2014 Four Continents Figure Skating Championships - Taipei City, TPE

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2014 Four Continents Figure Skating Championships

Jan 20-26, 2014
Taipei City, Chinese Taipei – Taipei Arena
Results

All skates in competition order

DAY 1
SHORT DANCE - FINNSTEP

Group 1
1 Ksenia KOROBKOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ
2 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN Short Dance
3 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
4 Pilar MAEKAWA MORENO/ Leonardo MAEKAWA MORENO MEX
5 Yura MIN / Timothy KOLETO KOR Short Dance

Group 2
6 Yue ZHAO & Chang LIU CHN - DSQ
7 Elizaveta TRETIAKOV & Viktor KOVALENKO UZB
8 Nicole ORFORD / Thomas WILLIAMS CAN Short Dance
9 Lynn KRIENGKRAIRUT / Logan GIULIETTI-SCHMITT USA Short Dance
10 Yiyi ZHANG / Nan WU CHN

Group 3
11 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA Short Dance
12 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN Short Dance
13 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
14 Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA Short Dance
15 Kharis RALPH / Asher HILL CAN Short Dance

PAIRS SHORT PROGRAM
Group 1
1 Natasha PURICH / Mervin TRAN CAN
2 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA
3 Wenting WANG / Yan ZHANG CHN

Group 2
4 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN
5 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM
6 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
7 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA

MEN'S SHORT PROGRAM
Group 1
1 Andrew DODDS AUS
2 Jui-Shu CHEN TPE
3 Brendan KERRY AUS
4 Ronald LAM HKG
5 Maverick EGUIA PHI

Group 2
6 Jinlin GUAN CHN
7 David KRANJEC AUS
8 Elladj BALDE CAN
9 Dong Won LEE KOR
10 Jeremy TEN CAN
11 Jordan JU TPE

Group 3
12 Chih-I TSAO TPE
13 Julian Zhi Jie YEE MAS
14 Yi WANG CHN
15 Jin Seo KIM KOR
16 Nam NGUYEN CAN
17 June Hyoung LEE KOR

Group 4
18 Nan SONG CHN
19 Joshua FARRIS USA
20 Denis TEN KAZ Short Program
21 Misha GE UZB
22 Richard DORNBUSH USA Short Program
23 Adam RIPPON USA

Group 5
24 Takahiko KOZUKA JPN Short Program
25 Keiji TANAKA JPN
26 Michael Christian MARTINEZ PHI
27 Takahito MURA JPN Short Program
28 Christopher CALUZA PHI
29 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
FREE DANCE

Group 1
1 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN
2 Elizaveta TRETIAKOV / Viktor KOVALENKO UZB
3 Ksenia KOROBKOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ
4 Pilar MAEKAWA MORENO / Leonardo MAEKAWA MORENO MEX
5 Yue ZHAO / Chang LIU CHN

Group 2
6 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
7 Yura MIN / Timothy KOLETO KOR Free Dance
8 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
9 Lynn KRIENGKRAIRUT / Logan GIULIETTI-SCHMITT USA Free Dance
10 Yiyi ZHANG / Nan WU CHN

Group 3
11 Kharis RALPH / Asher HILL CAN Free Dance
12 Nicole ORFORD / Thomas WILLIAMS CAN
13 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN Free Dance
14 Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA Free Dance
15 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA Free Dance, 3rd copy (BESP)
Medal Ceremony

LADIES SHORT PROGRAM
Warm-Up Group 1
1 Tae Kyung KIM KOR
2 Crystal KIANG TPE
3 Veronik MALLET CAN
4 So Youn PARK KOR
5 Lejeanne MARAIS RSA

Warm-Up Group 2
6 Ziquan ZHAO CHN
7 Alisson Krystle PERTICHETO PHI
8 Alaine CHARTRANDCAN
9 Reyna HAMUI MEX
10 Ami PAREKH IND

Warm-Up Group 3
11 Kexin ZHANG CHN
12 Satoko MIYAHARA JPN
13 Courtney HICKS USA
14 Amelie LACOSTE CAN
15 Kanako MURAKAMI JPN 3rd Copy, 5th Copy

Warm-Up Group 4
16 Mirai NAGASU USA
17 Brooklee HAN AUS
18 Samantha CESARIO USA y
19 Hae Jin KIM KOR Short Program
20 Zijun LI CHN 4th Copy
21 Haruka IMAI JPN
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
PAIRS FREE SKATE

Group 1
1 Natasha PURICH / Mervin TRAN CAN
2 Wenting WANG / Yan ZHANG CHN
3 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN

Group 2
4 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
5 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
6 Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA
7 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA

MEN'S FREE SKATE
Warm-Up Group 1

1 David KRANJEC AUS
2 Jordan JU TPE
3 Chih-I TSAO TPE
4 Julian Zhi Jie YEE MAS
5 Maverick EGUIA PHI
6 June Hyoung LEE KOR

Warm-Up Group 2
7 Dong Won LEE KOR
8 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
9 Elladj BALDE CAN
10 Brendan KERRY AUS
11 Yi WANG CHN
12 Keiji TANAKA JPN 2nd Copy

Warm-Up Group 3
13 Joshua FARRIS USA 2nd Copy
14 Jinlin GUAN CHN
15 Nam NGUYEN CAN Free Skate
16 Christopher CALUZA PHI
17 Adam RIPPON USA Free Skate
18 Misha GE UZB

Warm-Up Group 4
19 Denis TEN KAZ
20 Richard DORNBUSH USA 4th Copy
21 Takahito MURA JPN
22 Jeremy TEN CAN
23 Takahiko KOZUKA JPN 4th Copy
24 Nan SONG CHN
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 4
LADIES FREE SKATE

Warm-Up Group 1
1 Crystal KIANG TPE
2 Tae Kyung KIM KOR
3 Ami PAREKH IND
4 Reyna HAMUI MEX
5 Lejeanne MARAIS RSA

Warm-Up Group 2
6 Alaine CHARTRAND CAN
7 Brooklee HAN AUS
8 Kexin ZHANG CHN
9 Ziquan ZHAO CHN
10 Alisson Krystle PERTICHETO PHI

Warm-Up Group 3
11 Amelie LACOSTE CAN
12 Veronik MALLET CAN Free Skate
13 Mirai NAGASU USA
14 Courtney HICKS USA 3rd Copy
15 So Youn PARK KOR

Warm-Up Group 4
16 Hae Jin KIM KOR
17 Zijun LI CHN 3rd Copy
18 Samantha CESARIO USA
19 Haruka IMAI JPN
20 Kanako MURAKAMI JPN 4th Copy, Interview
21 Satoko MIYAHARA JPN 4th Copy
Medal Ceremony

GALA VIDEOS
Zijun LI, 2nd Copy
Piper GILLES / Paul POIRIER
Elladj BALDE
Takahiko KOZUKA
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
Nan SONG
Chih-I Tsao
Satoko MIYAHARA
Misha GE
Takahito MURA
Finale
 
Last edited:
Top