavita / POLIZOAKIS Joti, GER |
15. GUIGNARD Charlene / FABBRI Marco, ITA | 4. TANKOVA Adel / ZILBERBERG Ronald, ISR |
16. GILLES Piper / POIRIER Paul, CAN | 5. ZAGORSKI Tiffani / GUERREIRO Jonathan, OAR |
17. WEAVER Kaitlyn / POJE Andrew, CAN | 6. LAURIAULT Marie-Jade / le GAC Romain, FRA |
18. SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex, USA | 7. HURTADO Sara / KHALIAVIN Kirill, ESP |
19. CHOCK Madison / BATES Evan, USA | 8. AGAFONOVA Alisa / UCAR Alper, TUR |
20. VIRTUE Tessa / MOIR Scott, CAN | 9. COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas, GBR |
21. PAPADAKIS Gabriella / CIZERON Guillaume, FRA | 10. WANG Shiyue / LIU Xinyu, CHN |
22. HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary, USA | 11. MYSLIVECKOVA Lucie / CSOLLEY Lukas, SVK |
23. BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri, OAR | |
24. CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca, ITA |
Free Dance
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_IceDance_FD_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
12. COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas, GBR | 1. LAURIAULT Marie-Jade / le GAC Romain, FRA |
13. WEAVER Kaitlyn / POJE Andrew, CAN | 2. MYSLIVECKOVA Lucie / CSOLLEY Lukas, SVK |
14. CHOCK Madison / BATES Evan, USA | 3. LORENZ Kavita / POLIZOAKIS Joti, GER |
15. BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri, OAR | 4. MIN Yura / GAMELIN Alexander, KOR |
16. CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca, ITA | 5. AGAFONOVA Alisa / UCAR Alper, TUR |
17. SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex, USA | 6. GUIGNARD Charlene / FABBRI Marco, ITA |
18. PAPADAKIS Gabriella / CIZERON Guillaume, FRA | 7. KALISZEK Natalia / SPODYRIEV Maksym, POL |
19. HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary, USA | 8. MURAMOTO Kana / REED Chris, JPN |
20. VIRTUE Tessa / MOIR Scott, CAN | 9. ZAGORSKI Tiffani / GUERREIRO Jonathan, OAR |
10. HURTADO Sara / KHALIAVIN Kirill, ESP | |
11. GILLES Piper / POIRIER Paul, CAN |
Ladies SP
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_LadiesSingleSkating_SP_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
19. SAKAMOTO Kaori, JPN | 1. TENNELL Bradie, USA |
21. DALEMAN Gabrielle, CAN | 2. WILLIAMS Isadora, BRA |
25. MEDVEDEVA Evgenia, OAR | 3. KHNYCHENKOVA Anna, UKR |
26. MIYAHARA Satoko, JPN | 4. NIKITINA Diana, LAT |
27. OSMOND Kaetlyn, CAN | 5. KIM Hanul, KOR |
28. ZAGITOVA Alina, OAR | 6. OESTLUND Anita, SWE |
29. KOSTNER Carolina, ITA | 7. LI Xiangning, CHN |
8. PAGANINI Alexia, SUI | |
9. MAMBEKOVA Aiza, KAZ | |
10. PELTONEN Emmi, FIN | |
11. AUSTMAN Larkyn, CAN | |
12. MEITE Mae Berenice, FRA | |
13. CRAINE Kailani, AUS | |
14. TOTH Ivett, HUN | |
15. RUSSO Giada, ITA | |
16. HENDRICKX Loena, BEL | |
17. SCHOTT Nicole, GER | |
18. RAJICOVA Nicole, SVK | |
20. NAGASU Mirai, USA | |
22. CHEN Karen, USA | |
23. TURSYNBAEVA Elizabet, KAZ | |
24. CHOI Dabin, KOR | |
30. SOTSKOVA Maria, OAR |
Ladies FS
http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/OWG2018_LadiesSingleSkating_FS_TimeSchedule.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
11. RAJICOVA Nicole, SVK | 1. PAGANINI Alexia, SUI |
12. WILLIAMS Isadora, BRA | 2. HENDRICKX Loena, BEL |
13. SOTSKOVA Maria, OAR | 3. MEITE Mae Berenice, FRA |
14. CHEN Karen, USA | 4. KIM Hanul, KOR |
15. TENNELL Bradie, USA | 5. LI Xiangning, CHN |
16. DALEMAN Gabrielle, CAN | 6. TOTH Ivett, HUN |
17. CHOI Dabin, KOR | 7. TURSYNBAEVA Elizabet, KAZ |
18. NAGASU Mirai, USA | 8. PELTONEN Emmi, FIN |
19. MIYAHARA Satoko, JPN | 9. CRAINE Kailani, AUS |
20. KOSTNER Carolina, ITA | 10. SCHOTT Nicole, GER |
21. SAKAMOTO Kaori, JPN | |
22. ZAGITOVA Alina, OAR | |
23. OSMOND Kaetlyn, CAN | |
24. MEDVEDEVA Evgenia, OAR |
Gala
https://www.olympic.org/pyeongchang...K_C51F_FSK-------------------------------.pdf
Shown On Eurosport | Not On Eurosport |
1. b. Skaters Introduction | 1. a. Opening Performance |
11. OSMOND Kaetlyn, CAN | 2. MIN Yura / GAMELIN Alexander, KOR |
12. SUI Wenjing / HAN Cong, CHN | 3. CHA Junhwan, KOR |
13. FERNANDEZ Javier, ESP | 4. BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri, OAR |
18. DUHAMEL Meagan / RADFORD Eric, CAN | 5. UNO Shoma, JPN |
20. PAPADAKIS Gabriella / CIZERON Guillaume, FRA | 6. SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex, USA |
21. MEDVEDEVA Evgenia, OAR | 7. CHOI Dabin, KOR |
24. VIRTUE Tessa / MOIR Scott, CAN | 8. RYOM Tae Ok / KIM Ju Sik, PRK |
25. ZAGITOVA Alina, OAR | 9. CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca, ITA |
27. HANYU Yuzuru, JPN | 10. TARASOVA Evgenia / MOROZOV Vladimir, OAR |
29. Finale (ends when the skaters take their bows) | 14. Opening Performance 2nd half |
15. KIM Kyueun / KAM Alex Kang, Chan KOR | |
16. HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary, USA | |
17. MIYAHARA Satoko, JPN | |
19. JIN Boyang, CHN | |
22. MARCHEI Valentina / HOTAREK Ondrej, ITA | |
23. GE Misha, UZB | |
28. Thank you from the skaters | |
29. Finale (the unchoreographed part after the skaters take their bows) |
W/D: 26. SAVCHENKO Aljona / MASSOT Bruno, GER