Chu-Shikoku-Kyushu Regionals (中四国九州選手権大会) B6 | Golden Skate

Chu-Shikoku-Kyushu Regionals (中四国九州選手権大会) B6

cohkaix

FS data keeper
Medalist
Joined
Mar 9, 2013
Chu-Shikoku-Kyushu Regionals (中四国九州選手権大会)- this is one of the 6 regional competitions by JSF, and the first stage of required competitions for skaters to advance to Nationals. Top placing skaters from each category will be able to advance to sectionals (in this case, the Western Sectional), which will be the second required competition before deciding the final entry lists to the Nationals.



*Notable skaters in entry list
Sr women: Saki Miyake
Sr men: Kazuki Kushida, Takumi Sugiyama

*Quotas for skaters to enter the Western sectional
Sr. men: 9
Sr. women: 7
Jr. men: 4
Jr. women: 7
 
Last edited:

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Senior Men SP Start Order (9 West Sectional spots)
1立 神 杏士郎Anjiro TategamiFukuoka Figure Academy
2櫛 田 一 樹Kazuki KushidaKurashiki FSC
3戸 田 晴 登Haruto TodaKitakyushu FSC
4垂 水 爽 空Sora TarumiFukuoka Figure Academy
5杉 山 匠 海Takumi SugiyamaOkayama University
6鈴 木 零 偉Rei SuzukiFukuoka Figure Academy
7松 下 大 地Daichi MatsushitaKumamoto Bambini Club


Senior Women SP Start Order (7 West Sectional spots)
Warmup Group 1
1佐々木 和 音Kazune SasakiTottori Prefectural Federation
2藤 由妃乃Yukino FujiUniverse FSC
3畠 山 桂 果Keika HatakeyamaKitakyushu FSC
4永 見 千代乃Chiyono NagamiNotre Dame Seishin Women’s University
5大山田 光Hikari OyamadaFukuoka Figure Academy
Warmup Group 2
6川 畑 貴 音Takane KawabataFukuoka University
7田 村 綾 音Ayane TamuraHiroshima Bunka Gakuen University
8倉 橋 彩 花Sayaka KurahashiSeishin Women’s University
9三 宅 咲 綺Saki MiyakeOkayama University of Science
10江 口 璃 咲Risa EguchiChikushi Jogakuen University
11鴨 井 彬莉彩Arisa KamoiFukuoka Figure Academy


Junior Men SP Start Order (4 West Sectional spots)
Warmup Group 1
1當 利 優 真Yuma ToriKumamoto Bambini Club
2樋 口 温 之Haruyuki HiguchiSanyo Gakuen
3小河原 泉 颯Ibuki OgaharaKurashiki FSC
4吉 岡 祐 誠Yusei YoshiokaOki Gakuen
Warmup Group 2
5末 国 太 樹Taiki SuekuniOkayama University of Science High School
6大 村 健 太Kenta OmuraOkayama FSC
7植 村 駿Shun UemuraUniverse FSC
8松 尾 武 楼Takeru MatsuoOki Gakuen
 
Last edited:
Test

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
I will add warmup groups as soon as they are confirmed

Junior Women SP Start Order (7 West Sectional spots)
Warmup Group 1
1髙 原 奈々子Nanako TakaharaFukuoka Figure Academy
2金 丸 羽 華Hanna KanamaruKurashiki FSC
3田 畑 詞枝梨Yunano TabataKurashiki FSC
4木 村 芽 愛Meai KimuraKagawa Figure C
5山 手 裕美子Yumiko YamateNakamura Gakuen University
Warmup Group 2
6宮 内 希 美Nozomi MiyauchiEhime Iyotetsu SC
7武 田 沙 弓Saki TakedaKagawa Figure C
8國 本 麗 華Reika KunimotoShujitsu Gakuen
9岡 田 衣千乃Ichino OkadaOkayama FSC
10古 賀 成 珠Narimi KogaFukuoka Figure Academy
Warmup Group 3
11永 川 実 咲Misaki EikawaIizuka Figure Club
12加 生 捺 乃Natsuno KashoOita Gold FSC
13真 辺 奈 央Nao ManabeOkayama FSC
14出 下 和Nagomi IdeshitaHiroshima Skating Club
15北 川 未 来Mirai KitagawaSanyo Gakuen
Ice Resurfacing
Warmup Group 4
16有 松 美 咲Misaki ArimatsuFukuoka Figure Academy
17木 村 寿 花Juna KimuraEhime Iyotetsu SC
18中 尾 桜 子Sakurako NakaoFukuoka Figure Academy
19中 條 来 夢Ramu NakajoOki Gakuen
20佐 藤 葵Aoi SatoIizuka Figure Club
21久保山 唯Yui KuboyamaOki Gakuen
Warmup Group 5
22吉 竹 七 海Nanami YoshitakeIizuka Figure Club
23西 俣 仁衣奈Niina NishimataFukuoka Figure Academy
24野 宮 捺 未Natsumi NomiyaOkayama FSC
25横 田 胡 幸Koyuki YokotaKagawa Figure C
26佐 野 双 葉Futaba SanoSpoga Kurume FSC
27神 崎 優 奈Yuna KanzakiUniverse FSC
Warmup Group 6
28細 谷 結 愛Yume HosotaniKagawa Figure C
29村 岡 那 菜Nana MuraokaShujitsu Gakuen
30田 邊 理 緒Rio TanabeHiroshima Skating Club
31高 原 碧Aoi TakaharaKagawa Figure C
32初 瀬 七 彩Nanaka HatsuseKurashiki FSC
33中 井 結 良Yura NakaiOki Gakuen
 
Last edited:

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Novice A Boys FS Start Order (6 Novice National spots)
Recommended: Hayato Okazaki
Warmup Group 1
1鈴 木 英 徳Hidenori SuzukiHiroshima Skating Club
2小 泉 凛 斗Rinto KoizumiKagawa Figure C
3越 野 隆 清Ryusei KoshinoUniverse FSC
4双 木 洸Ko NamikiClub Southern Cross
5秋 元 聖 輝Koki AkimotoIizuka Figure Club
6岩 根 玲 瑛Reo IwaneKumamoto Bambini Club
Warmup Group 2
7岡 崎 隼 士Hayato OkazakiSomei Gakuin Junior High School
8長 瀬 智 洋Tomohiro NagaseOkayama FSC
9吉 岡 陽 稀Haruki YoshiokaIizuka Figure Club
10髙 山 歩 朗Amuro TakayamaKurashiki Aries C
11谷 圭Kei TaniOkayama FSC
12加 来 翔 映Shoei KakuFukuoka Figure Academy
13藤 井 斗 蒼Toa FujiiKagawa Figure C


Novice A Girls FS Start Order (4 Novice National spots)
1中 前 香 歩Kaho NakamaeHiroshima Skating Club
2山 本 七 海Nanami YamamotoKurashiki FSC
3小 野 優 月Yuzuki OnoOkayama FSC
4堀 池 礼 姫Reika HoriikeKumamoto Bambini Club
5加 生 乙 夏Otoka KashoOita Gold FSC
6吉 田 菫Sumire YoshidaSomei Gakuin Junior High School
 
Last edited:

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Novice B Boys FS Start Order (4 Novice National spots)
Recommended: Riku Sakuma
1足 立 悠太郎Yutaro AdachiYakumo FSC
2ムハンマド アルファティ サプトゥラMuhammad Al-Fatih SaputraKurashiki FSC
3佐久間 陸Riku SakumaFukuoka Figure Academy


Novice B Girls FS Start Order (3 Novice National spots)
Warmup Group 1
1猪 腰 り なRina InokoshiFukuoka Figure Academy
2仲 村 結 愛Yua NakamuraClub Southern Cross
3兎 本 栞 奈Kanna UmotoEhime Iyotetsu SC
4山 口 梅 依Mei YamaguchiOkayama FSC
5深 堀 文 那Ayana FukahoriIizuka Figure Club
Warmup Group 2
6清 水 結 愛Yuia ShimizuOkayama Kokusai FSC
7谷 口 朋 葉Tomoha TaniguchiFukuoka Figure Academy
8西 村 代里子Yoriko NishimuraKagawa Figure C
9林 芽彩菜Meina HayashiUniverse FSC
10德 永 紗 葵Saki TokunagaIizuka Figure Club
 
Last edited:

cohkaix

FS data keeper
Medalist
Joined
Mar 9, 2013
Chu-Shikoku-Kyushu Regionals (中四国九州選手権大会)- Competition schedule


Oct 7th
12:20pm Jr. women SP
16:20pm Nv. A women FS
17:00pm Nv. B men FS
18:25pm Sr. men SP


Oct 8th
10:45am Jr. women FS
14:15pm Sr. women FS
15:40pm Nv. B women FS
16:45pm Jr. men SP
17:55pm Sr. men SP

Oct 9th
09:30am Nv. A men FS
11:10am Sr. women FS
12:55pm Jr. men FS
14:15pm Sr. men FS
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
I will add warmup groups as soon as they are confirmed

Junior Women SP Start Order (7 West Sectional spots)
Warmup Group 1
1髙 原 奈々子Nanako TakaharaFukuoka Figure Academy
2金 丸 羽 華Hanna KanamaruKurashiki FSC
3田 畑 詞枝梨Yunano TabataKurashiki FSC
4木 村 芽 愛Meai KimuraKagawa Figure C
5山 手 裕美子Yumiko YamateNakamura Gakuen University
Warmup Group 2
6宮 内 希 美Nozomi MiyauchiEhime Iyotetsu SC
7武 田 沙 弓Saki TakedaKagawa Figure C
8國 本 麗 華Reika KunimotoShujitsu Gakuen
9岡 田 衣千乃Ichino OkadaOkayama FSC
10古 賀 成 珠Narimi KogaFukuoka Figure Academy
Warmup Group 3
11永 川 実 咲Misaki EikawaIizuka Figure Club
12加 生 捺 乃Natsuno KashoOita Gold FSC
13真 辺 奈 央Nao ManabeOkayama FSC
14出 下 和Nagomi IdeshitaHiroshima Skating Club
15北 川 未 来Mirai KitagawaSanyo Gakuen
Ice Resurfacing
Warmup Group 4
16有 松 美 咲Misaki ArimatsuFukuoka Figure Academy
17木 村 寿 花Juna KimuraEhime Iyotetsu SC
18中 尾 桜 子Sakurako NakaoFukuoka Figure Academy
19中 條 来 夢Ramu NakajoOki Gakuen
20佐 藤 葵Aoi SatoIizuka Figure Club
21久保山 唯Yui KuboyamaOki Gakuen
Warmup Group 5
22吉 竹 七 海Nanami YoshitakeIizuka Figure Club
23西 俣 仁衣奈Niina NishimataFukuoka Figure Academy
24野 宮 捺 未Natsumi NomiyaOkayama FSC
25横 田 胡 幸Koyuki YokotaKagawa Figure C
26佐 野 双 葉Futaba SanoSpoga Kurume FSC
27神 崎 優 奈Yuna KanzakiUniverse FSC
Warmup Group 6
28細 谷 結 愛Yume HosotaniKagawa Figure C
29村 岡 那 菜Nana MuraokaShujitsu Gakuen
30田 邊 理 緒Rio TanabeHiroshima Skating Club
31高 原 碧Aoi TakaharaKagawa Figure C
32初 瀬 七 彩Nanaka HatsuseKurashiki FSC
33中 井 結 良Yura NakaiOki Gakuen
Junior Women SP Group 1 warming up
Live scoring
Time schedule
Livestream (with FOD subscription, vpn needed outside of Japan)
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Women SP standings after 3 Groups
武 田 沙 弓Saki Takeda43.15
髙 原 奈々子Nanako Takahara42.73
木 村 芽 愛Meai Kimura42.43
岡 田 衣千乃Ichino Okada41.79
永 川 実 咲Misaki Eikawa40.83
加 生 捺 乃 Natsuno Kasho38.87
北 川 未 来Mirai Kitagawa36.55
國 本 麗 華Reika Kunimoto36.38
古 賀 成 珠Narimi Koga35.12
真 辺 奈 央Nao Manabe34.95
出 下 和Nagomi Ideshita33.48
山 手 裕美子Yumiko Yamate29.96
宮 内 希 美Nozomi Miyauchi25.72
WD金 丸 羽 華Hanna Kanamaru
WD田 畑 詞枝梨Yunano Tabata

Ice Resurfacing~
 
Last edited:

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Women SP Results (Top 24 qualify for the FS)
Protocols
Q1横 田 胡 幸Koyuki Yokota46.42
Q2武 田 沙 弓Saki Takeda43.15
Q3髙 原 奈々子Nanako Takahara42.73
Q4木 村 芽 愛Meai Kimura42.43
Q5岡 田 衣千乃Ichino Okada41.79
Q6永 川 実 咲Misaki Eikawa40.83
Q7中 條 来 夢Ramu Nakajo39.90
Q8加 生 捺 乃Natsuno Kasho38.87
Q9佐 藤 葵Aoi Sato37.25
Q10北 川 未 来Mirai Kitagawa36.55
Q11國 本 麗 華Reika Kunimoto36.38
Q12中 井 結 良Yura Nakai36.32
Q13村 岡 那 菜Nana Muraoka35.76
Q14古 賀 成 珠Narimi Koga35.12
Q15真 辺 奈 央Nao Manabe34.95
Q16久保山 唯Yui Kuboyama34.16
Q17田 邊 理 緒Rio Tanabe33.65
Q18初 瀬 七 彩Nanaka Hatsuse33.60
Q19出 下 和Nagomi Ideshita33.48
Q20有 松 美 咲Misaki Arimatsu31.99
Q21高 原 碧Aoi Takahara31.17
Q22細 谷 結 愛Yume Hosotani31.12
Q23神 崎 優 奈Yuna Kanzaki30.88
Q24山 手 裕美子Yumiko Yamate29.96
Final Not Reached
25木 村 寿 花Juna Kimura29.49
26佐 野 双 葉Futaba Sano28.65
27西 俣 仁衣奈Niina Nishimata26.36
28宮 内 希 美Nozomi Miyauchi25.72
29中 尾 桜 子Sakurako Nakao25.62
30吉 竹 七 海Nanami Yoshitake23.23
31野 宮 捺 未Natsumi Nomiya20.65
WD金 丸 羽 華Hanna Kanamaru
WD田 畑 詞枝梨Yunano Tabata
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Novice A Girls FS Start Order (4 Novice National spots)
1中 前 香 歩Kaho NakamaeHiroshima Skating Club
2山 本 七 海Nanami YamamotoKurashiki FSC
3小 野 優 月Yuzuki OnoOkayama FSC
4堀 池 礼 姫Reika HoriikeKumamoto Bambini Club
5加 生 乙 夏Otoka KashoOita Gold FSC
6吉 田 菫Sumire YoshidaSomei Gakuin Junior High School
Novice A Girls FS starting now
Live scoring
Livestream (with FOD subscription, vpn needed outside of Japan)
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
4. Reika Horiike
Kill Bill
2A 2A(fall) 2Lo FSSp StSq 2Lz 2F2A2T+SEQ 2F2T LSp CCoSp

5. Otoka Kasho
Chicago
Lost track of jumps~

6. Sumire Yoshida 💖
3F 3Lz(fall) 3Lo FSSp LSp 3T2A2T+SEQ 3T2T 3S StSq CCoSp

Novice A Girls Final Results (Top 4 advance to Novice Nationals)
Protocols (not posted yet)
1吉 田 菫Sumire Yoshida84.55
2加 生 乙 夏Otoka Kasho65.76
3堀 池 礼 姫Reika Horiike61.35
4小 野 優 月Yuzuki Ono60.39
5山 本 七 海Nanami Yamamoto56.82
6中 前 香 歩Kaho Nakamae55.88
 
Last edited:

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
3. Riku Sakuma
Chaplin
2A 2Lz2T2T 2A FSSp 3S ChSq 2F2Lo CCSp CCoSp

Novice B Boys Final Results (All 3 advance to Novice Nationals)
Protocols
1佐久間 陸Riku Sakuma69.72
2ムハンマド アルファティ サプトゥラMuhammad Al-Fatih Saputra46.63
3足 立 悠太郎Yutaro Adachi37.78
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Competition Day 1 Video

Unfortunately, all videos are pretty choppy
Quality of this stream was a not very good to start (laggy and terrible audio)
Updated my software and adjusted some recording settings
Hoping for better recording quality for Day 2 video

Junior Women SP
Koyuki Yokota~pending capture
Saki Takeda

Novice A Girls FS
Sumire Yoshida
Otoka Kasho
Reika Horiike
Yuzuki Ono

Novoice B Boys FS
Riku Sakuma
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Women FS Start Order (7 West Sectional spots)
Time schedule
Warmup Group 1
1
2
3
4
5
6
山 手 裕美子
神 崎 優 奈
細 谷 結 愛
高 原 碧
有 松 美 咲
出 下 和
Yumiko Yamate
Yuna Kanzaki
Yume Hosotani
Aoi Takahara
Misaki Arimatsu
Nagomi Ideshita
29.96
30.88
31.12
31.17
31.99
33.48
Warmup Group 2
7
8
9
10
11
12
初 瀬 七 彩
田 邊 理 緒
久保山 唯
真 辺 奈 央
古 賀 成 珠
村 岡 那 菜
Nanaka Hatsuse
Rio Tanabe
Yui Kuboyama
Nao Manabe
Narimi Koga
Nana Muraoka
33.60
33.65
34.16
34.95
35.12
35.76
Ice Resurfacing
Warmup Group 3
13
14
15
16
17
18
中 井 結 良
國 本 麗 華
北 川 未 来
佐 藤 葵
加 生 捺 乃
中 條 来 夢
Yura Nakai
Reika Kunimoto
Mirai Kitagawa
Aoi Sato
Natsuno Kasho
Ramu Nakajo
36.32
36.38
36.55
37.25
38.87
39.90
Warmup Group 4
19
20
21
22
23
24
永 川 実 咲
岡 田 衣千乃
木 村 芽 愛
髙 原 奈々子
武 田 沙 弓
横 田 胡 幸
Misaki Eikawa
Ichino Okada
Meai Kimura
Nanako Takahara
Saki Takeda
Koyuki Yokota
40.83
41.79
42.43
42.73
43.15
46.42
 
Top