2022 European Championships: Women's Short Program | Golden Skate

2022 European Championships: Women's Short Program

dorispulaski

Wicked Yankee Girl
Joined
Jul 26, 2003
Country
United-States
ISU European Figure Skating Championships
Jan 10 - Jan 16, 2022
Tondiraba Ice Hall
Varraku 14
13917 Tallinn, Estonia

Women's Short Program
Thursday, 13 January 2022
11:15 (UTC +2)





StN.NameNation
Warm-Up Group 1
1Aldis Kara BERGSDOTTIR
ISL.GIF
ISL
2Maia SORENSEN
DEN.GIF
DEN
3Sinem PEKDER
TUR.GIF
TUR
4Alexandra Michaela FILCOVA
SVK.GIF
SVK
5Aleksandra GOLOVKINA
LTU.GIF
LTU
6Taylor MORRIS
ISR.GIF
ISR
Warm-Up Group 2
7Jenni SAARINEN
FIN.GIF
FIN
8Natasha McKAY
GBR.GIF
GBR
9Antonina DUBININA
SRB.GIF
SRB
10Anastasiia GUBANOVA
GEO.GIF
GEO
11Regina SCHERMANN
HUN.GIF
HUN
12Marilena KITROMILIS
CYP.GIF
CYP
Warm-Up Group 3
13Yasmine Kimiko YAMADA
SUI.GIF
SUI
14Lindsay van ZUNDERT
NED.GIF
NED
15Linnea KILSAND
NOR.GIF
NOR
16Anete LACE
LAT.GIF
LAT
17Oona OUNASVUORI
FIN.GIF
FIN
18Marina PIREDDA
ITA.GIF
ITA
Warm-Up Group 4
19Dasa GRM
SLO.GIF
SLO
20Lara Naki GUTMANN
ITA.GIF
ITA
21Lea SERNA
FRA.GIF
FRA
22Olga MIKUTINA
AUT.GIF
AUT
23Josefin TALJEGARD
SWE.GIF
SWE
24Eliska BREZINOVA
CZE.GIF
CZE
Warm-Up Group 5
25Nicole SCHOTT
GER.GIF
GER
26Viktoriia SAFONOVA
BLR.GIF
BLR
27Alexia PAGANINI
SUI.GIF
SUI
28Eva-Lotta KIIBUS
EST.GIF
EST
29Niina PETROKINA
EST.GIF
EST
30Alexandra FEIGIN
BUL.GIF
BUL
Warm-Up Group 6
31Alexandra TRUSOVA
RUS.GIF
RUS
32Anna SHCHERBAKOVA
RUS.GIF
RUS
33Ekaterina KURAKOVA
POL.GIF
POL
34Ekaterina RYABOVA
AZE.GIF
AZE
35Kamila VALIEVA
RUS.GIF
RUS
36Loena HENDRICKX
BEL.GIF
BEL

Qualification rule: The best 24 skaters after Short Program will advance to the next segment.




Entries .


No.​
Name
Nation
1Olga MIKUTINA
SP: "My Nocturnal Serenade" by Kevin Johio, Lucas Rehn Eires
FS: "Primavera" by Ludovico Einaudi; "Experience" by Ludovico Einaudi; choreo. by Rostislav Sinitsyn

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/88375
AUT
2Ekaterina RYABOVA
SP: "Mambo Italiano" by Sophia Loren
FS: "La Monture" from Notre Dame de Paris; choreo by Larisa Shilo

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/83638
AZE
3Loena HENDRICKX
SP: “Caruso” performed by Lara Fabian
FS: "Andromeda (Psytrance)" by Dj Mistrionsx; "Spirits" by Chronis Taxidis: "Lost Dessert" by Armand Franquelli, Ezequiel Asencio; "Mizmar vs Violin" by Hamada Enani; "Arabian Night" by Zwirek, Piotr Zwirko; choreo by Adam Solya

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/62640
BEL
4Viktoriia SAFONOVA
SP: "Time to Say Goodbye performed by Sarah Brightman, Andrea Bocelli
FS: "Your Heart Is As Black As Night" by Melody Gardot; "Power" by Elliot Wheeler feat. Donna Missal; choreo by Marina Rolbina

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/77321
BLR
5Alexandra FEIGIN
SP: Charlie Chaplin medley
FS: "Firebird" composed by Igor Stravinsky; choreo by Nikita Mikhailova

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/82197
BUL
6Marilena KITROMILIS
SP: "Moonlight Sonata" by Ludwig van Beethoven, performed by Depeche Mode
FS: "The Four Seasons" by Antonio Vivaldi; arranged by Abel Korzeniowski; choreo by Evgeni Nemerovski, Olga Ganicheva

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/marilena-kitromilis.90412/
CYP
7Eliska BREZINOVA
SP: "Sweet Dreams (Are Made of This)" by Annie Lennox, David Stewart, perf. by Emily Browning; "Sweet Dreams" by Annie Lennox, David Stewart, perf. by Eurythmics; "Sweet Dreams" by Annie Lennox, David Stewart, perf. by Trinix
FS: "Experience" by Ludovico Einaudi, perf. by Virtuosi Italiani; "Circles" by Ludovico Einaudi, Greta Svabo Bech, perf. by Greta Svabo Bech; "Experience (Starkey Remix)" by Ludovico Einaudi, perf. by Virtuosi Italiani, Starkey; choreo by Benoit Richaud

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/79506
CZE
8Maia SORENSEN
SP: "Cinema Paradiso" by Ennio Morricone
FS: "Meditation of Thais" by Jules Massenet, Renaud Capucon, Orchestre National Bordeaux Aquitaine; choreo by Michael Huth
DEN
9Eva-Lotta KIIBUS
SP: "Baianá" by Barbatuques
FS: "A Star is Born" soundtrack, performed by Lady Gaga; choreo by Benoít Richaud

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/83570
EST

10Niina PETROKINA
SP: "Je N'Attendais Que Vous" by Masha Mnjoyan
FS: "Love Of My Life;" choreo by Taavi Rand; Ilia Averbukh

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/niina-petrokina.90249/
EST
11Jenni SAARINEN
SP: "Claire de lune" by Claude Debussy
FS: "Piano Concerto No. 2 in C Minor, Op. 18" by Sergei Rachmaninov; choreo by Adam Solya, Michael Huth

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/40373
FIN
12Oona OUNASVUORI
SP: "Ready by Louisahhh!!!;
"Physical" by Dua Lipa, Jason Evigan, Clarence Coffee Jr., Sarah Hudson
FS: "The Secret History" by Kerry Muzzey, performed by Chamber Orchestra of London, Andrew Skeet; choreo by Benoit Richaud
FIN
13Lea SERNA
SP: Kill Bill soundtrack
FS: "La terre vue director ciel" by Armand Amar; Dawn Of Faith (soundtrack) by Eternal Eclipse; choreo by Anna Novichkina, Romain Gazave

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/88761
FRA
14Natasha MCKAY
SP: "Sea Lion Woman" by Feist
FS: "5 Year" (Ocean's 8 soundtrack) by Daniel Pemberton; "Best Friend" by Sofi Tukker; "Moog Necklace" (Ocean's 8 soundtrack) by Daniel Pemberton; "Game On" (Ocean's 8 soundtrack) by Daniel Pemberton; choreo by Mark Pillay
GBR
15Anastasiia GUBANOVA
SP: "Une vie d'amour" by Mireille Mathieu
FS: "Letters" by Abel Korzeniowski; "Charms" by Abel Korzeniowski, from the W.E. soundtrack; choreo by Olga Glinka, Valentin Molotov

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/55684
GEO
16Nicole SCHOTT
SP: "Adios Nonino" by Astor Piazzolla, performed by Milva
FS: "Rain, In Your Black Eyes" by Ezio Bosso; choreo by Andrea Vaturi, Carolina Kostner

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/56601
GER
17Regina SCHERMANN
SP: "The theory of everything," "The dreams that stuff is made of" by J. Johanson; "The theory of everything," "Domestic pressures" by J. Johanson; "The theory of everything," "Chalkboard" by J. Johanson; choreo by Gayane Akopyan, Daria Jakab, Attila Elek, Tünde Sepa
FS: "Is It Poison, Nanny?" (from "Sherlock Holmes" soundtrack) by Hans Zimmer; "Discombobulate" (from "Sherlock Holmes" soundtrack) by Hans Zimmer; "Ah, Putrefaction' (from "Sherlock Holmes" soundtrack) by Hans Zimmer; "Addicted To A Certain Lifestyle"(from "Sherlock Holmes" soundtrack) by Hans Zimmer; "Data Data Data" (from "Sherlock Holmes" soundtrack) by Hans Zimmer; "Catatonic" (from "Sherlock Holmes" soundtrack) by Hans Zimmer; choreo by Gayane Akopyan, Daria Jakab, Attila Elek, Tünde Sepa
HUN
18Aldis Kara BERGSDOTTIR
SP: "Experience" by Ludovico Einaudi
FS: "A Thousand Times Good Night" by Abel Korzeniowski;
"Piano Lesson With Grandma" by Alexandre Desplat, Jean-Yves Thibaude; "Hidden Machinations" by Eternal Eclipse; "Yearning Hearts" by Eternal Eclipse; choreo by Darja Zajcenko
ISL
19Taylor MORRIS
SP: "Never Tear Us Apart" by Paloma Faith
FS: "Light of the Seven" by Ramin Djawadi; "The Storm" by Balazs Havasi; choreo by Damon Allen, Ilona Melnichenko
ISR
20Lara Naki GUTMANN
SP: "Elizabeth" by Ashram, Maria and the Violin's String by Ashram
FS: "Scheherazade" by Nikolai Rimski-Korsakov, "The Garden of Scheherazade" by Iasonas & Issahar, "Scheherazade by Nikolai Rimski-Korsakov: choreo by Prisca Picano, Gabriele Minchio, Riccardo Morelli

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/78018
ITA
21Marina PIREDDA
SP: "Wheatfield With Crows by Clint Mansell;; "The Yellow House" by Clint Mansell; "Concerto in A Minor" by Antonio Vivaldi
FS: "Marche Slave Op. 31" by P. I. Tchaikovski; "Djelem Djelem" by Barcelona Gypsy Klezmer Orchestra; "Lule Lule" by Barcelona Gypsy Klezmer Orchestra; choreo by Edoardo De Bernardis

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/76392
ITA
22Anete LACE
SP: "Can't Help Falling In Love" by Tommee Profitt
FS: "Danse Macabre" by Camille Saint-Saens; choreo by Oleg Purtov
LAT
23Aleksandra GOLOVKINA
SP: "Rise Like a Phoenix" by Rossella Longo
FS: "Stand By Me" performed by Florence & The Machine; choreo by David Richardson
LTU
24Lindsay VAN ZUNDERT
SP: "11 Past The Hour" by Imelda May, arranged by Cedric Tour
FS: "Le Discours d'Arthur* by Jerome Rebotier, "Urgence" by Jerome Rebotier, "Lay It On" by Jerome Rebotier, Jul Peciers, Rover; choreo by Benoit Richaud

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/88178
NED
25Linnea Sophie Kolstad KILSAND
SP: "Can't Help Falling In Love" by Ingrid Michaelson
FS: "Hallelujah" perf by Alexandra Burke; choreo by Sondre Oddvoll Boe
NOR
26Ekaterina KURAKOVA
SP: "Steppe" by Rene Aubry
FS: "Terry Theme" from Limelight, performed by Lisa Batiashvili; choreo by Benoit Richaud

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/61148
POL
28Anna SHCHERBAKOVA
SP: "The Songs of Distant Earth" by Kirill Richter
FS: "Ruska" by Apocalyptica; "The Master and Margarita" (soundtrack) by Igor Korneliuk; "Lacrimosa" by Wolfgang Amadeus Mozart performed by David Garrett; choreo by choreo by Eteri Tutberidze, Daniil Gleikhengauz

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/60308
RUS
29Alexandra TRUSOVA
SP: "Benediction And Dream' (from "Frida" soundtrack) by Elliot Goldenthal, performed by Lila Downs; "Solo tu" (from Frida soundtrack) by Elliot Goldenthal; "Alcoba Azul" (from Frida soundtrack) by Elliot Goldenthal
FS: "Call Me Cruella" (from "Cruella" soundtrack) by Florence + The Machine; "The True Story of Cruella's Birth' (from "Cruella" soundtrack) by Nicholas Britell; "I Wanna Be Your Dog" (from "Cruella" soundtrack) by John McCrea; choreo by Eteri Tutberidze, Daniil Gleikhengauz

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/61403
RUS
30Kamila VALIEVA
SP: "In Memoriam" by Kirill Richter
FS: "Boléro" by Maurice Ravel; choreo. by Daniil Gleikhengauz

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/72542
RUS
31Dasa GRM
SP: "So Close" by Olafur Arnalds;
FS: "Epilogue" by Olafur Arnalds "Happiness" by Olafur Arnalds; "Man On A Mission" by Oh The Larceny; choreo by Dasa Grm, Jeranjak Ipakjan, Tom Dickson, Jagoda Batagelj
SLO
32Antonina DUBININA
SP: "Malaguena" performed by Connie Francis
FS: "Prelude: Age of Heroes" by Havasi; "Ad Martem' by Havasi; choreo by Maria Butyrskaya, Nikita Mikhailov
SRB
33Alexia PAGANINI
SP: "Summertime" by Louis Armstrong, Ella Fitzgerald; "Ich Dich Liebe" by Pink Martini; choreo by Nikolai Morozov
FS: "Scheherazade" by Nikolai Rimski-Korsakov; choreo by Nikolai Morozov

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/59322
SUI
34Yasmine Kimiko YAMADA
SP: Vivaldi: The New Four Seasons performed by Nigel Kennedy
FS: "Vuelvo Al Sur"=by Astor Piazzolla; "Invierno Porteno by Astor Piazzolla; "Tango pour Claude" by Richard Galliano; choreo by Bettina Ariza-Hügin
SUI
WDEma DOBOSZOVA
SP: "The Warrior" by Joseph William Morgan; choreo by Benoit Richaud, Barbora Heroldova
FS: "Joke's On You" by Charlotte Lawrence; "Sway With Me" by Saweetie, Galaxara; choreo by Benoit Richaud, Barbora Heroldova
SVK.
35Alexandra Michaela FILCOVA (added)
SP: "Esperanza" by Maxime Rodriguez
FS: "Blackheart" by Two Steps From Hell; "Star Sky" by Two Steps From Hell ; choreo by Anna Vodova, Libor Hlavacek
SVK
36Josefin TALJEGARD
SP: "Ready Or Not" by Mischa "Book"Chillak feat. Esthero; "Ready Or Not Here I Come" by District 78 Feat. Cheesa
FS: "Bathroom Dance" (from Joker soundtrack) by Storsveit Nix Noltes; "Call Me Joker" (from Joker soundtrack) by Storsveit Nix Noltes; "Rock and Roll, Part 2" by Gary Glitter; "Call me Joker" (from Joker soundtrack) by Storsveit Nix Noltes; choreo by Nikolai Morozov

FanFest: https://www.goldenskate.com/forum/threads/josefin-taljegard.90413/
SWE
37Sinem PEKDER
SP: "Overture: The Heat Is On In Saigon" by Seann Alderking
FS: "Hijo De La Luna" by Sumi Jo and The Prague Philharmonia; choreo by Jorik Hendrickx
TUR
WDMariia ANDRIICHUK
SP: "Caught Out In The Rain" by Beth Hart
FS: "My Heart Will Go On" (from "Titanic" soundtrack) by James Horner, performed by Celine Dion
UKR
 
Last edited:

Andrea82

Medalist
Joined
Feb 16, 2014
Technical Panel

Technical Controller: Ms Florence Vuylsteker (France)
Technical Specialist: Mr Jan Cejvan (Slovenia)
Assistant Technical Specialist: Ms Zsofia Tokaji Kulcsar (Hungary)


Main competitions (Single) in which they were in the TP in the last quad:

Vuylsteker: GP Italy 2021 (Men), Rostelecom 2019 (Women)
Cejvan: GP Final 2019 (Men), Euro 2019 (Men)
Tokaji: Rostelecom 2019 (Men, Women)


 
Last edited:
Joined
Mar 21, 2018
Country
Norway
For anyone that is interested, the planned program content is out for both the SP and FS, but i´m not sure it´s updated.

If they are not making changes apparently Sasha is not planning the 3A in the SP, and she is only doing one quad in her FS :scratch2:

I suspect the planned program content is a bit outdated, because Linnea Kilsand is apparently planning only a double flip as the solo jump in her SP which makes absolute no sense because she has landed her 3Lo in all her recent senior competitions and there is no reason she would change that if she wants to advance to the FS. I got a feeling they picked up her planned program content from JGP because there she was required to do a flip in the SP, so that might be the reason. Maybe Sashas content is also the one from SA and not the one from Euros.
 

lariko

Medalist
Joined
Jan 31, 2019
Country
Canada
For anyone that is interested, the planned program content is out for both the SP and FS, but i´m not sure it´s updated.

If they are not making changes apparently Sasha is not planning the 3A in the SP, and she is only doing one quad in her FS :scratch2:

I suspect the planned program content is a bit outdated, because Linnea Kilsand is apparently planning only a double flip as the solo jump in her SP which makes absolute no sense because she has landed her 3Lo in all her recent senior competitions and there is no reason she would change that if she wants to advance to the FS. I got a feeling they picked up her planned program content from JGP because there she was required to do a flip in the SP, so that might be the reason. Maybe Sashas content is also the one from SA and not the one from Euros.
Whatever the case, I hope she is feeling well.
 
Joined
Mar 21, 2018
Country
Norway
It just seems a bit stressful that´s all, but perhaps it´s normal. You have an incredible small time margin if you loose your luggage like Loena did. She came in on Monday, luggage was lost and got her luggage the day after. Yes I believe Gubanova at least will be in a late start group so I guess the practice can be close up to the first start group.
 

Pereiro

Rinkside
Joined
Jun 26, 2021
Country
Russia

First ladies practice notes from Tallinn​

renderTimingPixel.png

Anna’s runthrough: 4f, 3f3t, 2a, 2a, 3lz3lo, 3f-1eu-3s, 3lz
Sasha’s runthrough: 4f, 2s (popped a quad), 2a3t, 2t (popped a quad), 4lz (fall), 4lz (fall), 3s-1eu-3s
Kamila’s runthrough: 4s, 3a (fall), 4t2t, 3lo, 4t-1eu-3s, 3f3t, 3lz3t
Sasha is in the great shape, landed a lots of clean quads (4s and 4lz mostly) plus three 4lz3t in a row (she has a five quad layout ofc).
4t was difficult for Sasha today, she struggled with it but still landed clean 4t at the end of the practice. Plus she had one clean 3a at the end of the practice as well.
Anna struggled with 4lz but landed clean 4lz at the end of the practice.
Kamila mostly trained 4s.
 
Last edited:

Scott512

Record Breaker
Joined
Feb 27, 2014
There is quite a few skaters who arrived late. I noticed Oona and Gubanova trained together in St. Petersburg and just travelled to Tallinn yesterday evening, arriving after midnight.
Why arrive so late for the biggest competition of their career? Because Saint Petersburg is so close to Tallinn and in the same time zone? Or if they wanted to avoid a day of Coronavirus testing?
 

Scott512

Record Breaker
Joined
Feb 27, 2014
She herself replaced Shabotova :)))) It's sad, because she was here from Monday.
For God sakes we're in the endless worldwide pandemic these big events have to have alternates ready to go in case someone gets pulled out for testing positive even if they have no symptoms!
 
Joined
Mar 21, 2018
Country
Norway
For God sakes we're in the endless worldwide pandemic these big events have to have alternates ready to go in case someone gets pulled out for testing positive even if they have no symptoms!
Maybe they didn´t have more skaters who had the TES minimum. Norway only have one substitute. Other countries doesn´t have a substitute even, they only have one qualified skater.
 

Alegria

On the Ice
Joined
Mar 15, 2014
For God sakes we're in the endless worldwide pandemic these big events have to have alternates ready to go in case someone gets pulled out for testing positive even if they have no symptoms!
It's impossible. Skaters can get positive test after SP. And where will all alternates get the ice to train?
 

Scott512

Record Breaker
Joined
Feb 27, 2014
It's impossible. Skaters can get positive test after SP. And where will all alternates get the ice to train?
Good point. But maybe they need to stop testing after the competition starts because the SP and the LP are usually back-to-back days.

The covid testing the last year-and-a-half has produced many millions of false positive tests.

Good luck to all the skaters that Europeans let's hope they stop testing positive and skate their hearts out.
 
Top