2014 World Figure Skating Championships - Saitama, JPN

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2014 World Figure Skating Championships
Saitama, JPN – Saitama Super Arena
24.03.2014 - 30.03.2014
ISU Results Page
- http://www.isuresults.com/results/wc2014/

Changes (from Wikipedia)
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 1
Pairs - Short Program (16 Qualify)

Warm-up Group 1
1 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
2 Amani FANCY / Christopher BOYADJI GBR
3 Julia LAVRENTIEVA / Yuri RUDYK UKR

Warm-up Group 2
4 Maylin WENDE / Daniel WENDE GER
5 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA
6 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
7 Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE RUS

Warm-up Group 3
8 Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN
9 Maria PALIAKOVA / Nikita BOCHKOV BLR
10 Natalja ZABIJAKO / Alexandr ZABOEV EST
11 Elizaveta MAKAROVA / Leri KENCHADZE BUL

Warm-up Group 4
12 Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA
13 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN
14 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN
15 Wenjing SUI / Cong HAN CHN

Warm-up Group 5
16 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
17 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
18 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
19 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS

Warm-up Group 6
20 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA | copy 2
21 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
22 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA
23 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN

Men - Short Program (24 Qualify)
Warm-up Group 1
1 Maciej CIEPLUCHA POL
2 Nam NGUYEN CAN
3 Viktor PFEIFER AUT
4 Stephane WALKER SUI
5 Elladj BALDE CAN

Warm-up Group 2
6 Justus STRID DEN
7 Christopher CALUZA PHI
8 Zoltan KELEMEN ROU
9 Viktor ROMANENKOV EST
10 Abzal RAKIMGALIEV KAZ

Warm-up Group 3
11 Yakov GODOROZHA UKR
12 Alexei BYCHENKO ISR
13 Jin Seo KIM KOR
14 Ivan RIGHINI ITA
15 Kim LUCINE MON

Warm-up Group 4
16 Ronald LAM HKG
17 Chafik BESSEGHIER FRA
18 Kevin REYNOLDS CAN
19 Jorik HENDRICKX BEL
20 Misha GE UZB

Warm-up Group 5
21 Jeremy ABBOTT USA
22 Maxim KOVTUN RUS
23 Max AARON USA
24 Michal BREZINA CZE
25 Takahiko KOZUKA JPN
26 Tatsuki MACHIDA JPN

Warm-up Group 6
27 Alexander MAJOROV SWE
28 Tomas VERNER CZE
29 Yuzuru HANYU JPN
30 Peter LIEBERS GER
31 Javier FERNANDEZ ESP
32 Han YAN CHN
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
Pairs - Free Skating

Warm-up Group 1
1 Maylin WENDE / Daniel WENDE GER
2 Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA
3 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA

Warm-up Group 2
5 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN
6 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
7 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
8 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA

Warm-up Group 3
9 Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE RUS
10 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
11 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
12 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN

Warm-up Group 4
13 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
14 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
15 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
16 Wenjing SUI / Cong HAN CHN

Ladies - Short Program (24 Qualify)
Warm-up Group 1
1 Netta SCHREIBER ISR
2 Hae Jin KIM KOR
3 Gabrielle DALEMAN CAN
4 Kerstin FRANK AUT
5 Anna OVCHAROVA SUI

Warm-up Group 2
6 Jenna MCCORKELL GBR
7 Anne Line GJERSEM NOR
8 Nicole RAJICOVA SVK
9 Kaat VAN DAELE BEL
10 So Youn PARK KOR

Warm-up Group 3
11 Polina EDMUNDS USA
12 Eliska BREZINOVA CZE
13 Anita MADSEN DEN
14 Brooklee HAN AUS
15 Inga JANULEVICIUTE LTU

Warm-up Group 4
16 Juulia TURKKILA FIN
17 Anna POGORILAYA RUS
18 Sonia LAFUENTE ESP
19 Kaetlyn OSMOND CAN
20 Natalia POPOVA UKR
21 Elena GLEBOVA EST

Warm-up Group 5
22 Mao ASADA JPN
23 Kanako MURAKAMI JPN
24 Akiko SUZUKI JPN
25 Carolina KOSTNER ITA
26 Zijun LI CHN
27 Gracie GOLD USA

Warm-up Group 6
28 Ashley WAGNER USA
29 Nathalie WEINZIERL GER
30 Julia LIPNITSKAIA RUS
31 Mae Berenice MEITE FRA
32 Valentina MARCHEI ITA
33 Joshi HELGESSON SWE
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
Ice Dance - Short Dance (20 Qualify)

Warm-up Group 1
1 Tanja KOLBE / Stefano CARUSO GER
2 Federica TESTA / Lukas CSOLLEY SVK
3 Justyna PLUTOWSKA / Peter GERBER POL
4 Allison REED / Vasili ROGOV ISR

Warm-up Group 2
5 Gabriela KUBOVA / Matej NOVAK CZE
6 Angelina TELEGINA / Otar JAPARIDZE GEO
7 Dora TUROCZI / Balazs MAJOR HUN
8 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP

Warm-up Group 3
9 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS
10 Irina SHTORK / Taavi RAND EST
11 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
12 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI
13 Henna LINDHOLM / Ossi KANERVO FIN

Warm-up Group 4
14 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR
15 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN
16 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN
17 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
18 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA

Warm-up Group 5
19 Victoria SINITSINA / Ruslan ZHIGANSHIN RUS
20 Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA
21 Cathy REED / Chris REED JPN
22 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU
23 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA

Warm-up Group 6
24 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
25 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS - WD
26 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
27 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
28 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA

Warm-up Group 7
29 Madison CHOCK / Evan BATES USA
30 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
31 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
32 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
33 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN

Men – Free Skating
Warm-up Group 1
1 Elladj BALDE CAN
2 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
3 Maciej CIEPLUCHA POL
4 Stephane WALKER SUI
5 Zoltan KELEMEN ROU

Warm-up Group 2
6 Christopher CALUZA PHI
7 Jin Seo KIM KOR
8 Kevin REYNOLDS CAN
9 Ivan RIGHINI ITA
10 Nam NGUYEN CAN
11 Jorik HENDRICKX BEL

Warm-up Group 3
12 Max AARON USA
13 Chafik BESSEGHIER FRA
14 Jeremy ABBOTT USA
15 Alexei BYCHENKO ISR
16 Peter LIEBERS GER
17 Maxim KOVTUN RUS

Warm-up Group 4
18 Tomas VERNER CZE
19 Tatsuki MACHIDA JPN
20 Han YAN CHN
21 Yuzuru HANYU JPN
22 Javier FERNANDEZ ESP
23 Takahiko KOZUKA JPN
24 Michal BREZINA CZE - WD
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 4
Ice Dance – Free Dance

Warm-up Group 1
1 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
2 Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA
3 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR
4 Irina SHTORK / Taavi RAND EST
5 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA

Warm-up Group 2
6 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
7 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU
8 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
9 Cathy REED / Chris REED JPN
10 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN

Warm-up Group 3
11 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
12 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
13 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
14 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
15 Victoria SINITSINA / Ruslan ZHIGANSHIN RUS

Warm-up Group 4
16 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
17 Madison CHOCK / Evan BATES USA
18 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
19 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
20 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN

Ladies – Free Skating
Warm-up Group 1
1 Valentina MARCHEI ITA
2 Anne Line GJERSEM NOR
3 Natalia POPOVA UKR
4 Hae Jin KIM KOR
5 Jenna MCCORKELL GBR - WD
6 Eliska BREZINOVA CZE

Warm-up Group 2
7 Joshi HELGESSON SWE
8 So Youn PARK KOR
9 Brooklee HAN AUS
10 Anna OVCHAROVA SUI
11 Zijun LI CHN
12 Gabrielle DALEMAN CAN

Warm-up Group 3
13 Kaetlyn OSMOND CAN
14 Kanako MURAKAMI JPN
15 Nathalie WEINZIERL GER
16 Polina EDMUNDS USA
17 Mae Berenice MEITE FRA
18 Ashley WAGNER USA

Warm-up Group 4
19 Carolina KOSTNER ITA
20 Akiko SUZUKI JPN
21 Mao ASADA JPN
22 Julia LIPNITSKAIA RUS
23 Anna POGORILAYA RUS
24 Gracie GOLD USA

Gala
Bonus Trios from the Gala
Kim Lucine (Tomas Verner & Carolina Kostner) EX 2014 Worlds (SuperMario)

WC2014 Tomas VERNER EX F/ Elladj BALDE Kim LUCINE LMFAO
 
Top