2011 European Figure Skating Championships Bern, SUI

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
2,993
Day 3
Ice Dance Short Dance – Waltz Quickstep

Warm-Up Group 1
1 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
2 Irina SHTORK / Taavi RAND EST
3 Brooke Elizabeth FRIELING / Lionel RUMI ISR
Warm-Up Group 2
4 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO
5 Siobhan HEEKIN-CANEDY / Alexander SHAKALOV UKR
6 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
Warm-Up Group 3
7 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU
8 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
9 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
10 Federica TESTA / Christopher MIOR ITA
11 Nadezhda FROLENKOVA / Mikhail KASALO UKR
Warm-Up Group 4
12 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
13 Sinead KERR / John KERR GBR
14 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
15 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE
16 Lorenza ALESSANDRINI / Simone VATURI ITA
Warm-Up Group 5
17 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS
18 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
19 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA
20 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
21 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
Results after SD

Pairs Short Program
1 Lubov BAKIROVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR
2 Danielle MONTALBANO / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR - WD
3 Stina MARTINI / Severin KIEFER AUT
4 Sally HOOLIN / Jakub SAFRANEK GBR
5 Carolina GILLESPIE / Luca DEMATTE ITA
6 Katharina GIEROK / Florian JUST GER
7 Natalja ZABIJAKO / Sergei KULBACH EST
8 Adeline CANAC / Yannick BONHEUR FRA
9 Maylin HAUSCH / Daniel WENDE GER
10 Katarina GERBOLDT / Alexander ENBERT RUS
11 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
12 Stacey KEMP / David KING GBR
13 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
14 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
15 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
16 Klara KADLECOVA / Petr BIDAR CZE
Results after Pairs SP
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
2,993

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Messages
2,993
Day 5
Ladies Short Program

1 Hristina VASSILEVA BUL
2 Fleur MAXWELL LUX
3 Clara PETERS IRL
4 Birce ATABEY TUR
5 Romy BÜHLER SUI
6 Karina JOHNSON DEN
7 Juulia TURKKILA FIN
8 Dasa GRM SLO
9 Alexandra KUNOVA SVK
10 Irina MOVCHAN UKR
11 Gerli LIINAMÄE EST
12 Viktoria PAVUK HUN
13 Svetlana ISSAKOVA EST
14 Anne Line GJERSEM NOR
15 Ira VANNUT BEL
16 Alice GARLISI ITA
17 Carolina KOSTNER ITA
18 Alena LEONOVA RUS
19 Elene GEDEVANISHVILI GEO
20 Mae Berenice MEITE FRA
21 Ksenia MAKAROVA RUS
22 Valentina MARCHEI ITA
23 Kiira KORPI FIN
24 Sarah MEIER SUI
25 Viktoria HELGESSON SWE
26 Sarah HECKEN GER
27 Sonia LAFUENTE ESP
28 Jenna MCCORKELL GBR
Results after Ladies SP

Ice Dancing Free Dance
Warm-Up Group 1
1 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
2 Allison REED / Otar JAPARIDZE GEO
3 Brooke Elizabeth FRIELING / Lionel RUMI ISR
4 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
Warm-Up Group 2
5 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
6 Siobhan HEEKIN-CANEDY / Alexander SHAKALOV UKR
7 Nadezhda FROLENKOVA / Mikhail KASALO UKR
8 Lorenza ALESSANDRINI / Simone VATURI ITA
Warm-Up Group 3
9 Federica TESTA / Christopher MIOR ITA
10 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU
11 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
12 Lucie MYSLIVECKOVA / Matej NOVAK CZE
Warm-Up Group 4
13 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
14 Nora HOFFMANN / Maxim ZAVOZIN HUN
15 Federica FAIELLA / Massimo SCALI ITA Faiella/Scali
16 Sinead KERR / John KERR GBR Kerr/Kerr
Warm-Up Group 5
17 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS
18 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
19 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
20 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
Dance Final Results
 
Top