2016 European Figure Skating Championships - Bratislava, Slovakia

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2016 European Figure Skating Championships (link to GS archives)
Jan 25 - 31, 2016
Bratislava, Slovakia - Ondrej Nepela Arena

ISU RESULTS

The Official Promo Video - ISU European Figure Skating Championships® 2016
2016 Europeans - NBC Intro (Johnny & Tara)

Changes:
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 1
Qualification rule:
The best 24 skaters after Short Program will advance to the next segment

LADIES SHORT PROGRAM

Warm-Up Group 1
1 Danielle HARRISON GBR APEHA
2 Aimee BUCHANAN ISR
3 Charlotte VANDERSARREN BEL
4 Niki WORIES NED APEHA
5 Janina MAKEENKA BLR APEHA
6 Daniela STOEVA BUL APEHA

Warm-Up Group 2
7 Matilda ALGOTSSON SWE
8 Pernille SORENSEN DEN
9 Helery HÄLVIN EST
10 Anne Line GJERSEM NOR APEHA
11 Viveca LINDFORS FIN APEHA
12 Julia SAUTER ROU APEHA

Warm-Up Group 3
13 Tanja ODERMATT SUI
14 Anna KHNYCHENKOVA UKR APEHA
15 Birce ATABEY TUR APEHA
16 Fleur MAXWELL LUX APEHA
17 Sonia LAFUENTE ESP APEHA
18 Aleksandra GOLOVKINA LTU

Warm-Up Group 4
19 Nathalie WEINZIERL GER APEHA UHD
20 Eliska BREZINOVA CZE APEHA
21 Isabelle OLSSON SWE APEHA
22 Kerstin FRANK AUT APEHA
23 Giada RUSSO ITA ESP
24 Dasa GRM SLO APEHA

Warm-Up Group 5
25 Lutricia BOCK GER APEHA
26 Joshi HELGESSON SWE APEHA UHD
27 Mae Berenice MEITE FRA APEHA ESP
28 Anastasia GALUSTYAN ARM ESP
29 Ivett TOTH HUN APEHA - may be blocked
30 Laurine LECAVELIER FRA APEHA ESP

Warm-Up Group 6
31 Elena RADIONOVA RUS APEHA ESP
32 Nicole RAJICOVA SVK APEHA ESP UHD
33 Evgenia MEDVEDEVA RUS APEHA ESP UHD
34 Angelina KUCHVALSKA LAT APEHA ESP
35 Anna POGORILAYA RUS APEHA ESP
36 Roberta RODEGHIERO ITA APEHA
2016 European Championships - Ladies SP (Eurosport Ru) - Group 6

Men Short Program
Warm-Up Group 1
1 Michael NEUMAN SVK APEHA
2 Alexander MASZLJANKO HUN
3 Daniil ZURAV EST APEHA
4 Engin Ali ARTAN TUR APEHA
5 Larry LOUPOLOVER AZE APEHA

Warm-Up Group 2
6 Valtter VIRTANEN FIN
7 Patrick MYZYK POL
8 Armen AGAIAN GEO APEHA
9 Alexei MIALIONKHIN BLR APEHA
10 David KRANJEC SLO APEHA
11 Thomas KENNES NED APEHA

Warm-Up Group 3
12 Paul FENTZ GER APEHA
13 Stephane WALKER SUI APEHA
14 Jiri BELOHRADSKY CZE APEHA
15 Felipe MONTOYA ESP APEHA
16 Mario-Rafael IONIAN AUT
17 Nicholas VRDOLJAK CRO

Warm-Up Group 4
18 Ivan PAVLOV UKR APEHA
19 Phillip HARRIS GBR
20 Slavik HAYRAPETYAN ARM APEHA
21 Franz STREUBEL GER APEHA
22 Sondre ODDVOLL BOE NOR ESP
23 Jorik HENDRICKX BEL APEHA ESP

Warm-Up Group 5
24 Matteo RIZZO ITA APEHA
25 Mikhail KOLYADA RUS APEHA APEHA2 ESP
26 Florent AMODIO FRA APEHA ESP
27 Alexander MAJOROV SWE APEHA
28 Ivan RIGHINI ITA APEHA ESP
29 Deniss VASILJEVS LAT APEHA ESP

Warm-Up Group 6
30 Michal BREZINA CZE APEHA UHD APEHA2 ESP
31 Alexander PETROV RUS APEHA ESP
32 Javier FERNANDEZ ESP APEHA APEHA2 NBC ESP Feature
33 Alexei BYCHENKO ISR APEHA ESP
34 Daniel SAMOHIN ISR APEHA
35 Maxim KOVTUN RUS APEHA UHD
2016 Europeans Men SP UniversalHD - skaters 23, 28, 30-35
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 2
Qualification rule:

The best 20 skaters after Short Dance will advance to the next segment.

