Here is the thread where you can make your predictions for Skate America.
Entries / Results Page:
https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2020/29710/index.asp
The competitions start on Friday 23rd October 2020 at 16:09 PDT (Friday 23rd October 23:09 GMT / Saturday 24th October 00:09 BST / 01:09 CEST) with the Ladies Short.
So, the deadline to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. Friday 23rd October 2020 at 15:09 PDT (Friday 23rd October 22:09 GMT / 23:09 BST / Saturday 24th October 00:09 CEST).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/threads/86893/
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_Ladies.htm
Withdrew:
Men:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_Men.htm
Withdrew:
Pairs:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_Pairs.htm
Withdrew:
Dance:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_IceDance.htm
Withdrew:
Here are the Bios I have used for couples that have changed partners since they last competed internationally:
Olivia Josephine SHILLING (Singles Bio)
Alexander PETROV (with Alina EFIMOVA for USA)
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries / Results Page:
https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2020/29710/index.asp
The competitions start on Friday 23rd October 2020 at 16:09 PDT (Friday 23rd October 23:09 GMT / Saturday 24th October 00:09 BST / 01:09 CEST) with the Ladies Short.
So, the deadline to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. Friday 23rd October 2020 at 15:09 PDT (Friday 23rd October 22:09 GMT / 23:09 BST / Saturday 24th October 00:09 CEST).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/threads/86893/
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_Ladies.htm
Start | Finish | StN. | Name | Nation |
---|---|---|---|---|
16:09:30 | 16:16:30 | | Warm-Up Group 1 | |
16:17:00 | 16:23:30 | 1 | Gracie GOLD | USA |
16:23:30 | 16:30:00 | 2 | Finley HAWK | USA |
16:30:00 | 16:36:30 | 3 | Audrey SHIN | USA |
16:36:30 | 16:43:00 | 4 | Paige RYDBERG | USA |
16:43:00 | 16:49:30 | 5 | Pooja KALYAN | USA |
16:49:30 | 16:56:00 | 6 | Sierra VENETTA | USA |
16:56:00 | 17:03:00 | | Warm-Up Group 2 | |
17:03:30 | 17:10:00 | 7 | Shan LIN | CHN |
17:10:00 | 17:16:30 | 8 | Karen CHEN | USA |
17:16:30 | 17:23:00 | 9 | Amber GLENN | USA |
17:23:00 | 17:29:30 | 10 | Starr ANDREWS | USA |
17:29:30 | 17:36:00 | 11 | Mariah BELL | USA |
17:36:00 | 17:42:30 | 12 | Bradie TENNELL | USA |
Withdrew:
No. | Name | Nation |
---|---|---|
W/D | Isabelle INTHISONE | USA |
W/D | Gabriella IZZO | USA |
W/D | Kate WANG | USA |
Men:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_Men.htm
Start | Finish | StN. | Name | Nation |
---|---|---|---|---|
17:58:30 | 18:05:30 | | Warm-Up Group 1 | |
18:06:00 | 18:12:30 | 1 | Joseph KANG | USA |
18:12:30 | 18:19:00 | 2 | Ilia MALININ | USA |
18:19:00 | 18:25:30 | 3 | Maxim NAUMOV | USA |
18:25:30 | 18:32:00 | 4 | Jimmy MA | USA |
18:32:00 | 18:38:30 | 5 | Daniel SAMOHIN | ISR |
18:38:30 | 18:45:00 | 6 | Alexei KRASNOZHON | USA |
18:45:00 | 18:52:00 | | Warm-Up Group 2 | |
18:52:30 | 18:59:00 | 7 | Alexei BYCHENKO | ISR |
18:59:00 | 19:05:30 | 8 | Vincent ZHOU | USA |
19:05:30 | 19:12:00 | 9 | Tomoki HIWATASHI | USA |
19:12:00 | 19:18:30 | 10 | Camden PULKINEN | USA |
19:18:30 | 19:25:00 | 11 | Keegan MESSING | CAN |
19:25:00 | 19:31:30 | 12 | Nathan CHEN | USA |
Withdrew:
No. | Name | Nation |
W/D | Stephen GOGOLEV | CAN |
W/D | Michal BREZINA | CZE |
Pairs:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_Pairs.htm
Start | Finish | StN. | Name | Nation |
---|---|---|---|---|
19:47:30 | 19:54:30 | | Warm-Up Group 1 | |
19:55:00 | 20:01:30 | 1 | Alexa SCIMECA KNIERIM / Brandon FRAZIER | USA |
20:01:30 | 20:08:00 | 2 | Emily CHAN / Spencer Akira HOWE | USA |
20:08:00 | 20:14:30 | 3 | Olivia SERAFINI / Mervin TRAN | USA |
20:14:30 | 20:21:00 | 4 | Anna VERNIKOV / Evgeni KRASNOPOLSKI | ISR |
20:21:00 | 20:28:00 | | Warm-Up Group 2 | |
20:28:30 | 20:35:00 | 5 | Audrey LU / Misha MITROFANOV | USA |
20:35:00 | 20:41:30 | 6 | Jessica CALALANG / Brian JOHNSON | USA |
20:41:30 | 20:48:00 | 7 | Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC | USA |
20:48:00 | 20:54:30 | 8 | Tarah KAYNE / Danny O'SHEA | USA |
Withdrew:
No. | Name | Nation |
---|---|---|
W/D | Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV | RUS |
Dance:
http://www.isuresults.com/events/gpusa2020_IceDance.htm
Start | Finish | StN. | Name | Nation |
---|---|---|---|---|
21:36:30 | 21:42:30 | | Warm-Up Group 1 | |
21:43:00 | 21:49:40 | 1 | Lorraine MCNAMARA / Anton SPIRIDONOV | USA |
21:49:40 | 21:56:20 | 2 | Eva PATE / Logan BYE | USA |
21:56:20 | 22:03:00 | 3 | Molly CESANEK / Yehor YEHOROV | USA |
22:03:00 | 22:09:40 | 4 | Emily MONAGHAN / Ilias FOURATI | HUN |
22:09:40 | 22:15:40 | | Warm-Up Group 2 | |
22:16:10 | 22:22:50 | 5 | Caroline GREEN / Michael PARSONS | USA |
22:22:50 | 22:29:30 | 6 | Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO | USA |
22:29:30 | 22:36:10 | 7 | Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER | USA |
22:36:10 | 22:42:50 | 8 | Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE | USA |
Withdrew:
No. | Name | Nation |
---|---|---|
W/D | Madison CHOCK / Evan BATES | USA |
W/D | Livvy SHILLING / Alexander PETROV | USA |
Here are the Bios I have used for couples that have changed partners since they last competed internationally:
Olivia Josephine SHILLING (Singles Bio)
Alexander PETROV (with Alina EFIMOVA for USA)
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: