2021 Lombardia Trophy: General Info | Page 2 | Golden Skate

2021 Lombardia Trophy: General Info

TontoK

Hot Tonto
Record Breaker
Joined
Jan 28, 2013
Country
United-States
This competition will give me an opportunity to learn more about skaters I don't really follow.

There are some headliners here, certainly, but lots of unknowns... unknown to me, anyway.

Any idea why Canada didn't send any singles skaters?
 

chuckm

Record Breaker
Joined
Aug 31, 2003
3:55 am for women? Can't be in Italian time---the schedule on the Announcement showed the women SP starting at 8 am.
 

Andrea82

Medalist
Joined
Feb 16, 2014
Lucrezia Beccari had to withdraw because she tested positive to COVID 2 weeks ago and she has not negativized yet (and she has lost weeks of training too). In her social media post she talks about attempting to keep herself a little in shape as much as possible.
So at least it seems her overall health conditions aren't too bad.
 

elbkup

Medalist
Joined
Mar 3, 2015
Country
United-States
Lucrezia Beccari had to withdraw because she tested positive to COVID 2 weeks ago and she has not negativized yet (and she has lost weeks of training too). In her social media post she talks about attempting to keep herself a little in shape as much as possible.
So at least it seems her overall health conditions aren't too bad.
Thinking of her.. sounds like she has a handle on things. Will miss her..
 

Andrea82

Medalist
Joined
Feb 16, 2014
Some updates on the entry list

Out:

Memola

Roth
Grigorova
Manova
Mintsidou
Bolsheva
Kuchvalska

Calderone/Riva
Ipolito/Russell
Ramanauskaite/Kizala
Hertenstein/Binkowski

In

Caldare/Maglio (new pair)
 

thorag

On the Ice
Joined
Feb 1, 2013
Country
Iceland
Entries








S=Substitute
Im so confused. There is a scoreboard up that includes pairs but according to the ISU event page there is no pairs. https://www.fisg.it/upload/result/5536/index.html
 

Andrea82

Medalist
Joined
Feb 16, 2014
Im so confused. There is a scoreboard up that includes pairs but according to the ISU event page there is no pairs. https://www.fisg.it/upload/result/5536/index.html

Pairs event at Lombardia Trophy is not part of the ISU Challenger Series.
It is "only" a normal international event falling in the category of what ISU calls as "other international competitions". They are often referred also as "Senior Bs".
Therefore, ISU has a different page for it (called Lombardia Trophy rather than "Challenger Series Lombardia Trophy"): https://www.isu.org/events/eventdetail/12969/33/lombardia-trophy?templateParam=11
On the other hand, Lombardia organisers set up a single result page including also Pairs.

In pratice, not being a Challenger means that Pair events will award less points for World Standings and scores aren't considered for Season Best list.
 

Vinyame

Rinkside
Joined
Jul 29, 2017
Hi All :)
Does anybody know if the practice will be available to attend for the viewers?
 

MaHa75

On the Ice
Joined
Aug 5, 2018
Hi All :)
Does anybody know if the practice will be available to attend for the viewers?
Todays practise you can view free from cafe...but they also sell day tickets from friday to sunday and then you can watch also practises.
 
Joined
Jul 30, 2012
Country
Russia
In order of personal best
* means unofficial best, only if no ISU best

Men
No Name Nation Score
1 Morisi KVITELASHVILI GEO 248.58
2 Daniel GRASSL ITA 244.88
3 Tomoki HIWATASHI USA 240.78
4 Adam SIAO HIM FA FRA 230.92
5 Vladimir LITVINTSEV AZE 230.84
6 Romain PONSART FRA 229.86
7 Aleksandr SELEVKO EST 222.06
8 Konstantin MILYUKOV BLR 221.33
9 Maurizio ZANDRON AUT 217.65
10 Luc MAIERHOFER AUT 198.29
11 Graham NEWBERRY GBR 198.04
12 Arlet LEVANDI EST 196.93
13 Matyas BELOHRADSKY CZE 194.23
14 Adrien TESSON FRA 184.31
15 Larry LOUPOLOVER BUL 177.26
16 Davide LEWTON BRAIN MON 176.55
17 Yaroslav PANIOT USA 173.64 (old PB, he can much better, 210.84 this summer)
18 Andras CSERNOCH HUN 171.46
19 Matthew SAMUELS RSA 164.18
20 Nikita STAROSTIN GER 158.98
21 Tomas Llorenc GUARINO SABATE ESP 157.11
22 Mate BOROCZ HUN 123.60
23 Leon AUSPURG SUI 112.99
24 Radoslav MARINOV BUL 103.52

Women
No Name Nation Score
1 Alysa LIU USA 208.10
2 Ekaterina KURAKOVA POL 201.47
3 Alexia PAGANINI SUI 192.88
4 Eva-Lotta KIIBUS EST 184.27
5 Lara Naki GUTMANN ITA 179.59
6 Audrey SHIN USA 176.67
7 Lindsay VAN ZUNDERT NED 174.50
8 Ginevra Lavinia NEGRELLO ITA 170.20
9 Maia MAZZARA FRA 170.06
10 Nataly LANGERBAUR EST 168.72*
11 Lea SERNA FRA 166.02
12 Yasmine Kimiko YAMADA SUI 164.68
13 Dasa GRM SLO 161.16
14 Ivett TOTH HUN 160.83
15 Julia SAUTER ROU 153.15
16 Stefanie PESENDORFER AUT 150.54
17 Nina POVEY GBR 149.14
18 Nargiz SUELEYMANOVA GER 146.03
19 Regina SCHERMANN HUN 143.48
20 Kristina SHKULETA-GROMOVA EST 141.56
21 Anete LACE LAT 137.36
22 Kristen SPOURS GBR 136.72
23 Antonina DUBININA SRB 134.5
24 Sophia SCHALLER AUT 130.05
25 Ivelina BAYCHEVA BUL 128.83
26 Shaline RUEGGER SUI 127.36
27 Bernadett SZIGETI HUN 115.13
28 Olusa GAJDOSOVA CZE 101.61*
29 Romana KAISER LIE 96.81
30 Victoria VELARDE PER 89.86*
- Yae-Mia NEIRA CHI -
- Nayra Rosalia JUNCO METZGER PER -

Dance
No Name Nation Score
1 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 207.68
2 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN 201.00
3 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 193.47
4 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 191.55
5 Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER 171.87
6 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET-BASIEGE FRA 171.31
7 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA 169.70
8 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 168.34
9 Yuka ORIHARA / Juho PIRINEN FIN 166.93
10 Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA 165.94*
11 Natalie TASCHLEROVA / Filip TASCHLER CZE 163.62
12 Loicia DEMOUGEOT / Theo LE MERCIER FRA 162.70
13 Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN 161.40
14 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 155.77
15 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 148.39*
16 Molly CESANEK / Yehor YEHOROV USA 144.42
17 Carolina PORTESI PERONI / Michael CHRASTECKY ITA 138.81
- Emese CSISZER / Axel LAMASSE HUN -
- Mariia IGNATEVA / Danyil SZEMKO HUN -
- Maria Sofia PUCHEROVA / Nikita LYSAK SVK -

Pairs
No Name Nation Score
1 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 205.14
2 Cleo HAMON / Denys STREKALIN FRA 166.18
3 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA 163.74
4 Laura BARQUERO / Marco ZANDRON ESP 159.96
5 Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA 153.00
6 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA 136.20
7 Daria DANILOVA / Michel TSIBA NED 135.71
8 Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA 135.44
9 Dorota BRODA / Pedro BETEGON MARTIN ESP 133.32
- Irma Angela Sofia CALDARE / Riccardo Maria MAGLIO ITA -
 

Andrea82

Medalist
Joined
Feb 16, 2014
Officials

MEN

Technical controller: Hermi Ottemann (Netherlands)
Technical Specialist: Simon Briggs (Great Britain)
Assistant Technical Specialist: Laura Fernandez (Spain) * She is Javier's sister

Referee: Massimo Orlandini (Italy)
Judge 1: Gabriele Streil (Austria)
Judge 2: Yuri Kliushnikov (Azerbajan)
Judge 3: Miroslav Misurec (Czech Republic)
Judge 4: Philippe Meriguet (France)
Judge 5: Doreen Duchting (Germany)
Judge 6: Claudia Brambati (Italy)
Judge 7: Sam Auxier (USA)


WOMEN

Technical controller: Tatiana Yordanova (Bulgaria)
Technical Specialist: Vera Vandecaveye (Belgium)
Assistant Technical Specialist: Laura Fernandez (Spain)

Referee: Marco Buttarelli (Italy)
Judge 1: Gabriele Streil (Austria)
Judge 2: Philippe Meriguet (France)
Judge 3: Doreen Duchting (Germany)
Judge 4: Eva Szilagyi (Hungary)
Judge 5: Gabriella Benini (Italy)
Judge 6: Greonne Bol (Netherlands)
Judge 7: Sam Auxier (USA)

ICE DANCE

Technical controller: Christine Hurth (France)
Technical Specialist: Francesca Fermi (Italy)
Assistant Technical Specialist: Marie-Louise Gijrenbeek (Netherlands)

Referee: Michela Cesaro (Italy)
Judge 1: Valeria Rosa (Italy)
Judge 2: Yuri Kliushnikov (Azerbajan)
Judge 3: Miroslav Misurec (Czech Republic)
Judge 4: Segolene Duprez (France)
Judge 5: Christian Baumann (Germany)
Judge 6: Szilard Toth (Hungary)
Judge 7: Laimute Krauziene (Lithuania)

PAIR

Technical controller: Fabio Maria Bianchetti (Italy)
Technical Specialist: Simon Briggs (Great Britain)
Assistant Technical Specialist: Maylin Wende (Germany)

Referee: Marco Buttarelli (Italy)
Judge 1: Christian Baumann (Germany)
Judge 2: Claudia Brambati (Italy)
Judge 3: Sam Auxier (USA)
Judge 4: Eva Szilagyi (Hungary)
Judge 5: Greonne Bol (Netherlands)
 
Top