Here is the thread where you can make your predictions for the European Championships.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1819/ec2019/
The competitions start on 23[SUP]rd[/SUP] January 2019 at 11:00 MSK (08:00 GMT; 09:00 CET) with the Ladies Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 10:00 MSK (07:00 GMT; 08:00 CET).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?78429
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
http://www.isuresults.com/events/cat03109026.htm
Men:
http://www.isuresults.com/events/cat03109025.htm
Pairs:
http://www.isuresults.com/events/cat03109027.htm
Dance:
http://www.isuresults.com/events/cat03109028.htm
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/season1819/ec2019/
The competitions start on 23[SUP]rd[/SUP] January 2019 at 11:00 MSK (08:00 GMT; 09:00 CET) with the Ladies Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 10:00 MSK (07:00 GMT; 08:00 CET).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?78429
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
http://www.isuresults.com/events/cat03109026.htm
StN. | Name | Nation |
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Elizabete JUBKANE | LAT |
2 | Anastasia GOZHVA | UKR |
3 | Hana CVIJANOVIC | CRO |
4 | Sophia SCHALLER | AUT |
5 | Silvia HUGEC | SVK |
6 | Lara Naki GUTMANN | ITA |
Warm-Up Group 2 | ||
7 | Antonina DUBININA | SRB |
8 | Valentina MATOS | ESP |
9 | Paulina RAMANAUSKAITE | LTU |
10 | Ekaterina RYABOVA | AZE |
11 | Julia SAUTER | ROU |
12 | Pernille SORENSEN | DEN |
Warm-Up Group 3 | ||
13 | Anastasiya GALUSTYAN | ARM |
14 | Gerli LIINAMÄE | EST |
15 | Kyarha VAN TIEL | NED |
16 | Yasmine Kimiko YAMADA | SUI |
17 | Elzbieta GABRYSZAK | POL |
18 | Camilla GJERSEM | NOR |
Warm-Up Group 4 | ||
19 | Lucrezia GENNARO | ITA |
20 | Eliska BREZINOVA | CZE |
21 | Alexandra FEIGIN | BUL |
22 | Dasa GRM | SLO |
23 | Natasha MCKAY | GBR |
24 | Nathalie WEINZIERL | GER |
Warm-Up Group 5 | ||
25 | Anita ÖSTLUND | SWE |
26 | Viveca LINDFORS | FIN |
27 | Ivett TOTH | HUN |
28 | Nicole SCHOTT | GER |
29 | Emmi PELTONEN | FIN |
30 | Nicole RAJICOVA | SVK |
Warm-Up Group 6 | ||
31 | Alina ZAGITOVA | RUS |
32 | Stanislava KONSTANTINOVA | RUS |
33 | Laurine LECAVELIER | FRA |
34 | Mae Berenice MEITE | FRA |
35 | Sofia SAMODUROVA | RUS |
36 | Alexia PAGANINI | SUI |
Men:
http://www.isuresults.com/events/cat03109025.htm
StN. | Name | Nation |
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Roman GALAY | FIN |
2 | Yakau ZENKO | BLR |
3 | Hector ALONSO SERRANO | ESP |
4 | Aleksandr SELEVKO | EST |
5 | Davide LEWTON BRAIN | MON |
Warm-Up Group 2 | ||
6 | Alexander BOROVOJ | HUN |
7 | Matyas BELOHRADSKY | CZE |
8 | Sondre ODDVOLL BOE | NOR |
9 | Lukas BRITSCHGI | SUI |
10 | Ivan SHMURATKO | UKR |
Warm-Up Group 3 | ||
11 | Conor STAKELUM | IRL |
12 | Vladimir LITVINTSEV | AZE |
13 | Nikolaj MAJOROV | SWE |
14 | Luc MAIERHOFER | AUT |
15 | Nicky OBREYKOV | BUL |
Warm-Up Group 4 | ||
16 | Michael NEUMAN | SVK |
17 | Thomas KENNES | NED |
18 | Burak DEMIRBOGA | TUR |
19 | Paul FENTZ | GER |
20 | Maxim KOVTUN | RUS |
Warm-Up Group 5 | ||
21 | Slavik HAYRAPETYAN | ARM |
22 | Graham NEWBERRY | GBR |
23 | Irakli MAYSURADZE | GEO |
24 | Igor REZNICHENKO | POL |
25 | Adam SIAO HIM FA | FRA |
Warm-Up Group 6 | ||
26 | Michal BREZINA | CZE |
27 | Kevin AYMOZ | FRA |
28 | Daniel GRASSL | ITA |
29 | Daniel SAMOHIN | ISR |
30 | Alexander MAJOROV | SWE |
31 | Matteo RIZZO | ITA |
Warm-Up Group 7 | ||
32 | Alexander SAMARIN | RUS |
33 | Alexei BYCHENKO | ISR |
34 | Morisi KVITELASHVILI | GEO |
35 | Mikhail KOLYADA | RUS |
36 | Deniss VASILJEVS | LAT |
37 | Javier FERNANDEZ | ESP |
Pairs:
http://www.isuresults.com/events/cat03109027.htm
StN. | Name | Nation |
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Zoe JONES / Christopher BOYADJI | GBR |
2 | Rebecca GHILARDI / Filippo AMBROSINI | ITA |
3 | Lana PETRANOVIC / Antonio SOUZA-KORDEIRU | CRO |
Warm-Up Group 2 | ||
4 | Laura BARQUERO / Aritz MAESTU | ESP |
5 | Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT | GER |
6 | Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII | RUS |
7 | Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN | RUS |
Warm-Up Group 3 | ||
8 | Vanessa JAMES / Morgan CIPRES | FRA |
9 | Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV | RUS |
10 | Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE | ITA |
11 | Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER | AUT |
Dance:
http://www.isuresults.com/events/cat03109028.htm
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan