2013 European Figure Skating Championships - Zagreb, CRO

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2013 European Figure Skating Championships
Jan 21-27, 2013
Zagreb, Croatia – Dom Sportova
ISU Results - http://www.isuresults.com/results/ec2013/index.htm

Per Wikipedia
2012 European ladies' silver medalist Kiira Korpi of Finland withdrew due to inflammation of her left Achilles tendon and was replaced by Alisa Mikonsaari.[4] The defending ice dancing champions, France's Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat, withdrew due to a partial tear of Bourzat's adductor muscle.[5] France did not have a substitute. The 2012 pair skating silver medalists, Vera Bazarova / Yuri Larionov of Russia, withdrew due to Larionov's wrist injury and Ksenia Stolbova / Fedor Klimov were named as their replacements.[6] Poor weather delayed some arrivals. Germany's Aliona Savchenko / Robin Szolkowy's flight was cancelled twice.[7] A group of Russian skaters flying to Zagreb were stuck in Budapest, Hungary for ten hours due to weather and organizational problems.[8]

Listed in competition order - more recent copies will be added as I find them.

Day 1

Ice Dance – Short Dance - Yankee Polka

Group 1
1 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
2 Zsuzsanna NAGY / Mate FEJES HUN
3 Sarah COWARD / Georgi KENCHADZE BUL
4 Lesia VOLODENKOVA / Vitali VAKUNOV BLR

Group 2
5 Federica TESTA / Lukas CSOLLEY SVK
6 Allison REED & Vasili ROGOV ISR –WD
7 Kira GEIL / Tobias EISENBAUER AUT
8 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN

Group 3
9 Angelina TELEGINA / Otar JAPARIDZE GEO
10 Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN CZE
11 Alexandra ZVORIGINA / Maciej BERNADOWSKI POL
12 Charlotte AIKEN / Josh WHIDBORNE GBR

Group 4
13 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
14 Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN UKR
15 Tanja KOLBE / Stefano CARUSO GER
16 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP

Group 5
17 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
18 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
19 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS
20 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
21 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS

Group 6
22 Irina SHTORK / Taavi RAND EST
23 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
24 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
25 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA, 2nd Copy
26 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA

Ice dance dance small medal ceremony
Ice dance short dance press conference

PAIRS - SHORT PROGRAM
Group 1
1 Maria PALIAKOVA / Nikita BOCHKOV BLR
2 Julia LAVRENTIEVA / Yuri RUDYK UKR
3 Stina MARTINI / Severin KIEFER AUT

Group 2
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
5 Stacey KEMP / David KING GBR
6 Magdalena KLATKA / Radoslaw CHRUSCINSKI POL
7 Elizaveta MAKAROVA / Leri KENCHADZE BUL

Group 3
8 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
9 Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA
10 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
11 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER

Group 4
12 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
13 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
14 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
15 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
Pairs' small medal ceremony
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
MEN'S SHORT PROGRAM

Warm-Up Group 1
1 Ali DEMIRBOGA TUR
2 Manol ATANASSOV BUL
3 Valtter VIRTANEN FIN
4 Saulius AMBRULEVICIUS LTU
5 Viktor ROMANENKOV EST
6 Stephane WALKER SUI

Warm-Up Group 2
7 Harry MATTICK GBR
8 Maciej CIEPLUCHA POL
9 Paul Bonifacio PARKINSON ITA
10 Yakov GODOROZHA UKR
11 Javier RAYA ESP
12 Pavel IGNATENKO BLR

Warm-Up Group 3
13 Pavel KASKA CZE
14 Alexei BYCHENKO ISR
15 Justus STRID DEN
16 Kim LUCINE MON
17 Evgeni PLUSHENKO RUS
18 Viktor PFEIFER AUT

Warm-Up Group 4
19 Zoltan KELEMEN ROU
20 Javier FERNANDEZ ESP, copy 2
21 Tomas VERNER CZE
22 Peter LIEBERS GER
23 Chafik BESSEGHIER FRA
24 Alexander MAJOROV SWE

Warm-Up Group 5
25 Brian JOUBERT FRA
26 Michal BREZINA CZE
27 Maxim KOVTUN RUS
28 Sergei VORONOV RUS
29 Florent AMODIO FRA 1st copy
30 Paolo BACCHINI ITA

Men's short program press conference
2013 EC Men Small Medal ceremony

PAIRS – FREE SKATING
Warm-Up Group 1
1 Elizaveta MAKAROVA / Leri KENCHADZE BUL
2 Magdalena KLATKA / Radoslaw CHRUSCINSKI POL
3 Maria PALIAKOVA / Nikita BOCHKOV BLR

Warm-Up Group 2
4 Stina MARTINI / Severin KIEFER AUT
5 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
6 Stacey KEMP / David KING GBR
7 Julia LAVRENTIEVA / Yuri RUDYK UKR

Warm-Up Group 3
8 Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA
9 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
10 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS, 3rd Copy
11 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER

Warm-Up Group 4
12 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA, 2nd Copy
13 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA, 3rd Copy
14 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS, 2nd Copy, Interview
15 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER 1st copy, 3rd Copy
Medal Ceremony
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
LADIES -SHORT PROGRAM

Warm-Up Group 1
1 Kristina ZAKHARANKA BLR
2 Anna AFONKINA BUL
3 Isabella SCHUSTER-VELISSARIOU GRE
4 Sabina MARIUTA ROU
5 Alisa MIKONSAARI FIN
6 Mirna LIBRIC CRO

Warm-Up Group 2
7 Nathalie WEINZIERL GER
8 Anita MADSEN DEN
9 Anne Line GJERSEM NOR
10 Sila SAYGI TUR
11 Fleur MAXWELL LUX
12 Nikol GOSVIANI RUS, 2nd Copy

Warm-Up Group 3
13 Kaat VAN DAELE BEL
14 Michelle COUWENBERG NED
15 Inga JANULEVICIUTE LTU
16 Eliska BREZINOVA CZE
17 Tina STUERZINGER SUI
18 Alina FJODOROVA LAT

Warm-Up Group 4
19 Sonia LAFUENTE ESP
20 Roberta RODEGHIERO ITA
21 Lenaelle GILLERON-GORRY FRA
22 Juulia TURKKILA FIN 1st copy, 2nd Copy
23 Kerstin FRANK AUT
24 Patricia GLESCIC SLO

Warm-Up Group 5
25 Carolina KOSTNER ITA, 2nd Copy
26 Elena GLEBOVA EST
27 Adelina SOTNIKOVA RUS, 2nd Copy
28 Elene GEDEVANISHVILI GEO
29 Jenna MCCORKELL GBR
30 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS Short Program

Warm-Up Group 6
31 Mae Berenice MEITE FRA
32 Joshi HELGESSON SWE
33 Viktoria HELGESSON SWE, 2nd Copy
34 Valentina MARCHEI ITA, 2nd Copy
35 Natalia POPOVA UKR
36 Monika SIMANCIKOVA SVK

Ladies' free program small medal ceremony
Ladies Award Ceremony part 1

FREE DANCE
Group 1
1 Federica TESTA / Lukas CSOLLEY SVK
2 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
3 Angelina TELEGINA / Otar JAPARIDZE GEO
4 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN
5 Zsuzsanna NAGY / Mate FEJES HUN

Group 2
6 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
7 Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN CZE
8 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
9 Irina SHTORK / Taavi RAND EST
10 Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN UKR - may be blocked

Group 3
11 Tanja KOLBE / Stefano CARUSO GER, copy2.
12 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
13 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
14 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
15 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA

Group 4
16 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS, 3rd Copy
17 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
18 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS, 3rd Copy
19 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA, 3rd Copy
20 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS

Medal Ceremony
Ice dance free dance press conference
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 4
Seven-time European champion Evgeni Plushenko withdrew after the short program due to aggravation of his back problem

Men's Free skate
Warm-Up Group 1
1 Manol ATANASSOV BUL
2 Justus STRID DEN
3 Pavel KASKA CZE - WD
4 Maciej CIEPLUCHA POL
5 Stephane WALKER SUI

Warm-Up Group 2
6 Pavel IGNATENKO BLR
7 Zoltan KELEMEN ROU
8 Peter LIEBERS GER
9 Alexei BYCHENKO ISR
10 Yakov GODOROZHA UKR
11 Javier RAYA ESP

Warm-Up Group 3
12 Tomas VERNER CZE
13 Alexander MAJOROV SWE
14 Viktor PFEIFER AUT
15 Chafik BESSEGHIER FRA
16 Viktor ROMANENKOV EST
17 Kim LUCINE MON

Warm-Up Group 4
18 Maxim KOVTUN RUS
19 Brian JOUBERT FRA, 2nd copy, Interview
20 Sergei VORONOV RUS, 2nd copy
21 Javier FERNANDEZ ESP copy 1, copy 2
22 Michal BREZINA CZE
23 Florent AMODIO FRA , copy 2

Men's free program press conference
Men's free program small medal ceremony: part 1, part 2

LADIES FREE SKATE
Warm-Up Group 1
1 Tina STUERZINGER SUI
2 Sila SAYGI TUR
3 Fleur MAXWELL LUX
4 Jenna MCCORKELL GBR
5 Natalia POPOVA UKR
6 Anne Line GJERSEM NOR

Warm-Up Group 2
7 Monika SIMANCIKOVA SVK
8 Elene GEDEVANISHVILI GEO
9 Kaat VAN DAELE BEL
10 Kerstin FRANK AUT
11 Mae Berenice MEITE FRA
12 Anita MADSEN DEN

Warm-Up Group 3
13 Juulia TURKKILA FIN
14 Elena GLEBOVA EST
15 Nathalie WEINZIERL GER
16 Sonia LAFUENTE ESP
17 Nikol GOSVIANI RUS
18 Lenaelle GILLERON-GORRY FRA

Warm-Up Group 4
19 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS Free Skate, 2nd Copy
20 Joshi HELGESSON SWE
21 Carolina KOSTNER ITA 2nd Copy
22 Valentina MARCHEI ITA
23 Adelina SOTNIKOVA RUS Free Skate, 2nd Copy
24 Viktoria HELGESSON SWE

Ladies Medal Ceremony

Gala
Joubert Gala
Amodio Gala
Ilinykh/Katsalapov Gala
Tuktamysheva Gala, copy 2
Sotnikova Gala, copy 2
Kostner Gala copy 2, copy 3
Kavaguti/Smirnov Gala
Kavaguti/Smirnov Gala
Sotnikova Gala
Joubert Gala
Savchenko/Szolkovy Gala
Javier Fernandez Gala
Finale Gala (8m 49s)
Finale Gala (10m 24s)
 
Last edited:
Top