Short Dance - Ravensberger Waltz
Warm-Up Group 1
1 Katarina PAICE / Yuri EREMENKO SUI
2 Carolina MOSCHENI / Balazs MAJOR HUN
3 Peroline OJARDIAS / Michael BRAMANTE FRA
4 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR APEHA

Warm-Up Group 2
5 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER
6 Misato KOMATSUBARA / Andrea FABBRI ITA
7 Taylor TRAN / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
8 Kavita LORENZ / Panagiotis POLIZOAKIS GER APEHA

Warm-Up Group 3
9 Olga JAKUSHINA / Andrey NEVSKIY LAT APEHA
10 Valeria GAISTRUK / Alexei OLEJNIK UKR
11 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM APEHA
12 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN APEHA
13 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA

Warm-Up Group 4
14 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP ESP ESP2
15 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT APEHA ESP
16 Natalia KALISZEK / Maksim SPODIREV POL APEHA ESP
17 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE ESP ESP2
18 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS APEHA ESP

Warm-Up Group 5
19 Federica TESTA / Lukas CSOLLEY SVK APEHA ESP
20 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN APEHA ESP
21 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS APEHA ESP
22 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR APEHA
23 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR APEHA ESP

Warm-Up Group 6
24 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA APEHA ESP
25 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA APEHA ESP
26 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR APEHA IN ESP
27 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA APEHA ESP
28 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS APEHA ESP

Men Free Skating
Warm-Up Group 1
1 Stephane WALKER SUI
2 Sondre ODDVOLL BOE NOR
3 David KRANJEC SLO
4 Nicholas VRDOLJAK CRO
5 Jiri BELOHRADSKY CZE
6 Mario-Rafael IONIAN AUT

Warm-Up Group 2
7 Deniss VASILJEVS LAT APEHA NC
8 Franz STREUBEL GER
9 Phillip HARRIS GBR
10 Ivan PAVLOV UKR
11 Paul FENTZ GER
12 Felipe MONTOYA ESP

Warm-Up Group 3
13 Matteo RIZZO ITA ESP
14 Alexander MAJOROV SWE ESP
15 Florent AMODIO FRA APEHA ESP NBC Interview
16 Mikhail KOLYADA RUS APEHA NBC
17 Jorik HENDRICKX BEL APEHA ESP
18 Alexander PETROV RUS APEHA ESP

Warm-Up Group 4
19 Daniel SAMOHIN ISR APEHA
20 Alexei BYCHENKO ISR APEHA NBC ESP
21 Ivan RIGHINI ITA APEHA ESP
22 Javier FERNANDEZ ESP APEHA NBC NBC2 Interview
23 Maxim KOVTUN RUS APEHA NBC ESP
24 Michal BREZINA CZE ESP
2016 European Champ - Men Free Medal Ceremony
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 3
Qualification rule:

The best 16 skaters after Short Program will advance to the next segment

Pairs Short Program
Warm-Up Group 1
1 Anna Marie PEARCE / Mark MAGYAR HUN APEHA
2 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR APEHA
3 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI APEHA
4 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU APEHA

Warm-Up Group 2
5 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER APEHA ESP EINS
6 Marcelina LECH / Aritz MAESTU ESP APEHA
7 Adel TANKOVA / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR APEHA
8 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER APEHA

Warm-Up Group 3
9 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA APEHA ESP
10 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA ESP
11 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS APEHA ESP
12 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT APEHA ESP

Warm-Up Group 4
13 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA APEHA
14 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS APEHA ESP
15 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS APEHA ESP
16 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA APEHA ESP

Ladies Free Skating - UniversalHD Ladies Intro
Warm-Up Group 1
1 Isabelle OLSSON SWE
2 Anna KHNYCHENKOVA UKR
3 Fleur MAXWELL LUX
4 Helery HÄLVIN EST
5 Niki WORIES NED APEHA
6 Kerstin FRANK AUT

Warm-Up Group 2
7 Anne Line GJERSEM NOR
8 Eliska BREZINOVA CZE APEHA
9 Matilda ALGOTSSON SWE APEHA
10 Aleksandra GOLOVKINA LTU APEHA
11 Laurine LECAVELIER FRA APEHA
12 Anastasia GALUSTYAN ARM APEHA

Warm-Up Group 3
13 Nicole RAJICOVA SVK APEHA ESP
14 Ivett TOTH HUN YLE YLE2 ESP
15 Mae Berenice MEITE FRA APEHA ESP
16 Giada RUSSO ITA ZIVO APEHA ESP
17 Nathalie WEINZIERL GER APEHA ESP
18 Viveca LINDFORS FIN APEHA ESP

Warm-Up Group 4
19 Elena RADIONOVA RUS APEHA APEHA2 NBC ESP
20 Evgenia MEDVEDEVA RUS APEHA APEHA2 NBC ESP
21 Joshi HELGESSON SWE APEHA ESP
22 Anna POGORILAYA RUS APEHA APEHA2 NBC ESP
23 Roberta RODEGHIERO ITA APEHA ESP
24 Angelina KUCHVALSKA LAT APEHA NBC ESP
2016 European Championships - Ladies FS (Eurosport Ru) - groups 3 & 4
2016 European Championships - Ladies FS Матч ТВ
2016 European Championships - Victory Ceremony
2016 European Championships - Evgenia Medvedeva - interview after VC
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Day 4
Pairs Free Skating

Warm-Up Group 1
1 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI APEHA
2 Marcelina LECH / Aritz MAESTU ESP APEHA
3 Adel TANKOVA / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR APEHA
4 Anna Marie PEARCE / Mark MAGYAR HUN APEHA

Warm-Up Group 2
5 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT APEHA
6 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU APEHA
7 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA APEHA
8 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR APEHA

Warm-Up Group 3
9 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA APEHA SLO
10 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA APEHA UHD SLO
11 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA APEHA
12 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS APEHA

Warm-Up Group 4 - Group 4 IN
13 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS APEHA SLO
14 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS APEHA NBC
15 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER APEHA SLO
16 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER APEHA
European Championships 2016 - Pairs Medal Ceremony
2016 European Skating Pairs Free Skating (final group - IN)

Free Dance
Warm-Up Group 1
1 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP APEHA
2 Tina GARABEDIAN / Simon PROULX-SENECAL ARM APEHA
3 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA APEHA
4 Viktoria KAVALIOVA / Yurii BIELIAIEV BLR APEHA
5 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN APEHA

Warm-Up Group 2
6 Kavita LORENZ / Panagiotis POLIZOAKIS GER APEHA
7 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR APEHA
8 Natalia KALISZEK / Maksim SPODIREV POL APEHA
9 Cortney MANSOUR / Michal CESKA CZE APEHA
10 Barbora SILNA / Juri KURAKIN AUT APEHA

Warm-Up Group 3
11 Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR APEHA
12 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA APEHA
13 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR APEHA ESP interview
14 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN APEHA
15 Federica TESTA / Lukas CSOLLEY SVK APEHA

Warm-Up Group 4
16 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA APEHA ESP
17 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS APEHA ESP
18 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS APEHA ESP
19 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA APEHA APEHA2 UHD ESP ESP2
20 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS APEHA ESP
2016 Europeans - Ice Dance FD UniversalHD- skaters 13, 16-20
Ice Dance Victory Ceremony EC2016
 
Last edited:

mrrice

Record Breaker
Joined
Jul 9, 2014
Day 3
Qualification rule:

The best 16 skaters after Short Program will advance to the next segment

Pairs Short Program
Warm-Up Group 1
1 Anna Marie PEARCE / Mark MAGYAR HUN
2 Tatiana DANILOVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR
3 Alexandra HERBRIKOVA / Nicolas ROULET SUI
4 Goda BUTKUTE / Nikita ERMOLAEV LTU

Warm-Up Group 2
5 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER
6 Marcelina LECH / Aritz MAESTU ESP
7 Adel TANKOVA / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR
8 Mari VARTMANN / Ruben BLOMMAERT GER

Warm-Up Group 3
9 Valentina MARCHEI / Ondrej HOTAREK ITA
10 Bianca MANACORDA / Niccolo MACII ITA
11 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS
12 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT

Warm-Up Group 4
13 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
14 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
15 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
16 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA

Ladies Free Skating
Warm-Up Group 1
1 Isabelle OLSSON SWE
2 Anna KHNYCHENKOVA UKR
3 Fleur MAXWELL LUX
4 Helery HÄLVIN EST
5 Niki WORIES NED
6 Kerstin FRANK AUT

Warm-Up Group 2
7 Anne Line GJERSEM NOR
8 Eliska BREZINOVA CZE
9 Matilda ALGOTSSON SWE
10 Aleksandra GOLOVKINA LTU
11 Laurine LECAVELIER FRA
12 Anastasia GALUSTYAN ARM

Warm-Up Group 3
13 Nicole RAJICOVA SVK
14 Ivett TOTH HUN
15 Mae Berenice MEITE FRA
16 Giada RUSSO ITA
17 Nathalie WEINZIERL GER
18 Viveca LINDFORS FIN

Warm-Up Group 4
19 Elena RADIONOVA RUS
20 Evgenia MEDVEDEVA RUS
21 Joshi HELGESSON SWE
22 Anna POGORILAYA RUS
23 Roberta RODEGHIERO ITA
24 Angelina KUCHVALSKA LAT
Is this Meds Phone Call year? I know it was controversial but I loved it.
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
Is this Meds Phone Call year? I know it was controversial but I loved it.
I think that is the 911 program from 2017.
If you are not busy, could you check the gala links for me? I hate doing the galas as the links are often broken and really hard to replace. I often will just leave the list even if there are no links so people know who skated.
 

mrrice

Record Breaker
Joined
Jul 9, 2014
I think that is the 911 program from 2017.
If you are not busy, could you check the gala links for me? I hate doing the galas as the links are often broken and really hard to replace. I often will just leave the list even if there are no links so people know who skated.
Several of the videos are geoblocked from the US but, hopefully they're available in other countries.
 
Top