Grand Prix of Figure Skating Video Thread 2003-present (IJS only) | Page 7 | Golden Skate

Grand Prix of Figure Skating Video Thread 2003-present (IJS only)

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Skate America - Oct 23-25, 2020 – Las Vegas, NV/USA – Orleans Arena​

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs SP
Warm-Up Group 1
1
Alexa SCIMECA KNIERIM/Brandon FRAZIER
2
Emily CHAN/Spencer Akira HOWE
3
Olivia SERAFINI/Mervin TRAN
4
Anna VERNIKOV/Evgeni KRASNOPOLSKI

Warm-Up Group 2
5
Audrey LU/Misha MITROFANOV
6
Jessica CALALANG/Brian JOHNSON
7
Ashley CAIN-GRIBBLE/Timothy LEDUC
8
Tarah KAYNE/ Danny O’SHEA
Dance Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1
Lorraine MCNAMARA/Anton SPIRIDONOV
2
Eva PATE/Logan BYE
3
Molly CESANEK/Yehor YEHOROV
4
Emily MONAGHAN/Ilias FOURATI

Warm-Up Group 2
5
Caroline GREEN/Michael PARSONS
6
Christina CARREIRA/Anthony PONOMARENKO
7
Kaitlin HAWAYEK/Jean-Luc BAKER
8
Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1
Gracie GOLD
2
Finley HAWK
3
Audrey SHIN
4
Paige RYDBERG
5
Pooja KALYAN
6
Sierra VENETTA

Warm-Up Group 2
7
Shan LIN CHN
8
Karen CHEN
9
Amber GLENN
10
Starr ANDREWS
11
Mariah BELL
12
Bradie TENNELL
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Joseph KANG
2
Ilia MALININ
3
Maxim NAUMOV
4
Jimmy MA
5
Daniel SAMOHIN ISR
6
Alexei KRASNOZHON

Warm-Up Group 2
7
Alexei BYCHENKO ISR
8
Vincent ZHOU
9
Tomoki HIWATASHI
10
Camden PULKINEN
11
Keegan MESSING CAN
12
Nathan CHEN
Gala Exhibition Carreira/Ponomarenko
Pairs FS
Warm-Up Group 1
1
Anna VERNIKOV/Evgeni KRASNOPOLSKI
2
Emily CHAN/Spencer Akira HOWE
3
Olivia SERAFINI/Mervin TRAN
4
Tarah KAYNE/ Danny O’SHEA

Warm-Up Group 2
5
Ashley CAIN-GRIBBLE/Timothy LEDUC
6
Audrey LU/Misha MITROFANOV
7
Jessica CALALANG/Brian JOHNSON
8
Alexa SCIMECA KNIERIM/Brandon FRAZIER
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Emily MONAGHAN/Ilias FOURATI
2
Eva PATE/Logan BYE
3
Lorraine MCNAMARA/Anton SPIRIDONOV
4
Molly CESANEK/Yehor YEHOROV

Warm-Up Group 2
5
Caroline GREEN/Michael PARSONS
6
Christina CARREIRA/Anthony PONOMARENKO
7
Kaitlin HAWAYEK/Jean-Luc BAKER
8
Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Gracie GOLD
2
Pooja KALYAN
3
Starr ANDREWS
4
Finley HAWK
5
Sierra VENETTA
6
Shan LIN CHN

Warm-Up Group 2
7
Paige RYDBERG
8
Amber GLENN
9
Karen CHEN
10
Audrey SHIN
11
Bradie TENNELL
12
Mariah BELL
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Daniel SAMOHIN ISR
2
Jimmy MA
3
Joseph KANG
4
Camden PULKINEN
5
Maxim NAUMOV
6
Ilia MALININ

Warm-Up Group 2
7
Alexei BYCHENKO ISR
8
Alexei KRASNOZHON
9
Tomoki HIWATASHI
10
Keegan MESSING CAN
11
Vincent ZHOU
12
Nathan CHEN
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Skate Canada - Oct 30 - Nov 1, 2020 – Ottawa/ON/CAN - The Arena at TD Place

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

This event was cancelled on Oct 14, 2020.

Pairs
Lori-Ann Matte / Thierry Ferland (CAN)
Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro (CAN)
Natasha Purich / Bryce Chuda (Can)
Camille Ruest / Andrew Wolfe (CAN)
Evelyn Walsh / Trennt Michaud (CAN)
Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN)
Dance
Holly Harris / Jason Chan (AUS)
Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sorensen (CAN)
Alicia Fabbri / Paul Ayer (CAN)
Piper Gilles / Paul Poirier (CAN)
Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
Molly Lanaghan / Dmitre Razgulajevs (CAN)
Haley Sales / Nikolas Wamsteeker (CAN)
Carolane Soucisse / Shane Firus (CAN)
Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR)
Olivia Smart / Adrian Diaz (ESP)
Ladies
Emily Bausback (CAN)
Alicia Pineault (CAN)
Madeline Schizas (CAN)
Alison Schumacher (CAN)
Beverly Zhu (CHN)
Satoko Miyahara (JPN)
Ekaterina Kurakova (POL)
Men
Nicolas Nadeau (CAN)
Nam Nguyen (CAN)
Conrad Orzel (CAN)
Joseph Phan (CAN)
Roman Sadovsky (CAN)
Mark Gorodnitsky (ISR)
Junhwan Cha (KOR)
Jason Brown (USA)
 

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Internationaux de France - Nov 13-15, 2020 – Grenoble, France - Patinoire Polesud

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

This event was cancelled on Oct 19, 2020.

 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Rostelecom Cup - Nov 20-22, 2020 – Moscow/RUS - Megasport Sports Palace​

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs SP
Warm-Up Group 1
1
Iasmina KADYROVA / Ivan BALCHENKO
2
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR
3
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV

Warm-Up Group 2
4
Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV
5
Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV
6
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV
7
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1
Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN
2
Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO
3
Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK
4
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN
5
Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN

Warm-Up Group 2
6
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
7
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR
8
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
9
Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO
10
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1
Elizaveta NUGUMANOVA
2
Viktoriia SAFONOVA BLR
3
Anastasiya GALUSTYAN ARM
4
Anastasiia GULIAKOVA
5
Alina URUSHADZE GEO
6
Eva-Lotta KIIBUS EST

Warm-Up Group 2
7
Ekaterina RYABOVA AZE
8
Elizaveta TUKTAMYSHEVA
9
Sofia SAMODUROVA
10
Alena KOSTORNAIA
11
Alexandra TRUSOVA
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Evgeni SEMENENKO
2
Ilya YABLOKOV
3
Artem KOVALEV
4
Roman SAVOSIN
5
Alexander LEBEDEV BLR
6
Makar IGNATOV

Warm-Up Group 2
7
Mikhail KOLYADA
8
Vladimir LITVINTSEV AZE
9
Andrei MOZALEV
10
Petr GUMENNIK
11
Morisi KVITELASHVILI GEO
12
Dmitri ALIEV
Gala Exhibition
Pairs FS
Warm-Up Group 1
1
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR
2
Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV
3
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV

Warm-Up Group 2
4
Iasmina KADYROVA / Ivan BALCHENKO
5
Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV
6
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
7
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK
2
Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO
3
Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN
4
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
5
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR

Warm-Up Group 2
6
Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN
7
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN
8
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
9
Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO
10
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1 Anastasiya GALUSTYAN ARM
2
Alina URUSHADZE GEO
3
Eva-Lotta KIIBUS EST
4
Ekaterina RYABOVA AZE
5
Viktoriia SAFONOVA BLR

Warm-Up Group 2
6
Sofia SAMODUROVA
7
Elizaveta NUGUMANOVA
8
Anastasiia GULIAKOVA
9
Alexandra TRUSOVA
10
Elizaveta TUKTAMYSHEVA
11
Alena KOSTORNAIA
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Alexander LEBEDEV BLR
2
Artem KOVALEV
3
Ilya YABLOKOV
4
Vladimir LITVINTSEV AZE
5
Roman SAVOSIN
6
Evgeni SEMENENKO

Warm-Up Group 2
7
Andrei MOZALEV
8
Dmitri ALIEV
9
Makar IGNATOV
10
Mikhail KOLYADA
11
Petr GUMENNIK
12
Morisi KVITELASHVILI GEO
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2020-2021 Grand Prix Final - Dec 10-13, 2020– Beijing, China- Capital Indoor Stadium
ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play
This event was cancelled
 

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2021 Skate America – Oct. 21-24, 2021 – Las Vegas, NV / USA- Orleans Arena​

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs Short
Warm-Up Group 1
1
Chelsea LIU/Danny O’SHEA USA
2
Alina PEPLEVA/Roman PLESHOV RUS
3
Evelyn WALSH/Trennt MICHAUD CAN
4
Alexa KNIERIM/Brandon FRAZIER USA

Warm-Up Group 2
5
Riku MIURA/Ryuichi KIHARA JPN
6
Jessica CALANG/Brian JOHNSON USA
7
Aleksandra BOIKOVA/Dmitrii KOZLOVSKII RUS
8
Evgenia TARASOVA/Vladimir MOROZOV RUS
Dance Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1
Annabelle MOROZOV/Andrei BAGIN RUS
2
Misato KOMATSUBARA/Tim KOLETO JPN
3
Molly CESANEK/Yehor YEHOROV USA
4
Carolane SOUCISSE/Shane FIRUS CAN

Warm-Up Group 2
5
Natalia KALISZEK/Maksym SPODYRIEV POL
6
Olivia SMART/Adria DIAZ ESP
7
Laurence FOURNIER BEAUDRY/Nikolaj SORENSEN CAN
8
Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE USA
9
Madison CHOCK/Evan BATES USA
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1
Kseniia SINITSYNA RUS
2
Audrey SHIN USA
3
Daria USACHEVA RUS
4
Yuhana YOKOI JPN
5
Amber GLENN USA
6
Starr ANDREWS USA

Warm-Up Group 2
7
Satoko MIYAHARA JPN
8
Yelim KIM KOR
9
Ekaterina KURAKOVA POL
10
Young YOU KOR
11
Kaori SAKAMOTO JPN
12
Alexandra TRUSOVA RUS
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Vincent ZHOU USA
2
Jimmy MA USA
3
Michal BREZINA CZE
4
Nam NGUYEN CAN
5
Artur DANIELIAN RUS

Warm-Up Group 2
6
Shun SATO JPN
7
Adam SIAO HIM FA FRA
8
Kevin AYMOZ FRA
9
Shoma UNO JPN
10
Daniel GRASSL ITA
11
Nathan CHEN USA
Gala Exhibition
Pairs Free
Warm-Up Group 1
1
Evelyn WALSH/Trennt MICHAUD CAN
2
Chelsea LIU/Danny O’SHEA USA
3
Alina PEPLEVA/Roman PLESHOV RUS
4
Alexa KNIERIM/Brandon FRAZIER USA

Warm-Up Group 2
5
Jessica CALANG/Brian JOHNSON USA
6
Riku MIURA/Ryuichi KIHARA JPN
7
Aleksandra BOIKOVA/Dmitrii KOZLOVSKII RUS
8
Evgenia TARASOVA/Vladimir MOROZOV RUS
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Molly CESANEK/Yehor YEHOROV USA
2
Carolane SOUCISSE/Shane FIRUS CAN
3
Misato KOMATSUBARA/Tim KOLETO JPN
4
Natalia KALISZEK/Maksym SPODYRIEV POL

Warm-Up Group 2
5
Annabelle MOROZOV/Andrei BAGIN RUS
6
Olivia SMART/Adria DIAZ ESP
7
Laurence FOURNIER BEAUDRY/Nikolaj SORENSEN CAN
8
Madison CHOCK/Evan BATES USA
9
Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE USA
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Yuhana YOKOI JPN
2
Ekaterina KURAKOVA POL
3
Starr ANDREWS USA
4
Audrey SHIN USA
5
Satoko MIYAHARA JPN
6
Amber GLENN USA

Warm-Up Group 2
7
Yelim KIM KOR
8
Young YOU KOR
9
Kaori SAKAMOTO JPN
10
Kseniia SINITSYNA RUS
11
Daria USACHEVA RUS
12
Alexandra TRUSOVA RUS
Men Free
Warm-Up Group 1
1 Kevin AYMOZ FRA - WD
2
Adam SIAO HIM FA FRA
3
Artur DANIELIAN RUS
4
Daniel GRASSL ITA
5
Nam NGUYEN CAN

Warm-Up Group 2
6
Michal BREZINA CZE
7
Shun SATO JPN
8
Nathan CHEN USA
9
Jimmy MA USA
10
Shoma UNO JPN
11
Vincent ZHOU USA
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2021 Skate Canada – Oct 29-31, 2021 – Vancouver/BC/CAN – Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre
ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs Short
CBC(CAN) - all skaters/no blackouts*
Warm-Up Group 1
1 Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN*
2 Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR*
3 Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN*
4
Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS

Warm-Up Group 2
5
Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER
6 Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA*
7 Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN*
8
Wenjing SUI / Cong HAN CHN
Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1
Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN
2
Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
3
Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS
4
Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
5
Caroline GREEN / Michael PARSONS USA

Warm-Up Group 2
6
Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN
7
Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP
8
Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
9
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
10
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1
Mai MIHARA JPN
2
Alison SCHUMACHER CAN
3
Mana KAWABE JPN
4
Emily BAUSBACK CAN
5
Madeline SCHIZAS CAN
6
Wakaba HIGUCHI JPN

Warm-Up Group 2
7
Haein LEE KOR
8
Kamila VALIEVA RUS
9
Alysa LIU USA
10
Alena KOSTORNAIA RUS
11
Karen CHEN USA
12
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Conrad ORZEL CAN
2
Sota YAMAMOTO JPN
3
Roman SADOVSKY CAN
4
Makar IGNATOV RUS
5 Tomoki HIWATASHI USA
6
Keiji TANAKA JPN

Warm-Up Group 2
7
Evgeni SEMENENKO RUS
8
Alexander SAMARIN RUS
9
Morisi KVITELASHVILI GEO
10
Keegan MESSING CAN
11
Jason BROWN USA
12
Nathan CHEN USA
Gala Exhibition
Pairs Free
Warm-Up Group 1
1
Zoe JONES / Christopher BOYADJI GBR
2
Lori-Ann MATTE / Thierry FERLAND CAN
3
Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
4
Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN

Warm-Up Group 2
5
Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
6
Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER
7
Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
8
Wenjing SUI / Cong HAN CHN
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Haley SALES / Nikolas WAMSTEEKER CAN
2
Elizaveta SHANAEVA / Devid NARYZHNYY RUS
3
Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
4
Diana DAVIS / Gleb SMOLKIN RUS
5
Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN

Warm-Up Group 2
6
Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
7
Caroline GREEN / Michael PARSONS USA
8
Olivia SMART / Adrian DIAZ ESP
9
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
10
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Mana KAWABE JPN
2
Alison SCHUMACHER CAN
3
Emily BAUSBACK CAN
4
Madeline SCHIZAS CAN
5
Haein LEE KOR
6
Mai MIHARA JPN

