Grand Prix of Figure Skating Video Thread 2003-present (IJS only) | Page 7 | Golden Skate

Grand Prix of Figure Skating Video Thread 2003-present (IJS only)

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Skate America - Oct 23-25, 2020 – Las Vegas, NV/USA – Orleans Arena​

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs SP
Warm-Up Group 1
1
Alexa SCIMECA KNIERIM/Brandon FRAZIER
2
Emily CHAN/Spencer Akira HOWE
3
Olivia SERAFINI/Mervin TRAN
4
Anna VERNIKOV/Evgeni KRASNOPOLSKI

Warm-Up Group 2
5
Audrey LU/Misha MITROFANOV
6
Jessica CALALANG/Brian JOHNSON
7
Ashley CAIN-GRIBBLE/Timothy LEDUC
8
Tarah KAYNE/ Danny O’SHEA
Dance Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1
Lorraine MCNAMARA/Anton SPIRIDONOV
2
Eva PATE/Logan BYE
3
Molly CESANEK/Yehor YEHOROV
4
Emily MONAGHAN/Ilias FOURATI

Warm-Up Group 2
5
Caroline GREEN/Michael PARSONS
6
Christina CARREIRA/Anthony PONOMARENKO
7
Kaitlin HAWAYEK/Jean-Luc BAKER
8
Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1
Gracie GOLD
2
Finley HAWK
3
Audrey SHIN
4
Paige RYDBERG
5
Pooja KALYAN
6
Sierra VENETTA

Warm-Up Group 2
7
Shan LIN CHN
8
Karen CHEN
9
Amber GLENN
10
Starr ANDREWS
11
Mariah BELL
12
Bradie TENNELL
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Joseph KANG
2
Ilia MALININ
3
Maxim NAUMOV
4
Jimmy MA
5
Daniel SAMOHIN ISR
6
Alexei KRASNOZHON

Warm-Up Group 2
7
Alexei BYCHENKO ISR
8
Vincent ZHOU
9
Tomoki HIWATASHI
10
Camden PULKINEN
11
Keegan MESSING CAN
12
Nathan CHEN
Gala Exhibition Carreira/Ponomarenko
Pairs FS
Warm-Up Group 1
1
Anna VERNIKOV/Evgeni KRASNOPOLSKI
2
Emily CHAN/Spencer Akira HOWE
3
Olivia SERAFINI/Mervin TRAN
4
Tarah KAYNE/ Danny O’SHEA

Warm-Up Group 2
5
Ashley CAIN-GRIBBLE/Timothy LEDUC
6
Audrey LU/Misha MITROFANOV
7
Jessica CALALANG/Brian JOHNSON
8
Alexa SCIMECA KNIERIM/Brandon FRAZIER
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Emily MONAGHAN/Ilias FOURATI
2
Eva PATE/Logan BYE
3
Lorraine MCNAMARA/Anton SPIRIDONOV
4
Molly CESANEK/Yehor YEHOROV

Warm-Up Group 2
5
Caroline GREEN/Michael PARSONS
6
Christina CARREIRA/Anthony PONOMARENKO
7
Kaitlin HAWAYEK/Jean-Luc BAKER
8
Madison HUBBELL/Zachary DONOHUE
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1
Gracie GOLD
2
Pooja KALYAN
3
Starr ANDREWS
4
Finley HAWK
5
Sierra VENETTA
6
Shan LIN CHN

Warm-Up Group 2
7
Paige RYDBERG
8
Amber GLENN
9
Karen CHEN
10
Audrey SHIN
11
Bradie TENNELL
12
Mariah BELL
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Daniel SAMOHIN ISR
2
Jimmy MA
3
Joseph KANG
4
Camden PULKINEN
5
Maxim NAUMOV
6
Ilia MALININ

Warm-Up Group 2
7
Alexei BYCHENKO ISR
8
Alexei KRASNOZHON
9
Tomoki HIWATASHI
10
Keegan MESSING CAN
11
Vincent ZHOU
12
Nathan CHEN
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Skate Canada - Oct 30 - Nov 1, 2020 – Ottawa/ON/CAN - The Arena at TD Place

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

This event was cancelled on Oct 14, 2020.

Pairs
Lori-Ann Matte / Thierry Ferland (CAN)
Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro (CAN)
Natasha Purich / Bryce Chuda (Can)
Camille Ruest / Andrew Wolfe (CAN)
Evelyn Walsh / Trennt Michaud (CAN)
Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN)
Dance
Holly Harris / Jason Chan (AUS)
Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sorensen (CAN)
Alicia Fabbri / Paul Ayer (CAN)
Piper Gilles / Paul Poirier (CAN)
Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
Molly Lanaghan / Dmitre Razgulajevs (CAN)
Haley Sales / Nikolas Wamsteeker (CAN)
Carolane Soucisse / Shane Firus (CAN)
Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR)
Olivia Smart / Adrian Diaz (ESP)
Ladies
Emily Bausback (CAN)
Alicia Pineault (CAN)
Madeline Schizas (CAN)
Alison Schumacher (CAN)
Beverly Zhu (CHN)
Satoko Miyahara (JPN)
Ekaterina Kurakova (POL)
Men
Nicolas Nadeau (CAN)
Nam Nguyen (CAN)
Conrad Orzel (CAN)
Joseph Phan (CAN)
Roman Sadovsky (CAN)
Mark Gorodnitsky (ISR)
Junhwan Cha (KOR)
Jason Brown (USA)
 

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Internationaux de France - Nov 13-15, 2020 – Grenoble, France - Patinoire Polesud

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

This event was cancelled on Oct 19, 2020.

 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States

2020 Rostelecom Cup - Nov 20-22, 2020 – Moscow/RUS - Megasport Sports Palace​

ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play

Pairs SP
Warm-Up Group 1
1
Iasmina KADYROVA / Ivan BALCHENKO
2
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR
3
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV

Warm-Up Group 2
4
Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV
5
Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV
6
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV
7
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
Rhythm Dance
Warm-Up Group 1
1
Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN
2
Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO
3
Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK
4
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN
5
Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN

Warm-Up Group 2
6
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
7
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR
8
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
9
Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO
10
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
Ladies Short
Warm-Up Group 1
1
Elizaveta NUGUMANOVA
2
Viktoriia SAFONOVA BLR
3
Anastasiya GALUSTYAN ARM
4
Anastasiia GULIAKOVA
5
Alina URUSHADZE GEO
6
Eva-Lotta KIIBUS EST

Warm-Up Group 2
7
Ekaterina RYABOVA AZE
8
Elizaveta TUKTAMYSHEVA
9
Sofia SAMODUROVA
10
Alena KOSTORNAIA
11
Alexandra TRUSOVA
Men Short
Warm-Up Group 1
1
Evgeni SEMENENKO
2
Ilya YABLOKOV
3
Artem KOVALEV
4
Roman SAVOSIN
5
Alexander LEBEDEV BLR
6
Makar IGNATOV

Warm-Up Group 2
7
Mikhail KOLYADA
8
Vladimir LITVINTSEV AZE
9
Andrei MOZALEV
10
Petr GUMENNIK
11
Morisi KVITELASHVILI GEO
12
Dmitri ALIEV
Gala Exhibition
Pairs FS
Warm-Up Group 1
1
Ioulia CHTCHETININA / Mark MAGYAR
2
Kseniia AKHANTEVA / Valerii KOLESOV
3
Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV

Warm-Up Group 2
4
Iasmina KADYROVA / Ivan BALCHENKO
5
Apollinariia PANFILOVA / Dmitry RYLOV
6
Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
7
Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV
Dance Free
Warm-Up Group 1
1
Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK
2
Ekaterina MIRONOVA / Evgenii USTENKO
3
Anna YANOVSKAYA / Adam LUKACS HUN
4
Allison REED / Saulius AMBRULEVICIUS LTU
5
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR

Warm-Up Group 2
6
Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Egor BAZIN
7
Annabelle MOROZOV / Andrei BAGIN
8
Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN
9
Tiffani ZAGORSKI / Jonathan GUERREIRO
10
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV
Ladies Free
Warm-Up Group 1
1 Anastasiya GALUSTYAN ARM
2
Alina URUSHADZE GEO
3
Eva-Lotta KIIBUS EST
4
Ekaterina RYABOVA AZE
5
Viktoriia SAFONOVA BLR

Warm-Up Group 2
6
Sofia SAMODUROVA
7
Elizaveta NUGUMANOVA
8
Anastasiia GULIAKOVA
9
Alexandra TRUSOVA
10
Elizaveta TUKTAMYSHEVA
11
Alena KOSTORNAIA
Men Free
Warm-Up Group 1
1
Alexander LEBEDEV BLR
2
Artem KOVALEV
3
Ilya YABLOKOV
4
Vladimir LITVINTSEV AZE
5
Roman SAVOSIN
6
Evgeni SEMENENKO

Warm-Up Group 2
7
Andrei MOZALEV
8
Dmitri ALIEV
9
Makar IGNATOV
10
Mikhail KOLYADA
11
Petr GUMENNIK
12
Morisi KVITELASHVILI GEO
 
Last edited:

labgoat

Keeper of the Pull Arabians
Record Breaker
Joined
Jan 3, 2007
Country
United-States
2020-2021 Grand Prix Final - Dec 10-13, 2020– Beijing, China- Capital Indoor Stadium
ISU entries/results page | Wikipedia | GS play-by-play
This event was cancelled
 
Top