Page 16 of 17 FirstFirst ... 67891011121314151617 LastLast
Results 301 to 320 of 325

Thread: Golden Oldies

  1. #301
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    ISU 1999

    Junior Grand Prix Final
    Results
    https://web.archive.org/web/20120925...9/jgpfinal.htm
    Original Dance
    1 Kristina Kobaladze / Oleg Voyko (Ukraine)
    2 Flavia Ottaviani / Massimo Scali (Italy)
    3 Julia Golovina / Denis Egorov (Russia)
    4 Natalia Romaniuta / Daniil Barantsev (Russia)
    5 Federica Faiella / Luciano Milo (Italy)
    6 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=vTajC4u2cvc
    Free Dance
    1 Kristina Kobaladze / Oleg Voyko (Ukraine)
    2 Flavia Ottaviani / Massimo Scali (Italy)
    3 Julia Golovina / Denis Egorov (Russia)
    4 Natalia Romaniuta / Daniil Barantsev (Russia)
    5 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    6 Federica Faiella / Luciano Milo (Italy)
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=HPrEHhXM8r8
    Men Short Program
    1 Alexei Vasilevski (Russia)
    2 Vincent Restencourt (France)
    3 Stefan Lindemann (Germany)
    4 Matthew Savoie (USA)
    5 Lukáš Rakowski (Czech Republic)
    6 Ilia Klimkin (Russia)
    7 Ryan Bradley (USA)
    8 Yosuke Takeuchi (Japan)
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=xA4tVd7pneU
    Men Free Skate
    1 Yosuke Takeuchi (Japan)
    2 Lukáš Rakowski (Czech Republic)
    3 Matthew Savoie (USA)
    4 Ryan Bradley (USA)
    5 Ilia Klimkin (Russia)
    6 Stefan Lindemann (Germany)
    7 Vincent Restencourt (France)
    8 Alexei Vasilevski (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=3EUU10vH3x4

  2. #302
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    ISU 1999

    World Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_W..._Championships
    Pairs Short Program
    1 Peggy Schwarz / Mirko Muller (Germany)
    4 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    5 Natalia Ponomareva / Evgeni Sviridov (Uzbekistan)
    6 Danielle Hartsell / Steve Hartsell (USA)
    7 Qing Pang / Jian Tong (China)
    8 Laura Handy / Paul Binnebose (USA)
    9 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    10 Yulia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    11 Ekaterina Danko / Gennadi Emeljenenko (Belarus)
    12 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    13 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    14 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    15 Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau (Canada)
    16 Oľga Beständigová / Jozef Beständig (Slovakia)
    17 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    18 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    19 Kateřina Beránková / Otto Dlabola (Czech Republic)
    20 Inga Rodionova / Aleksandr Anichenko (Azerbaijan)
    21 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    Pairs Free Skate
    5 Danielle Hartsell / Steve Hartsell (USA)
    6 Laura Handy / Paul Binnebose (USA) WD
    7 Qing Pang / Jian Tong (China)
    8 Inga Rodionova / Aleksandr Anichenko (Azerbaijan)
    9 Kateřina Beránková / Otto Dlabola (Czech Republic)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZQP-OcwjO6o
    10 Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau (Canada)
    11 Yulia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    12 Peggy Schwarz / Mirko Muller (Germany)
    13 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    14 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    15 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    16 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    17 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    18 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    19 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    20 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=sWFz...QXXrZ3KGRyEqXw
    Men Short Program
    19 Timothy Goebel (USA)
    20 Andrejs Vlascenko (Germany)
    21 Trifun Zivanovic (USA)
    22 Laurent Tobel (France)
    23 Anthony Liu (Australia)
    24 Dmitry Dmitrenko (Ukraine)
    25 Alexei Yagudin (Russia)
    26 Alexei Urmanov (Russia)
    27 Takeshi Honda (Japan)
    28 Michael Weiss (USA)
    29 Evgeny Pluschenko (Russia)
    30 Elvis Stojko (Canada)
    Men Free Skate
    2 Margus Hernits (Estonia)
    https://www.youtube.com/watch?v=vd-NMwzy-wQ (German Eurosport TV version)
    10 Timothy Goebel (USA)
    13 Stefan Lindemann (Germany)
    14 Laurent Tobel (France)
    15 Ivan Dinev (Bulgaria)
    16 Zhengxin Guo (China)
    17 Takeshi Honda (Japan)
    18 Dmitry Dmitrenko (Ukraine)
    19 Elvis Stojko (Canada)
    20 Alexei Yagudin (Russia)
    21 Alexei Urmanov (Russia)
    22 Evgeny Pluschenko (Russia)
    23 Andrejs Vlascenko (Germany)
    24 Michael Weiss (USA)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=uQAa...wZcLMi&index=1
    Compulsory Dance 1
    22 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Kg795TUjuVk (Chinese CCTV 5 version)
    27 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada) (Dutch Eurosport TV version)
    30 Kati Winkler / René Lohse (Germany) (Dutch Eurosport TV version)
    5 Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov (Russia) (Dutch Eurosport TV version)
    7 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France) (Dutch Eurosport TV version)
    Compulsory Dance 2
    11 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada) (Dutch Eurosport TV version)
    13 Charlotte Clements / Gary Shortland (Great Britain)
    https://www.youtube.com/watch?v=wPImGv4qKI0 (British Eurosport TV version)
    14 Kati Winkler / René Lohse (Germany) (Dutch Eurosport TV version)
    16 Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria)
    https://www.youtube.com/watch?v=dwmsCc23YXU (Spanish Eurosport TV version)
    18 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia) (Dutch Eurosport TV version)
    21 Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov (Russia) (Dutch Eurosport TV version)
    23 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France) (Dutch Eurosport TV version)
    32 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania) (Dutch Eurosport TV version)
    Original Dance
    10 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=5Rg6OQGds6E (Dutch Eurosport TV version)
    15 Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria)
    https://www.youtube.com/watch?v=CrtBFcZTRz8 (Spanish Eurosport TV version)
    18 Charlotte Clements / Gary Shortland (Great Britain)
    https://www.youtube.com/watch?v=r9fNQCqxQsk (British Eurosport TV version)
    24 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=v33Esd8aQIU (Chinese CCTV 5 version)
    27 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    28 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    29 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    30 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    31 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    Free Dance
    7 Charlotte Clements / Gary Shortland (Great Britain)
    https://www.youtube.com/watch?v=uv_PeEj5yRo (English commentary)
    8 Eve Chalom / Mathew Gates (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=N0_XDkgwPOw (ESPN TV version)
    13 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=yF4VlpaD4zQ (Russian 1 TV version)
    16 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    17 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    18 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    19 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    20 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    21 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    22 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    23 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    24 Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov (Russia)
    25 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=isiH...oYPxVkTDtAb7KJ
    Ladies Qualifying Free Skate
    Jennifer Robinson (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=NRXoecGIbls (CTV version)
    Ladies Short Program
    10 Alisa Drei (Finland)
    13 Angela Nikodinov (USA)
    14 Eva-Maria Fitze (Germany)
    15 Yulia Vorobieva (Azerbaijan)
    16 Lucinda Ruh (Switzerland)
    17 Jennifer Robinson (Canada)
    18 Yulia Lavrenchuk (Ukraine)
    21 Sarah Hughes (USA)
    22 Fumie Suguri (Japan)
    23 Silvia Fontana (Italy)
    24 Anna Rechnio (Poland)
    25 Vanessa Gusmeroli (France)
    26 Maria Butyrskaya (Russia)
    27 Julia Soldatova (Russia)
    28 Viktoria Volchkova (Russia)
    29 Michelle Kwan (USA)
    30 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    Ladies Free Skate
    13 Viktoria Volchkova (Russia)
    14 Yulia Lavrenchuk (Ukraine)
    15 Diána Póth (Hungary)
    16 Elena Liashenko (Ukraine)
    17 Lucinda Ruh (Switzerland)
    18 Sarah Hughes (USA)
    19 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    20 Vanessa Gusmeroli (France)
    21 Julia Soldatova (Russia)
    23 Anna Rechnio (Poland)
    24 Michelle Kwan (USA)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=xaLS...US9qXx&index=1
    Men Short Program
    13 Zhengxin Guo (China)
    19 Timothy Goebel (USA)
    20 Andrejs Vlascenko (Germany)
    21 Trifun Zivanovic (USA)
    22 Laurent Tobel (France)
    24 Dmitry Dmitrenko (Ukraine)
    25 Alexei Yagudin (Russia)
    26 Alexei Urmanov (Russia)
    27 Takeshi Honda (Japan)
    28 Michael Weiss (USA)
    29 Evgeny Pluschenko (Russia)
    30 Elvis Stojko (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=xISqV837nag
    Men Free Skate
    10 Timothy Goebel (USA)
    16 Zhengxin Guo (China)
    17 Takeshi Honda (Japan)
    19 Elvis Stojko (Canada)
    20 Alexei Yagudin (Russia)
    21 Alexei Urmanov (Russia)
    22 Evgeny Pluschenko (Russia)
    23 Andrejs Vlascenko (Germany)
    24 Michael Weiss (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=brZ0sfPe0Ks
    Pairs Short Program
    1 Peggy Schwarz / Mirko Muller (Germany)
    4 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    6 Danielle Hartsell / Steve Hartsell (USA)
    9 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    12 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    13 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    14 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    17 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    18 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    21 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    Original Dance
    5 Eve Chalom / Mathew Gates (USA)
    26 Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov (Russia)
    27 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    28 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    29 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    30 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    31 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    Ladies Qualifying Free Skate
    Michelle Kwan (USA)
    Ladies Short Program
    13 Angela Nikodinov (USA)
    16 Lucinda Ruh (Switzerland)
    17 Jennifer Robinson (Canada)
    18 Yulia Lavrenchuk (Ukraine)
    19 Diána Póth (Hungary)
    20 Elena Liashenko (Ukraine)
    23 Silvia Fontana (Italy)
    24 Anna Rechnio (Poland)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=d0vjcFL4onA
    Pairs Free Skate
    5 Danielle Hartsell / Steve Hartsell (USA)
    15 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    17 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    18 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    19 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    20 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    Ladies Short Program
    21 Sarah Hughes (USA)
    25 Vanessa Gusmeroli (France)
    26 Maria Butyrskaya (Russia)
    27 Julia Soldatova (Russia)
    29 Michelle Kwan (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=34DS3MAiYVc
    Free Dance
    16 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    21 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    22 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    23 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    24 Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov (Russia)
    25 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    Ladies Free Skate
    12 Angela Nikodinov (USA)
    16 Elena Liashenko (Ukraine)
    17 Lucinda Ruh (Switzerland)
    18 Sarah Hughes (USA)
    19 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    20 Vanessa Gusmeroli (France)
    21 Julia Soldatova (Russia)
    22 Maria Butyrskaya (Russia)
    23 Anna Rechnio (Poland)
    24 Michelle Kwan (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=tkR0TcJBEJs&t=6s
    Gala
    Playlist (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=hYtR...33Xh5zTjhkDh-A

