- Joined
- Jan 26, 2008
So the starting order for the Short Program is up now... .. The good news is NOT a total random order, they are definetly using the World Standings draw that they use at Worlds , Euros and 4CC .. Bottom half drawn in the first 3 groups and top half in the later 3 groups.. The bad news is , because of this ShenZhao are skating first Well The golden standard will be set from the get go :thumbsup:
Warm-Up Group 1
1 SHEN Xue / ZHAO Hongbo CHN
2 SERGEJEVA Maria / GLEBOV Ilja EST
3 SULEJ Joanna / CHRUSCINSKI Mateusz POL
Warm-Up Group 2
4 DENNEY Caydee / BARRETT Jeremy USA
5 HAUSCH Maylin / WENDE Daniel GER
6 JAMES Vanessa / BONHEUR Yannick FRA
Warm-Up Group 3
7 BAZAROVA Vera / LARIONOV Yuri RUS
8 EVORA Amanda / LADWIG Mark USA
9 LANGLOIS Anabelle / HAY Cody CAN
10 KOSTENKO Ekaterina / TALAN Roman UKR
Warm-Up Group 4
11 DELLA MONICA Nicole / KOCON Yannick ITA
12 KEMP Stacey / KING David GBR
13 MORAND Anais / DORSAZ Antoine SUI
Warm-Up Group 5
14 MUKHORTOVA Maria / TRANKOV Maxim RUS
15 VOLOSOZHAR Tatiana / MOROZOV Stanislav UKR
16 KAVAGUTI Yuko / SMIRNOV Alexander RUS
Warm-Up Group 6
17 DUBE Jessica / DAVISON Bryce CAN
18 PANG Qing / TONG Jian CHN
19 ZHANG Dan / ZHANG Hao CHN
20 SAVCHENKO Aliona / SZOLKOWY Robin GER
http://www.isuresults.com/results/owg2010/SEG005.HTM
I love all the 5 top teams, I want them all to be on the podium
Warm-Up Group 1
1 SHEN Xue / ZHAO Hongbo CHN
2 SERGEJEVA Maria / GLEBOV Ilja EST
3 SULEJ Joanna / CHRUSCINSKI Mateusz POL
Warm-Up Group 2
4 DENNEY Caydee / BARRETT Jeremy USA
5 HAUSCH Maylin / WENDE Daniel GER
6 JAMES Vanessa / BONHEUR Yannick FRA
Warm-Up Group 3
7 BAZAROVA Vera / LARIONOV Yuri RUS
8 EVORA Amanda / LADWIG Mark USA
9 LANGLOIS Anabelle / HAY Cody CAN
10 KOSTENKO Ekaterina / TALAN Roman UKR
Warm-Up Group 4
11 DELLA MONICA Nicole / KOCON Yannick ITA
12 KEMP Stacey / KING David GBR
13 MORAND Anais / DORSAZ Antoine SUI
Warm-Up Group 5
14 MUKHORTOVA Maria / TRANKOV Maxim RUS
15 VOLOSOZHAR Tatiana / MOROZOV Stanislav UKR
16 KAVAGUTI Yuko / SMIRNOV Alexander RUS
Warm-Up Group 6
17 DUBE Jessica / DAVISON Bryce CAN
18 PANG Qing / TONG Jian CHN
19 ZHANG Dan / ZHANG Hao CHN
20 SAVCHENKO Aliona / SZOLKOWY Robin GER
http://www.isuresults.com/results/owg2010/SEG005.HTM
I love all the 5 top teams, I want them all to be on the podium