2009 European Figure Skating Championships Helsinki, FIN

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
2009 European Figure Skating Championships
Helsinki, FIN – Hartwall Areena
20/01/2009 - 25/01/2009

Event Results

http://www.isuresults.com/results/ec2009/

Day 1
Compulsory Dance - Finnstep

Warm-Up Group 1
1 Caitlin MALLORY / Kristian RAND EST
2 Christa GOULAKOS / Bradley YAEGER GRE
3 Oksana KLIMOVA / Sasha PALOMAKI FIN
4 Leonie KRAIL / Oscar PETER SUI
Warm-Up Group 2
5 Terra FINDLAY / Benoit RICHAUD FRA
6 Joanna BUDNER / Jan MOSCICKI POL
7 Ina DEMIREVA / Juri KURAKIN BUL
8 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
Warm-Up Group 3
9 Kamila HAJKOVA / David VINCOUR CZE
10 Barbora SILNA / Dmitri MATSJUK AUT
11 Ksenia SHMIRINA / Egor MAISTROV BLR
12 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR
13 Nadine AHMED / Bruce PORTER AZE
Warm-Up Group 4
14 Isabella PAJARDI / Stefano CARUSO ITA
15 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS
16 Katherine COPELY / Deividas STAGNIUNAS LTU
17 Alla BEKNAZAROVA / Vladimir ZUEV UKR
18 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER
Warm-Up Group 5
19 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
20 Oksana DOMNINA / Maxim SHABALIN RUS
21 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
22 Sinead KERR / John KERR GBR
23 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
24 Alexandra ZARETSKI / Roman ZARETSKI ISR
Warm-Up Group 6
25 Pernelle CARRON / Matthieu JOST FRA
26 Kristin FRASER / Igor LUKANIN AZE
27 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
28 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
2009 Euro CD Results

Pairs Short Program - Playlist SP (1-22) & FS (23-43)
1 Jessica CRENSHAW Chad TSAGRIS GRE
2 Nina IVANOVA Filip ZALEVSKI BUL
3 Joanna SULEJ Mateusz CHRUSCINSKI POL
4 Maylin HAUSCH Daniel WENDE GER
5 Erica RISSEEUW Robert PAXTON GBR
6 Vanessa JAMES Yannick BONHEUR FRA
7 Ekaterina KOSTENKO Roman TALAN UKR
8 Nicole DELLA MONICA Yannick KOCON ITA
9 Krystyna KLIMCZAK Janusz KARWETA POL
10 Gabriela CERMANOVA Martin HANULAK SVK
11 Ekaterina SOKOLOVA - Fedor SOKOLOV ISR
12 Anais MORAND Antoine DORSAZ SUI
13 Marika ZANFORLIN Federico DEGLI ESPOSTI ITA
14 Stacey KEMP David KING GBR
15 Tatiana VOLOSOZHAR Stanislav MOROZOV UKR
16 Aliona SAVCHENKO Robin SZOLKOWY GER
17 Maria SERGEJEVA Ilja GLEBOV EST
18 Lubov ILIUSHECHKINA Nodari MAISURADZE RUS
19 Adeline CANAC Maximin COIA FRA
20 Yuko KAWAGUCHI Alexander SMIRNOV RUS
21 Maria MUKHORTOVA Maxim TRANKOV RUS

Men Short Program
Warm-Up Group 1
1 Tigran VARDANJAN HUN
2 Beka SHANKULASHVILI GEO
3 Dmitri KAGIROV BLR
4 Zoltan KELEMEN ROU
Warm-Up Group 2
5 Damjan OSTOJIC BIH
6 Boyito MULDER NED
7 Kutay ERYOLDAS TUR
8 Gegham VARDANYAN ARM
9 Georgi KENCHADZE BUL
Warm-Up Group 3
10 Maxim SHIPOV ISR
11 Saulius AMBRULEVICIUS LTU
12 Boris MARTINEC CRO
13 Ari-Pekka NURMENKARI FIN
14 Elliot HILTON GBR
Warm-Up Group 4
15 Alexandr KAZAKOV BLR
16 Anton KOVALEVSKI UKR
17 Viktor PFEIFER AUT
18 Ruben BLOMMAERT BEL
19 Tomi PULKKINEN SUI
Warm-Up Group 5
20 Jamal OTHMAN SUI
21 Samuel CONTESTI ITA
22 Przemyslaw DOMANSKI POL
23 Peter LIEBERS GER
24 Clemens BRUMMER GER
Warm-Up Group 6
25 Andrei LUTAI RUS
26 Igor MACYPURA SVK
27 Alexander MAJOROV SWE
28 Javier FERNANDEZ ESP
29 Gregor URBAS SLO
Warm-Up Group 7
30 Alban PRÉAUBERT FRA
31 Artem BORODULIN RUS
32 Kristoffer BERNTSSON SWE
33 Tomas VERNER CZE
34 Brian JOUBERT FRA
Warm-Up Group 8
35 Yannick PONSERO FRA
36 Adrian SCHULTHEISS SWE
37 Kevin VAN DER PERREN BEL
38 Michal BREZINA CZE
39 Sergei VORONOV RUS
2009 Euros Men SP Results
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
Day 2
Original Dance – Charleston/Foxtrot

Warm-Up Group 1
1 Christa GOULAKOS / Bradley YAEGER GRE
2 Ksenia SHMIRINA / Egor MAISTROV BLR
3 Leonie KRAIL / Oscar PETER SUI
4 Nadine AHMED / Bruce PORTER AZE
Warm-Up Group 2
5 Oksana KLIMOVA / Sasha PALOMAKI FIN
6 Terra FINDLAY / Benoit RICHAUD FRA
7 Joanna BUDNER / Jan MOSCICKI POL
8 Ina DEMIREVA / Juri KURAKIN BUL
Warm-Up Group 3
9 Kamila HAJKOVA / David VINCOUR CZE
10 Isabella PAJARDI / Stefano CARUSO ITA
11 Caitlin MALLORY / Kristian RAND EST
12 Barbora SILNA / Dmitri MATSJUK AUT
13 Kristin FRASER / Igor LUKANIN AZE
Warm-Up Group 4
14 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR
15 Alla BEKNAZAROVA / Vladimir ZUEV UKR
16 Katherine COPELY / Deividas STAGNIUNAS LTU
17 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS
18 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER
Warm-Up Group 5
19 Alexandra ZARETSKI / Roman ZARETSKI ISR
20 Sinead KERR / John KERR GBR
21 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
22 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
23 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
Warm-Up Group 6
24 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
25 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
26 Oksana DOMNINA / Maxim SHABALIN RUS - WD
27 Pernelle CARRON / Matthieu JOST FRA
28 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA

Pairs Free Skatingfull version
1 Ekaterina KOSTENKO Roman TALAN UKR
2 Jessica CRENSHAW Chad TSAGRIS GRE
3 Ekaterina SOKOLOVA - Fedor SOKOLOV ISR - WD (Caution! – Spike Accident/Bloody Injury)
4 Gabriela CERMANOVA Martin HANULAK SVK
5 Joanna SULEJ Mateusz CHRUSCINSKI POL
6 Maria SERGEJEVA Ilja GLEBOV EST
7 Marika ZANFORLIN Federico DEGLI ESPOSTI ITA
8 Krystyna KLIMCZAK Janusz KARWETA POL
9 Vanessa JAMES Yannick BONHEUR FRA
10 Erica RISSEEUW Robert PAXTON GBR
11 Maylin HAUSCH Daniel WENDE GER
12 Anais MORAND Antoine DORSAZ SUI
13 Stacey KEMP David KING GBR
14 Adeline CANAC Maximin COIA FRA
15 Nicole DELLA MONICA Yannick KOCON ITA
16 Lubov ILIUSHECHKINA Nodari MAISURADZE RUS
17 Maria MUKHORTOVA Maxim TRANKOV RUS
18 Tatiana VOLOSOZHAR Stanislav MOROZOV UKR
19 Aliona SAVCHENKO Robin SZOLKOWY GER
20 Yuko KAWAGUCHI Alexander SMIRNOV RUS