Warm-Up Group 2
7
Karen CHEN USA
8
Wakaba HIGUCHI JPN
9
Alysa LIU USA
10
Alena KOSTORNAIA RUS
11
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
12
Kamila VALIEVA RUS
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Morisi KVITELASHVILI GEO
2 Tomoki HIWATASHI USA
3
Roman SADOVSKY CAN
4
Conrad ORZEL CAN
5
Alexander SAMARIN RUS
6
Sota YAMAMOTO JPN

Warm-Up Group 2
7
Keiji TANAKA JPN
8
Evgeni SEMENENKO RUS
9
Makar IGNATOV RUS
10
Keegan MESSING CAN
11
Jason BROWN USA
12
Nathan CHEN USA
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2021 Gran Premio d’Italia – Nov 5-7, 2021 – Torino, ITA- Torino Palavela​

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs Short
Warm-Up Group 1
1 Sara CONTI / Niccolo MACII ITA
2 Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS
3 Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS
4 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER

Warm-Up Group 2
5 Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
6 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
7 Cheng PENG / Yang JIN CHN
8 Wenjing SUI / Cong HAN CHN
Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1 Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA
2 Hong CHEN / Zhuoming SUN CHN
3 Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA
4 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER
5 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN

Warm-Up Group 2
6 Caroline GREEN / Michael PARSONS USA
7 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
8 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
9 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
10 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1 Yi ZHU CHN
2 Lucrezia BECCARI ITA
3 Mai MIHARA JPN
4 Maiia KHROMYKH RUS
5 Nicole SCHOTT GER
6 Lara Naki GUTMANN ITA

Warm-Up Group 2
7 Sofia SAMODUROVA RUS
8 Eunsoo LIM KOR
9 Loena HENDRICKX BEL
10 Satoko MIYAHARA JPN
11 Yelim KIM KOR
12 Anna SHCHERBAKOVA RUS
Men Short
Warm-Up Group 1
1 Yudong CHEN CHN
2 Paul FENTZ GER
3 Gabriele FRANGIPANI ITA
4 Kazuki TOMONO JPN
5 Mikhail KOLYADA RUS
6 Petr GUMENNIK RUS

Warm-Up Group 2
7 Deniss VASILJEVS LAT
8 Junhwan CHA KOR
9 Boyang JIN CHN
10 Dmitri ALIEV RUS
11 Daniel GRASSL ITA
12 Yuma KAGIYAMA JPN
Gala Exhibition
Pairs Free
Warm-Up Group 1
1 Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER - WD
2
Alina PEPELEVA / Roman PLESHKOV RUS
3
Sara CONTI / Niccolo MACII ITA
4
Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA

Warm-Up Group 2
5
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS
6
Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
7
Cheng PENG / Yang JIN CHN
8
Wenjing SUI / Cong HAN CHN
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Carolina MOSCHENI / Francesco FIORETTI ITA
2
Hong CHEN / Zhuoming SUN CHN
3
Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN
4
Katharina MUELLER / Tim DIECK GER
5
Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA

Warm-Up Group 2
6
Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
7
Caroline GREEN / Michael PARSONS USA
8
Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
9
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
10
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Lucrezia BECCARI ITA
2
Lara Naki GUTMANN ITA
3
Nicole SCHOTT GER
4
Sofia SAMODUROVA RUS
5
Yi ZHU CHN
6
Yelim KIM KOR

Warm-Up Group 2
7
Eunsoo LIM KOR
8
Mai MIHARA JPN
9
Satoko MIYAHARA JPN
10
Anna SHCHERBAKOVA RUS
11
Maiia KHROMYKH RUS
12
Loena HENDRICKX BEL
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Gabriele FRANGIPANI ITA
2 Paul FENTZ GER- WD
3
Dmitri ALIEV RUS
4
Petr GUMENNIK RUS
5
Yudong CHEN CHN
6
Yuma KAGIYAMA JPN