  3. #303
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    Austria 1999

    Karl Schäfer Memorial
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_K...A4fer_Memorial
    Ladies Short Program
    Krisztina Czakó (Hungary)
    https://www.youtube.com/watch?v=N5MBjy88oD4
    Ladies Free Skate
    Krisztina Czakó (Hungary)
    https://www.youtube.com/watch?v=9ajInv-E30k

  4. #304
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!
    1999
    Skate America

    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_Skate_America
    Pairs Short Program
    Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Pairs Free Skate
    Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=CdB3x8fJjas Video (CTV version)
    Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=fdWfpRVlXJg (Japanese BS 1 TV version)
    Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=bXNm4-0wEtM (ABC TV version)
    Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=uRDO2yCUMx8 (ABC TV version)
    Men Short Program
    Alexei Yagudin (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=BVlW...173A23&index=3 (Star Sports TV version)
    Men Free Skate
    Elvis Stojko (Canada)
    Timothy Goebel (USA)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Matthew Savoie (USA)
    Michael Weiss (USA)
    Ladies Free Skate
    Angela Nikodinov (USA)
    Julia Soldatova (Russia)
    Sarah Hughes (USA)
    Michelle Kwan (USA)
    Elena Sokolova (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=uN8SvqymGvo

  5. #305
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    CAN 1999

    Skate Canada
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_S..._International
    Pairs Short Program
    2 Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau (Canada)
    3 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    4 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    6 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    7 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
    8 Qing Pang / Jian Tong (China)
    Men Short Program
    1 Ben Ferreira (Canada)
    Todd Eldredge (USA)
    Dmitry Dmitrenko (Ukraine)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Chenjiang Li (China)
    Takeshi Honda (Japan)
    Elvis Stojko (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=nHhsSD8_iXg
    Original Dance
    Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    Pairs Free Skate
    Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
    Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau (Canada)
    5 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    6 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    7 Qing Pang / Jian Tong (China)
    8 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=BF-kryY2MNM (Lifetime Sports TV version)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=nCLzkrFgVbw
    Ladies Short Program
    2 Julia Soldatova (Russia)
    3 Michelle Currie (Canada)
    4 Michelle Kwan (USA)
    5 Júlia Sebestyén (Hungary)
    8 Jennifer Robinson (Canada)
    Men Free Skate
    Ben Ferreira (Canada)
    7 Elvis Stojko (Canada)
    8 Chenjiang Li (China)
    9 Alexei Yagudin (Russia)
    10 Todd Eldredge (USA)
    11 Laurent Tobel (France)
    12 Takeshi Honda (Japan)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Yb_3K0UDki0
    Men Free Skate
    https://www.youtube.com/watch?v=bX3Ui-ULD5k (CTV version)
    Free Dance
    5 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    6 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    7 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    8 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    9 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=jxkq5XKjnUg (CTV version)
    Ladies Free Skate
    1 Silvia Fontana (Italy)
    2 Michelle Currie (Canada)
    5 Jennifer Robinson (Canada)
    6 Júlia Sebestyén (Hungary)
    7 Michelle Kwan (USA)
    8 Julia Soldatova (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=5EbTue4GLMw
    Ladies Free Skate
    https://www.youtube.com/watch?v=j3i-HPeZKdI (CTV version)
    Pairs Short Program
    1 Yulia Obertas / Dmitry Palamarchuk (Ukraine)
    3 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    4 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    5 Tiffany Stiegler / Johnnie Stiegler (USA)
    6 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    8 Qing Pang / Jian Tong (China)
    Men Short Program
    Laurent Tobel (France)
    Todd Eldredge (USA)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Chenjiang Li (China)
    Takeshi Honda (Japan)
    Elvis Stojko (Canada)
    Original Dance
    Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    Debbie Koegel / Oleg Fediukov (USA)
    Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    Ladies Short Program
    1 Amber Corwin (USA)
    2 Julia Soldatova (Russia)
    4 Michelle Kwan (USA)
    6 Anna Rechnio (Poland)
    7 Silvia Fontana (Italy)
    8 Jennifer Robinson (Canada)
    Men Free Skate
    7 Elvis Stojko (Canada)
    8 Chenjiang Li (China)
    9 Alexei Yagudin (Russia)
    10 Todd Eldredge (USA)
    11 Laurent Tobel (France)
    12 Takeshi Honda (Japan)
    Ladies Free Skate
    Amber Corwin (USA)
    5 Jennifer Robinson (Canada)
    6 Júlia Sebestyén (Hungary)
    7 Michelle Kwan (USA)
    8 Julia Soldatova (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN and ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=25-ii-2JvMQ
    Gala
    Video (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=hei-NSUuoo0

  6. #306
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    Germany 1999

    Sparkassen Cup on Ice
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_S...sen_Cup_on_Ice
    Pairs Short Program
    Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Pairs Free Skate
    Danielle Hartsell / Steve Hartsell (USA)
    7 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    8 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    9 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    10 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
    Free Dance
    Rie Arikawa / Kenji Miyamoto (Japan)
    https://www.youtube.com/watch?v=EuRVYEa3_gY (Japanese BS 1 TV version)
    Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria)
    Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=6qCH-delKb0
    Men Short Program
    Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Kz-eqriMWBY (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=r0KMFtdl0NE (Star Sports TV version)
    Men Free Skate
    Trifun Zivanovic (USA)
    Zhengxin Guo (China)
    Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=uQI__8bErco (Star Sports TV version)
    Yamato Tamura (Japan)
    Matthew Savoie (USA)
    Ladies Free Skate
    Brittney McConn (USA)
    6 Irina Slutskaya (Russia)
    7 Maria Butyrskaya (Russia)
    8 Elena Liashenko (Ukraine)
    9 Tatyana Malinina (Uzbekistan)
    10 Shizuka Arakawa (Japan)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=YDLFsaVHp_k

  7. #307
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    France 1999

    Trophée Lalique
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_Troph%C3%A9e_Lalique
    Pairs Short Program
    Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
    Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
    Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    Men Short Program
    Vincent Restencourt (France)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Ivan Dinev (Bulgaria)
    Michael Weiss (USA)
    Laurent Tobel (France)
    Original Dance
    Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margagli (Italy)
    Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Ladies Short Program
    Sarah Hughes (USA)
    Diána Póth (Hungary)
    Laetitia Huber (France)
    Maria Butyrskaya (Russia)
    Victoria Volchkova (Russia)
    Brittney McConn (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=ECANWBQNN0w
    Free Dance
    6 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    7 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margagli (Italy)
    8 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    9 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    10 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    Pairs Free Skate
    Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
    7 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    8 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
    9 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    10 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=H4SFb9u6pTs
    Men Free Skate
    Vincent Restencourt (France)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Michael Weiss (USA)
    Ivan Dinev (Bulgaria)
    Laurent Tobel (France)
    Ladies Free Skate
    Fumie Suguri (Japan)
    Diána Póth (Hungary)
    Victoria Volchkova (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=TeoQpAwyCQU (Star Sports TV version)
    Sarah Hughes (USA)
    Maria Butyrskaya (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=3mvA3EjusNw
    https://www.youtube.com/watch?v=vVC-UIx_SSA

  8. #308
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!
    1999
    Cup of Russia

    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_Cup_of_Russia
    Pairs Short Program
    Tiffany Stiegler / Johnnie Stiegler (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=uNIrZBFvlXM (Spanish TVE version)
    Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    https://www.youtube.com/watch?v=O_dDwkhyV7Y (Spanish TVE version)
    Men Short Program
    Alexander Abt (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Ex-6HoVIcKI (ESPN TV version)
    Original Dance
    Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margagli (Italy)
    Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    Silwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    Marie-F. Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Ladies Short Program
    Lucinda Ruh (Switzerland)
    Angela Nikodinov (USA)
    Diána Póth (Hungary)
    Elena Sokolova (Russia)
    Irina Slutskaya (Russia)
    Julia Soldatova (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=lYKDVLT1kks
    Pairs Free Skate
    Aljona Savchenko / Stanislav Morozov (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=fdn3j6PPraY (Japanese BS 1 TV version)
    Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=rAXfK4r0AD8 (Japanese BS 1 TV version)
    Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=jtxILMjekLA (Japanese BS 1 TV version)
    Free Dance
    Oksana Potdykova / Denis Petukhov (Russia)
    Marie-F. Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=z_kKq6SerRU (Spanish TVE version)
    Silwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=3KByuy46Su8
    Men Free Skate
    Trifun Zivanovic (USA)
    Zhengxin Guo (China)
    Alexander Abt (Russia)
    Ivan Dinev (Bulgaria)
    Evgeni Plushenko (Russia)
    Ladies Free Skate
    Irina Slutskaya (Russia)
    Angela Nikodinov (USA)
    Julia Soldatova (Russia)
    Elena Sokolova (Russia)
    Lucinda Ruh (Switzerland)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=TiujGIvz_Tw
    Highlights Part 1
    https://www.youtube.com/watch?v=SQh0I_dEoXU
    Highlights Part 2
    https://www.youtube.com/watch?v=oTz9uc2Afbs

  9. #309
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!
    1999
    NHK Trophy

    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999_NHK_Trophy
    Original Dance
    Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=n4Iytk5zGis (ESPN TV version)
    Men Short Program
    11 Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=y8f2H4lAlrU (Japanese commentary)
    Ladies Short Program
    Shizuka Arakawa (Japan)
    https://www.youtube.com/watch?v=MXJh7OG2zr8 (Japanese commentary)
    Pairs Free Skate
    Danielle Hartsell / Steve Hartsell (USA)
    4 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    5 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    6 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    7 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    Free Dance
    Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria)
    5 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    6 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    7 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    8 Galit Chait / Sergei Sakhnovsky (Israel)
    9 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=iT5OgB7kLN8
    Men Free Skate
    Takeshi Honda (Japan)
    Vincent Restencourt (France)
    Roman Skorniakov (Uzbekistan)
    9 Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=ivwF1BY7b9Q (Japanese commentary)
    Timothy Goebel (USA)
    Ilia Klimkin (Russia)
    Ladies Free Skate
    Amber Corwin (USA)
    Maria Butyrskaya (Russia)
    Victoria Volchkova (Russia)
    Elena Liashenko (Ukraine)
    Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZgGjLM91IVU

  10. #310
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    RUS 2000

    Russian National Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_R..._Championships
    Pairs Short Program
    Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze
    https://www.youtube.com/watch?v=eqS0onedBqs (Russian NTV Sport version)
    Maria Petrova / Alexei Tikhonov
    https://www.youtube.com/watch?v=H1_WbGxAknU (Russian NTV Sport version)
    Tatiana Totmianina / Maxim Marinin
    https://www.youtube.com/watch?v=IJcAZcRYY8s (Russian NTV Sport version)
    Pairs Free Skate
    9 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin
    https://www.youtube.com/watch?v=Lwjs83NV-iA (Russian NTV Sport version)
    Men Short Program
    Alexei Yagudin
    https://www.youtube.com/watch?v=HeefOawqDHU (Russian NTV Sport version)
    Evgeni Plushenko
    https://www.youtube.com/watch?v=UdTdZ1t-zdo (Russian NTV Sport version)
    Men Free Skate
    Evgeni Plushenko
    https://www.youtube.com/watch?v=XvU3QTasCNM (Russian NTV Sport version)
    Alexei Yagudin
    https://www.youtube.com/watch?v=Npmswss6eNI (Russian NTV Sport version)
    Compulsory Dance 1
    6 Anastasia Grebenkina / Vitali Novikov
    https://www.youtube.com/watch?v=yTnaWlsnxVc (Russian NTV Sport version)
    Compulsory Dance 2
    1 Anastasia Grebenkina / Vitali Novikov
    https://www.youtube.com/watch?v=FCdmrNzMx7Y (Russian NTV Sport version)
    Original Dance
    10 Anastasia Grebenkina / Vitali Novikov
    https://www.youtube.com/watch?v=ccrzMHaPBfg (Russian NTV Sport version)
    Free Dance
    6 Anastasia Grebenkina / Vitali Novikov
    https://www.youtube.com/watch?v=VjF_Rq5by3c (Russian NTV Sport version)
    Ladies Free Skate
    Elena Sokolova
    https://www.youtube.com/watch?v=k6SLoTjeQ0g (Russian NTV Sport version)

  11. #311
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!
    2000
    Grand Prix Final

    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1999%E..._Skating_Final
    Ladies Free Skate 1
    Julia Soldatova (Russia)
    Maria Butyrskaya (Russia)
    Michelle Kwan (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=u_LRsM2jyqg (Spanish TVE version)
    Irina Slutskaya (Russia)
    Pairs Free Skate 1
    Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France) Rerun
    Free Dance 1
    1 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    2 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    3 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    4 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    5 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=HZsBKkKQXyE (French 23 TV version)
    Men Free Skate 1
    Elvis Stojko (Canada)
    Alexander Abt (Russia)
    Timothy Goebel (USA)
    Evgeni Plushenko (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=RHvCL9dy1Dk
    Men Short Program
    Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=5KqsbEjsfKQ (Star Sports TV version)
    Ladies Free Skate 2
    1 Maria Butyrskaya (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=O7WIWKwP2ac (French 23 TV version)
    2 Julia Soldatova (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=qIvs0BFFH1k (French 23 TV version)
    3 Michelle Kwan (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=j8xygYGoyc0 (French 23 TV version)
    4 Irina Slutskaya (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=qFkGU7c1OaI (French 23 TV version)
    Men Free Skate 2
    1 Timothy Goebel (USA)
    2 Alexander Abt (Russia)
    3 Elvis Stojko (Canada)
    4 Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=EiiHdVpHqFc (French 23 TV version)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=rb0dKeCWOQU
    Pairs Free Skate 1
    Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    Pairs Free Skate 2
    1 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=3r1YNRMGZxU (French 23 TV version)
    2 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Qe4w4-ltKyE (French 23 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=DmdrLWbX0U0 (Japanese commentary)
    3 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=cgQqqyINvqI (French 23 TV version)
    4 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    https://www.youtube.com/watch?v=9nQbWlUXVI4 (French 23 TV version)
    Free Dance 2
    1 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    https://www.youtube.com/watch?v=99Mu88AYxZI (Japanese commentary)
    2 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    3 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    4 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZiZHRY1smks
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=afLIh_iyuqQ
    Video for most of the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=KZm40YK5vR8
    Gala Highlights
    https://www.youtube.com/watch?v=hgUzPuBDnJU Video (CTV version)

  12. #312
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    CAN 2000

    Canadian National Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_C..._Championships
    Novice Free Dance
    Lauren Flynn / Leif Gislason
    Novice Ladies Free Skate
    Joannie Rochette
    Novice Pairs Free Skate
    Virginia Toombs / James Johnson
    Novice Men Free Skate
    Shawn Sawyer
    Junior Free Dance
    Kristy Maccabe / Brian Innes
    Melissa Ackad / Mathieu Rainville
    Junior Ladies Free Skate
    Janina Louie
    Audrey Thibault
    Marianne Dubuc
    Junior Pairs Free Skate
    Chantal Poirier-Saikaly / Craig Buntin
    Jennifer Dubois / Sean Wirtz
    Melissa Mazzon / Mark Leslie
    Junior Men Free Skate
    Nicholas Young
    Marc Olivier Bosse
    Sean Wirtz
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=muHF_1tr5Io
    Pairs Short Program
    1 Michelle Bylow / Michael Pollard
    2 Annabelle Langlois / Patrice Archetto
    3 Kristy Sargeant / Kris Wirtz
    4 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino
    5 Jamie Salé / David Pelletier
    6 Anne Powers / Jamie Campbell
    Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau
    Original Dance
    1 Rebecca Babb / Joshua Babb
    Brenda Key / Ryan Smith
    Josée Piché / Pascal Denis
    Megan Wing / Aaron Lowe
    Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=sh38qnq0UCM
    Men Short Program
    Emanuel Sandhu
    Elvis Stojko
    Jayson Dénommée
    Daniel Bellemare
    Jeff Langdon
    Ben Ferreira
    Jeffrey Buttle
    Fedor Andreev
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=NzjrP3WfeDo
    Ladies Short Program
    Jennifer Robinson
    Angela Derochie
    Annie Bellemare
    Nicole Watt
    Michelle Currie
    Nadine Gosselin
    Men Free Skate
    Emanuel Sandhu
    Elvis Stojko
    Ben Ferreira
    Ravi Walia
    Jayson Dénommée
    Fedor Andreev
    Pairs Free Skate
    Jacinthe Larivière / Lenny Faustino
    Michelle Bylow / Michael Pollard
    7 Kristy Sargeant / Kris Wirtz
    8 Jamie Salé / David Pelletier
    9 Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Y0mga4dU2DI
    Ladies Free Skate
    Michelle Currie
    Jennifer Robinson
    Nicole Watt
    Annie Bellemare
    Free Dance
    5 Josée Piché / Pascal Denis
    6 Kristy Balkwill / Darryl Vanluven
    7 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
    8 Megan Wing / Aaron Lowe
    9 Brenda Key / Ryan Smith
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=f_UdVnb5vZk

  13. #313
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    USA 2000

    US National Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_U..._Championships
    Junior Men Free Skate
    Evan Lysacek
    https://www.youtube.com/watch?v=vH-jlI3-dIQ (No commentary)
    13 Johnny Weir
    https://www.youtube.com/watch?v=Xxi-8rjbDO8 (No commentary)
    Junior Ladies Short Program
    1 Ann Patrice McDonough
    2 Midori Williams
    3 Kathryn Orscher
    4 Kim Ryan
    5 Felicia Beck
    6 Lisa Nesuda
    7 Beatrisa Liang
    8 Lindsey Weber
    9 Joanna Glick
    10 Jordana Blesa
    11 Kimberly Olson-Wheeler
    12 Dirke O'Brien Baker
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=HOn7TmmP2JQ
    Junior Ladies Free Skate
    1 Midori Williams
    2 Beatrisa Liang
    3 Felicia Beck
    4 Lindsey Weber
    5 Kimberly Olson-Wheeler
    6 Joanna Glick
    7 Kim Ryan
    8 Dirke O'Brien Baker
    9 Jordana Blesa
    10 Kathryn Orscher
    11 Lisa Nesuda
    12 Ann Patrice McDonough
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=vgowNEPV2TE
    Original Dance
    Deborah Koegel / Oleg Fediukov
    Jamie Katz / Vasilij Serkov
    Beata Handra / Charles Sinek
    Crystal Beckerdite / Matt Healy
    Kristin Fraser / Jonathan Nichols
    Alison Newman / Dmitri Boundoukin
    Jamie Silverstein / Justin Pekarek
    Naomi Lang / Peter Tchernyshev
    Pairs Short Program
    Po Hayes / Richard Gillam
    Amanda Magarian / Jered Guzman
    Larisa Spielberg / Craig Joeright
    Tiffany Scott / Philip Dulebohn
    Kyoko Ina / John Zimmerman
    Natalie Vlandis / James Peterson
    Molly Quigley / Bert Cording
    Tiffany Stiegler / Johnnie Stiegler
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=VsGAevagEFY
    Men Short Program
    3 Danny Clausen
    4 Justin Dillon
    Ryan Jahnke
    Jeff Merica
    Kurt Fromknecht
    Don Baldwin
    Johnnie Bevan
    15 John Baldwin, Jr.
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=2HiuIvEV_LI
    1 Ryan Bradley
    2 Trifun Zivanovic
    Timothy Goebel
    Damon Allen
    Derrick Delmore
    Michael Weiss
    Shepherd Clark
    16 Matthew Savoie
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=tyNOrKBLuM8
    https://www.youtube.com/watch?v=dbUgfzDkVZc
    Ladies Short Program
    Angela Nikodinov
    Naomi Nari Nam
    Andrea Gardiner
    Deanna Stellato
    Michelle Kwan
    Stacey Pensgen
    Sasha Cohen
    Sarah Hughes
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=mruIQgQU4Po
    Free Dance
    9 Jamie Silverstein / Justin Pekarek
    10 Deborah Koegel / Oleg Fediukov
    11 Beata Handra / Charles Sinek
    12 Naomi Lang / Peter Tchernyshev
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=s95ZdQ1Fd00
    Men Free Skate
    1 John Baldwin, Jr.
    2 Don Baldwin
    3 Kurt Fromknecht
    4 Derrick Delmore
    5 Justin Dillon
    6 Johnnie Bevan
    7 Ryan Jahnke
    8 Danny Clausen
    9 Jeff Merica
    Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=IBTM4WpgqfY
    10 Timothy Goebel
    11 Ryan Bradley
    12 Trifun Zivanovic
    13 Damon Allen
    14 Matthew Savoie
    15 Michael Weiss
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZoIDVb6zK8I
    Pairs Free Skate
    Tiffany Scott / Philip Dulebohn
    Kyoko Ina / John Zimmerman
    Larisa Spielberg / Craig Joeright
    Ladies Free Skate
    15 Sarah Hughes
    16 Angela Nikodinov
    17 Michelle Kwan
    18 Andrea Gardiner
    19 Sasha Cohen
    20 Naomi Nari Nam
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Zz4TgvJLJH4
    Ladies Free Skate
    Stacey Pensgen
    Sara Wheat
    Jennifer Kirk
    Deanna Stellato
    Sarah Hughes
    Angela Nikodinov
    Michelle Kwan
    Sasha Cohen
    Andrea Gardiner
    Naomi Nari Nam
    Playlist for all the above-mentioned competitors (No commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=TCju...jOu-H4aH4NCUQX
    Gala Highlights
    https://www.youtube.com/watch?v=3EtQ-5JRXxc (ABC Sports TV version)

  14. #314
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!
    2000
    European Championships

    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_E..._Championships
    Entries/Results
    https://web.archive.org/web/20000302...ults/index.htm
    Pairs Short Program (Russian Eurosport TV version)
    4 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=FVEjvw459BU&t=37s
    12 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=sEgLWLE0N00
    15 Yulia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=sV9A4VwtfAY
    18 Aliona Savchenko / Stanislav Morozov (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=n4pc5mmyH2Y
    Pairs Free Skate (Eurosport TV version)
    13 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=nv_C3420D-Y
    14 Mariana Kautz / Norman Jeschke (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=zcVcTXDBmx4
    15 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=4DWZZCgxmlg
    16 Yulia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=YlNY_y6EY98
    Compulsory Dance 1 (French Eurosport TV version)
    1 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=xGAwemOO85A
    2 Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=gV8R6cJk51o
    3 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    https://www.youtube.com/watch?v=HYyGzeskct4
    4 Federica Faiella / Luciano Milo (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=hMlmNGzNxaU
    5 Galit Chait / Sergey Sakhnovsky (Israel)
    https://www.youtube.com/watch?v=Qu1ybb6lap4
    6 Alissa de Carbonnel / Alexander Malkov (Belarus)
    https://www.youtube.com/watch?v=YJiwU02c3QQ
    8 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Dq_xpjyFtaY
    17 Stephanie Rauer / Thomas Rauer (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=7J49JD_l2xQ
    18 Eliane Hugentobler / Daniel Hugentobler (Switzerland)
    https://www.youtube.com/watch?v=SM2xyfufJN0
    19 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=zgFGNwA-qFA
    20 Tiffany Hyden / Vazgen Azroyan (Armenia)
    https://www.youtube.com/watch?v=LeaxSXK2iDU
    21 Anna Mosenkova / Sergey Sychov (Estonia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Wj2hAK427CQ
    22 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=cfq27n7n_2k
    23 Zuzana Durkovska / Marian Mesaros (Slovakia)
    https://www.youtube.com/watch?v=QbScPtMJXSo
    24 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=tM9nkbzc8o8
    Compulsory Dance 2 (French Eurosport TV version)
    1 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=q5XwuWEyTcc
    2 Kateřina Kovalová / David Szurman (Czech Republic)
    https://www.youtube.com/watch?v=zrEb1FOPx4k
    3 Ana Galic / Andrei Griazev (Bosnia)
    https://www.youtube.com/watch?v=MMpRvDfNyZ0
    4 Agata Błażowska / Marcin Kozubek (Poland) Partial
    https://www.youtube.com/watch?v=E2cKerlC_wQ
    6 Eliane Hugentobler / Daniel Hugentobler (Switzerland)
    https://www.youtube.com/watch?v=RMUasd7jAEQ&t=44s
    7 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=6ospHuTZnME&t=17s
    8 Tiffany Hyden / Vazgen Azroyan (Armenia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Klepi7fOSmo
    9 Anna Mosenkova / Sergey Sychov (Estonia)
    https://www.youtube.com/watch?v=TmXoFbBzu-A
    10 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=iHxFcFKWf-g
    11 Zuzana Durkovska / Marian Mesaros (Slovakia)
    https://www.youtube.com/watch?v=hA9SZRl2-8s
    12 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=yuRMduG3IgI
    13 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=8KRzJuR6Svs
    14 Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=UR2XNTPs7ZA
    15 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    https://www.youtube.com/watch?v=U5TxKiHNZr4
    Original Dance
    5 Agata Błażowska / Marcin Kozubek (Poland)
    7 Federica Faiella / Luciano Milo (Italy)
    8 Kateřina Kovalová / David Szurman (Czech Republic)
    9 Kristina Kobaladze / Oleg Voiko (Ukraine)
    10 Oksana Potdykova / Denis Petukhov (Russia)
    11 Anna Mosenkova / Sergey Sychov (Estonia)
    12 Alissa de Carbonnel / Alexander Malkov (Belarus) (French Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=VY46K0i8Zjg
    13 Stephanie Rauer / Thomas Rauer (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=2nA-TYSRLDQ (French Eurosport TV version)
    14 Zuzana Durkovska / Marian Mesaros (Slovakia)
    https://www.youtube.com/watch?v=dXDlVaDjrD8 (French Eurosport TV version)
    15 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=vDSBWLl3QfE (French Eurosport TV version)
    16 Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=1lCOzixZfeY (French Eurosport TV version)
    17 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=T-il0xQCcnc (French Eurosport TV version)
    18 Galit Chait / Sergey Sakhnovsky (Israel)
    https://www.youtube.com/watch?v=HN86EdN1L-0 (French Eurosport TV version)
    19 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=uTdDuGh6qCg (French Eurosport TV version)
    20 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=0ht6lkgv584 (French Eurosport TV version)
    21 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=dNqw8jn7uQY (French Eurosport TV version)
    22 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    https://www.youtube.com/watch?v=Gq8dvt9YVEM (French Eurosport TV version)
    23 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    https://www.youtube.com/watch?v=lmL-XkTuWw4 (French Eurosport TV version)
    24 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=Zv5Qz6Pxy94 (French Eurosport TV version)
    Free Dance
    3 Tiffany Hyden / Vazgen Azroyan (Armenia) (French Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=0QcVYro33AQ
    4 Anna Mosenkova / Sergey Sychov (Estonia) (French Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=wutFHjV37Rk
    5 Julie Keeble / Łukasz Zalewski (Great Britain)
    https://www.youtube.com/watch?v=eF2bAvznjmU (French Eurosport TV version)
    6 Kristina Kobaladze / Oleg Voiko (Ukraine)
    8 Kateřina Kovalová / David Szurman (Czech Republic)
    10 Oksana Potdykova / Denis Petukhov (Russia)
    11 Eliane Hugentobler / Daniel Hugentobler (Switzerland)
    12 Stephanie Rauer / Thomas Rauer (Germany)
    13 Agata Błażowska / Marcin Kozubek (Poland)
    14 Federica Faiella / Luciano Milo (Italy)
    15 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    16 Galit Chait / Sergey Sakhnovsky (Israel)
    17 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    18 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    19 Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    20 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    21 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    23 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    24 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    Playlist for most of the above-mentioned competitors (Japanese Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=P6yp...-tjskP6pvoDrJe
    Ladies Qualifying Free Skate Group B (Eurosport TV version)
    3 Vanessa Gusmeroli (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=7sP1Vuz2Jn0 Partial
    4 Anna Lundström (Sweden)
    https://www.youtube.com/watch?v=qQb1qadiMk0
    5 Sabina Wojtala (Poland)
    https://www.youtube.com/watch?v=ZvFcSAR8bSg
    6 Silvia Fontana (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=yHhRXX9phIo
    11 Mojca Kopač (Slovenia)
    https://www.youtube.com/watch?v=M9SZJp44ruM
    12 Liza Menagia (Greece)
    https://www.youtube.com/watch?v=eXdBFHbIGHg
    13 Elena Liashenko (Ukraine)
    https://www.youtube.com/watch?v=6RlXN-AbHEw
    14 Dominyka Valiukeviciute (Lithuania)
    https://www.youtube.com/watch?v=eWHJ3ScZpSM
    15 Zoya Douchine (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=pCTSJaZJV9g
    16 Helena Pajović (FR Yugoslavia)
    https://www.youtube.com/watch?v=jRwN0In5ugg
    17 Idora Hegel (Croatia)
    https://www.youtube.com/watch?v=wSVMpyPxhCM
    18 Anna Rechnio (Poland)
    https://www.youtube.com/watch?v=CpDZa8SIBN0
    Ladies Short Program
    3 Eva Chuda (Czech Republic)
    4 Olga Vassiljeva (Estonia)
    5 Sabina Wojtala (Poland)
    6 Roxana Luca (Romania)
    7 Tammy Sear (Great Britain)
    8 Idora Hegel (Croatia)
    9 Anna Lundström (Sweden)
    10 Sara Falotico (Belgium)
    11 Yulia Lebedeva (Armenia)
    12 Karen Venhuizen (Netherlands)
    13 Sanna-Maija Wiksten (Finland)
    14 Sarah Meier (Switzerland)
    15 Tamara Dorofejev (Hungary)
    16 Galina Maniachenko (Ukraine)
    17 Zoya Douchine (Germany)
    18 Mojca Kopač (Slovenia)
    19 Diána Póth (Hungary)
    20 Mikkeline Kierkgaard (Denmark)
    21 Vanessa Gusmeroli (France)
    22 Julia Lautowa (Austria)
    23 Silvia Fontana (Italy)
    24 Anna Rechnio (Poland)
    25 Alisa Drei (Finland)
    26 Elena Liashenko (Ukraine)
    27 Maria Butyrskaya (Russia)
    28 Júlia Sebestyén (Hungary)
    29 Viktoria Volchkova (Russia)
    30 Irina Slutskaya (Russia)
    Ladies Free Skate
    19 Maria Butyrskaya (Russia)
    22 Irina Slutskaya (Russia)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=p68n...Qt9HZ1&index=1
    Pairs Free Skate
    15 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    17 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    19 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    20 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    Free Dance
    23 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=q9KY3CqI9Yo
    Men Free Skate
    20 Alexander Abt (Russia)
    21 Ivan Dinev (Bulgaria)
    22 Dmitri Dmitrenko (Ukraine)
    24 Evgeni Plushenko (Russia)
    25 Alexei Yagudin (Russia)
    Ladies Free Skate
    19 Maria Butyrskaya (Russia)
    20 Silvia Fontana (Italy)
    21 Vanessa Gusmeroli (France)
    22 Irina Slutskaya (Russia)
    23 Viktoria Volchkova (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=BIPTKg4nsu8
    Pairs Free Skate
    19 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    20 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    Free Dance
    21 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    23 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=D8pItNpAEL4
    Men Free Skate
    22 Dmitri Dmitrenko (Ukraine)
    24 Evgeni Plushenko (Russia)
    25 Alexei Yagudin (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=hiz9_VpvI0I

  15. #315
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    ISU 2000

    Four Continents Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_F..._Championships
    Entries/Results
    https://web.archive.org/web/20001203...ults/index.htm
    Ladies Short Program
    1 Angela Nikodinov (USA)
    10 Annie Bellemare (Canada)
    13 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    14 Stacey Pensgen (USA)
    18 Yoshie Onda (Japan)
    19 Fumie Suguri (Japan)
    20 Young-Eun Choi (South Korea)
    22 Jennifer Robinson (Canada)
    23 Anastasiya Gimazetdinova (Uzbekistan)
    24 Jia Yao (China)
    25 Andrea Gardiner (USA)
    26 Chisato Shiina (Japan)
    27 Rui Pang (China)
    Ladies Free Skate
    9 Chisato Shiina (Japan)
    10 Young-Eun Choi (South Korea)
    13 Jia Yao (China)
    14 Michelle Currie (Canada)
    15 Rui Pang (China)
    16 Anastasiya Gimazetdinova (Uzbekistan)
    17 Yoshie Onda (Japan)
    18 Andrea Gardiner (USA)
    19 Angela Nikodinov (USA)
    20 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    21 Annie Bellemare (Canada)
    22 Jennifer Robinson (Canada)
    23 Stacey Pensgen (USA)
    24 Fumie Suguri (Japan)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=_qKX...Rt6DJkMiVla5ao
    Men Short Program
    2 Naoki Shigematsu (Japan)
    4 Elvis Stojko (Canada)
    7 Roman Skorniakov (Uzbekistan)
    9 Takeshi Honda (Japan)
    10 Todd Eldredge (USA)
    11 Trifun Živanović (USA)
    13 Chengjiang Li (China)
    14 Anthony Liu (Australia)
    15 Yamato Tamura (Japan)
    22 Ben Ferreira (Canada)
    Men Free Skate
    11 Naoki Shigematsu (Japan)
    12 Emanuel Sandhu (Canada)
    13 Ben Ferreira (Canada)
    14 Trifun Živanović (USA)
    15 Ryan Jahnke (USA)
    16 Yunfei Li (China)
    17 Yamato Tamura (Japan)
    18 Roman Skorniakov (Uzbekistan)
    19 Min Zhang (China)
    20 Anthony Liu (Australia)
    21 Todd Eldredge (USA)
    22 Chengjiang Li (China)
    23 Takeshi Honda (Japan)
    24 Elvis Stojko (Canada)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Og_6...FgwZfudhzcQzwp
    Original Dance
    1 Rie Arikawa / Kenji Miyamoto (Japan)
    2 Lina Qi / Hao Gao (China)
    3 Olga Akimova / Andrey Driganov (Uzbekistan)
    4 Portia Duval / Francis Rigby (Australia)
    5 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    6 Josée Piché / Pascal Denis (Canada)
    7 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    8 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    9 Nakako Tsuzuki / Rinat Farkhoutdinov (Japan)
    10 Weina Zhang / Xianming Cao (China)
    11 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kid (Japan)
    12 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    13 Beata Handra / Charles Sinek (USA)
    14 Rui Wang / Wei Zhang (China)
    Free Dance
    4 Rie Arikawa / Kenji Miyamoto (Japan)
    5 Rui Wang / Wei Zhang (China)
    6 Nakako Tsuzuki / Rinat Farkhoutdinov (Japan)
    7 Josée Piché / Pascal Denis (Canada)
    8 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kid (Japan)
    9 Weina Zhang / Xianming Cao (China)
    10 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    11 Beata Handra / Charles Sinek (USA)
    12 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    13 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    14 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=oHd1..._B1yBYlN-MztoE
    Pairs Free Skate
    8 Tiffany Scott / Phillip Dulebohn (USA)
    9 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    10 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Ladies Free Skate
    17 Yoshie Onda (Japan)
    19 Angela Nikodinov (USA)
    21 Annie Bellemare (Canada)
    23 Stacey Pensgen (USA)
    24 Fumie Suguri (Japan)
    Free Dance
    10 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    13 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    14 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Men Free Skate
    11 Naoki Shigematsu (Japan)
    17 Yamato Tamura (Japan)
    19 Min Zhang (China)
    21 Todd Eldredge (USA)
    22 Chengjiang Li (China)
    23 Takeshi Honda (Japan)
    24 Elvis Stojko (Canada)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese commentary)
    https://www.youtube.com/watch?v=yH9F...8Njwy7FM3L9-im
    Pairs Free Skate
    7 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    8 Tiffany Scott / Phillip Dulebohn (USA)
    9 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    10 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Ladies Free Skate
    19 Angela Nikodinov (USA)
    20 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    21 Annie Bellemare (Canada)
    22 Jennifer Robinson (Canada)
    23 Stacey Pensgen (USA)
    24 Fumie Suguri (Japan)
    Free Dance
    10 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    12 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    13 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    14 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Men Free Skate
    19 Min Zhang (China)
    21 Todd Eldredge (USA)
    22 Chengjiang Li (China)
    24 Elvis Stojko (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=iuVzopwy3M4
    Ladies Free Skate
    19 Angela Nikodinov (USA)
    21 Annie Bellemare (Canada)
    23 Stacey Pensgen (USA)
    Free Dance
    10 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    12 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    13 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    14 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Men Free Skate
    19 Min Zhang (China)
    21 Todd Eldredge (USA)
    22 Chengjiang Li (China)
    24 Elvis Stojko (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=_c7NELYBKoI

  16. #316
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    ISU 2000

    World Junior Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_W..._Championships
    Entries/Results
    https://web.archive.org/web/20010425...2000/index.htm
    Pairs Free Skate
    2 Maria Krasiltseva / Artem Znachkov (Armenia)
    4 Rebecca Corne / Richard Rowlands (Great Britain)
    5 Virginia Toombs / James Johnson (Canada)
    6 Sabrina Lefrançois / Jérôme Blanchard (France)
    7 Ding Yang / Ren Zhongfei (China)
    8 Jessica Waldstein / Garrett Lucash (USA)
    9 Diana Riskova / Vladimir Futas (Slovakia)
    10 Claudia Rauschenbach / Robin Szolkowy (Germany)
    11 Larissa Spielberg / Craig Joeright (USA)
    12 Chantal Poirier / Craig Buntin (Canada)
    13 Viktoria Shklover / Valdis Mintals (Estonia)
    14 Amanda Magarian / Jered Guzman (USA)
    15 Elena Riabchuk / Stanislav Zakharov (Russia)
    16 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
    Video for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=gAU8yMn5Uco
    17 Julia Shapiro / Alexei Sokolov (Russia)
    18 Milica Brozovic / Anton Nimenko (Russia)
    19 Julia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    20 Aliona Savchenko / Stanislav Morozov (Ukraine)
    Video for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=5crjannq-Ks
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=r5_i...YYA227kmVZBZVD
    Men Free Skate
    4 Eiji Iwamoto (Japan)
    7 Xiaodong Ma (China)
    8 Brian Joubert (France)
    9 Alan Street (Great Britain)
    10 Cyril Brun (France)
    12 Denis Balandin (Russia)
    13 Kensuke Nakaniwa (Japan)
    14 Stéphane Lambiel (Switzerland)
    15 Fedor Andreev (Canada)
    16 Lukáš Rakowski (Czech Republic)
    17 Andriy Kyforenko (Ukraine) not in playlist
    18 Soshi Tanaka (Japan)
    19 Ryan Bradley (USA)
    20 Matthew Savoie (USA)
    21 Song Gao (China)
    22 Vincent Restencourt (France)
    23 Ilia Klimkin (Russia)
    24 Stefan Lindemann (Germany)
    Video for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=FcksDHhB1mY
    Playlist for most of the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=vivN...ie468L0A6If87H
    Free Dance
    2 Agata Rosłońska / Michał Tomaszewski (Poland)
    3 Fang Yang / Chongbo Gao (China)
    5 Gloria Agogliati / Alessandro Italiano (Italy)
    6 Alla Beknazarova / Yuriy Kocherzhenko (Ukraine)
    7 Tae-hwa Yang/ Chuen-gun Lee (South Korea)
    8 Nóra Hoffmann / Attila Elek (Hungary)
    9 Eve Bentley / Andrew Hallam (Great Britain)
    10 Jesica Valentine / Matthew Kossack (USA)
    11 Christina Beier / William Beier (Germany)
    12 Lucie Kadlčáková / Hynek Bílek (Czech Republic)
    13 Roxane Petetin / Mathieu Jost (France)
    14 Victoria Polzykina / Alexander Shakalov (Ukraine)
    15 Valentina Anselmi / Fabrizio Pedrazzini (Italy)
    16 Elena Khaliavina / Maxim Shabalin (Russia)
    17 Svetlana Kulikova / Arseni Markov (Russia)
    18 Nelly Gourvest / Cedric Pernet (France)
    19 Brenda Key / Ryan Smith (Canada)
    20 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
    21 Natalia Romaniuta / Daniil Barantsev (Russia)
    22 Emilie Nussear / Brandon Forsyth (USA)
    23 Flavia Ottaviani / Massimo Scali (Italy)
    24 Kristina Kobaladze / Oleg Voiko (Ukraine)
    Video for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=qnjyl59-oSo
    Ladies Free Skate
    2 Svitlana Pylypenko (Ukraine)
    4 Julia Lautowa (Austria)
    5 Chisato Shiina (Japan)
    7 Natalia Rizhova (Russia)
    8 Dan Fang (China)
    9 Hristina Vassileva (Bulgaria)
    10 Carina Chen (Chinese Taipei)
    11 Andrea Diewald (Germany)
    12 Mikkeline Kierkgaard (Denmark)
    Video for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=LLiOSuCSYEE
    13 Daria Timoshenko (Russia)
    14 Irina Tkatchuk (Russia)
    15 Marianne Dubuc (Canada)
    16 Susanne Stadlmüller (Germany)
    17 Sabina Wojtala (Poland)
    18 Sasha Cohen (USA)
    19 Sarah Meier (Switzerland)
    20 Yukari Nakano (Japan)
    21 Tamara Dorofejev (Hungary)
    22 Jennifer Kirk (USA)
    23 Elina Kettunen (Finland)
    24 Deanna Stellato (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=XxZCRXcwS-M
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=I3UO...KrEjsZ7bSv6ja5
    Men Free Skate
    20 Matthew Savoie (USA)
    24 Stefan Lindemann (Germany)
    Ladies Short Program
    28 Deanna Stellato (USA)
    29 Sasha Cohen (USA)
    30 Jennifer Kirk (USA)
    Free Dance
    20 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
    21 Natalia Romaniuta / Daniil Barantsev (Russia)
    22 Emilie Nussear / Brandon Forsyth (USA)
    Ladies Free Skate
    18 Sasha Cohen (USA)
    19 Sarah Meier (Switzerland)
    21 Tamara Dorofejev (Hungary)
    22 Jennifer Kirk (USA)
    24 Deanna Stellato (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=WblunAvUnCU
    Ladies Short Program
    28 Deanna Stellato (USA)
    29 Sasha Cohen (USA)
    30 Jennifer Kirk (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=omLVa7DXLHE

  17. #317
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    ISU 2000

    World Championships
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_W..._Championships
    Entries/Results
    https://web.archive.org/web/20001203...ults/index.htm
    Pairs Short Program
    1 Catherine Huc / Vivien Rolland (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=YacTncRYA_A (German Eurosport TV version)
    2 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    https://www.youtube.com/watch?v=n-NekVKd3hU (ESPN TV version)
    5 Qing Pang / Jian Tong (China)
    https://www.youtube.com/watch?v=YVh_pOIEnKc (Eurosport TV version)
    7 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=ADBth9gHuMg (ESPN TV version)
    8 Peggy Schwarz / Mirko Müller (Germany)
    https://www.youtube.com/watch?v=t0hIJamfamQ (ESPN TV version)
    9 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=83cbM8Ht9Xg (ESPN TV version)
    12 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    https://www.youtube.com/watch?v=AyBoUiKByZ8 (ESPN TV version)
    16 Marina Khalturina / Valeri Artyuchov (Kazakhstan)
    https://www.youtube.com/watch?v=UPgvoQAum2Q (German Eurosport TV version)
    17 Tiffany Scott / Phillip Dulebohn (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=lMIvs51R8Hw (ESPN TV version)
    19 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=e8R9y7GWPAY (ESPN TV version)
    20 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=bj3Pd1p-gyo (ESPN TV version)
    21 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=Q1CQXCiZU7Y (ESPN TV version)
    Pairs Free Skate
    5 Qing Pang / Jian Tong (China)
    6 Inga Rodionova / Andrei Krukov (Azerbaijan)
    7 Kateřina Beránková / Otto Dlabola (Czech Republic)
    8 Marina Khalturina / Valeri Artyuchov (Kazakhstan)
    9 Mariana Kautz / Norman Jeschke (Germany)
    10 Julia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    11 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    12 Tiffany Scott / Phillip Dulebohn (USA)
    13 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    14 Peggy Schwarz / Mirko Müller (Germany)
    15 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    16 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    17 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    18 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    20 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=_NQj...6I_Vi3&index=1
    Men Qualifying Free Skate Group A
    5 Alexei Yagudin (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=BFwDGxDcrgs (Eurosport TV version)
    Men Short Program
    2 Yuri Litvinov (Kazakhstan) Partial
    3 Matthew Davies (Great Britain)
    4 Cornel Gheorghe (Romania)
    5 Yamato Tamura (Japan)
    6 Sergei Rylov (Azerbaijan)
    7 Roman Skorniakov (Uzbekistan)
    8 Ben Ferreira (Canada)
    9 Markus Leminen (Finland)
    10 Konstantin Kostin (Latvia)
    11 Szabolcs Vidrai (Hungary)
    12 Michael Tyllesen (Denmark)
    13 Ivan Dinev (Bulgaria)
    14 Vincent Restencourt (France)
    15 Timothy Goebel (USA)
    16 Patrick Meier (Switzerland)
    17 Anthony Liu (Australia)
    18 Dmitri Dmitrenko (Ukraine)
    19 Stanick Jeannette (France)
    20 Zhengxin Guo (China)
    21 Vitali Danilchenko (Ukraine)
    22 Takeshi Honda (Japan)
    23 Stefan Lindemann (Germany)
    24 Andrejs Vlascenko (Germany)
    25 Alexander Abt (Russia)
    26 Chengjiang Li (China)
    27 Evgeni Plushenko (Russia)
    28 Elvis Stojko (Canada)
    29 Michael Weiss (USA)
    30 Alexei Yagudin (Russia)
    Men Free Skate
    5 Markus Leminen (Finland)
    6 Michael Tyllesen (Denmark)
    7 Dmitri Dmitrenko (Ukraine)
    8 Ivan Dinev (Bulgaria)
    9 Andrejs Vlascenko (Germany)
    10 Vitali Danilchenko (Ukraine)
    11 Roman Skorniakov (Uzbekistan)
    12 Takeshi Honda (Japan)
    13 Anthony Liu (Australia)
    14 Zhengxin Guo (China)
    15 Stefan Lindemann (Germany)
    16 Timothy Goebel (USA)
    17 Vincent Restencourt (France)
    18 Stanick Jeannette (France)
    19 Elvis Stojko (Canada)
    20 Chengjiang Li (China)
    21 Alexander Abt (Russia)
    22 Michael Weiss (USA)
    23 Alexei Yagudin (Russia)
    24 Evgeni Plushenko (Russia)
    Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Sq2n...FShS5Qu1MXV4Ge
    Original Dance
    8 Alexandra Kauc / Filip Bernadowski (Poland)
    11 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    13 Stephanie Rauer / Thomas Rauer (Germany)
    14 Nakako Tsuzuki / Rinat Farkhoutdinov (Japan)
    16 Federica Faiella / Luciano Milo (Italy)
    17 Natalia Romaniuta / Danil Barantsev (Russia)
    19 Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    20 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    21 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    23 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    24 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
    25 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    26 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
    27 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    28 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    29 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    30 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Free Dance
    6 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    7 Natalia Romaniuta / Danil Barantsev (Russia)
    8 Nakako Tsuzuki / Rinat Farkhoutdinov (Japan)
    https://www.youtube.com/watch?v=7uksM3EH9kk (Japanese commentary)
    10 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    11 Anna Semenovich / Roman Kostomarov (Russia)
    12 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    13 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
    14 Eliane Hugentobler / Daniel Hugentobler (Switzerland)
    15 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    17 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    18 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    19 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński (Poland)
    20 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    21 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    https://www.youtube.com/watch?v=YP7b4KHwJbk (Eurosport TV version)
    22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=zzOqMpyxZaM (Russian 1 TV version)
    23 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    https://www.youtube.com/watch?v=q8p2T1Q9kdY (Eurosport TV version)
    24 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
    https://www.youtube.com/watch?v=Hp3zuZvBo7c (Japanese commentary)
    Playlist for most of the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 3 TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=3Ei0...XRyV4GBJiXLJCO
    Ladies Qualifying Free Skate Group B
    17 Irina Slutskaya (Russia)
    Ladies Qualifying Free Skate Group A
    2 Maria Butyrskaya (Russia)
    3 Lucia Starovičová (Slovakia)
    4 Diána Póth (Hungary)
    5 Elena Liashenko (Ukraine)
    7 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    8 Liza Menagia (Greece)
    9 Zoya Douchine (Germany)
    10 Alisa Drei (Finland)
    11 Valeria Trifancova (Latvia)
    12 Galina Maniachenko (Ukraine)
    13 Júlia Sebestyén (Hungary)
    14 Anna Rechnio (Poland)
    15 Diane Chen (Chinese Taipei)
    16 Ellen Mareels (Belgium)
    17 Julia Vorobieva (Azerbaijan)
    18 Kaja Hanevold (Norway)
    19 Roxana Luca (Romania)
    20 Rocio Salas Visuet (Mexico)
    21 Sarah-Yvonne Prytula (Australia)
    22 Anna Lundström (Sweden)
    Ladies Short Program
    7 Diána Póth (Hungary)
    https://www.youtube.com/watch?v=VGOCpgIOj6I (Hungarian commentary)
    10 Anastasia Gimazetdinova (Uzbekistan)
    9 Ivana Jakupcevic (Croatia)
    11 Silvia Fontana (Italy)
    12 Galina Maniachenko (Ukraine)
    13 Sabina Wojtala (Poland)
    14 Anna Lundström (Sweden)
    15 Yoshie Onda (Japan)
    16 Vanessa Gusmeroli (France)
    17 Anna Rechnio (Poland)
    18 Alisa Drei (Finland)
    19 Elena Liashenko (Ukraine)
    20 Jennifer Robinson (Canada)
    21 Zoya Douchine (Germany)
    22 Viktoria Volchkova (Russia)
    23 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    24 Angela Nikodinov (USA)
    25 Michelle Kwan (USA)
    26 Júlia Sebestyén (Hungary)
    27 Mikkeline Kierkgaard (Denmark)
    28 Irina Slutskaya (Russia)
    29 Sarah Hughes (USA)
    30 Maria Butyrskaya (Russia)
    Ladies Free Skate
    1 Zoya Douchine (Germany)
    2 Ivana Jakupcevic (Croatia)
    3 Shirene Human (South Africa)
    4 Siyin Sun (China)
    5 Anna Lundström (Sweden)
    6 Silvia Fontana (Italy)
    7 Alisa Drei (Finland)
    8 Galina Maniachenko (Ukraine)
    9 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    10 Diána Póth (Hungary)
    11 Anna Rechnio (Poland)
    12 Yoshie Onda (Japan)
    13 Mikkeline Kierkgaard (Denmark)
    14 Sabina Wojtala (Poland)
    15 Viktoria Volchkova (Russia)
    16 Angela Nikodinov (USA)
    17 Jennifer Robinson (Canada)
    18 Elena Liashenko (Ukraine)
    19 Michelle Kwan (USA)
    20 Vanessa Gusmeroli (France)
    21 Júlia Sebestyén (Hungary)
    22 Maria Butyrskaya (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=hGDF-qIeZrM (ABC TV version)
    23 Irina Slutskaya (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=vCBhOcfH_S8 (ABC TV version)
    24 Sarah Hughes (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=PbvYrq39TkM (ABC TV version)
    Playlist for most of the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)[/I]
    https://www.youtube.com/watch?v=p5qy...TM6PkCx6JJfLjt
    Pairs Short Program
    7 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    9 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    12 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    19 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    20 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    21 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=JmDjqzR0ScY
    Compulsory Dance 2
    12 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    20 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    16 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Men Short Program
    8 Ben Ferreira (Canada)
    15 Timothy Goebel (USA)
    17 Anthony Liu (Australia)
    20 Zhengxin Guo (China)
    23 Stefan Lindemann (Germany)
    25 Alexander Abt (Russia)
    26 Chengjiang Li (China)
    27 Evgeni Plushenko (Russia)
    28 Elvis Stojko (Canada)
    29 Michael Weiss (USA)
    30 Alexei Yagudin (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=vdUtPwXbGG0
    Pairs Free Skate
    11 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    13 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    15 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    16 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    Ladies Qualifying Free Skate Group B
    5 Jennifer Robinson (Canada)
    Pairs Free Skate
    17 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    18 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    19 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    20 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=HVtCg3N3PmQ
    Original Dance
    6 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    20 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    25 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    27 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=3C3tsbxW8Dw
    11 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    28 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    29 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    30 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=8tmgBAPchC0
    Men Free Skate
    4 Ben Ferreira (Canada)
    19 Elvis Stojko (Canada)
    20 Chengjiang Li (China)
    21 Alexander Abt (Russia)
    22 Michael Weiss (USA)
    23 Alexei Yagudin (Russia)
    24 Evgeni Plushenko (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Tn2JbF5v2vM
    Ladies Short Program
    16 Vanessa Gusmeroli (France)
    22 Viktoria Volchkova (Russia)
    24 Angela Nikodinov (USA)
    26 Júlia Sebestyén (Hungary)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Ko_71wBlTfs
    20 Jennifer Robinson (Canada)
    25 Michelle Kwan (USA)
    28 Irina Slutskaya (Russia)
    29 Sarah Hughes (USA)
    30 Maria Butyrskaya (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=2G5boix5J-c
    Free Dance
    6 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    12 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    20 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    21 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    23 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=GP75GFa7JuM
    Ladies Free Skate
    17 Jennifer Robinson (Canada)
    19 Michelle Kwan (USA)
    20 Vanessa Gusmeroli (France)
    22 Maria Butyrskaya (Russia)
    23 Irina Slutskaya (Russia)
    24 Sarah Hughes (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=6Rb0KqJcoOE
    Pairs Short Program
    2 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    7 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
    8 Peggy Schwarz / Mirko Müller (Germany)
    9 Kristy Sargeant / Kris Wirtz (Canada)
    11 Julia Obertas / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
    12 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    13 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
    17 Tiffany Scott / Phillip Dulebohn (USA)
    19 Kyoko Ina / John Zimmerman (USA)
    20 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    21 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Lgj6VTFMkKo
    Men Short Program
    15 Timothy Goebel (USA)
    17 Anthony Liu (Australia)
    20 Zhengxin Guo (China)
    25 Alexander Abt (Russia)
    26 Chengjiang Li (China)
    27 Evgeni Plushenko (Russia)
    28 Elvis Stojko (Canada)
    29 Michael Weiss (USA)
    30 Alexei Yagudin (Russia)
    Original Dance
    6 Jamie Silverstein / Justin Pekarek (USA)
    20 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
    22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
    25 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    27 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    28 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    29 Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Ladies Short Program
    16 Vanessa Gusmeroli (France)
    22 Viktoria Volchkova (Russia)
    24 Angela Nikodinov (USA)
    25 Michelle Kwan (USA)
    26 Júlia Sebestyén (Hungary)
    28 Irina Slutskaya (Russia)
    29 Sarah Hughes (USA)
    30 Maria Butyrskaya (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=fwWRTSeM_g4
    Men Short Program
    15 Timothy Goebel (USA)
    27 Evgeni Plushenko (Russia)
    28 Elvis Stojko (Canada)
    29 Michael Weiss (USA)
    30 Alexei Yagudin (Russia)
    Men Free Skate
    19 Elvis Stojko (Canada)
    20 Chengjiang Li (China)
    21 Alexander Abt (Russia)
    22 Michael Weiss (USA)
    23 Alexei Yagudin (Russia)
    24 Evgeni Plushenko (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=p3nFpP_1hKY
    Ladies Short Program
    24 Angela Nikodinov (USA)
    25 Michelle Kwan (USA)
    28 Irina Slutskaya (Russia)
    29 Sarah Hughes (USA)
    30 Maria Butyrskaya (Russia)
    Ladies Free Skate
    19 Michelle Kwan (USA)
    20 Vanessa Gusmeroli (France)
    21 Júlia Sebestyén (Hungary)
    22 Maria Butyrskaya (Russia)
    23 Irina Slutskaya (Russia)
    24 Sarah Hughes (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=ddqTSO1OW0w
    Gala
    https://www.youtube.com/watch?v=_yg-W2aP3D8 (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=carW6hJGX8U (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=yWvD...Z5f9fPMy13Ye46 (Playlist Eurosport TV version)

  18. #318
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    USA 2000

    Skate America
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_Skate_America
    Pairs Short Program
    Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
    https://www.youtube.com/watch?v=ngTvuTQEICI (CTV version)
    Men Short Program
    Alexei Yagudin (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Iu26BuLEdqw (Star Sports TV version)
    Emanuel Sandhu (Canada)
    https://www.youtube.com/watch?v=gOSV7VdHEQs (Star Sports TV version)
    Alexander Abt (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=mwhpPjQBQDA (Star Sports TV version)
    Men Free Skate
    Vincent Restencourt (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=7bt9AUP6z8k (ABC Sports TV version)
    Alexander Abt (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=_OJmCPkh0XU (Polish Wizja Sport TV version)
    Free Dance
    Anastasia Grebenkina / Vitaly Novikov (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=8uVajvcwwgw (Polish Wizja Sport TV version)
    Véronique Delobel / Olivier Chapuis (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=qEiMh556n_E (Polish Wizja Sport TV version)
    Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
    Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
    Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
    Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
    Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
    https://www.youtube.com/watch?v=0ONNhyzVCTY (Japanese BS 1 TV version)
    Ladies Free Skate
    Angela Nikodinov (USA)
    Sarah Hughes (USA)
    Elena Sokolova (Russia)
    Michelle Kwan (USA)
    Viktoria Volchkova (Russia)
    Video for most of the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=Zndw8Jq6qKI

  19. #319
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    CAN 2000

    Skate Canada
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_S..._International
    Pairs Short Program
    1 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Aljona Savchenko / Stanislav Morozov (Ukraine)
    Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    Laura Handy / Jonathon Hunt (USA)
    Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    Men Short Program
    Takeshi Honda (Japan)
    Matthew Savoie (USA)
    Fedor Andreev (Canada)
    Todd Eldredge (USA)
    Ben Ferreira (Canada)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Original Dance
    Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
    Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    Ladies Short Program
    Michelle Kwan (USA)
    Irina Slutskaya (Russia)
    Galina Maniachenko (Ukraine)
    Fumie Suguri (Japan)
    Deanna Stellato (USA)
    Jennifer Robinson (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=G0fbSxNyGG4&t=2s
    Pairs Short Program
    1 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Kristy Wirtz / Kris Wirtz (Canada)
    Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
    Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
    Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    Men Short Program
    Takeshi Honda (Japan)
    Jeff Langdon (Canada)
    Chengjiang Li (China)
    Fedor Andreev (Canada)
    Todd Eldredge (USA)
    Ben Ferreira (Canada)
    Alexei Yagudin (Russia)
    Ladies Short Program
    Michelle Kwan (USA)
    Irina Slutskaya (Russia)
    Annie Bellemare (Canada)
    Fumie Suguri (Japan)
    Jennifer Robinson (Canada)
    Pairs Free Skate
    Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
    Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
    Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=0vSNO-Vyo5A
    Pairs Free Skate
    8 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=sipEMlgY2ZI (Lifetime Sports TV version)
    9 Qing Pang / Jian Tong (China)
    Original Dance
    Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
    Ladies Free Skate
    Annie Bellemare (Canada)
    6 Galina Maniachenko (Ukraine)
    7 Fumie Suguri (Japan)
    8 Michelle Kwan (USA)
    9 Jennifer Robinson (Canada)
    10 Irina Slutskaya (Russia)
    Men Free Skate
    1 Fedor Andreev (Canada)
    2 Jeff Langdon (Canada)
    7 Todd Eldredge (USA)
    8 Takeshi Honda (Japan)
    9 Andrejs Vlascenko (Germany)
    10 Matthew Savoie (USA)
    11 Ben Ferreira (Canada)
    12 Alexei Yagudin (Russia)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=WdHKCK22inI
    Men Free Skate
    7 Todd Eldredge (USA)
    8 Takeshi Honda (Japan)
    10 Matthew Savoie (USA)
    11 Ben Ferreira (Canada)
    12 Alexei Yagudin (Russia)
    Ladies Free Skate
    Laëtitia Hubert (France)
    https://www.youtube.com/watch?v=sD5crUVmNfM (Russian NTV Sport version)
    Deanna Stellato (USA)
    6 Galina Maniachenko (Ukraine)
    7 Fumie Suguri (Japan)
    8 Michelle Kwan (USA)
    9 Jennifer Robinson (Canada)
    10 Irina Slutskaya (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=h8Lr_dgpX9E (Eurosport TV version)
    Video for most of the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=baAXxA5JLkI
    Free Dance
    Chantal Lefebvre / Justin Lanning (Canada)
    Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
    Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
    Marina Anissina / Gwendal Peizerat (France)
    Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
    Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
    Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=R8P0KeUUrV8

  20. #320
    Tripping on the Podium
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    718

    0 Not allowed!

    2000

    The Girl Without A Face
    Sparkassen Cup on Ice
    Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/2000_S...sen_Cup_on_Ice
    Original Dance
    Eliane Hugentobler / Daniel Hugentobler (Switzerland)
    https://www.youtube.com/watch?v=3vggY9tKWno (Star Sports TV version)
    Men Short Program
    Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=XaiTA19rfgI (ESPN TV version)
    Ladies Short Program
    Sasha Cohen (USA)
    https://www.youtube.com/watch?v=51FsZWXCl3Q (ESPN TV version)
    Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    https://www.youtube.com/watch?v=roAtg9jn3Pc (Star Sports TV version)
    Men Free Skate
    Alexander Abt (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=hYITFEMDQts (Japanese BS 1 TV version)
    Chengjiang Li (China)
    Timothy Goebel (USA)
    Evgeni Plushenko (Russia)
    https://www.youtube.com/watch?v=Zwx1Zs-AyaQ (Star Sports TV version)
    Ivan Dinev (Bulgaria)
    Ladies Free Skate
    Maria Butyrskaya (Russia)
    Vanessa Gusmeroli (France)
    Tatiana Malinina (Uzbekistan)
    Sarah Hughes (USA)
    Sasha Cohen (USA)
    Video for all the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
    https://www.youtube.com/watch?v=TvrYyjFrQV0

Page 16 of 17 FirstFirst ... 67891011121314151617 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Do Not Sell My Personal Information