2013 Four Continents Figure Skating Championships - Osaka, JPN

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2013 Four Continents Figure Skating Championships
Feb 6-11, 2013
Osaka, Japan – Osaka Municipal Gymnasium
Results http://www.isuresults.com/results/fc2013/SEG001.HTM

Adapted from the original posts of Mao88 with many thanks!
Links verified as of 11/21/2020

Per Wikipedia:
Two-time World champions and Olympic silver medalists Pang Qing / Tong Jian and ice dancers Huang Xintong / Zheng Xun withdrew from the pairs and ice dancing events respectively. China did not replace either team. On January 31, South Korea's Kim Hae-jin withdrew from the ladies' event and was not replaced. On February 1, Brazil's Isadora Williams withdrew from the ladies' event and Brazil did not replace her, leaving the country without any entries at the competition. On February 4, American Adam Rippon withdrew from the men's event and the U.S. called up Richard Dornbush to take his place.[5] Ronald Lam from Hong Kong also withdrew from the men's event and was not replaced, leaving Hong Kong without an entry. Alexa Scimeca / Chris Knierim of the United States withdrew from the pairs' event a day before the start of the competition and were not replaced.[6] Scimeca, 21, has been experiencing pain in her right foot since the first day of practice in Japan. She will undergo a full evaluation upon her return to Colorado Springs, Colorado.

Unlike the European event, national associations at Four Continents are all allowed up to three entries in each discipline, regardless of how their skaters placed at the previous year's event. Member nations select their entries based on their own national criteria. Entries were required to achieve a minimum technical elements score (TES) at an international event prior to the Four Continents Championships.
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 1
ICE DANCE - SHORT DANCE

Warm-Up Group 1
1 Bryna OI / Taiyo MIZUTANI JPN Short Dance
2 Pilar MAEKAWA MORENO / Leonardo MAEKAWA MORENO MEX Short Dance
3 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN Short Dance
4 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS Short Dance - may be blocked

Warm-Up Group 2
5 Anna NAGORNYUK / Viktor KOVALENKO UZB Short Dance
6 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN Short Dance, 2nd Copy
7 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN Short Dance , 2nd Copy, 3rd Copy
8 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN Short Dance

Warm-Up Group 3
9 Cathy REED / Chris REED JPN Short Dance, 2nd Copy
10 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA Short Dance, 2nd Copy
11 Madison CHOCK / Evan BATES USA Short Dance, 2nd Copy
12 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA Short Dance, 2nd Copy, 3rd Copy
13 Nicole ORFORD / Thomas WILLIAMS CAN Short Dance

PAIRS SHORT PROGRAM
Warm-Up Group 1

1 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN Short Program
2 Wenting WANG / Yan ZHANG CHN Short Program
3 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA – WD due to injury to Scimeca
4 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA Short Program

Warm-Up Group 2
5 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA Short Program
6 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN Short Program
7 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN Short Program
8 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN Short Program

MEN'S SHORT PROGRAM
Warm-Up Group 1
1 Brendan KERRY AUS Short Program
2 Andrei ROGOZINE CAN Short Program
3 Min-Seok KIM KOR Short Program
4 David KRANJEC AUS Short Program
5 Michael Christian MARTINEZ PHI Short Program

Warm-Up Group 2
6 Elladj BALDE CAN Short Program
7 Christopher CALUZA PHI Short Program
8 Jin Seo KIM KOR Short Program
9 June Hyoung LEE KOR Short Program
10 Jordan JU TPE Short Program
11 Yi WANG CHN Short Program

Warm-Up Group 3
12 Ross MINER USA Short Program
13 Abzal RAKIMGALIEV KAZ Short Program
14 Richard DORNBUSH USA Short Program
15 Max AARON USA Short Program
16 Nan SONG CHN Short Program
17 Takahito MURA JPN Short Program

Warm-Up Group 4
18 Denis TEN KAZ Short Program
19 Han YAN CHN Short Program
20 Misha GE UZB Short Program
21 Kevin REYNOLDS CAN Short Program
22 Daisuke TAKAHASHI JPN Short Program
23 Yuzuru HANYU JPN Short Program
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
LADIES SHORT PROGRAM
Warm-Up Group 1

1 Yeon Jun PARK KOR Short Program (6 mins 30 secs in)
2 Ami PAREKH IND Short Program (12 mins 45 secs in)
3 Melinda WANG TPE Short Program (18 mins 50 secs in)
4 Julianne SEGUIN CAN Short Program (24 mins 50 secs in)
5 Crystal KIANG TPE Short Program (31 mins in)

Warm-Up Group 2
6 Lejeanne MARAIS RSA Short Program (44 mins 45 secs in)
7 Chantelle KERRY AUS Short Program (51 mins in)
8 Reyna HAMUI MEX Short Program (57 mins 25 secs in)
9 Brooklee HAN AUS Short Program
10 Melissa BULANHAGUI PHI Short Program (69 mins 50 secs in)

Warm-Up Group 3
11 Amelie LACOSTE CAN Short Program
12 Christina GAO USA Short Program
13 Kaetlyn OSMOND CAN Short Program
14 Zijun LI CHN Short Program
15 Agnes ZAWADZKI USA Short Program

Warm-Up Group 4
16 Gracie GOLD USA Short Program, 2nd Copy
17 Kanako MURAKAMI JPN Short Program, 2nd Copy
18 Akiko SUZUKI JPN Short Program, 2nd Copy, 3rd Copy
19 Kexin ZHANG CHN Short Program
20 Mao ASADA JPN Short Program, 2nd Copy

Short Program: First 2 Warm-Up Groups

MEN'S FREE SKATE
Group 1
1 Min-Seok KIM KOR Free Skate
2 Brendan KERRY AUS
3 David KRANJEC AUS Free Skate
4 Elladj BALDE CAN Free Skate
5 Jordan JU TPE Free Skate

Group 2
6 Abzal RAKIMGALIEV KAZ Free Skate
7 Yi WANG CHN Free Skate
8 Michael Christian MARTINEZ PHI Free Skate
9 June Hyoung LEE KOR Free Skate
10 Christopher CALUZA PHI Free Skate
11 Jin Seo KIM KOR Free Skate

Group 3
12 Misha GE UZB Free Skate
13 Ross MINER USA Free Skate
14 Denis TEN KAZ Free Skate
15 Takahito MURA JPN Free Skate
16 Andrei ROGOZINE CAN Free Skate
17 Max AARON USA Free Skate

Group 4
18 Richard DORNBUSH USA Free Skate
19 Yuzuru HANYU JPN Free Skate
20 Han YAN CHN Free Skate
21 Kevin REYNOLDS CAN Free Skate, Interview
22 Daisuke TAKAHASHI JPN Free Skate
23 Nan SONG CHN Free Skate

Medal Ceremony (Part 1), Medal Ceremony (Part 2)
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
PAIRS FREE SKATE

Warm-Up Group 1
1 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN Free Skate
2 Wenting WANG / Yan ZHANG CHN Free Skate - may not work
3 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN Free Skate - may not work

Warm-Up Group 2
4 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN Free Skate
5 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA Free Skate
6 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA Free Skate
7 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN Free Skate

LADIES FREE SKATE
Group 1
1 Lejeanne MARAIS RSA
2 Crystal KIANG TPE
3 Ami PAREKH IND
4 Melinda WANG TPE
5 Melissa BULANHAGUI PHI

Group 2
6 Brooklee HAN AUS Free Skate
7 Chantelle KERRY AUS
8 Yeon Jun PARK KOR
9 Reyna HAMUI MEX
10 Julianne SEGUIN CAN Free Skate

Group 3
11 Zijun LI CHN Free Skate
12 Kexin ZHANG CHN Free Skate
13 Agnes ZAWADZKI USA Free Skate, 2nd Copy
14 Kaetlyn OSMOND CAN Free Skate, 2nd Copy
15 Amelie LACOSTE CAN Free Skate

Group 4
16 Gracie GOLD USA Free Skate, 2nd Copy
17 Kanako MURAKAMI JPN Free Skate, 2nd Copy
18 Christina GAO USA Free Skate, 2nd Copy
19 Mao ASADA JPN Free Skate, 2nd Copy
20 Akiko SUZUKI JPN Free Skate, 2nd Copy

FREE DANCE
Group 1
1 Xiaoyang YU & Chen WANG CHN Free Dance
2 Pilar MAEKAWA & Leonardo MAEKAWA MEX Free Dance (13 mins 5 secs in)
3 Anna NAGORNYUK & Viktor KOVALENKO UZB Free Dance
4 Bryna OI & Taiyo MIZUTANI JPN Free Dance

Group 2
5 Danielle OBRIEN & Gregory MERRIMAN AUS Free Dance
6 Nicole ORFORD & Thomas WILLIAMS CAN Free Dance
7 Cathy REED & Chris REED JPN
8 Emi HIRAI & Marien DE LA ASUNCION JPN Free Dance

Group 3
9 Meryl DAVIS & Charlie WHITE USA Free Dance, Interview
10 Tessa VIRTUE & Scott MOIR CAN Free Dance
11 Piper GILLES & Paul POIRIER CAN Free Dance
12 Madison CHOCK & Evan BATES USA Free Dance
13 Maia SHIBUTANI & Alex SHIBUTANI USA Free Dance

Complete Final Warm-Up Group, Complete Free Dance
Medal Ceremony: Part 1, Part 2, Part 3
T & S 2013 4CC FD Press Conference

ISU Four Continents Figure Skating Championships 2013
http://www.youtube.com/watch?v=-7t7boapWaI

Gala Exhibition full list
http://pigeon-post.net/events/2013FourContinents/FC2013_ExhibitionProgram.pdf

First Half of 4CC Gala EX
Miu HONDA Local
Elladj BALDE CAN
Christina GAO USA
Han YAN CHN
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Gracie GOLD USA
Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA
Madison CHOCK / Evan BATES USA
Kanako MURAKAMI JPN
Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
Daisuke TAKAHASHI JPN

Second Half
Taichiro YAMAKUMA Local
Cheng PENG / Hao ZHANG CHN
Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
Misha GE UZB
Cathy REED / Chris REED JPN
Zijun LI CHN
Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA
Yuzuru HANYU JPN
Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
Akiko SUZUKI JPN
Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
Kevin REYNOLDS CAN
Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
Mao ASADA JPN
 
Last edited:
Top