2013 World Figure Skating Championships 2013 - London, Ontario, Canada

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 1
Pairs Short Program (16 Qualify)

Warm-up Group 1
1 Magdalena KLATKA / Radoslaw CHRUSCINSKI POL - may be blocked
2 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
3 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER

Warm-up Group 2
4 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA
5 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN - may be blocked
6 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA - may be blocked

Warm-up Group 3
7 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA
8 Elizaveta MAKAROVA / Leri KENCHADZE BUL
9 Stacey KEMP / David KING GBR - may be blocked
10 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA | copy 2

Warm-up Group 4
11 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
12 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
13 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
14 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS

Warm-up Group 5
15 Qing PANG / Jian TONG CHN
16 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
17 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
18 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
Results after SP

Mens Short Program (24 Qualify)
Warm-Up Group 1
1 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
2 Jorik HENDRICKX BEL
3 Kim LUCINE MON
4 Christopher CALUZA PHI
5 Viktor PFEIFER AUT

Warm-Up Group 2
6 Pavel IGNATENKO BLR - WD
7 Andrei ROGOZINE CAN
8 Yakov GODOROZHA UKR
9 Alexei BYCHENKO ISR - may be blocked
10 Paolo BACCHINI ITA
11 Paul Bonifacio PARKINSON ITA - may be blocked

Warm-Up Group 3
12 Maciej CIEPLUCHA POL - may be blocked
13 Ronald LAM HKG - may be blocked
14 Jin Seo KIM KOR
15 Zoltan KELEMEN ROU
16 Viktor ROMANENKOV EST
17 Justus STRID DEN

Warm-Up Group 4
18 Alexander MAJOROV SWE
19 Peter LIEBERS GER
20 Maxim KOVTUN RUS
21 Max AARON USA
22 Misha GE UZB
23 Nan SONG CHN

Warm-Up Group 5
24 Javier FERNANDEZ ESP
25 Kevin REYNOLDS CAN
26 Brian JOUBERT FRA
27 Florent AMODIO FRA
28 Tomas VERNER CZE
29 Takahito MURA JPN

Warm-Up Group 6
30 Michal BREZINA CZE
31 Yuzuru HANYU JPN
32 Denis TEN KAZ
33 Daisuke TAKAHASHI JPN
34 Patrick CHAN CAN
35 Ross MINER USA
RESULTS after Short Program
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
Ladies Short Program (24 Qualify)

Warm-Up Group 1
1 Patricia GLESCIC SLO - may be blocked
2 Brooklee HAN AUS
3 Juulia TURKKILA FIN - may be blocked
4 Kexin ZHANG CHN
5 Tina STUERZINGER SUI - may be blocked

Warm-Up Group 2
6 Anita MADSEN DEN - may be blocked
7 Isadora WILLIAMS BRA
8 Alina FJODOROVA LAT - may be blocked
9 Kaetlyn OSMOND CAN
10 Carol BRESSANUTTI ITA
11 Inga JANULEVICIUTE LTU - may be blocked

Warm-Up Group 3
12 Anne Line GJERSEM NOR - may be blocked
13 Nathalie WEINZIERL GER - may be blocked
14 Yuna KIM KOR
15 Kerstin FRANK AUT - may be blocked
16 Monika SIMANCIKOVA SVK
17 Kaat VAN DAELE BEL

Warm-Up Group 4
18 Sonia LAFUENTE ESP - may be blocked
19 Natalia POPOVA UKR
20 Elena GLEBOVA EST - may be blocked
21 Gracie GOLD USA
22 Elene GEDEVANISHVILI GEO - may be blocked
23 Jenna MCCORKELL GBR - may be blocked

Warm-Up Group 5
24 Akiko SUZUKI JPN
25 Valentina MARCHEI ITA
26 Adelina SOTNIKOVA RUS
27 Viktoria HELGESSON SWE
28 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
29 Zijun LI CHN

Warm-Up Group 6
30 Kanako MURAKAMI JPN
31 Ashley WAGNER USA
32 Mae Berenice MEITE FRA
33 Mao ASADA JPN
34 Carolina KOSTNER ITA
35 Alena LEONOVA RUS

Ice Dance Short Dance - Yankee Polka (20 Qualify)
Warm-up Group 1
1 Allison REED / Vasili ROGOV ISR
2 Justyna PLUTOWSKA / Peter GERBER POL
3 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN
4 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP

Warm-up Group 2
5 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
6 Federica TESTA / Lukas CSOLLEY SVK
7 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
8 Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN UKR
9 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU

Warm-up Group 3
10 Irina SHTORK / Taavi RAND EST
11 Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN CZE
12 Zsuzsanna NAGY / Mate FEJES HUN
13 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
14 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR

Warm-up Group 4
15 Madison CHOCK / Evan BATES USA
16 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
17 Cathy REED / Chris REED JPN
18 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS
19 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA

Warm-up Group 5
20 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
21 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
22 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
23 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
24 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN

Warm-up Group 6
25 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
26 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
27 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
28 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
29 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
Final Results after SD
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 4
Ice Dance Free Dance

Warm-Up Group 1
1 Cathy REED / Chris REED JPN *From MNNTC 2013
2 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
3 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU
4 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
5 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA

Warm-Up Group 2
6 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
7 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
8 Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN UKR **From 2012 NT
9 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN **From 2013 4CC **From 2012 SC
10 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS

Warm-Up Group 3
11 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
12 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
13 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
14 Madison CHOCK / Evan BATES USA
15 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN

Warm-Up Group 4
16 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
17 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
18 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
19 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
20 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
Final Results

Ladies Free Skating
Warm-Up Group 1
1 Brooklee HAN AUS
2 Monika SIMANCIKOVA SVK
3 Kerstin FRANK AUT
4 Nathalie WEINZIERL GER
5 Kexin ZHANG CHN
6 Valentina MARCHEI ITA

Warm-Up Group 2
7 Sonia LAFUENTE ESP
8 Jenna MCCORKELL GBR
9 Alena LEONOVA RUS
10 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
11 Elena GLEBOVA EST
12 Natalia POPOVA UKR

Warm-Up Group 3
13 Gracie GOLD USA
14 Viktoria HELGESSON SWE
15 Akiko SUZUKI JPN
16 Mae Berenice MEITE FRA
17 Adelina SOTNIKOVA RUS
18 Zijun LI CHN

Warm-Up Group 4
19 Ashley WAGNER USA
20 Kanako MURAKAMI JPN
21 Carolina KOSTNER ITA
22 Mao ASADA JPN
23 Kaetlyn OSMOND CAN
24 Yuna KIM KOR
Final Results
Victory Ceremony
What happened at the ISU World Figure Skating Championships 2013? Memorable moments.

Videos and interviews from the 2013 ISU World Figure Skating Championships
 
Last edited:
Top