2010 European Figure Skating Championships Talinn, Estonia

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
2010 European Figure Skating Championships
Talinn, Estonia – Saku Suurhall Arena
18.01.2010 - 24.01.2010

ISU Page

http://www.isuresults.com/results/ec2010/index.htm

Day 1
Compulsory Dance - Tango Romantica

Warm Up Group 1
1 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO
2 Oksana KLIMOVA / Sasha PALOMÄKI FIN
3 Lesia VALADZENKAVA / Vitali VAKUNOV BLR
4 Nikola VISNOVA / Lukas CSOLLEY SVK
Warm-Up Group 2
5 Virginiya HOPTMAN / Pavel FILCHENKOV AZE
6 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
7 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT
8 Nikki GEORGIADIS / Graham HOCKLEY GRE
Warm-Up Group 3
9 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN
10 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
11 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
12 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
13 Federica TESTA / Christopher MIOR ITA
Warm-Up Group 4
14 Kamila HAJKOVA / David VINCOUR CZE
15 Christina BEIER / William BEIER GER
16 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST
17 Zoe BLANC / Pierre-Loup BOUQUET FRA
Warm-Up Group 5
18 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
19 Sinead KERR / John KERR GBR
20 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
21 Alla BEKNAZAROVA / Vladimir ZUEV UKR
22 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
Warm-Up Group 6
23 Oksana DOMNINA / Maxim SHABALIN RUS
24 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
25 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
26 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR
27 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR

Pairs - Short Program
1 Nina IVANOVA / Filip ZALEVSKI BUL
2 Victoria HECHT / Christopher TREFIL HUN
3 Lubov BAKIROVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR
4 Danielle MONTALBANO / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR
5 Marika ZANFORLIN / Federico DEGLI ESPOSTI ITA - WD
6 Gabriela CERMANOVA / Martin HANULAK SVK
7 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
8 Jessica CRENSHAW / Chad TSAGRIS GRE
9 Erica RISSEEUW / Robert PAXTON GBR
10 Joanna SULEJ / Mateusz CHRUSCINSKI POL
11 Vanessa JAMES / Yannick BONHEUR FRA
12 Maylin HAUSCH / Daniel WENDE GER
13 Anais MORAND / Antoine DORSAZ SUI
14 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
15 Tatiana VOLOSOZHAR / Stanislav MOROZOV UKR
16 Stacey KEMP / David KING GBR
17 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
18 Maria SERGEJEVA / Ilja GLEBOV EST
19 Maria MUKHORTOVA / Maxim TRANKOV RUS
20 Nicole DELLA MONICA / Yannick KOCON ITA
21 Adeline CANAC / Maximin COIA FRA
Results Pairs SP
Pairs Short Program 2010 Euros CT4
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
Day 2
Men Short Program

Warm-Up Group 1
1 Saulius AMBRULEVICIUS LTU
2 Georgi KENCHADZE BUL
3 Kutay ERYOLDAS TUR
4 Matthew PARR GBR
Warm-Up Group 2
5 Damjan OSTOJIC BIH
6 Maxim SHIPOV ISR
7 Marton MARKO HUN
8 Girts JEKABSONS LAT
9 Boyito MULDER NED
Warm-Up Group 3
10 Pierre BALIAN ARM
11 Joffrey BOURDON MNE - WD
12 Zoltan KELEMEN ROU – may be blocked
13 Alexandr KAZAKOV BLR
14 Ari-Pekka NURMENKARI FIN
Warm-Up Group 4
15 Boris MARTINEC CRO
16 Jorik HENDRICKX BEL
17 Viktor ROMANENKOV EST
18 Stefan LINDEMANN GER
19 Maciej CIEPLUCHA POL
Warm-Up Group 5
20 Anton KOVALEVSKI UKR
21 Evgeni PLUSHENKO RUS
22 Javier FERNANDEZ ESP
23 Viktor PFEIFER AUT
Warm-Up Group 6
24 Kristoffer BERNTSSON SWE
25 Karel ZELENKA ITA
26 Peter REITMAYER SVK
27 Paolo BACCHINI ITA
28 Gregor URBAS SLO
Warm-Up Group 7
29 Sergei VORONOV RUS
30 Michal BREZINA CZE
31 Yannick PONSERO FRA
32 Kevin VAN DER PERREN BEL
33 Adrian SCHULTHEISS SWE
Warm-Up Group 8
34 Stephane LAMBIEL SUI
35 Samuel CONTESTI ITA
36 Tomas VERNER CZE
37 Alban PREAUBERT FRA
38 Brian JOUBERT FRA
Results Men SP

Pairs – Free Skating
1 Erica RISSEEUW / Robert PAXTON GBR
2 Jessica CRENSHAW / Chad TSAGRIS GRE
3 Nina IVANOVA / Filip ZALEVSKI BUL
4 Stacey KEMP / David KING GBR
5 Maria SERGEJEVA / Ilja GLEBOV EST
6 Anais MORAND / Antoine DORSAZ SUI
7 Maylin HAUSCH / Daniel WENDE GER
8 Joanna SULEJ / Mateusz CHRUSCINSKI POL
9 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
10 Adeline CANAC / Maximin COIA FRA
11 Vanessa JAMES / Yannick BONHEUR FRA
12 Nicole DELLA MONICA / Yannick KOCON ITA
13 Maria MUKHORTOVA / Maxim TRANKOV RUS
14 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
15 Tatiana VOLOSOZHAR / Stanislav MOROZOV UKR
16 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
Final Standings
Victory Ceremony
Pairs FS 2010 Euros CT4
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
Day3
Original Dance – Folk/Country Dance

Warm-Up Group 1
1 Katelyn GOOD / Nikolaj SORENSEN DEN
2 Oksana KLIMOVA / Sasha PALOMÄKI FIN
3 Nikki GEORGIADIS / Graham HOCKLEY GRE
4 Federica TESTA / Christopher MIOR ITA
Warm-Up Group 2
5 Lesia VALADZENKAVA / Vitali VAKUNOV BLR
6 Nikola VISNOVA / Lukas CSOLLEY SVK
7 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
8 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO
Warm-Up Group 3
9 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
10 Christina BEIER / William BEIER GER
11 Kamila HAJKOVA / David VINCOUR CZE
12 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
Warm-Up Group 4
13 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST
14 Kira GEIL / Dmitri MATSJUK AUT
15 Zoe BLANC / Pierre-Loup BOUQUET FRA
16 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
Warm-Up Group 5
17 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
18 Oksana DOMNINA / Maxim SHABALIN RUS
19 Alla BEKNAZAROVA / Vladimir ZUEV UKR
20 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
21 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
Warm-Up Group 6
22 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
23 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR
24 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
25 Sinead KERR / John KERR GBR
26 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
Results Dance OD
Original Dance 2010 Euros CT4

Men – Free Skating
Warm-Up Group 1
1 Jorik HENDRICKX BEL
2 Zoltan KELEMEN ROU
3 Paolo BACCHINI ITA
4 Sergei VORONOV RUS
5 Gregor URBAS SLO
Warm-Up Group 2
6 Kevin VAN DER PERREN BEL
7 Viktor PFEIFER AUT
8 Anton KOVALEVSKI UKR
9 Javier FERNANDEZ ESP
10 Adrian SCHULTHEISS SWE
Warm-Up Group 3
11 Samuel CONTESTI ITA
12 Alban PREAUBERT FRA
13 Stefan LINDEMANN GER
14 Tomas VERNER CZE
15 Kristoffer BERNTSSON SWE
Warm-Up Group 4
16 Yannick PONSERO FRA
17 Brian JOUBERT FRA
18 Evgeni PLUSHENKO RUS
19 Michal BREZINA CZE
20 Stephane LAMBIEL SUI
Results Men FS
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
3,008
Day 4
Ladies Short Program

Warm-Up Group 1
1 Maria PAPASOTIRIOU GRE
2 Beatrice ROZINSKAITE LTU
3 Sabina PAQUIER ROU
4 Zanna PUGACA LAT
5 Marina SEEH SRB
Warm-Up Group 2
6 Joelle FORTE AZE - WD
7 Natalia POPOVA UKR
8 Fleur MAXWELL LUX
9 Clara PETERS IRL
10 Birce ATABEY TUR
Warm-Up Group 3
11 Karina JOHNSON DEN
12 Sonia RADEVA BUL
13 Martina BOCEK CZE
14 Mirna LIBRIC CRO
15 Katherine HADFORD HUN
Warm-Up Group 4
16 Katsiarina PAKHAMOVICH BLR
17 Karly ROBERTSON GBR
18 Erle HARSTAD NOR
19 Manouk GIJSMAN NED
20 Isabelle PIEMAN BEL
21 Shira WILLNER GER
Warm-Up Group 5
22 Teodora POSTIC SLO
23 Tugba KARADEMIR TUR
24 Viktoria HELGESSON SWE
25 Valentina MARCHEI ITA
26 Ksenia MAKAROVA RUS
Warm-Up Group 6
27 Miriam ZIEGLER AUT
28 Oksana GOZEVA RUS
29 Ivana REITMAYEROVA SVK
30 Tamar KATZ ISR
31 Sonia LAFUENTE ESP
Warm-Up Group 7
32 Sarah MEIER SUI
33 Alena LEONOVA RUS
34 Julia SEBESTYEN HUN
35 Carolina KOSTNER ITA
36 Elene GEDEVANISHVILI GEO
Warm-Up Group 8
37 Kiira KORPI FIN
38 Jenna MCCORKELL GBR
39 Sarah HECKEN GER
40 Elena GLEBOVA EST
41 Susanna PÖYKIÖ FIN
42 Laura LEPISTÖ FIN

Ice Dance – Free Dance
Warm-Up Group 1
1 Zoe BLANC / Pierre-Loup BOUQUET FRA
2 Christina BEIER / William BEIER GER
3 Caitlin MALLORY / Kristjan RAND EST
4 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
Warm-Up Group 2
5 Alla BEKNAZAROVA / Vladimir ZUEV UKR
6 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
7 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
8 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
Warm-Up Group 3
9 Sinead KERR / John KERR GBR
10 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
11 Alexandra ZARETSKY / Roman ZARETSKY ISR
12 Anna ZADOROZHNIUK / Sergei VERBILLO UKR
Warm-Up Group 4
13 Oksana DOMNINA / Maxim SHABALIN RUS
14 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
15 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
16 Jana KHOKHLOVA / Sergei NOVITSKI RUS
 
Top