Warm-Up Group 2
7
Kazuki TOMONO JPN
8
Deniss VASILJEVS LAT
9
Mikhail KOLYADA RUS
10
Junhwan CHA KOR
11
Daniel GRASSL ITA
12
Boyang JIN CHN
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2021 NHK Trophy – Nov 12 -14, 2021 – Tokyo/JPN - Yoyogi National Gymnasium
ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs Short
Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT - WD

Warm-Up Group 1
1
Audrey LU / Misha MITROFANOV USA
2
Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN
3
Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN

Warm-Up Group 2
4
Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER
5
Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
6
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV RUS
7
Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
Rhythm Dance
Shiyue WNG/ Xinyu LIU CHN -WD
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA -WD

Warm-Up Group 1
1
Kana MURAMOTO / Daisuke TAKAHASHI JPN
2
Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS
3
Misato KOMATSUBARA / Tim KOLETO JPN
4
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR

Warm-Up Group 2
5
Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN
6
Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
7
Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
8
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
9
Madison CHOCK / Evan BATES USA
Ladies Short
Olga MIKUTINA AUT +WD
Rika KIHIRA JPN -WD
Alexandra TRUSOVA RUS -WD

Warm-Up Group 1
1
Rino MATSUIKE JPN
2
Mana KAWABE JPN
3
Seoyeong WI KOR
4
Nicole SCHOTT GER
5
Amber GLENN USA

Warm-Up Group 2
6 Daria USACHEVA RUS - WD
7
Eunsoo LIM KOR
8
Alysa LIU USA
9
Young YOU KOR
10
Kaori SAKAMOTO JPN
Men Short
Yuzuru HANYU JPN - WD
Daniil SAMSONOV RUS -WD

Warm-Up Group 1
1
Kao MIURA JPN
2
Sota YAMAMOTO JPN
3
Tomoki HIWATASHI USA
4
Camden PULKINEN USA
5
Makar IGNATOV RUS

Warm-Up Group 2
6
Vincent ZHOU USA
7
Nam NGUYEN CAN
8
Junhwan CHA KOR
9
Alexander SAMARIN RUS
10
Shoma UNO JPN
11
Matteo RIZZO ITA
Gala Exhibition
Pairs Free
Warm-Up Group 1
1
Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER
2
Evelyn WALSH / Trennt MICHAUD CAN
3
Audrey LU / Misha MITROFANOV USA

Warm-Up Group 2
4
Ashley CAIN-GRIBBLE / Timothy LEDUC USA
5
Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN
6
Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
7
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV RUS
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS
2
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR
3
Misato KOMATSUBARA / Tim KOLETO JPN
4
Kana MURAMOTO / Daisuke TAKAHASHI JPN

Warm-Up Group 2
5
Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA CAN
6
Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
7
Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR
8
Madison CHOCK / Evan BATES USA
9
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Seoyeong WI KOR
2
Nicole SCHOTT GER
3
Rino MATSUIKE JPN
4
Amber GLENN USA

Warm-Up Group 2
5
Eunsoo LIM KOR
6
Alysa LIU USA
7
Young YOU KOR
8
Mana KAWABE JPN
9
Kaori SAKAMOTO JPN
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Camden PULKINEN USA
2
Nam NGUYEN CAN
3
Tomoki HIWATASHI USA
4
Kao MIURA JPN
5
Alexander SAMARIN RUS

Warm-Up Group 2
6
Matteo RIZZO ITA
7
Sota YAMAMOTO JPN
8
Makar IGNATOV RUS
9
Junhwan CHA KOR
10
Vincent ZHOU USA
11
Shoma UNO JPN
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ana

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2021 Internationaux de France – Nov 19 -21, 2021 – Grenoble/FRA- Patinoire Polesud
ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs Short
Cheng PENG/Yan JIN CHN
Yuechen WANG/Yihang HUANG CHN
Cleo HAMON/Denis STRAKALIN FRA


Warm-Up Group 1
1
Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA
2
Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA
3
Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN
4
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS

Warm-Up Group 2
5
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN
6
Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA
7
Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA
8
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS
Rhythm Dance
Adelina GALYAVIEVA / Louis THAURON FRA
Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS


Warm-Up Group 1
1
Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER
2
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS
3 Juulia TURKKILA/Matthias VERSLUIS FIN
4
Loicia DEMOGEOUT/Theo LE MERCIER FRA
5
Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA

Warm-Up Group 2
6
Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
7
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
8
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
9
Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
10
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Ladies Short
Maia MAZZARA FRA
Mae Berenice MEITE FRA


Warm-Up Group 1
1
Kseniia SINITSYNA RUS
2
Yuhana YOKOI JPN
3
Lea SERNA FRA
4
Yeojeon PARK KOR
5
Mariah BELL USA
6
Starr ANDREWS USA - WD

Warm-Up Group 2
7
Haein LEE KOR
8
Wakaba HIGUCHI JPN
9
Ekaterina RYABOVA AZE
10 Karen CHEN USA
11
Alena KOSTORNAIA RUS
12
Anna SHCHERBAKOVA RUS
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Romain PONSART FRA
2
Gabriele FRANGIPANI ITA
3
Artur DANIELIAN RUS
4
Andrei MOZALEV RUS
5
Adam SIAO HIM FA FRA
6
Shun SATO JPN

Warm-Up Group 2
7
Kevin AYMOZ FRA
8
Deniss VASILJEVS LAT
9
Dmitri ALIEV RUS
10
Keegan MESSING CAN
11
Jason BROWN USA
12
Yuma KAGIYAMA JPN
Gala Exhibition
Pairs Free
Warm-Up Group 1
1
Coline KERIVEN / Noel-Antoine PIERRE FRA
2
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN
3
Camille KOVALEV / Pavel KOVALEV FRA
4
Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI ITA

Warm-Up Group 2
5
Alexa KNIERIM / Brandon FRAZIER USA
6
Vanessa JAMES / Eric RADFORD CAN
7
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV RUS
8
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Jennifer JANSE VAN RENSBURG / Benjamin STEFFAN GER
2
Loicia DEMOGEOUT/Theo LE MERCIER FRA
3
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
4
Juulia TURKKILA/Matthias VERSLUIS FIN
5
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN RUS

Warm-Up Group 2
6
Evgeniia LOPAREVA / Geoffrey BRISSAUD FRA
7
Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA
8
Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
9
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
10
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Yuhana YOKOI JPN
2
Mariah BELL USA
3
Lea SERNA FRA
4
Haein LEE KOR
5
Ekaterina RYABOVA AZE

Warm-Up Group 2
6
Wakaba HIGUCHI JPN
7
Karen CHEN USA
8
Yeonjeong PARK KOR
9
Kseniia SINITSYNA RUS
10
Alena KOSTORNAIA RUS
11
Anna SHCHERBAKOVA RUS
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Kevin AYMOZ FRA
2
Gabriele FRANGIPANI ITA
3
Romain PONSART FRA
4
Andrei MOZALEV RUS
5
Artur DANIELIAN RUS
6
Adam SIAO HIM FA FRA

Warm-Up Group 2
7
Keegan MESSING CAN
8
Dmitri ALIEV RUS
9
Shun SATO JPN
10
Jason BROWN USA
11
Deniss VASILJEVS LAT
12
Yuma KAGIYAMA JPN
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2021 Rostelecom Cup – Nov 26-28,2021 – Sochi, RUS – Iceberg Skating Palace
ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs Short
Annika HOCKE / Robert KUNKEL GER

Warm-Up Group 1
1
Iasmina KADYROVA / Ivan BALCHENKO RUS
2
Audrey LU / Misha MITROFANOV USA
3
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN
4
Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS

Warm-Up Group 2
5
Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
6
Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
7
Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
8
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV RUS
Rhythm Dance
Adelina GALYAVIEVA / Louis THAURON FRA
Maria KAZAKOVA / Georgy REVIYA GEO
Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL


Warm-Up Group 1
1
Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN RUS
2
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
3
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
4
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA

Warm-Up Group 2
5
Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
6
Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN
7
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
8
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
Ladies Short
Elizabet TURSYNBAEVA KAZ

Warm-Up Group 1
1
Rino MATSUIKE JPN
2
Madeline SCHIZAS CAN
3
Olga MIKUTINA AUT
4
Viktoriia SAFONOVA BLR
5
Mariah BELL USA
6
Eva-Lotta KIIBUS EST

Warm-Up Group 2
7
Loena HENDRICKX BEL
8
Ekaterina KURAKOVA POL
9
Maiia KHROMYKH RUS
10
Kamila VALIEVA RUS
11
Ekaterina RYABOVA AZE
12
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Men Short
Yuzuru HANYU JPN
Maxim NAUMOV USA


Warm-Up Group 1
1
Nika EGADZE GEO
2
Roman SADOVSKY CAN
3
Keiji TANAKA JPN
4
Brendan KERRY AUS
5
Mark KONDRATIUK RUS
6
Kazuki TOMONO JPN

Warm-Up Group 2
7
Michal BREZINA CZE
8
Camden PULKINEN USA
9
Evgeni SEMENENKO RUS
10
Mikhail KOLYADA RUS
11
Morisi KVITELASHVILI GEO
12
Matteo RIZZO ITA
Gala Exhibition
Pairs Free
Warm-Up Group 1
1
Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
2
Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
3
Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
4
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR HUN

Warm-Up Group 2
5
Audrey LU / Misha MITROFANOV USA
6
Iasmina KADYROVA / Ivan BALCHENKO RUS
7
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV RUS
8
Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN RUS
2
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
3
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
4
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA

Warm-Up Group 2
5
Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP
6
Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN CAN
7
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
8
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Eva-Lotta KIIBUS EST
2
Ekaterina KURAKOVA POL
3
Olga MIKUTINA AUT
4
Viktoriia SAFONOVA BLR
5
Ekaterina RYABOVA AZE
6
Rino MATSUIKE JPN

Warm-Up Group 2
7
Loena HENDRICKX BEL
8
Maiia KHROMYKH RUS
9
Madeline SCHIZAS CAN
10
Mariah BELL USA
11
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
12
Kamila VALIEVA RUS
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Nika EGADZE GEO
2
Mark KONDRATIUK RUS
3
Keiji TANAKA JPN
4
Matteo RIZZO ITA
5
Brendan KERRY AUS
6
Evgeni SEMENENKO RUS

Warm-Up Group 2
7
Michal BREZINA CZE
8
Camden PULKINEN USA
9
Mikhail KOLYADA RUS
10
Roman SADOVSKY CAN
11
Morisi KVITELASHVILI GEO
12
Kazuki TOMONO JPN
 
Last edited:

labgoat

Caretaker of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2021-2022 Grand Prix Final of Figure Skating – Dec 9-12, 2021

Osaka/JPN - Towa Pharmaceutical Ractab Dome

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV RUS
Wenjing SUI /Cong HAN CHN
Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII RUS
Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS
Riku MIURA / Ryuichi KIHARA JPN
Dance
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Madison CHOCK / Evan BATES USA
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
Ladies
Kamila VALIEVA RUS
Anna SHCHERBAKOVA RUS
Kaori SAKAMOTO JPN
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Maiia KHROMYKH RUS
Alena KOSTORNAIA RUS
Men
Yuma KAGIYAMA JPN
Shoma UNO JPN
Vincent ZHOU USA
Nathan CHEN USA
Mikhail KOLYADA RUS
Jason BROWN USA
 
Last edited:
Top