Ladies Short Program
Warm-Up Group 1
1 Maria PAPASOTIRIOU GRE
2 Karly ROBERTSON GBR
3 Noemie SILBERER SUI
4 Zanna PUGACA LAT
5 Ani VARDANYAN ARM
Warm-Up Group 2
6 Emma HAGIEVA AZE
7 Beatrice ROZINSKAITE LTU
8 Clara PETERS IRL
9 Jenna SYKEN ISR - WD
10 Julia SHEREMET BLR
Warm-Up Group 3
11 Sonia RADEVA BUL
12 Manouk GIJSMAN NED
13 Kerstin FRANK AUT
14 Isabelle PIEMAN BEL
15 Katherine HADFORD HUN
Warm-Up Group 4
16 Teodora POSTIC SLO
17 Erle HARSTAD NOR
18 Karina JOHNSON DEN
19 Nicole GRAF SUI
20 Mirna LIBRIC CRO
Warm-Up Group 5
21 Francesca RIO ITA
22 Tugba KARADEMIR TUR
23 Nella SIMAOVA CZE
24 Annette DYTRT GER
25 Irina MOVCHAN UKR
Warm-Up Group 6
26 Roxana LUCA ROU
27 Viktoria HELGESSON SWE
28 Candice DIDIER FRA
29 Sonia LAFUENTE ESP
30 Katarina GERBOLDT RUS
Warm-Up Group 7
31 Alena LEONOVA RUS
32 Ivana REITMAYEROVA SVK
33 Laura LEPISTÖ FIN
34 Elena GLEBOVA EST
35 Elene GEDEVANISHVILI GEO
Warm-Up Group 8
36 Jenna MCCORKELL GBR
37 Kiira KORPI FIN
38 Stefania BERTON ITA
39 Julia SEBESTYEN HUN
40 Susanna PÖYKIÖ FIN
41 Carolina KOSTNER ITA
Ladies SP 2009 EC Results
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
Day 3
Ice Dancing Free Dance –
Full Event
Warm-Up Group 1
1 Oksana KLIMOVA / Sasha PALOMAKI FIN
2 Joanna BUDNER / Jan MOSCICKI POL
3 Ksenia SHMIRINA / Egor MAISTROV BLR
4 Leonie KRAIL / Oscar PETER SUI
Warm-Up Group 2
5 Terra FINDLAY / Benoit RICHAUD FRA
6 Christina CHITWOOD / Mark HANRETTY GBR
7 Kamila HAJKOVA / David VINCOUR CZE
8 Isabella PAJARDI / Stefano CARUSO ITA
Warm-Up Group 3
9 Caitlin MALLORY / Kristian RAND EST
10 Barbora SILNA / Dmitri MATSJUK AUT
11 Katherine COPELY / Deividas STAGNIUNAS LTU
12 Alla BEKNAZAROVA / Vladimir ZUEV UKR
Warm-Up Group 4
13 Carolina HERMANN / Daniel HERMANN GER
14 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN - WD
15 Kristin FRASER / Igor LUKANIN AZE
16 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
Warm-Up Group 5
17 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
18 Ekaterina RUBLEVA / Ivan SHEFER RUS
19 Alexandra ZARETSKI / Roman ZARETSKI ISR
20 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
Warm-Up Group 6
21 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
22 Sinead KERR / John KERR GBR
23 Pernelle CARRON / Matthieu JOST FRA
24 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS

Men Free Skating – Full Event
Warm-Up Group 1
1 Clemens BRUMMER GER
2 Gregor URBAS SLO
3 Boris MARTINEC CRO
4 Igor MACYPURA SVK
5 Jamal OTHMAN SUI
6 Elliot HILTON GBR
Warm-Up Group 2
7 Przemyslaw DOMANSKI POL
8 Peter LIEBERS GER
9 Artem BORODULIN RUS
10 Anton KOVALEVSKI UKR
11 Alexander MAJOROV SWE
12 Michal BREZINA CZE
Warm-Up Group 3
13 Ari-Pekka NURMENKARI FIN
14 Adrian SCHULTHEISS SWE
15 Yannick PONSERO FRA
16 Kristoffer BERNTSSON SWE
17 Andrei LUTAI RUS
18 Javier FERNANDEZ ESP
Warm-Up Group 4
19 Tomas VERNER CZE
20 Alban PREAUBERT FRA
21 Samuel CONTESTI ITA
22 Brian JOUBERT FRA
23 Kevin VAN DER PERREN BEL
24 Sergei VORONOV RUS
 
Top