2018 Olympic Winter Games PyeongChang, KOR videos

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
11.02.2018 10:00:00 Team Ice Dance Short Dance
Group 1
1 TANKOVA Adel / ZILBERBERG Ronald ISR
2 LORENZ Kavita / POLIZOAKIS Joti GER
3 MIN Yura / GAMELIN Alexander KOR
4 WANG Shiyue / LIU Xinyu CHN
5 LAURIAULT M / LE GAC R FRA

Group 2
6 MURAMOTO Kana / REED Chris JPN
7 SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex USA
8 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA
9 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN
10 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri RUS

11.02.2018 11:45:00 Team Ladies Short Program
Group 1
1 BUCHANAN Aimee ISR
2 LI Xiangning CHN
3 TENNELL Bradie USA - may be blocked
4 MEITE Mae Berenice FRA
5 SCHOTT Nicole GER

Group 2
6 CHOI Dabin KOR
7 KOSTNER Carolina ITA
8 MIYAHARA Satoko JPN
9 OSMOND Kaetlyn CAN
10 MEDVEDEVA Evgenia RUS - may be blocked

11.02.2018 13:40:00 Team Pairs Free Skating
Full Version
1 SUZAKI Miu / KIHARA Ryuichi JPN
2 MARCHEI Valentina / HOTAREK Ondrej ITA
3 SCIMECA KNIERIM Alexa / KNIERIM Chris USA
4 DUHAMEL Meagan / RADFORD Eric CAN
5 ZABIIAKO Natalia / ENBERT Alexander RUS
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
12.02.2018 10:00:00 Team Men Free Skating
Full Version
1 Mikhail KOLYADA OAR
2 Matteo RIZZO ITA
3 Adam RIPPON USA
4 Patrick CHAN CAN
5 Keiji TANAKA JPN

12.02.2018 11:10:00 Team Ladies Free Skating
Full Version
1 Mirai NAGASU USA
2 Kaori SAKAMOTO JPN
3 Gabrielle DALEMAN CAN - may be blocked
4 Carolina KOSTNER ITA
5 Alina ZAGITOVA OAR

12.02.2018 12:20:00 Team Ice Dance Free Dance
Full version
1 MURAMOTO Kana / REED Chris JPN
2 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA
3 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri OAR
4 SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex USA
5 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
14.02.2018 10:00:00 Pair Skating Short Program
Group 1
1 KIM Kyueun / KAM Alex Kang Chan KOR
2 ALEXANDROVSKAYA E / WINDSOR H AUS - may be blocked
3 SUZAKI Miu / KIHARA Ryuichi JPN

Group 2
4 CONNERS Paige / KRASNOPOLSKI Evgeni ISR
5 ZIEGLER Miriam / KIEFER Severin AUT
6 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE

Group 3
7 ASTAKHOVA Kristina / ROGONOV Alexei OAR
8 HOCKE Annika / BLOMMAERT Ruben GER
9 PENG Cheng / JIN Yang CHN
10 RYOM Tae Ok / KIM Ju Sik PRK

Group 4
11 MOORE-TOWERS K / MARINARO M CAN
12 YU Xiaoyu / ZHANG Hao CHN - may be blocked
13 SCIMECA KNIERIM A / KNIERIM C USA
14 SEGUIN Julianne / BILODEAU Charlie CAN

Group 5 & 6
15 JAMES Vanessa / CIPRES Morgan FRA
16 DELLA MONICA N / GUARISE M ITA
17 SUI Wenjing / HAN Cong CHN
18 MARCHEI Valentina / HOTAREK Ondrej ITA - may be blocked

Group 6
19 DUHAMEL Meagan / RADFORD Eric CAN - may be blocked
20 ZABIIAKO Natalia / ENBERT Alexander OAR
21 SAVCHENKO Aljona / MASSOT Bruno GER
22 TARASOVA Evgenia / MOROZOV Vladimir OAR - may be blocked

Qualification rule: The best 16 skaters after Short Program will advance to the next segment

15.02.2018 10:30:00 Pair Skating Free Skating
Group 1
1 MOORE-TOWERS K / MARINARO M CAN
2 SCIMECA KNIERIM A / KNIERIM C USA
3 DUSKOVA Anna / BIDAR Martin CZE
4 HOCKE Annika / BLOMMAERT Ruben GER

Group 2
5 SEGUIN Julianne / BILODEAU Charlie CAN
6 RYOM Tae Ok / KIM Ju Sik PRK
7 DELLA MONICA N / GUARISE M ITA
8 ASTAKHOVA Kristina / ROGONOV Alexei OAR

Group 3 & 4
9 MARCHEI Valentina / HOTAREK Ondrej ITA
10 ZABIIAKO Natalia / ENBERT Alexander OAR
11 JAMES Vanessa / CIPRES Morgan FRA
12 YU Xiaoyu / ZHANG Hao CHN

Group 4
13 SAVCHENKO Aljona / MASSOT Bruno GER
14 DUHAMEL Meagan / RADFORD Eric CAN
15 SUI Wenjing / HAN Cong CHN
16 TARASOVA Evgenia / MOROZOV Vladimir OAR
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
16.02.2018 10:00:00 Men Single Skating Short Program
Full Men SP Event
Group 1
1 MONTOYA Felipe ESP
2 BESSEGHIER Chafik FRA
3 ZHOU Vincent USA
4 TEN Denis KAZ
5 RIZZO Matteo ITA
6 MARTINEZ Michael Christian PHI

Group 2
7 PANIOT Yaroslav UKR
8 YAN Han CHN
9 YEE Julian Zhi Jie MAS
10 KERRY Brendan AUS
11 KVITELASHVILI Morisi GEO
12 MESSING Keegan CAN

Group 3
13 BREZINA Michal CZE
14 CHA Junhwan KOR
15 FENTZ Paul GER
16 GE Misha UZB
17 HENDRICKX Jorik BEL
18 SAMOHIN Daniel ISR

Group 4
19 RIPPON Adam USA
20 ALIEV Dmitri OAR
21 CHAN Patrick CAN
22 TANAKA Keiji JPN
23 BYCHENKO Alexei ISR
24 VASILJEVS Deniss LAT

Group 5
25 HANYU Yuzuru JPN
26 CHEN Nathan USA
27 KOLYADA Mikhail OAR
28 UNO Shoma JPN
29 FERNANDEZ Javier ESP
30 JIN Boyang CHN

Qualification rule: The best 24 skaters after Short Program will advance to the next segment

17.02.2018 10:00:00 Men Single Skating Free Skating
Group 1
1 VASILJEVS Deniss LAT
2 RIZZO Matteo ITA
3 FENTZ Paul GER
4 YAN Han CHN
5 TANAKA Keiji JPN
6 KVITELASHVILI Morisi GEO

Group 2
7 BYCHENKO Alexei ISR
8 SAMOHIN Daniel ISR
9 CHEN Nathan USA
10 GE Misha UZB
11 CHA Junhwan KOR
12 KERRY Brendan AUS

Group 3
13 HENDRICKX Jorik BEL
14 MESSING Keegan CAN
15 ZHOU Vincent USA
16 KOLYADA Mikhail OAR
17 BREZINA Michal CZE
18 RIPPON Adam USA

Group 4
19 ALIEV Dmitri OAR
20 JIN Boyang CHN
21 CHAN Patrick CAN
22 HANYU Yuzuru JPN
23 FERNANDEZ Javier ESP
24 UNO Shoma JPN
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
19.02.2018 10:00:00 Ice Dance Short Dance
Group 1
1 MANSOUROVA Cortney / CESKA Michal CZE
2 NAZAROVA Alexandra / NIKITIN Maxim UKR
3 LORENZ Kavita / POLIZOAKIS Joti GER
4 TANKOVA Adel / ZILBERBERG Ronald ISR

Group 2
5 ZAGORSKI T / GUERREIRO J OAR
6 LAURIAULT M / LE GAC R FRA
7 HURTADO Sara / KHALIAVIN Kirill ESP
8 AGAFONOVA Alisa / UCAR Alper TUR
9 COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas GBR

Group 3
10 WANG Shiyue / LIU Xinyu CHN
11 MYSLIVECKOVA Lucie / CSOLLEY Lukas SVK
12 MIN Yura / GAMELIN Alexander KOR
13 KALISZEK Natalia / SPODYRIEV Maksym POL
14 MURAMOTO Kana / REED Chris JPN

Group 4a | Group 4b
15 GUIGNARD Charlene / FABBRI Marco ITA
16 GILLES Piper / POIRIER Paul CAN
17 WEAVER Kaitlyn / POJE Andrew CAN
18 SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex USA
19 CHOCK Madison / BATES Evan USA

Group 5a | Group 5b
20 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN
21 PAPADAKIS G / CIZERON G FRA
22 HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary USA
23 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri OAR
24 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA

Qualification rule: The best 20 skaters after Short Dance will advance to the next segment.20.02.2018


19.02.2018 10:00:00 Ice Dance Free Dance
Full Version KBS | Full Version OC
Group 1
1 LAURIAULT M / LE GAC R FRA
2 MYSLIVECKOVA Lucie / CSOLLEY Lukas SVK
3 LORENZ Kavita / POLIZOAKIS Joti GER
4 MIN Yura / GAMELIN Alexander KOR
5 AGAFONOVA Alisa / UCAR Alper TUR

Group 2
6 GUIGNARD Charlene / FABBRI Marco ITA
7 KALISZEK Natalia / SPODYRIEV Maksym POL
8 MURAMOTO Kana / REED Chris JPN
9 ZAGORSKI T / GUERREIRO J OAR
10 HURTADO Sara / KHALIAVIN Kirill ESP

Group 3
11 GILLES Piper / POIRIER Paul CAN
12 COOMES Penny / BUCKLAND Nicholas GBR
13 WEAVER Kaitlyn / POJE Andrew CAN
14 CHOCK Madison / BATES Evan USA
15 BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri OAR

Group 4
16 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca ITA
17 SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex USA
18 PAPADAKIS G / CIZERON G FRA
19 HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary USA
20 VIRTUE Tessa / MOIR Scott CAN
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
21.02.2018 10:00:00 Ladies Single Skating Short Program
Full Ladies SP Event
Group 1
1 TENNELL Bradie USA
2 WILLIAMS Isadora BRA
3 KHNYCHENKOVA Anna UKR
4 NIKITINA Diana LAT
5 KIM Hanul KOR
6 OESTLUND Anita SWE

Group 2
7 LI Xiangning CHN
8 PAGANINI Alexia SUI
9 MAMBEKOVA Aiza KAZ
10 PELTONEN Emmi FIN
11 AUSTMAN Larkyn CAN
12 MEITE Mae Berenice FRA

Group 3
13 CRAINE Kailani AUS
14 TOTH Ivett HUN
15 RUSSO Giada ITA
16 HENDRICKX Loena BEL
17 SCHOTT Nicole GER
18 RAJICOVA Nicole SVK

Group 4a | Group 4b
19 SAKAMOTO Kaori JPN
20 NAGASU Mirai USA
21 DALEMAN Gabrielle CAN
22 CHEN Karen USA
23 TURSYNBAEVA Elizabet KAZ
24 CHOI Dabin KOR

Group 5
25 MEDVEDEVA Evgenia OAR
26 MIYAHARA Satoko JPN
27 OSMOND Kaetlyn CAN
28 ZAGITOVA Alina OAR
29 KOSTNER Carolina ITA
30 SOTSKOVA Maria OAR

Qualification rule: The best 24 skaters after Short Program will advance to the next segment.

23.02.2018 10:00:00 Ladies Single Skating Free Skating
Group 1
1 PAGANINI Alexia SUI
2 HENDRICKX Loena BEL
3 MEITE Mae Berenice FRA
4 KIM Hanul KOR
5 LI Xiangning CHN
6 TOTH Ivett HUN

Group 2
7 TURSYNBAEVA Elizabet KAZ
8 PELTONEN Emmi FIN
9 CRAINE Kailani AUS
10 SCHOTT Nicole GER
11 RAJICOVA Nicole SVK
12 WILLIAMS Isadora BRA

Group 3a | Group 3b
13 SOTSKOVA Maria OAR
14 CHEN Karen USA
15 TENNELL Bradie USA
16 DALEMAN Gabrielle CAN
17 CHOI Dabin KOR
18 NAGASU Mirai USA

Group 4
19 MIYAHARA Satoko JPN
20 KOSTNER Carolina ITA
21 SAKAMOTO Kaori JPN
22 ZAGITOVA Alina OAR
23 OSMOND Kaetlyn CAN
24 MEDVEDEVA Evgenia OAR
 
Last edited:

Skatesocs

Final Flight
Joined
May 16, 2020
Ooph, 240p. The Olympic channel has all the SP's, would recommend that in lieu of any individual video that isn't uploaded in high enough quality (anything under 480p) on its own.

I found the LPs but not the SPs (it's why I had to resort to this :slink:)! Can you link that here?
 

Blades of Passion

Skating is Art, if you let it be
Record Breaker
Joined
Sep 14, 2008
I found the LPs but not the SPs! Can you link that here?

It's in labgoat's table of contents already, the "Full Ladies SP Event". Although if you type on Youtube - 2018 Olympic Short Program - the Olympic channel video should pop right up too, that's weird. I don't see them having a video of all the LP's actually, where are you watching that one?
 

Skatesocs

Final Flight
Joined
May 16, 2020
It's in labgoat's table of contents already, the "Full Ladies SP Event". Although if you type on Youtube - 2018 Olympic Short Program - the Olympic channel video should pop right up too, that's weird. I don't see them having a video of all the LP's actually, where are you watching that one?

:hslap::hslap::hslap:
I'm watching LPs on the website, but the scrolling is awful.
https://www.olympicchannel.com/en/v...ting-figure-skating-pyeongchang-2018-replays/

There are more events here:https://www.olympicchannel.com/en/events/detail/pyeongchang-2018/storyline/full-replays/

I just couldn't find the SPs, and didn't scroll through here, I just used Ctrl+F for Mambekova :hslap: and then of course I searched "Aiza Mambekova Olympics" on YouTube. Amazing.
 

TallyT

Here for the High Lord of Extra
Record Breaker
Joined
Apr 23, 2018
Country
Australia
Thank you for these :) I do wish the Olympic Channel would put up the full free skates.... I have a new HD, I have room for them.
 
Top