2002 Olympic Winter Games - some video links

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Hi GS folks, I am still okay working at a hospital. To relieve my stress I periodically work on making lists in skate order for various competitions for historical purposes for collectors of such things. I am NOT taking requests at this time as I am working a lot due to Corona...but here is my latest list...

2002 Olympic Winter Games
Salt Lake City, Utah USA
Salt Lake Ice Center
8.2.2002 - 25.2.2002


Ice Calc website: http://www.icecalc.com/events/owg2002/results/index.htm

Note – All skates are listed in competition order from a variety of sources

Day 1
9.2.2002 18:23:00 Pairs Short Program
1 COBISI Michela / de PRA Ruben ITA
2 BESTANDIGOVA Olga / BESTANDIG Jozef SVK
3 BEREZHNAYA Elena / SIKHARULIDZE Anton RUS profile
4 PONOMAREVA Natalia / SVIRIDOV Evgeni UZB
5 TOTMIANINA Tatiana / MARININ Maxim RUS
6 SHEN Xue / ZHAO Hongbo CHN
7 SALE Jamie / PELLETIER David CAN profile
8 ZAGORSKA Dorota / SIUDEK Mariusz POL
9 PETROVA Maria / TIKHONOV Alexei RUS
10 INA Kyoko / ZIMMERMAN John USA
11 SCOTT Tiffany / DULEBOHN Philip USA
12 LANGLOIS Anabelle / ARCHETTO Patrice CAN
13 PANG Qing / TONG Jian CHN
14 CHUVAEVA Tatiana / PALAMARCHUK Dmitri UKR
15 SAVCHENKO Aliona / MOROZOV Stanislav UKR
16 KAUTZ Mariana / JESCHKE Norman GER
17 KRASILTSEVA Maria / ZNACHKOV Artem ARM
18 ZHANG Dan / ZHANG Hao CHN
19 BERANKOVA Katerina / DLABOLA Otto CZE
20 LARIVIERE Jacinthe / FAUSTINO Lenny CAN

- - - Updated - - -

Day 2
11.2.2002 17:37:30 Pairs Free Skating
1 KRASILTSEVA Maria / ZNACHKOV Artem ARM
2 COBISI Michela / de PRA Ruben ITA
3 PONOMAREVA Natalia / SVIRIDOV Evgeni UZB
4 BESTANDIGOVA Olga / BESTANDIG Jozef SVK
5 CHUVAEVA Tatiana / PALAMARCHUK Dmitri UKR
6 SAVCHENKO Aliona / MOROZOV Stanislav UKR
7 LANGLOIS Anabelle / ARCHETTO Patrice CAN
8 LARIVIERE Jacinthe / FAUSTINO Lenny CAN
9 KAUTZ Mariana / JESCHKE Norman GER
10 SCOTT Tiffany / DULEBOHN Philip USA
11 PANG Qing / TONG Jian CHN
12 ZHANG Dan / ZHANG Hao CHN
13 INA Kyoko / ZIMMERMAN John USA
14 PETROVA Maria / TIKHONOV Alexei RUS
15 BERANKOVA Katerina / DLABOLA Otto CZE
16 ZAGORSKA Dorota / SIUDEK Mariusz POL
16.5 Pairs Warmup Final Group 2002 Olympic Games CBC
17 TOTMIANINA Tatiana / MARININ Maxim RUS
18 BEREZHNAYA Elena / SIKHARULIDZE Anton RUS
19 SALE Jamie / PELLETIER David CAN
20 SHEN Xue / ZHAO Hongbo CHN
Pairs Original Medal Ceremony 2002 Olympic Games CBC
Pairs Free Skate Wrap=Up 2002 Olympic Games CBC
Pairs 2nd Medal Ceremony
SLC2002 Pairs Scandal – 2006 Olympic Games Review
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
12.2.2002 17:15:00 Men Short Program
NBC – 2002 Olympics Yagudin Plushenko Mishin HQ
1 WEISS Michael USA
2 DAVYDOV Sergei BLR
3 LAMBIEL Stephane SUI
4 LEE Kyu-Hyun KOR
5 MURVANIDZE Vakhtang GEO
6 SANDHU Emanuel CAN - WD
7 HERNITS Margus EST
8 SKORNIAKOV Roman UZB
9 JOUBERT Brian FRA
10 CHIPER Gheorghe ROM
11 LIU Anthony AUS
12 TAKEUCHI Yosuke JPN
13 LI Chengjiang CHN
14 YAGUDIN Alexei RUS
15 HONDA Takeshi JPN
16 DMITRENKO Dmitri UKR
17 LI Yunfei CHN
18 PLUSHENKO Evgeni RUS
19 ZHANG Min CHN
20 GOEBEL Timothy USA
21 DINEV Ivan BUL
22 TOTH Zoltan HUN
23 DOLFINI Angelo ITA
24 ABT Alexander RUS
25 ELDREDGE Todd USA | Profile
26 DAMBIER Frederic FRA
27 Van der PERREN Kevin BEL
28 RYLOV Sergei AZE
29 STOJKO Elvis CAN
2002 Olympic SP Result Men

Day 4
14.2.2002 17:45:00 Men Free Skating
Yagudin & Plushenko 2002 Olympics Fluff
1 RYLOV Sergei AZE
2 TAKEUCHI Yosuke JPN
3 DMITRENKO Dmitri UKR
4 ZHANG Min CHN
5 CHIPER Gheorghe ROM
6 SKORNIAKOV Roman UZB
7 LAMBIEL Stephane SUI
8 Van der PERREN Kevin BEL
9 MURVANIDZE Vakhtang GEO
10 LI Yunfei CHN
11 DAVYDOV Sergei BLR
12 JOUBERT Brian FRA
13 ELDREDGE Todd USA
14 STOJKO Elvis CAN
15 WEISS Michael USA
16 DAMBIER Frederic FRA
17 DINEV Ivan BUL
18 LIU Anthony AUS
19 LI Chengjiang CHN
20 HONDA Takeshi JPN
21 PLUSHENKO Evgeni RUS
22 GOEBEL Timothy USA
23 ABT Alexander RUS
24 YAGUDIN Alexei RUS
NBC- 2002 Olympics – Men’s Medal Ceremony HQ
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 5
15.2.2002 15:45:00 Ice Dancing 1st Compulsory Dance Quickstep
1 ANISSINA Marina / PEIZERAT Gwendal FRA
2 DROBIAZKO Margarita / VANAGAS Povilas LTU
3 KOVALOVA Katarina / SZURMAN David CZE
4 LANG Naomi / TCHERNYSHEV Peter USA
5 GUDINA Natalia / BELETSKY Alexei ISR
6 FRASER Kristin / LUKANIN Igor AZE
7 HUMPHREYS Marika / BARANOV Vitali GBR
8 HANDRA Beata / SINEK Charles USA
9 NOWAK Sylwia / KOLASINSKI Sebastian POL
10 ZHANG Weina / CAO Xianming CHN
11 WINKLER Kati / LOHSE Rene GER
12 LOBACHEVA Irina / AVERBUKH Ilia RUS
13 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA
14 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA
15 HUGENTOBLER Eliane / HUGENTOBLER Daniel SUI
16 NAVKA Tatiana / KOSTOMAROV Roman RUS
17 CHAIT Galit / SAKHNOVSKI Sergei ISR
18 GOLOVINA Julia / VOIKO Oleg UKR
19 DUBREUIL Marie-France / LAUZON Patrice CAN
20 FUSAR POLI Barbara / MARGAGLIO Maurizio ITA
21 GRUSHINA Elena / GONCHAROV Ruslan UKR
22 BOURNE Shae-Lynn / KRAATZ Victor CAN
23 DENKOVA Albena / STAVIYSKI Maxim BUL
24 YANG Tae-Hwa / LEE Chuen-Gun KOR

15.2.2002 18:12:00 Ice Dancing 2nd Compulsory Dance Blues
1 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA
2 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA
3 HUGENTOBLER Eliane / HUGENTOBLER Daniel SUI
4 NAVKA Tatiana / KOSTOMAROV Roman RUS
5 CHAIT Galit / SAKHNOVSKI Sergei ISR
6 GOLOVINA Julia / VOIKO Oleg UKR
7 DUBREUIL Marie-France / LAUZON Patrice CAN
8 FUSAR POLI Barbara / MARGAGLIO Maurizio ITA
9 GRUSHINA Elena / GONCHAROV Ruslan UKR
10 BOURNE Shae-Lynn / KRAATZ Victor CAN
11 DENKOVA Albena / STAVIYSKI Maxim BUL
12 YANG Tae-Hwa / LEE Chuen-Gun KOR
13 ANISSINA Marina / PEIZERAT Gwendal FRA
14 DROBIAZKO Margarita / VANAGAS Povilas LTU
15 KOVALOVA Katarina / SZURMAN David CZE
16 LANG Naomi / TCHERNYSHEV Peter USA
17 GUDINA Natalia / BELETSKY Alexei ISR
18 FRASER Kristin / LUKANIN Igor AZE
19 HUMPHREYS Marika / BARANOV Vitali GBR
20 HANDRA Beata / SINEK Charles USA
21 NOWAK Sylwia / KOLASINSKI Sebastian POL
22 ZHANG Weina / CAO Xianming CHN
23 WINKLER Kati / LOHSE Rene GER
24 LOBACHEVA Irina / AVERBUKH Ilia RUS


Day 6
17.2.2002 17:30:00 Ice Dancing Original Dance Spanish Medley

1 HANDRA Beata / SINEK Charles USA
2 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA

3 GUDINA Natalia / BELETSKY Alexei ISR
4 HUGENTOBLER Eliane / HUGENTOBLER Daniel SUI
5 FRASER Kristin / LUKANIN Igor AZE
6 DUBREUIL Marie-France / LAUZON Patrice CAN
7 YANG Tae-Hwa / LEE Chuen-Gun KOR
8 GOLOVINA Julia / VOIKO Oleg UKR
9 KOVALOVA Katarina / SZURMAN David CZE
10 ZHANG Weina / CAO Xianming CHN
11 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA
12 HUMPHREYS Marika / BARANOV Vitali GBR
13 LANG Naomi / TCHERNYSHEV Peter USA
14 NOWAK Sylwia / KOLASINSKI Sebastian POL
15 CHAIT Galit / SAKHNOVSKI Sergei ISR
16 FUSAR POLI Barbara / MARGAGLIO Maurizio ITA
17 DENKOVA Albena / STAVIYSKI Maxim BUL
18 WINKLER Kati / LOHSE Rene GER
19 BOURNE Shae-Lynn / KRAATZ Victor CAN
20 GRUSHINA Elena / GONCHAROV Ruslan UKR
21 ANISSINA Marina / PEIZERAT Gwendal FRA
22 LOBACHEVA Irina / AVERBUKH Ilia RUS
23 DROBIAZKO Margarita / VANAGAS Povilas LTU
24 NAVKA Tatiana / KOSTOMAROV Roman RUS

