2000-2001 Grand Prix Final Tokyo, Japan

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2000-2001 Grand Prix Final
Tokyo, Japan – Yoyogi National Gymnasium
February 15-18,2001

The 2000–01 Grand Prix of Figure Skating Final was held at the Yoyogi National Gymnasium in Tokyo, Japan from February 15 through 18, 2001. It was the culmination of the 2000–01 Grand Prix Series. Skaters qualified for the event by accumulating points throughout the season. The events of the series were the 2000 Skate America, the 2000 Skate Canada International, the 2000 Sparkassen Cup on Ice, the 2000 Cup of Russia, the 2000 Trophée Lalique, and the 2000 NHK Trophy. The top six skaters in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing met at the final to crown the Grand Prix Final Champion.

The format of the event differed from other years. Skaters competed in the short program and the free skating, and then competed head-to-head in different free skating finals. The top two finishers at that point in the competition competed against each other in a Super Final (SF).

Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2000%E..._Skating_Final

2000 01 Grand Prix Figure Skating Final Part 1 CTV
2000 01 Grand Prix Figure Skating Final Part 2 CTV
2001 Grand Prix Final-Ice Dance & Pairs 1st Free Skates & Super Finals
2001 Grand Prix Final-Ladies Short, 1st Free Skate & Super Final
2001 Grand Prix Final-Mens Short, 1st Free Skate & Super Final
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Round 1 Day 1 Press Report
Original Dance – Quickstep & Foxtrot
1 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
2 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
3 Galit Chait/Sergei Sakhonovski
4 Kati Winkler/Rene Lohse (GER)
5 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
6 Marie-France Dubreuil/PatriceLauzon (CAN)*
*replaced injured Marina Anissina/Gwendal Peizerat
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=jvOT...saiqXI9KCqrMN8

Men Short Program
1 Matthew Savoie (USA)
2 Ilia Klimkin (Russia)
3 Evgeni Plushenko (Russia)
4 Stanick Jeannette (France)*
5 Timothy Goebel (USA)
6 Alexei Yagudin (Russia)
* replacement for Todd Eldredge USA
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=UcES...nyF8GTt4hjV3Jn

Pairs Short Program
1 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
2 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
3 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
4 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
5 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
6 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=upDB...mRqeayvQcl04td

Ladies Short Program
1 Michelle Kwan (USA)
2 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
3 Elena Sokolova (Russia)
4 Sarah Hughes (USA)
5 Maria Butyrskaya (Russia)
6 Irina Slutskaya (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=aIew...YPNhqcUZeaaxok
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2 (Rounds 1 and 2) Day 2 Press Report
Free Dance 1
2 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
4 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
5 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
6 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)

Free Dance 2
1 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
2 Kati Winkler / Rene Lohse (Germany)
3 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas (Lithuania)
4 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
5 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio (Italy)
6 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=8Pek...QV3WWoKXAsPjvG

Ladies Free Skate 1
1 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
2 Elena Sokolova (Russia)
3 Sarah Hughes (USA)
4 Maria Butyrskaya (Russia)
5 Michelle Kwan (USA)
6 Irina Slutskaya (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=wIG1...0yv6YxOnB1ZuGG

Ladies Free Skate 2
1 Elena Sokolova (Russia)
2 Tatiana Malinina (Uzbekistan)
3 Sarah Hughes (USA)
4 Maria Butyrskaya (Russia)
5 Michelle Kwan (USA)
6 Irina Slutskaya (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=LwCt...xTouY8PxeBBB9A
Video for most of the above-mentioned competitors (ABC Sports TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=rM6x77l68-A

Pairs Free Skate 1
1 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
2 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
3 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
4 Xue Shen / Hongbo Zhao (China) 1:05 ABC music muted
5 Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze (Russia)
6 Jamie Salé / David Pelletier (Canada)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=n-gL...l4okdRaw-VmnCU
https://www.youtube.com/watch?v=9wqQR0bpUH4

Men Free Skate 1
1 Stanick Jeannette (France)
2 Ilia Klimkin (Russia)
3 Timothy Goebel (USA)
4 Matthew Savoie (USA)
5 Alexei Yagudin (Russia)
6 Evgeni Plushenko (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese BS TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=yos7...TaHfy4Ayh6T68S

 
Top