2021 Asian Open: Men's Short Program | Golden Skate

2021 Asian Open: Men's Short Program

dorispulaski

Wicked Yankee Girl
Joined
Jul 26, 2003
Country
United-States
Challenger Series Asian Open Figure Skating Trophy - OWG Test Event
Beijing, China
October 13-17, 2021

Men's Short Program

Thursday, 14 October 2021 @ 1900 (UTC +8)


Time in Other Places

Starting Order
StN.
Name​
Nation
Warm-Up Group 1
1YUEN Lap Kan
SP: Schindler's List (soundtrack)
FS: Notre-Dame De Paris (soundtrack); choreo by Jia Qi
HKG.GIF
HKG
2PENG Zhiming
SP: "Surrounded On All Sides" by Cong Zhao, Lay
FS: "Los Muertos Vivos Estan" (Spectre soundtrack) by Thomas Newman; "Writing's On the Wall" (Spectre soundtrack) by Sam Smith; "Westminster Bridge" (Spectre soundtrack) by Thomas Newman; "Detonation" (Spectre soundtrack) by Thomas Newman
CHN.GIF
CHN
3BRITSCHGI Lukas
SP: "Keeping Me Alive" by Acoustic
FS: "Mount Everest" by Labrinth; "Forever" by Labrinth; "Still Don't Know My Name" (Aura Remix) by Labrinth; choreo by Adam Solya, Andrea Vaturi
SUI.GIF
SUI
4CHEN Yudong
SP: "Yearning For The Peace" (Hero Soundtrack) by Tan Dun; "Swift Sword" (Hero Soundtrack) by Itzhak Perlman
FS: "The Family Desgoffe Und Taxis" (The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat; "Last Will & Testament"'(The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat; "Canto at Gabelmeister's Peak" (The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat; Traditional arrangement "Moonshine" (The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat
CHN.GIF
CHN
5LEE Sihyeong
SP: "Polovtsian Dances" from ‘Prince Igor;' by Alexander Borodin
FS: Carmen Suite after Bizet’s Opera by R. Shchedrin; choreo by Yeaji Shin
KOR.GIF
KOR
Warm-Up Group 2
6SATO Shun
FS: "The Point of No Return" (from "The Phantom of the Opera") by Andrew Lloyd Webber; "Masquerade" (from "The Phantom of the Opera") by Andrew Lloyd Webber; "Phantasia"by Julian Lloyd Webber, Geoffry Alexander; choreo by Yuka Sato , Kenji Miyamoto
JPN.GIF
JPN
7JIN Boyang
SP: "Night Fight" (from Crouching Tiger, Hidden Dragon soundtrack) by Tan Dun; "Eternal Vow" (from Crouching Tiger, Hidden Dragon soundtrack) by Tan Dun
FS: "Invocacion y Danza" by Joaquin Rodrigo, performed by Milos Karadaglic; "Bolero" by Maurice Ravel; choreo by Lori Nichol
CHN.GIF
CHN
8KAGIYAMA Yuma
SP: "When You're Smiling" by Michael Bublé
FS: "Gladiator" soundtrack - "Gladiator Rhapsody" by Lang Lang, "Now We Are Free", performed by Andrea Bocelli; choreo by Lori Nichol
JPN.GIF
JPN
9CHA Junhwan
SP: "Fate of the Clockmaker" by Eternal Eclipse, Flynn Hase Spence; "Cloak and Dagger" by Bianca Ban
FS: "Popoli de Pekino" by Giacomo Puccini; "Violin Fantasy on Puccini's Turandot" by Vanessa-Mae; Turandot, Act 3: "Nessun Dorma" (Turandot, Act 3) by Giacomo Puccini, performed by Jose Carreras; choreo by Shae-Lynn Bourne
KOR.GIF
KOR
10Deniss VASILJEVS
SP: "Sarakiz: II. Romanza" by Karl Jenkins, performed by Marat, Bisengaliev & London Symphony Orchestra; "The Battle Drums" by Joe Hisaishi
FS: Romeo and Juliet, Op. 64, Act III: No. 37, Introduction by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko;
Romeo and Juliet, Op. 64, Act I: No. 17, Tybalt Recognizes Romeo by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko;
Romeo and Juliet, Op. 64, Act I: No. 20, Romeo’s Variation by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko;
Romeo and Juliet, Op. 64, Act IV (Epilogue): No. 52, Juliet’s Death by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; Romeo and Juliet, Op. 64, Act II: No. 36, Finale by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; choreo by Stephane Lambiel (SP & FS), Kateryna Shalkina (FS)
LAT.GIF
LAT

Qualification rule: The best 10 skaters after Short Program will advance to the next segment.​

 
Last edited:

Andrea82

Medalist
Joined
Feb 16, 2014
The Officials

RefereeMs. RHEE Chihee
ISU.GIF
KOR
Technical ControllerMr. HUANG Feng
ISU.GIF
CHN
Technical SpecialistMr. GOLDSTEIN Troy
ISU.GIF
USA
Assistant Technical SpecialistMr. GALAMBOS Sandor
ISU.GIF
SUI
Judge No.1Mr. SOOS Attila
HUN.GIF
HUN
Judge No.2Ms. STAHNKE Claudia
GER.GIF
GER
Judge No.3Ms. CHOI Jung Yoon
KOR.GIF
KOR
Judge No.4Ms. OGAWA Yuko
JPN.GIF
JPN
Judge No.5Ms. SOBKOW Malgorzata
POL.GIF
POL
Judge No.6Ms. FANG Dan
CHN.GIF
CHN
Judge No.7Mr. BELETSKI Alexei
ISR.GIF
ISR
Judge No.8Mr. ORLANDINI Massimo
ITA.GIF
ITA
 

figureskatingandrainbows

Happy Olympic Season!
Medalist
Joined
Dec 8, 2020
Some updates on streams:
So far, there has been no confirmed stream. There are some NBC links floating around, but those are scams and won't work. Someone on Twitter said a Chinese media company might stream the events tomorrow, but this is just a rumour. The staff at the event have put out a statement that implied a possibility for a stream, so we'll have to keep on waiting and seeing. I would recommend checking Weibo and CCTV for videos of practices, and possibly some further videos will be put up. If there is a stream, it might be available here or here
 

CaroLiza_fan

EZETTIE LATUASV IVAKMHA
Record Breaker
Joined
Oct 25, 2012
Country
Northern-Ireland
Don't know why I'm bothering, but I did it for the other segments earlier, so I may as well continue. Although there is no stream, I'm putting this up anyway for future reference.

The Warm-Up for the Men's SP is due to start now.

Here is the link for the livestream:
XXXX

Here is the Time Schedule:
http://www.isuresults.com/results/s...----------QUAL000100--_StartListwithTimes.pdf

And here is the live scoring:
http://www.isuresults.com/results/season2122/cschn2021/SEG001.htm

Hope this helps

:cheer: ALL THE BEST EVERYBODY!!! :cheer:

CaroLiza_fan
 
Top