- Joined
- Aug 25, 2017
It's timeeee! Russian ice dance has its thread and ladies are deeper so we need one and I will be the one to do it
Championships Entries and Results
European Championships: Samodurova (1, 213.84), Zagitova (2, 198.34), Konstantinova (4, 189.72)
EYOF: Anna Shcherbakova (1, 202.79)
Winter Universiade: Konstantinova (3, 205.91), Sotskova (7, 170.20)
Junior World Championships: Trusova (1, 222.89), Shcherbakova (2, 219.94), UPDATED: Sinitsyna (4, 188.84)
World Championships: Zagitova (1, 237.50), Medvedeva (3, 223.80), Samodurova (8, 208.58)
World Team Trophy: Team Russia (3, 102)
Ladies with GP spots:
1. Alina Zagitova: Grand Prix Finland, Rostelecom Cup
2. Evgenia Medvedeva: Skate Canada, Internationaux de France
3. Maria Sotskova: NHK Trophy, Internationaux de France
4. Polina Tsurskaya: Skate America, Rostelecom Cup
5. Alena Leonova: NHK Trophy
6. Stanislava Konstantinova: Grand Prix Finland, Internationaux de France
7. Elizaveta Tuktamysheva: Skate Canada, NHK Trophy
8. Daria Panenkova: Skate Canada, Grand Prix Finland
9. Sofia Samodurova: Skate America, UPDATED: Rostelecom Cup
Grand Prix entries and results:
Skate America: Samodurova (3, 198.70), Tsurskaya (7, 159.45)
Skate Canada: Tuktamysheva (1, 203.32), Medvedeva (3, 197.91), Panenkova (9, 168.54)
Grand Prix Finland: Zagitova (1, 215.29), Konstantinova (2, 197.57), Panenkova (6, 161.48)
NHK Trophy: Tuktamysheva (3, 219.02), Leonova (7, 194.15), Sotskova (9, 176.99)
Rostelecom Cup: Zagitova (1, 222.95), Samodurova (2, 198.01), Tsurskaya (8, 147.45)
Internationaux de France: Medvedeva (4, 192.81 ), Konstantinova (5, 189.67), Sotskova (7, 177.59)
Grand prix final qualifiers and results:
Zagitova (2, 226.53), Tuktamysheva (3, 215.32), Samodurova (5, 204.33)
*Konstantinova is second alternate, Medvedeva is third alternate*
JGP entries and results:
Week 1: Bratislava: Shcherbakova (1, 205.39), Tarusina (2, 186.68)
Week 2: Linz: Kostornaya (1, 203.50), UPDATED: Kanysheva (2, 191.84)
Week 3: Kaunas: Trusova (1, 221.44), UPDATED: Sinitsyna (3, 187.91)
Week 4: Richmond: Shcherbakova (1, 195.56), Tarakanova (2, 190.69)
Week 5: Ostrava: Kostornaya (1, 198.38), Vasilieva (3, 182.87)
Week 6: Ljubljana: UPDATED: Tarakanova (1, 190.05), Tarusina (2, 188.24)
Week 7: Yerevan: UPDATED: Trusova (1, 221.00), Kanysheva (2, 187.55)
Junior grand prix final qualifiers and results:
Anna Shcherbakova (5, 181.83)
Alena Kostornaya (1, 217.98)
Anastasia Tarakanova (4, 190.46)
Alena Kanysheva (3, 198.14)
Alexandra Trusova (2, 215.20)
*Anna Tarusina is first alternate*
Challenger Series Entries and Results:
Asian Open: no ladies
US Classic: no ladies
Autumn Classic: Evgenia Medvedeva (2, 204.89)
Lombardia Trophy: Elizaveta Tuktamysheva (1, 206.07), Sofia Samodurova (2, 184.82)
Ondrej Nepela: Stanislava Konstantinova (3, 180.02), Polina Tsurskaya (4, 154.61)
Nebelhorn Trophy: UPDATED: Alina Zagitova (1, 238.43)
Finlandia Trophy: UPDATED: Stanislava Konstantinova (4, 187.13), Elizaveta Tuktamysheva (1, 202.85)
Alpen Trophy: Anna Tarusina (1, 198.76), UPDATED: Serafima Sakhanovich (2, 174.36)
Tallinn Trophy: Serafima Sakhanovich (1, 202.62), Anastasia Gubanova (4, 180.73), Daria Panenkova (5, 173.61)
Golden Spin: Anastasia Gubanova (2, 198.65), UPDATED: Anastasia Gulyakova (4, 188.90), UPDATED: Maria Sotskova (5, 179.72)
Other international competitions:
Minsk-Arena Ice Star: JUNIOR: Safonova (1, 174.07), Sultanmagomedova (3, 140.64); SENIOR: Mostenets (8, 131.78)
Golden Bear: JUNIOR: Kanysheva (1, 197.90)
Volvo Open Cup: ADVANCED NOVICE: Kurnosenko (8, 86.40)
Alpen Trophy (advanced novice and junior version of Inge Solar Memorial): ADVANCED NOVICE: Berestovskaya (1, 134.05), Samodelkina (2, 133.47); JUNIOR: Vasilieva (1, 183.40)
Warsaw Cup: SENIOR: Gulyakova (1, 178.39)
Dragon Trophy: SENIOR: Tuktamysheva (1,188+), Gulyakova (2, 163+?), JUNIOR: Solovieva (1)
Changes:
Anna Kuzmenko will now represent France
Ekaterina Kurakova will now represent Poland
Alina Soupian will now represent Israel
Polina Shuboderova will now represent Israel
Ekaterina Ryabova will now represent Azerbaijan
SB list:
1. Zagitova: 238.43, Nebelhorn Trophy
2. Tuktamysheva: 234.43, World Team Trophy
6. Medvedeva: 223.80, World Championships
8. Trusova: 222.89, Junior World Championships
9. Shcherbakova: 219.94, Junior World Championships
11. Kostornaya: 217.98, Junior Grand Prix Final
12. Samodurova: 213.84, European Championships
18. Sakhanovich: 202.62, Tallinn Trophy
20. Tarusina: 198.76, Inge Solar Memorial
21. Gubanova: 198.65, Golden Spin of Zagreb
22. Kanysheva: 198.14, Junior Grand Prix Final
23. Konstantinova: 197.57, Grand Prix Finland
Russian ladies occupy half of the top 24 spots of the Season's Best list
Russian ladies' medal count:
Gold: 27
Silver: 17
Bronze: 13
Total Season Medals: 57
Championships Entries and Results
European Championships: Samodurova (1, 213.84), Zagitova (2, 198.34), Konstantinova (4, 189.72)
EYOF: Anna Shcherbakova (1, 202.79)
Winter Universiade: Konstantinova (3, 205.91), Sotskova (7, 170.20)
Junior World Championships: Trusova (1, 222.89), Shcherbakova (2, 219.94), UPDATED: Sinitsyna (4, 188.84)
World Championships: Zagitova (1, 237.50), Medvedeva (3, 223.80), Samodurova (8, 208.58)
World Team Trophy: Team Russia (3, 102)
Ladies with GP spots:
1. Alina Zagitova: Grand Prix Finland, Rostelecom Cup
2. Evgenia Medvedeva: Skate Canada, Internationaux de France
3. Maria Sotskova: NHK Trophy, Internationaux de France
4. Polina Tsurskaya: Skate America, Rostelecom Cup
5. Alena Leonova: NHK Trophy
6. Stanislava Konstantinova: Grand Prix Finland, Internationaux de France
7. Elizaveta Tuktamysheva: Skate Canada, NHK Trophy
8. Daria Panenkova: Skate Canada, Grand Prix Finland
9. Sofia Samodurova: Skate America, UPDATED: Rostelecom Cup
Grand Prix entries and results:
Skate America: Samodurova (3, 198.70), Tsurskaya (7, 159.45)
Skate Canada: Tuktamysheva (1, 203.32), Medvedeva (3, 197.91), Panenkova (9, 168.54)
Grand Prix Finland: Zagitova (1, 215.29), Konstantinova (2, 197.57), Panenkova (6, 161.48)
NHK Trophy: Tuktamysheva (3, 219.02), Leonova (7, 194.15), Sotskova (9, 176.99)
Rostelecom Cup: Zagitova (1, 222.95), Samodurova (2, 198.01), Tsurskaya (8, 147.45)
Internationaux de France: Medvedeva (4, 192.81 ), Konstantinova (5, 189.67), Sotskova (7, 177.59)
Grand prix final qualifiers and results:
Zagitova (2, 226.53), Tuktamysheva (3, 215.32), Samodurova (5, 204.33)
*Konstantinova is second alternate, Medvedeva is third alternate*
JGP entries and results:
Week 1: Bratislava: Shcherbakova (1, 205.39), Tarusina (2, 186.68)
Week 2: Linz: Kostornaya (1, 203.50), UPDATED: Kanysheva (2, 191.84)
Week 3: Kaunas: Trusova (1, 221.44), UPDATED: Sinitsyna (3, 187.91)
Week 4: Richmond: Shcherbakova (1, 195.56), Tarakanova (2, 190.69)
Week 5: Ostrava: Kostornaya (1, 198.38), Vasilieva (3, 182.87)
Week 6: Ljubljana: UPDATED: Tarakanova (1, 190.05), Tarusina (2, 188.24)
Week 7: Yerevan: UPDATED: Trusova (1, 221.00), Kanysheva (2, 187.55)
Junior grand prix final qualifiers and results:
Anna Shcherbakova (5, 181.83)
Alena Kostornaya (1, 217.98)
Anastasia Tarakanova (4, 190.46)
Alena Kanysheva (3, 198.14)
Alexandra Trusova (2, 215.20)
*Anna Tarusina is first alternate*
Challenger Series Entries and Results:
Asian Open: no ladies
US Classic: no ladies
Autumn Classic: Evgenia Medvedeva (2, 204.89)
Lombardia Trophy: Elizaveta Tuktamysheva (1, 206.07), Sofia Samodurova (2, 184.82)
Ondrej Nepela: Stanislava Konstantinova (3, 180.02), Polina Tsurskaya (4, 154.61)
Nebelhorn Trophy: UPDATED: Alina Zagitova (1, 238.43)
Finlandia Trophy: UPDATED: Stanislava Konstantinova (4, 187.13), Elizaveta Tuktamysheva (1, 202.85)
Alpen Trophy: Anna Tarusina (1, 198.76), UPDATED: Serafima Sakhanovich (2, 174.36)
Tallinn Trophy: Serafima Sakhanovich (1, 202.62), Anastasia Gubanova (4, 180.73), Daria Panenkova (5, 173.61)
Golden Spin: Anastasia Gubanova (2, 198.65), UPDATED: Anastasia Gulyakova (4, 188.90), UPDATED: Maria Sotskova (5, 179.72)
Other international competitions:
Minsk-Arena Ice Star: JUNIOR: Safonova (1, 174.07), Sultanmagomedova (3, 140.64); SENIOR: Mostenets (8, 131.78)
Golden Bear: JUNIOR: Kanysheva (1, 197.90)
Volvo Open Cup: ADVANCED NOVICE: Kurnosenko (8, 86.40)
Alpen Trophy (advanced novice and junior version of Inge Solar Memorial): ADVANCED NOVICE: Berestovskaya (1, 134.05), Samodelkina (2, 133.47); JUNIOR: Vasilieva (1, 183.40)
Warsaw Cup: SENIOR: Gulyakova (1, 178.39)
Dragon Trophy: SENIOR: Tuktamysheva (1,188+), Gulyakova (2, 163+?), JUNIOR: Solovieva (1)
Changes:
Anna Kuzmenko will now represent France
Ekaterina Kurakova will now represent Poland
Alina Soupian will now represent Israel
Polina Shuboderova will now represent Israel
Ekaterina Ryabova will now represent Azerbaijan
SB list:
1. Zagitova: 238.43, Nebelhorn Trophy
2. Tuktamysheva: 234.43, World Team Trophy
6. Medvedeva: 223.80, World Championships
8. Trusova: 222.89, Junior World Championships
9. Shcherbakova: 219.94, Junior World Championships
11. Kostornaya: 217.98, Junior Grand Prix Final
12. Samodurova: 213.84, European Championships
18. Sakhanovich: 202.62, Tallinn Trophy
20. Tarusina: 198.76, Inge Solar Memorial
21. Gubanova: 198.65, Golden Spin of Zagreb
22. Kanysheva: 198.14, Junior Grand Prix Final
23. Konstantinova: 197.57, Grand Prix Finland
Russian ladies occupy half of the top 24 spots of the Season's Best list
Russian ladies' medal count:
Gold: 27
Silver: 17
Bronze: 13
Total Season Medals: 57