Date: 2021.12.3-5
Venue: Uijeongbu Ice Rink
The Ranking Competition determines 4CC entries and is one of the criteria for National Team and Olympic selections. The competition will be held without an audience, whether a livestream will be provided or not is yet to be announced.
National Team and Olympic Team members are decided by combining the results of Nats and the Ranking Competition. For the National Team, the main team consists of 8 women and 4 men and the reserve team 9 women and 3 men. For the Olympic Team, the top 2 men and women from the National Team will be chosen.
As always the distinction between seniors and juniors is domestic, i.e. not taking age into account. Non age-eligible domestic seniors will be marked with a *.
All times are in KST, +9 UTC.
Time Schedule
12/3
10:05-10:20 Junior Ice Dance RD
10:20-10:40 Junior Men SP
10:40-10:55 Ice Resurfacing
10:55-11:55 Junior Women G1, G2 SP
11:55-12:10 Ice Resurfacing
12:10-13:10 Junior Women G3,G4 SP
13:10-13:40 Ice Resurfacing
13:40-14:46 Junior Women G5, G6 SP
14:46-15:01 Ice Resurfacing
15:01-15:37 Junior Women G7 SP
12/4
9:50-11:02 Senior Women G1, G2 SP
11:02-11:17 Ice Resurfacing
11:17-12:29 Senior Women G3, G4 SP
12:29-12:59 Ice Resurfacing
12:59-13:35 Senior Women G5 SP
13:35-13:50 Ice Resurfacing
13:50-14:47 Senior Men SP
14:47:15:02 Ice Resurfacing
15:02-15:19 Junior Ice Dance FD
15:19-15:43 Junior Men FS
15:43-15:58 Ice Resurfacing
15:58-17:22 Junior Women G1, G2 FS
17:22-17:37 Ice Resurfacing
17:37-19:01 Junior Women G3, G4 FS
12/5
12:15-13:39 Senior Women G1, G2 FS
13:39-14:54 Ice Resurfacing
14:54-15:18 Senior Women G3, G4 FS
15:18-15:33 Ice Resurfacing
15:33-16:41 Senior Men FS
Starting Orders
Senior Women
G1
1 Park Eunbi
2Choi Soeun WD
3 Hong Seungah
4 Lim Nayoon
5 Hwang Jihyeon
6 Shin Suemin
G2
7 Noh Chaeeun
8 Kim Seoyoung
9Yook Jeongmin WD
10 Han Heesue
11 Song Siwoo
12 Jung Yean
G3
13 Lee Hyunsoo
14 Hwang Chaebin
15 Mo Jiwon
16 Moon Boin
17 Kang Eunsoo
18 Shin Jia
G4
19 Park Yeonjeong
20 Kim Chaeyeon
21 Ji Seoyeon
22 Kim Haneul
23 Kim Minchae
24 Lee Siwon
G5
25 You Young
26 Yun Ahsun
27 Wi Seoyeong
28 Lim Eunsoo
29 Kim Yelim
30 Lee Haein
Senior Men
G1
1 Lim Juheon
2 Kim Hangil
3 Kim Hyungyeom
4 Jeong Deokhoon
G2
5 Cha Junhwan
6 Lee Sihyeong
7 Lee Jaekeun
8 Cha Younghyun
9 Kyeong Jaeseok
Junior Ice Dance
1 Lim Haena/Ye Quan
2 Kim Jinny/Lee Namu
Junior Men
1 Seo Mingyu
2 Park Hyeonseo
3 Kim Yesung
Junior Women
G1
1 Yu Inseo
2Choi Sanga WD
3 Kim Yujae
4 Shin Seungyeon
5 Noh Eunjeong
G2
6 Yun Seojin
7 Park Inkyong
8 Kwon Minsol
9 Lee Eun
10 Park Chea
G3
11 Park Hyuna
12 Kim Minje
13 Park Suyeon
14Oh Aejin WD
15 Lee Boseul
G4
16 Lee Hayul
17 Kwon Sumin
18 Kim Chan
19 Hyun Yelin
20 Pyo Seoyun
G5
21Lee Hyorin WD
22 Lee Subin
23 Son Daon
24 Park Minseo
25 Kim Sohee
G6
26 Lee Sebin
27 Yeon Chaeju
28 Jeong Subin
29 Baek Kumgyung
30 Kim Chaeryeong
31 Yeon Chaeyi
G7
32 Cho Yubin
33 Jeon Seoyeong
34 Faith Shim Dallao
35 Jun Yeonsue
36Kim Hyeseo WD
37 Hwang Jiyoung
Entries
Senior Men
Lim Juheon
Kim Hyeongyeom*
Kim Hangil
Jeong Deokhoon
Lee Jaekeun*
Kyeong Jaeseok
Cha Younghyun
Lee Sihyeong
Cha Junhwan
Senior Women
Park Eunbi*
Shin Suemin*
Lim Nayoon*
Choi Dabin WD
Choi Soeun
Hong Seungah*
Hwang Jihyeon*
Noh Chaeeun
Mo Jiwon*
Yook Jeongmin*
Lee Hyunsoo
Kim Seoyeong (April 25th)
Jung Yean
Han Heesue*
Hwang Chaebin
Song Siwoo*
Kang Eunsoo
Shin Jia*
Moon Boin
Lee Siwon
Park Yeonjeong
Kim Minchae
Ji Seoyeon
Kim Haneul
Kim Chaeyeon*
Lim Eunsoo
Wi Seoyeong
Lee Haein
You Young
Yun Ahsun*
Kim Yelim
Junior Ice Dance
Kim Jinny/Lee Namu
Lim Haena/Ye Quan (aka Hannah Lim/Ye Quan)
Junior Men
Seo Mingyu
Kim Yesung
Park Hyunseo
Junior Women
Kwon Minsol
Kown Sumin
Kim Minje
Kim Yujae
Kim Chan
Noh Eunjeong
Park Dohyeon WD
Park Minseo
Park Suyeon
Park Inkyong
Park Chea
Park Hyuna
Son Daon
Shin Seungyeon
Oh Aejin
Yu Inseo
Yun Seojin
Lee Boseul
Lee Subin
Lee Eun
Lee Hayul
Lee Hyorin
Lim Hyoju WD
Choi Sanga
Pyo Seoyun
Hyun Yelin
Kim Sohee
Yeon Chaeyi
Yeon Chaeju
Jeong Subin
Lim Chaeryeong
Lee Sebin
Baek Kumgyung
Faith Shim Dallao
Jun Yeonsue
Kim Hyeseo
Hwang Jiyoung
Jeon Seoyeong
Cho Yubin
Venue: Uijeongbu Ice Rink
The Ranking Competition determines 4CC entries and is one of the criteria for National Team and Olympic selections. The competition will be held without an audience, whether a livestream will be provided or not is yet to be announced.
National Team and Olympic Team members are decided by combining the results of Nats and the Ranking Competition. For the National Team, the main team consists of 8 women and 4 men and the reserve team 9 women and 3 men. For the Olympic Team, the top 2 men and women from the National Team will be chosen.
As always the distinction between seniors and juniors is domestic, i.e. not taking age into account. Non age-eligible domestic seniors will be marked with a *.
All times are in KST, +9 UTC.
Time Schedule
12/3
10:05-10:20 Junior Ice Dance RD
10:20-10:40 Junior Men SP
10:40-10:55 Ice Resurfacing
10:55-11:55 Junior Women G1, G2 SP
11:55-12:10 Ice Resurfacing
12:10-13:10 Junior Women G3,G4 SP
13:10-13:40 Ice Resurfacing
13:40-14:46 Junior Women G5, G6 SP
14:46-15:01 Ice Resurfacing
15:01-15:37 Junior Women G7 SP
12/4
9:50-11:02 Senior Women G1, G2 SP
11:02-11:17 Ice Resurfacing
11:17-12:29 Senior Women G3, G4 SP
12:29-12:59 Ice Resurfacing
12:59-13:35 Senior Women G5 SP
13:35-13:50 Ice Resurfacing
13:50-14:47 Senior Men SP
14:47:15:02 Ice Resurfacing
15:02-15:19 Junior Ice Dance FD
15:19-15:43 Junior Men FS
15:43-15:58 Ice Resurfacing
15:58-17:22 Junior Women G1, G2 FS
17:22-17:37 Ice Resurfacing
17:37-19:01 Junior Women G3, G4 FS
12/5
12:15-13:39 Senior Women G1, G2 FS
13:39-14:54 Ice Resurfacing
14:54-15:18 Senior Women G3, G4 FS
15:18-15:33 Ice Resurfacing
15:33-16:41 Senior Men FS
Starting Orders
Senior Women
G1
1 Park Eunbi
2
3 Hong Seungah
4 Lim Nayoon
5 Hwang Jihyeon
6 Shin Suemin
G2
7 Noh Chaeeun
8 Kim Seoyoung
9
10 Han Heesue
11 Song Siwoo
12 Jung Yean
G3
13 Lee Hyunsoo
14 Hwang Chaebin
15 Mo Jiwon
16 Moon Boin
17 Kang Eunsoo
18 Shin Jia
G4
19 Park Yeonjeong
20 Kim Chaeyeon
21 Ji Seoyeon
22 Kim Haneul
23 Kim Minchae
24 Lee Siwon
G5
25 You Young
26 Yun Ahsun
27 Wi Seoyeong
28 Lim Eunsoo
29 Kim Yelim
30 Lee Haein
Senior Men
G1
1 Lim Juheon
2 Kim Hangil
3 Kim Hyungyeom
4 Jeong Deokhoon
G2
5 Cha Junhwan
6 Lee Sihyeong
7 Lee Jaekeun
8 Cha Younghyun
9 Kyeong Jaeseok
Junior Ice Dance
1 Lim Haena/Ye Quan
2 Kim Jinny/Lee Namu
Junior Men
1 Seo Mingyu
2 Park Hyeonseo
3 Kim Yesung
Junior Women
G1
1 Yu Inseo
2
3 Kim Yujae
4 Shin Seungyeon
5 Noh Eunjeong
G2
6 Yun Seojin
7 Park Inkyong
8 Kwon Minsol
9 Lee Eun
10 Park Chea
G3
11 Park Hyuna
12 Kim Minje
13 Park Suyeon
14
15 Lee Boseul
G4
16 Lee Hayul
17 Kwon Sumin
18 Kim Chan
19 Hyun Yelin
20 Pyo Seoyun
G5
21
22 Lee Subin
23 Son Daon
24 Park Minseo
25 Kim Sohee
G6
26 Lee Sebin
27 Yeon Chaeju
28 Jeong Subin
29 Baek Kumgyung
30 Kim Chaeryeong
31 Yeon Chaeyi
G7
32 Cho Yubin
33 Jeon Seoyeong
34 Faith Shim Dallao
35 Jun Yeonsue
36
37 Hwang Jiyoung
Entries
Senior Men
Lim Juheon
Kim Hyeongyeom*
Kim Hangil
Jeong Deokhoon
Lee Jaekeun*
Kyeong Jaeseok
Cha Younghyun
Lee Sihyeong
Cha Junhwan
Senior Women
Park Eunbi*
Shin Suemin*
Lim Nayoon*
Choi Soeun
Hong Seungah*
Hwang Jihyeon*
Noh Chaeeun
Mo Jiwon*
Yook Jeongmin*
Lee Hyunsoo
Kim Seoyeong (April 25th)
Jung Yean
Han Heesue*
Hwang Chaebin
Song Siwoo*
Kang Eunsoo
Shin Jia*
Moon Boin
Lee Siwon
Park Yeonjeong
Kim Minchae
Ji Seoyeon
Kim Haneul
Kim Chaeyeon*
Lim Eunsoo
Wi Seoyeong
Lee Haein
You Young
Yun Ahsun*
Kim Yelim
Junior Ice Dance
Kim Jinny/Lee Namu
Lim Haena/Ye Quan (aka Hannah Lim/Ye Quan)
Junior Men
Seo Mingyu
Kim Yesung
Park Hyunseo
Junior Women
Kwon Minsol
Kown Sumin
Kim Minje
Kim Yujae
Kim Chan
Noh Eunjeong
Park Minseo
Park Suyeon
Park Inkyong
Park Chea
Park Hyuna
Son Daon
Shin Seungyeon
Oh Aejin
Yu Inseo
Yun Seojin
Lee Boseul
Lee Subin
Lee Eun
Lee Hayul
Lee Hyorin
Choi Sanga
Pyo Seoyun
Hyun Yelin
Kim Sohee
Yeon Chaeyi
Yeon Chaeju
Jeong Subin
Lim Chaeryeong
Lee Sebin
Baek Kumgyung
Faith Shim Dallao
Jun Yeonsue
Kim Hyeseo
Hwang Jiyoung
Jeon Seoyeong
Cho Yubin
Last edited: