Here is the thread where you can make your predictions for the Japanese Championships.
Entries/Results Page:
https://www.jsfresults.com/National/2017-2018/fs_e/nationals/
The Senior competitions start on 21[SUP]st[/SUP] December 2017 at 17:00 JST (09:00 CET / 08:00 GMT) with the Ladies Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 16:00 JST (08:00 CET / 07:00 GMT).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?67496
Entries
Ladies:
Rika OYA’s Rink Results Bio
Mone KAWANISHI’s Rink Results Bio
Tomoe KAWABATA’s Rink Results Bio
Ibuki SATOH’s Rink Results Bio
Chinatsu MORI’s Rink Results Bio
Men:
Tsunehito KARAKAWA’s Rink Results Bio
Kazuki KUSHIDA’s Rink Results Bio
Kento SUGINAKA’s Rink Results Bio
Junsuke TOKIKUNI’s Rink Results Bio
Pairs:
Dance:
Mio IIDA’s Rink Results Bio (Singles)
Kenta ISHIBASHI’s Rink Results Bio (Singles)
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Russian Championships Predictions Thread:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?68063
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?68063
Entries/Results Page:
https://www.jsfresults.com/National/2017-2018/fs_e/nationals/
The Senior competitions start on 21[SUP]st[/SUP] December 2017 at 17:00 JST (09:00 CET / 08:00 GMT) with the Ladies Short.
So, the target time to get your predictions in is 1 hour before that, i.e. 16:00 JST (08:00 CET / 07:00 GMT).
If you need any help working out what time this is where you are, here is the Time Converter that Mrs. P has been very kindly directing us to the past few years.
Please remember to read the rules for the Predictions Game:
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?67496
Entries
Ladies:
StN. | Competitor | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
Warm-Up Group 1 | |||||
1 | Mako YAMASHITA | 山 下 真 瑚 | グランプリ東海クラブ | Grand Prix Tokai Club | Junior 2 |
2 | Honoka HIROTANI | 廣 谷 帆 香 | 八戸工大一高 | hachinohe kodai ichiko | Eastern 6 |
3 | Tomoe KAWABATA | 川 畑 和 愛 | N高東京 | n highschool tokyo sfc | Junior 6 |
4 | Mone KAWANISHI | 河 西 萌 音 | 山梨学院大学 | | Eastern 4 |
5 | Sui TAKEUCHI | 竹 内 す い | 大同大大同SC | Daido HS SC | Western 6 |
6 | Riona KATO | 加 藤 利緒菜 | 中京大学 | | Western 10 |
Warm-Up Group 2 | |||||
7 | Yuhana YOKOI | 横 井 ゆは菜 | 中京大中京高校 | Chukyo Senior High School | Junior 4 |
8 | Miaki MORISITA | 森 下 実 咲 | アクアピアスケーティングC | Aquapia SKATING CLUB | Western 12 |
9 | Rika OYA | 大 矢 里 佳 | 明治大学 | Meiji Univ | Eastern 5 |
10 | Ayaka HOSODA | 細 田 采 花 | 関西大学 | KANSAI UNIV SKATING CLUB | Western 11 |
11 | Nana ARAKI | 荒 木 菜 那 | 中京大中京高校 | Chukyo Senior High School | Junior 3 |
12 | Rinka WATANABE | 渡 辺 倫 果 | 青森山田中学校 | aomoriyamada jhs f.s.c | Junior 5 |
Warm-Up Group 3 | |||||
13 | Hinano ISOBE | 磯 邉 ひな乃 | 中京大学 | | Western 5 |
14 | Rika KIHIRA | 紀 平 梨 花 | 関西大学KFSC | Kansai univ.Kaisers Fsc | Junior 1 |
15 | Ibuki SATOH | 佐 藤 伊 吹 | 駒場学園高校 | Komaba Gakuen Hich School | Eastern 3 |
16 | Hina TAKENO | 竹 野 比 奈 | 福岡大学 | | Western 9 |
17 | Kokoro IWAMOTO | 岩 元 こころ | 関西大学KFSC | Kansai univ.Kaisers Fsc | Western 7 |
18 | Miyu NAKASHIO | 中 塩 美 悠 | 広島スケートクラブ | Western 8 | |
Warm-Up Group 4 | |||||
19 | Rin NITAYA | 新田谷 凜 | 中京大学 | Western 2 | |
20 | Mai MIHARA | 三 原 舞 依 | シスメックス | Sysmex | Seed |
21 | Mariko KIHARA | 木 原 万莉子 | 同志社大学 | DOSHISHA F.SKATING CLUB | Western 4 |
22 | Yuka NAGAI | 永 井 優 香 | 早稲田大学 | Waseda Univ | Eastern 1 |
23 | Chinatsu MORI | 森 千 夏 | 明治大学 | Meiji Univ | Eastern 2 |
24 | Kaori SAKAMOTO | 坂 本 花 織 | シスメックス | Sysmex | Western 1 |
Warm-Up Group 5 | |||||
25 | Yura MATSUDA | 松 田 悠 良 | 中京大学 | Western 3 | |
26 | Wakaba HIGUCHI | 樋 口 新 葉 | 日本橋女学館 | Nihonbashi Jogakkan | Seed |
27 | Satoko MIYAHARA | 宮 原 知 子 | 関西大学 | KANSAI UNIV SKATING CLUB | Seed |
28 | Yuna SHIRAIWA | 白 岩 優 奈 | 関西大学KFSC | Kansai univ.Kaisers Fsc | Exempt |
29 | Rika HONGO | 本 郷 理 華 | 邦和スポーツランド | Howa sports landSkateclub | Exempt |
30 | Marin HONDA | 本 田 真 凜 | 関西大学中・高スケート部 | kansai univ.jhs.shs sc | Exempt |
Rika OYA’s Rink Results Bio
Mone KAWANISHI’s Rink Results Bio
Tomoe KAWABATA’s Rink Results Bio
Ibuki SATOH’s Rink Results Bio
Chinatsu MORI’s Rink Results Bio
Men:
StN. | Competitor | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
Warm-Up Group 1 | |||||
1 | Koshin YAMADA | 山 田 耕 新 | SMBC | SMBC | Western 9 |
2 | Kento KOBAYASHI | 小 林 建 斗 | 法政大学 | Hosei | Eastern 5 |
3 | Ryo SAGAMI | 佐 上 凌 | 明治大学 | Meiji Univ | Eastern 8 |
4 | Sei KAWAHARA | 川 原 星 | 福岡大学 | Western 6 | |
5 | Mitsuki SUMOTO | 須 本 光 希 | 浪速中・高スケート部 | Naniwa High School | Junior 1 |
6 | Sena MIYAKE | 三 宅 星 南 | 岡山理大附高校 | Junior 2 | |
Warm-Up Group 2 | |||||
7 | Kento KAJITA | 梶 田 健 登 | 明治大学 | Meiji Univ | Eastern 7 |
8 | Yuto KISHINA | 木 科 雄 登 | 金光学園 | Junior 5 | |
9 | Shun SATO | 佐 藤 駿 | 仙台FSC | SENDAI FSC | Junior 6 |
10 | Tatsuya TSUBOI | 壷 井 達 也 | 邦和スポーツランド | Howa sports landSkateclub | Junior 3 |
11 | Kazuki KUSHIDA | 櫛 田 一 樹 | 岡山理大附高校 | Junior 4 | |
12 | Tsunehito KARAKAWA | 唐 川 常 人 | 日本大学 | Nihon Univ | Eastern 9 |
Warm-Up Group 3 | |||||
13 | Junsuke TOKIKUNI | 時 國 隼 輔 | 同志社大学 | DOSHISHA F.SKATING CLUB | Western 7 |
14 | Hidetsugu KAMATA | 鎌 田 英 嗣 | 明治大学 | Meiji Univ | Eastern 6 |
15 | Kento SUGINAKA | 杉 中 建 人 | 関西学院大学 | Western 10 | |
16 | Junya WATANABE | 渡 邊 純 也 | 関西学院大学 | Western 8 | |
17 | Kousuke NAKANO | 中 野 紘 輔 | 福岡大学 | Western 11 | |
18 | Sota YAMAMOTO | 山 本 草 太 | 愛知みずほ大瑞穂高校 | AMC Mizuho High School | Western 5 |
Warm-Up Group 4 | |||||
19 | Daisuke MURAKAMI | 村 上 大 介 | 陽進堂 | yoshindo | Eastern 1 |
20 | Ryuju HINO | 日 野 龍 樹 | 中京大学 | Western 1 | |
21 | Shu NAKAMURA | 中 村 優 | 関西大学 | KANSAI UNIV SKATING CLUB | Western 3 |
22 | Keiji TANAKA | 田 中 刑 事 | 倉敷芸術科学大学 | Seed | |
23 | Takahito MURA | 無 良 崇 人 | 洋菓子のヒロタ | HIROTA | Seed |
24 | Kazuki TOMONO | 友 野 一 希 | 同志社大学 | DOSHISHA F.SKATING CLUB | Western 2 |
Warm-Up Group 5 | |||||
25 | Jun SUZUKI | 鈴 木 潤 | 北海道大学 | Hokkaido.University | Eastern 3 |
26 | Hiroaki SATOU | 佐 藤 洸 彬 | 岩手大学 | Eastern 2 | |
27 | Shoma UNO | 宇 野 昌 磨 | トヨタ自動車 | Toyota Motor Corporation | Seed |
28 | Taichi HONDA | 本 田 太 一 | 関西大学 | KANSAI UNIV SKATING CLUB | Western 4 |
29 | Yoji NAKANO | 中 野 耀 司 | 明治大学 | Meiji Univ | Eastern 4 |
Tsunehito KARAKAWA’s Rink Results Bio
Kazuki KUSHIDA’s Rink Results Bio
Kento SUGINAKA’s Rink Results Bio
Junsuke TOKIKUNI’s Rink Results Bio
# | Competitor | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
W/D | Yuzuru HANYU | 羽 生 結 弦 | ANA | ANA | Special entry |
Pairs:
StN. | Competitor | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
Warm-Up Group 1 | |||||
1 | Riku MIURA / Shoya ICHIHASHI | 三 浦 璃 来 市 橋 翔 哉 | 大阪スケート倶楽部 関西大学 | OSAKA SKATING CLUB / KANSAI UNIV SKATING CLUB | Junior 1 |
2 | Narumi TAKAHASHI / Ryo SHIBATA | 髙 橋 成 美 柴 田 嶺 | 木下グループ 木下グループ | KINOSHITA GROUP / KINOSHITA GROUP | Eastern 1 |
3 | Miu SUZAKI / Ryuichi KIHARA | 須 崎 海 羽 木 原 龍 一 | 木下グループ 木下グループ | KINOSHITA GROUP / KINOSHITA GROUP |
# | Competitor | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
W/D | Sumire SUTO / Francis BOUDEREAU-AUDET | 須 藤 澄 玲 フランシス ブ ードロ・オデ | 神奈川FSC CAN | Kanagawa FSC / CAN |
Dance:
StN. | Competitor | 選手名 (Name) | 所属 (Club) | Club | Qualifying |
Warm-Up Group 1 | |||||
1 | Kana MURAMOTO / Chris REED | 村 元 哉 中 リード クリス | 木下グループ 木下グループ | KINOSHITA GROUP / KINOSHITA GROUP | Seed |
2 | Yuka ORIHARA / Kanata MORI | 折 原 裕 香 森 望 | ムサシノFSクラブ 明治大学 | Musashino FSC / Meiji Univ | Eastern 2 |
3 | Mio IIDA / Kenta ISHIBASHI | 飯 田 澪 石 橋 健 太 | 関西学院大学 関西学院大学 | Western 2 | |
4 | Misato KOMATSUBARA / Timothy KOLETO | 小松原 美 里 ティモシー コレト | 倉敷FSC USA | / USA | Western 1 |
5 | Rikako FUKASE / Aru TATENO | 深 瀬 理香子 立 野 在 | 大東文化大学 法政大学 | / Hosei | Eastern 1 |
Mio IIDA’s Rink Results Bio (Singles)
Kenta ISHIBASHI’s Rink Results Bio (Singles)
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan