Here is the thread where you can make your predictions for the Junior World Championships.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/wjc2015/index.htm
The Senior competitions start on 4[SUP]th[/SUP] March 2015 at 10:30 EET (09:30 CET / 08:30 GMT) with the Ladies Short.
So, predictions need to be in 1 hour before that, i.e. 09:30 EET (08:30 CET / 07:30 GMT)
If you need any help working out what time this is where you are, here is a Time Converter that Mrs. P very kindly posted in the Cup of China Predictions thread.
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
Men:
Pairs:
Dance:
Please be aware that these are the provisional entry lists, and they may change by the time the Entry/Results page comes online.
EDIT (2nd Mar 2015): Added in the link for the Entry/Results Page, and replaced the Provisional Entry Lists with the Final Entry Lists.
EDIT (4th Mar 2015): Replaced the Entry Lists for Ladies and Pairs with the Start Orders for their repective Short Programmes (The SP Start Orders for Men and Ice Dance will follow when released).
EDIT (5th Mar 2015): Replaced the Entry Lists for Ice Dance with the Start Orders for the Short Dance (The SP Start Order for Men will follow when released).
EDIT (5th Mar 2015): Replaced the Entry List for Men's with the Start Orders for the Short Programme.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/wjc2015/index.htm
The Senior competitions start on 4[SUP]th[/SUP] March 2015 at 10:30 EET (09:30 CET / 08:30 GMT) with the Ladies Short.
So, predictions need to be in 1 hour before that, i.e. 09:30 EET (08:30 CET / 07:30 GMT)
If you need any help working out what time this is where you are, here is a Time Converter that Mrs. P very kindly posted in the Cup of China Predictions thread.
Entries
The Entries/Results page is not up yet, so in the meantime here are the links to the provisional entry lists, i.e. the lists that include possible substitutes.
Ladies:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Lea SERNA | FRA |
2 | Lara ROTH | AUT |
3 | Eun Su YOON | KOR |
4 | Thita LAMSAM | THA |
5 | Alina BELETSKAYA | UKR |
Warm-Up Group 2 | ||
6 | Kristina SHKULETA-GROMOVA | EST |
7 | Anita ÖSTLUND | SWE |
8 | Daria BATURA | BLR |
9 | Maeva GALLARDA | ESP |
10 | Juni Marie BENJAMINSEN | NOR |
Warm-Up Group 3 | ||
11 | Danielle HARRISON | GBR |
12 | Michaela DU TOIT | RSA |
13 | Elif ERDEM | TUR |
14 | Matilde GIANOCCA | SUI |
15 | Xiangning LI | CHN |
Warm-Up Group 4 | ||
16 | Deimante KIZALAITE | LTU |
17 | Shuran YU | SIN |
18 | Guia Maria TAGLIAPIETRA | ITA |
19 | Diana NIKITINA | LAT |
20 | Maisy Hiu Ching MA | HKG |
Warm-Up Group 5 | ||
21 | Netta SCHREIBER | ISR |
22 | Selena ZHAO | CAN |
23 | Wakaba HIGUCHI | JPN |
24 | Kim DEGUISE LEVEILLEE | CAN |
25 | Pernille SORENSEN | DEN |
Warm-Up Group 6 | ||
26 | Tyler PIERCE | USA |
27 | Ivett TOTH | HUN |
28 | Niki WORIES | NED |
29 | Julia SAUTER | ROU |
30 | Kaori SAKAMOTO | JPN |
31 | Kailani CRAINE | AUS |
Warm-Up Group 7 | ||
32 | Elizaveta UKOLOVA | CZE |
33 | Elizabet TURSYNBAEVA | KAZ |
34 | Da Bin CHOI | KOR |
35 | Karen CHEN | USA |
36 | Maria SOTSKOVA | RUS |
37 | Yuka NAGAI | JPN |
Warm-Up Group 8 | ||
38 | Anastasia GALUSTYAN | ARM |
39 | Nicole RAJICOVA | SVK |
40 | Lutricia BOCK | GER |
41 | Jenni SAARINEN | FIN |
42 | Serafima SAKHANOVICH | RUS |
43 | Evgenia MEDVEDEVA | RUS |
Men:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Krzysztof GALA | POL |
2 | Roman GALAY | FIN |
3 | Jiri BELOHRADSKY | CZE |
4 | Aleix GABARA | ESP |
5 | Samuel KOPPEL | EST |
Warm-Up Group 2 | ||
6 | Glebs BASINS | LAT |
7 | James MIN | AUS |
8 | Irakli MAYSURADZE | GEO |
9 | Anton KARPUK | BLR |
10 | Larry LOUPOLOVER | AZE |
Warm-Up Group 3 | ||
11 | Petr KOTLARIK | CZE |
12 | Kevin SHUM | USA |
13 | Nicky OBREYKOV | SWE |
14 | Nicolas NADEAU | CAN |
15 | Marco KLEPOCH | SVK |
16 | Sondre ODDVOLL BOE | NOR |
Warm-Up Group 4 | ||
17 | Nicola TODESCHINI | SUI |
18 | Niko ULANOVSKY | GER |
19 | Andrew TORGASHEV | USA |
20 | Hiroaki SATO | JPN |
21 | Deniss VASILJEVS | LAT |
22 | Denis MARGALIK | ARG |
Warm-Up Group 5 | ||
23 | Graham NEWBERRY | GBR |
24 | Julian Zhi Jie YEE | MAS |
25 | Slavik HAYRAPETYAN | ARM |
26 | Sota YAMAMOTO | JPN |
27 | Simon HOCQUAUX | FRA |
28 | Matteo RIZZO | ITA |
Warm-Up Group 6 | ||
29 | Ivan PAVLOV | UKR |
30 | Alexander SAMARIN | RUS |
31 | Roman SADOVSKY | CAN |
32 | Chih-I TSAO | TPE |
33 | Nathan CHEN | USA |
34 | He ZHANG | CHN |
Warm-Up Group 7 | ||
35 | Adian PITKEEV | RUS |
36 | Daniel SAMOHIN | ISR |
37 | Shoma UNO | JPN |
38 | Alexander PETROV | RUS |
39 | Boyang JIN | CHN |
40 | Jin Seo KIM | KOR |
Pairs:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Caitlin FIELDS / Ernie Utah STEVENS | USA |
2 | Chelsea LIU / Brian JOHNSON | USA |
3 | Anastasia GUBANOVA / Alexei SINTSOV | RUS |
Warm-Up Group 2 | ||
4 | Shalena RAU / Sebastian ARCIERI | CAN |
5 | Renata OGANESIAN / Mark BARDEI | UKR |
6 | Ami KOGA / Francis BOUDREAU AUDET | JPN |
Warm-Up Group 3 | ||
7 | Anna DUSKOVA / Martin BIDAR | CZE |
8 | Daria BEKLEMISHEVA / Maxim BOBROV | RUS |
9 | Mary ORR / Phelan SIMPSON | CAN |
Warm-Up Group 4 | ||
10 | Lina FEDOROVA / Maxim MIROSHKIN | RUS |
11 | Xiaoyu YU / Yang JIN | CHN |
12 | Julianne SEGUIN / Charlie BILODEAU | CAN |
13 | Bianca MANACORDA / Niccolo MACII | ITA |
Dance:
Please be aware that these are the provisional entry lists, and they may change by the time the Entry/Results page comes online.
EDIT (2nd Mar 2015): Added in the link for the Entry/Results Page, and replaced the Provisional Entry Lists with the Final Entry Lists.
EDIT (4th Mar 2015): Replaced the Entry Lists for Ladies and Pairs with the Start Orders for their repective Short Programmes (The SP Start Orders for Men and Ice Dance will follow when released).
EDIT (5th Mar 2015): Replaced the Entry Lists for Ice Dance with the Start Orders for the Short Dance (The SP Start Order for Men will follow when released).
EDIT (5th Mar 2015): Replaced the Entry List for Men's with the Start Orders for the Short Programme.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: