2000 European Figure Skating Championships Vienna, Austria

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2000 European Figure Skating Championships
Vienna, Austria - Stadthalle
February 6 – 13, 2000

Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2000_European_Figure_Skating_Championships

ISU Results
https://web.archive.org/web/20000302152140/http://www.icecalc.com/events/ec2000/results/index.htm


  • Due to the large number of participants, the men's and ladies' qualifying groups were split into groups A and B.
  • · Pairs champions Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze were stripped of their title after Berezhnaya tested positive for pseudoephedrine

Day 1
Men Qualifying Free Skating – no videos

Pairs Short Program (Russian Eurosport TV version)
1 Dorota ZAGORSKA / Mariusz SIUDEK POL (I have, but don’t own & can’t find on YT)
2 Katerina BERANKOVA / Otto DLABOLA CZE
3 Evgenia FILONENKO / Alexander CHESTNIKH GEO
4 Elena BEREZHNAYA / Anton SIKHARULIDZE RUS
5 Viktorya SHKLOVER / Valdis MINTALS EST
6 Catherine HUC / Vivien ROLLAND FRA
7 Olga BESTANDIGOVA / Josef BESTANDIG SVK
8 Tatjana ZAHARJEVA / Jurijs SALMANOVS LAT
9 Tatiana TOTMIANINA / Maxim MARININ RUS
10 Mariana KAUTZ / Norman JESCHKE GER
11 Inga RODIONOVA / Andrei KROUKOV AZE
12 Maria PETROVA / Alexei TIKHONOV RUS
13 Maria KRASILTSEVA / Artem ZNACHKOV ARM
14 Line HADDAD / Vitali LYCENKO ISR
15 Yulia OBERTAS / Dmitry PALAMARCHUK UKR
16 Sarah KEMP / Daniel THOMAS GBR
17 Sarah ABITBOL / Stephane BERNADIS FRA
18 Aljona SAVCHENKO / Stanislav MOROZOV UKR
19 Peggy SCHWARZ / Mirko MÜLLER GER
20 Ekaterina DANKO / Gennadi EMELJENENKO BLR
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
Compulsory Dance 1 - Yankee Polka (French Eurosport TV version)
1 Kati WINKLER / Rene LOHSE GER
2 Anna SEMENOVICH / Roman KOSTOMAROV RUS
3 Sylwia NOWAK / Sebastian KOLASINSKI POL
4 Federica FAIELLA / Luciano MILO ITA
5 Galit CHAIT / Sergey SAKHNOVSKY ISR
6 Alissa de CARBONNEL / Alexander MALKOV BLR
7 Zita GEBORA / Andras VISONTAI HUN
8 Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH RUS
9 Julie KEEBLE / Lucas ZALEWSKI GBR
10 Oksana POTDYKOVA / Denis PETUKHOV RUS
11 Margarita DROBIAZKO / Povilas VANAGAS LTU
12 Kristina KOBALADZE / Oleg VOIKO UKR
13 Isabelle DELOBEL / Olivier SCHOENFELDER FRA
14 Katarina KOVALOVA / David SZURMAN CZE
15 Ana GALIC / Andrei GRIAZEV BIH
16 Agata BLAZOWSKA / Marcin KOZUBEK POL
17 Stephanie RAUER / Thomas RAUER GER
18 Eliane HUGENTOBLER / Daniel HUGENTOBLER SUI
Final Flight Warm-up 2000 EC CD1
19 Marina ANISSINA / Gwendal PEIZERAT FRA
20 Tiffany HYDEN / Vazgen AZROJAN ARM
21 Anna MOSENKOVA / Sergey SYCHOV EST
22 Elena GRUSHINA / Ruslan GONCHAROV UKR
23 Zuzana DURKOVSKA / Marian MESAROS SVK
24 Barbara FUSAR-POLI / Maurizio MARGAGLIO ITA

Compulsory Dance 2 – Argentine Tango (French Eurosport TV version)
1 Isabelle DELOBEL / Olivier SCHOENFELDER FRA
2 Katarina KOVALOVA / David SZURMAN CZE
3 Ana GALIC / Andrei GRIAZEV BIH
4 Agata BLAZOWSKA / Marcin KOZUBEK POL Partial
5 Stephanie RAUER / Thomas RAUER GER
6 Eliane HUGENTOBLER / Daniel HUGENTOBLER SUI
7 Marina ANISSINA / Gwendal PEIZERAT FRA
8 Tiffany HYDEN / Vazgen AZROJAN ARM
9 Anna MOSENKOVA / Sergey SYCHOV EST
10 Elena GRUSHINA / Ruslan GONCHAROV UKR
11 Zuzana DURKOVSKA / Marian MESAROS SVK
12 Barbara FUSAR-POLI / Maurizio MARGAGLIO ITA
13 Kati WINKLER / Rene LOHSE GER
14 Anna SEMENOVICH / Roman KOSTOMAROV RUS
15 Sylwia NOWAK / Sebastian KOLASINSKI POL
16 Federica FAIELLA / Luciano MILO ITA
17 Galit CHAIT / Sergey SAKHNOVSKY ISR
18 Alissa de CARBONNEL / Alexander MALKOV BLR
19 Zita GEBORA / Andras VISONTAI HUN
20 Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH RUS
21 Julie KEEBLE / Lucas ZALEWSKI GBR
22 Oksana POTDYKOVA / Denis PETUKHOV RUS
23 Margarita DROBIAZKO / Povilas VANAGAS LTU
24 Kristina KOBALADZE / Oleg VOIKO UKR

Men Short Program
1 Christian HORVATH AUT
2 Patrick SCHMIT LUX
3 Kristoffer BERNTSSON SWE
4 Lukas RAKOWSKI CZE
5 Oscar PETER SUI
6 Juraj SVIATKO SVK
7 Gheorghe CHIPER ROM
8 Michael SHMERKIN ISR
9 Sergei RYLOV AZE
10 Kevin van der PERREN BEL
11 Jan CEVAN SLO
12 Angelo DOLFINI ITA
13 Hristo TOURLAKOV BUL
14 Szabolcs VIDRAI HUN
15 Gabriel MONNIER FRA
16 Robert GRZEGORCZYK POL
17 Andrejs VLASCENKO GER
19 Matthew DAVIES GBR
20 Margus HERNITS EST
21 Vitaly DANILCHENKO UKR
22 Michael TYLLESEN DEN
23 Vakhtang MURVANIDZE GEO
24 Stanick JEANNETTE FRA
25 Stefan LINDEMANN GER
26 Alexei YAGUDIN RUS
27 Alexander ABT RUS
28 Vincent RESTENCOURT FRA
29 Ivan DINEV BUL
30 Evgeni PLUSHENKO RUS
31 Dmitry DMITRENKO UKR

*again, red means I have a copy, but it is not mine to give. Any help on the ethics of this would be appreciated. I can also return the copy if you are the original owner.

 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
Ladies Qualifying Free Skate Group A – no videos
1 Tamara DOROFEJEV HUN
2 Alisa DREI FIN
3 Melania ALBEA ESP
4 Roxana LUCA ROM
5 Olga VASSILJEVA EST
6 Diana POTH HUN
7 Julia SEBESTYEN HUN
8 Karen VENHUIZEN NED
9 Sarah MEIER SUI
10 Tamsin SEAR GBR
11 Maria BUTYRSKAYA RUS
12 Mikkeline KIERKGAARD DEN
13 Sanna-Maija WIKSTEN FIN
14 Sara FALOTICO BEL
15 Kaja HANEVOLD NOR
16 Julia LAUTOWA AUT
17 Silvia KONCOKOVA SVK

Ladies Qualifying Free Skate Group B (Eurosport TV version)
Ladies Qualifying B & Short Program - 2000 European Figure Skating Championships
1 Galina MANIACHENKO UKR
2 Irina SLUTSKAYA RUS
3 Vanessa GUSMEROLI FRAPartial
4 Anna LUNDSTRÖM SWE
5 Sabina WOJTALA POL
6 Silvia FONTANA ITA
7 Yulia LEBEDEVA ARM
8 Valeria TRIFANCOVA LAT
9 Eva CHUDA CZE
10 Viktoria VOLCHKOVA RUS
11 Mojca KOPAC SLO
12 Liza MENAGIA GRE
13 Elena LIASHENKO UKR
14 Dominyka VALIUKEVICIUTE LTU
15 Zoya DOUCHINE GER
16 Helena PAJOVIC YUG
17 Idora HEGEL CRO
18 Anna RECHNIO POL

Pairs Free Skate
1 Catherine HUC / Vivien ROLLAND FRA
2 Line HADDAD / Vitali LYCENKO ISR
3 Tatjana ZAHARJEVA / Jurijs SALMANOVS LAT
4 Sarah KEMP / Daniel THOMAS GBR
5 Ekaterina DANKO / Gennadi EMELJENENKO BLR
6 Maria KRASILTSEVA / Artem ZNACHKOV ARM
7 Olga BESTANDIGOVA / Josef BESTANDIG SVK
8 Evgenia FILONENKO / Alexander CHESTNIKH GEO
9 Aljona SAVCHENKO / Stanislav MOROZOV UKR
10 Katerina BERANKOVA / Otto DLABOLA CZE
11 Inga RODIONOVA / Andrei KROUKOV AZE
12 Viktorya SHKLOVER / Valdis MINTALS EST
13 Tatiana TOTMIANINA / Maxim MARININ RUS
14 Mariana KAUTZ / Norman JESCHKE GER
15 Sarah ABITBOL / Stephane BERNADIS FRA
16 Yulia OBERTAS / Dmitry PALAMARCHUK UKR
17 Dorota ZAGORSKA/ Mariusz SIUDEK POL
18 Peggy SCHWARTZ / Mirko MÜLLER GER
19 Maria PETROVA / Alexei TIKHONOV RUS
20 Elena BEREZNAYA / Anton SIKHARULIDZE RUS
ABC Sports TV version -15,17,19,20
CTV version – 18,19,20

 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 4
Ice Dancing Original Dance - Rhumba
1 Zita GEBORA / Andras VISONTAI HUN
2 Julie KEEBLE / Lucas ZALEWSKI GBR
3 Eliane HUGENTOBLER / Daniel HUGENTOBLER SUI
4 Tiffany HYDEN / Vazgen AZROJAN ARM
5 Agata BLAZOWSKA / Marcin KOZUBEK POL
6 Ana GALIC / Andrei GRIAZEV BIH
7 Federica FAIELLA / Luciano MILO ITA
8 Katarina KOVALOVA / David SZURMAN CZE
9 Kristina KOBALADZE / Oleg VOIKO UKR
10 Oksana POTDYKOVA / Denis PETUKHOV RUS
11 Anna MOSENKOVA / Sergey SYCHOV EST
12 Alissa de CARBONNEL / Alexander MALKOV BLR (French Eurosport TV version)
13 Stephanie RAUER / Thomas RAUER GER (French Eurosport TV version)
14 Zuzana DURKOVSKA / Marian MESAROS SVK (French Eurosport TV version)
15 Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH RUS French Eurosport TV version)
16 Anna SEMENOVICH / Roman KOSTOMAROV RUS(French Eurosport TV version)
17 Elena GRUSHINA / Ruslan GONCHAROV UKR(French Eurosport TV version)
18 Galit CHAIT / Sergey SAKHNOVSKY ISR(French Eurosport TV version)
19 Isabelle DELOBEL / Olivier SCHOENFELDER FRA (French Eurosport TV version)
20 Marina ANISSINA / Gwendal PEIZERAT FRA (French Eurosport TV version)
21 Barbara FUSAR-POLI / Maurizio MARGAGLIO ITA (French Eurosport TV version)
22 Sylwia NOWAK / Sebastian KOLASINSKI POL (French Eurosport TV version)
23 Margarita DROBIAZKO / Povilas VANAGAS LTU (French Eurosport TV version)
24 Kati WINKLER / Rene LOHSE GER (French Eurosport TV version)
Standings OD Event