Day 7
18.2.2002 17:09:00 Ice Dancing Free Dance
1 HANDRA Beata / SINEK Charles USA
2 YANG Tae-Hwa / LEE Chuen-Gun KOR
3 GOLOVINA Julia / VOIKO Oleg UKR
4 ZHANG Weina / CAO Xianming CHN
5 GUDINA Natalia / BELETSKY Alexei ISR
6 FRASER Kristin / LUKANIN Igor AZE
7 FAIELLA Federica / SCALI Massimo ITA
8 HUMPHREYS Marika / BARANOV Vitali GBR
9 KOVALOVA Katarina / SZURMAN David CZE
10 NOWAK Sylwia / KOLASINSKI Sebastian POL
11 LANG Naomi / TCHERNYSHEV Peter USA
12 DUBREUIL Marie-France / LAUZON Patrice CAN
13 HUGENTOBLER Eliane / HUGENTOBLER Daniel SUI
14 DELOBEL Isabelle / SCHOENFELDER Olivier FRA
15 CHAIT Galit / SAKHNOVSKI Sergei ISR
16 WINKLER Kati / LOHSE Rene GER
17 NAVKA Tatiana / KOSTOMAROV Roman RUS
18 DENKOVA Albena / STAVIYSKI Maxim BUL
19 GRUSHINA Elena / GONCHAROV Ruslan UKR
20 ANISSINA Marina / PEIZERAT Gwendal FRA
21 DROBIAZKO Margarita / VANAGAS Povilas LTU
22 FUSAR POLI Barbara / MARGAGLIO Maurizio ITA
23 BOURNE Shae-Lynn / KRAATZ Victor CAN
24 LOBACHEVA Irina / AVERBUKH Ilia RUS
Dance Medal Ceremony
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 8
19.2.2002 17:15:00 Ladies Short Program
1 ZHANG Stephanie AUS
2 SUGURI Fumie JPN
3 LEBEDEVA Julia ARM
4 KOPAC Mojca SLO
5 HUGHES Sarah USA
6 COHEN Sasha USA
7 MALININA Tatiana UZB
8 PARK Bit-Na KOR
9 LIASHENKO Elena UKR
10 SEBESTYEN Julia HUN
11 GUSMEROLI Vanessa FRA
12 BUTYRSKAYA Maria RUS
13 SLUTSKAYA Irina RUS | Profile
14 SOLDATOVA Julia BLR
15 KWAN Michelle USA | Profile
16 KETTUNEN Elina FIN
17 ROBINSON Jennifer CAN
18 BABIAKOVA Zuzana SVK
19 HEGEL Idora CRO
20 ONDA Yoshie JPN
21 LUCA Roxana ROM
22 VOLCHKOVA Viktoria RUS
23 GIUNCHI Vanessa ITA
24 FONTANA Silvia ITA
25 MANIACHENKO Galina UKR
26 HUBERT Laetitia FRA
27 MEIER Sarah SUI

Day 9
21.2.2002 17:50:00 Ladies Free Skating
Piece about Russia threatening to withdraw 2002
Intro to Ladies Free Skate
1 GIUNCHI Vanessa ITA
2 LUCA Roxana ROM
3 BABIAKOVA Zuzana SVK
4 SOLDATOVA Julia BLR
5 KOPAC Mojca SLO
6 HEGEL Idora CRO
Profile on Sasha Cohen
7 ONDA Yoshie JPN
8 Tatiana MALININA UZB - WD due to illness
9 HUBERT Laetitia FRA
10 MANIACHENKO Galina UKR
11 KETTUNEN Elina FIN
12 LIASHENKO Elena UKR
13 SUGURI Fumie JPN
14 GUSMEROLI Vanessa FRA
15 ROBINSON Jennifer CAN
16 MEIER Sarah SUI
17 FONTANA Silvia ITA
18 VOLCHKOVA Viktoria RUS
Final Group Warmup
19 BUTYRSKAYA Maria RUS
20 HUGHES Sarah USA
21 SEBESTYEN Julia HUN
22 COHEN Sasha USA
23 KWAN Michelle USA
24 SLUTSKAYA Irina RUS
Medal Award Ceremony 1 of 2
Medal Award Ceremony 2 of 2

The entire Ladies free skating is available here

As always, if you know of any links to the missing skaters, please consider sharing. PS - I don't do Gala Exhibitions
 

Sabrina

Record Breaker
Joined
Feb 13, 2013
With this Olympics review I focused on Elena Berezhnaya/Anton Shigharulidze, forgetting Yagudin's flawless, brilliant programs.
 
Top