Men Free Skating
1 Christian HORVATH AUT
2 Hristo TOURLAKOV BUL
3 Angelo DOLFINI ITA
4 Patrick SCHMIT LUX
5 Kristoffer BERNTSSON SWE
6 Michael SHMERKIN ISR
7 Juraj SVIATKO SVK
8 Robert GRZEGORCZYK POL
9 Sergei RYLOV AZE
10 Vakhtang MURVANIDZE GEO
11 Matthew DAVIES GBR
12 Margus HERNITS EST
13 Gabriel MONNIER FRA
14 Michael TYLLESEN DEN
15 Szabolcs VIDRAI HUN
16 Stanick JEANNETTE FRA
17 Stefan LINDEMANN GER
18 Andrejs VLASCENKO GER
19 Vincent RESTENCOURT FRA
20 Alexander ABT RUS
21 Ivan DINEV BUL*
22 Dmitry DMITRENKO UKR*
23 Vitaly DANILCHENKO UKR
24 Evgeni PLUSHENKO RUS*
25 Alexei YAGUDIN RUS*
LP marks & Medal Pedestal
CTV version22,24,25
*ABC Sports TV version20,21,22,24,25

 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 5
Ladies Short Program
Ladies Qualifying B & SP - 2000 EC (Eurosport TV version)3-30 - SP starts at 1
1 Valeria TRIFANCOVA LAT
2 Kaja HANEVOLD NOR
3 Eva CHUDA CZE
4 Olga VASSILJEVA EST
5 Sabina WOJTALA POL
6 Roxana LUCA ROM
7 Tamsin SEAR GBR
8 Idora HEGEL CRO
9 Anna LUNDSTRÖM SWE
10 Sara FALOTICO BEL
11 Yulia LEBEDEVA ARM
12 Karen VENHUIZEN NED
13 Sanna-Maija WIKSTEN FIN
14 Sarah MEIER SUI
15 Tamara DOROFEJEV HUN
16 Galina MANIACHENKO UKR
17 Zoya DOUCHINE GER
18 Mojca KOPAC SLO
19 Diana POTH HUN
20 Mikkeline KIERKGAARD DEN
21 Vanessa GUSMEROLI FRA
22 Julia LAUTOWA AUT
23 Silvia FONTANA ITA
24 Anna RECHNIO POL
25 Alisa DREI FIN
26 Elena LIASHENKO UKR
27 Maria BUTYRSKAYA RUS
28 Julia SEBESTYEN HUN
29 Viktoria VOLCHKOVA RUS
30 Irina SLUTSKAYA RUS

Ice Dancing Free Dance
1 Alissa de CARBONNEL / Alexander MALKOV BLR
2 Ana GALIC / Andrei GRIAZEV BIH
3 Tiffany HYDEN / Vazgen AZROJAN ARM (French Eurosport TV version)
4 Anna MOSENKOVA / Sergey SYCHOV EST (French Eurosport TV version)
5 Julie KEEBLE / Lucas ZALEWSKI GBR (French Eurosport TV version)
6 Kristina KOBALADZE / Oleg VOIKO UKR
7 Zuzana DURKOVSKA / Marian MESAROS SVK
8 Katarina KOVALOVA / David SZURMAN CZE
9 Zita GEBORA / Andras VISONTAI HUN
10 Oksana POTDYKOVA / Denis PETUKHOV RUS
11 Eliane HUGENTOBLER / Daniel HUGENTOBLER SUI
12 Stephanie RAUER / Thomas RAUER GER
13 Agata BLAZOWSKA / Marcin KOZUBEK POL
14 Federica FAIELLA / Luciano MILO ITA
15 Isabelle DELOBEL / Olivier SCHOENFELDER FRA | Feature
16 Galit CHAIT / Sergey SAKHNOVSKY ISR
17 Sylwia NOWAK / Sebastian KOLASINSKI POL
18 Elena GRUSHINA / Ruslan GONCHAROV UKR
19 Anna SEMENOVICH / Roman KOSTOMAROV RUS
20 Kati WINKLER / Rene LOHSE GER
21 Barbara FUSAR-POLI / Maurizio MARGAGLIO ITA
22 Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH RUS
23 Marina ANISSINA / Gwendal PEIZERAT FRA | ABC Sports TV version 23
24 Margarita DROBIAZKO / Povilas VANAGAS LTU
Final Results Dance Event
(Japanese Sports TV version)
(CTV version)21,23

 
Top