The Exhibition Gala starts at 14:00 local time (UTC + 3) - in about 3 hours from now.
Time Difference Calculator for Helsinki here.
According to so, you want to watch figure skating?'s Worlds post on tumblr, it will be shown live on CBC, Match Arena, Sportbox, yle, (possibly) RaiSport and taped on NBC, Eurosport Kazsport, CCTV 5 and FujiTV. Check their post for streaming links and more details.
SCHEDULE for the Gala, as posted some 7 hours ago on Twitter:
ISU World Figure Skating Championships 2017
EXHIBITION PROGRAM
1 ISU Fanfare
2 Finland 100 years celebration (perforned by Talent Group)
3 Misha GE UZB Men 12th
4 Emmi PELTONEN FIN Ladies
5 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA Dance 6th
6 Shoma UNO JPN Men 2nd
7 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS Pairs 5th
8 Gabrielle DALEMAN CAN Ladies 3rd
9 Boyang JIN CHN Men 3rd
10 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA Pairs 8th
11 Mai MIHARA JPN Ladies 5th
12 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA Dance 3rd
13 Valter VIRTANEN FIN Men
14 Team Unique FIN Synchronized Skaitng
INTERMISSION
15 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN FIN Dance
16 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER Pairs 2nd
17 Kaetlyn OSMOND CAN Ladies 2nd
18 Ekatenna BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS Dance 5th
19 Javier FERNANDEZ ESP Men 4th
20 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN Pairs 7th
21 Carolina KOSTNER ITA Ladies 6th
22 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA Ice Dance 2nd
23 Jason BROWN USA Men 7th
24 Wenjing SUI / Cong HAN CHN Pairs 1st
25 Evgenia MEDVEDEVA RUS Ladies 1st
26 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN Dance 1st
27 Yuzuru HANYU JPN Men 1st
28 FINALE
Time Difference Calculator for Helsinki here.
According to so, you want to watch figure skating?'s Worlds post on tumblr, it will be shown live on CBC, Match Arena, Sportbox, yle, (possibly) RaiSport and taped on NBC, Eurosport Kazsport, CCTV 5 and FujiTV. Check their post for streaming links and more details.
SCHEDULE for the Gala, as posted some 7 hours ago on Twitter:
ISU World Figure Skating Championships 2017
EXHIBITION PROGRAM
1 ISU Fanfare
2 Finland 100 years celebration (perforned by Talent Group)
3 Misha GE UZB Men 12th
4 Emmi PELTONEN FIN Ladies
5 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA Dance 6th
6 Shoma UNO JPN Men 2nd
7 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS Pairs 5th
8 Gabrielle DALEMAN CAN Ladies 3rd
9 Boyang JIN CHN Men 3rd
10 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA Pairs 8th
11 Mai MIHARA JPN Ladies 5th
12 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA Dance 3rd
13 Valter VIRTANEN FIN Men
14 Team Unique FIN Synchronized Skaitng
INTERMISSION
15 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN FIN Dance
16 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER Pairs 2nd
17 Kaetlyn OSMOND CAN Ladies 2nd
18 Ekatenna BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS Dance 5th
19 Javier FERNANDEZ ESP Men 4th
20 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN Pairs 7th
21 Carolina KOSTNER ITA Ladies 6th
22 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA Ice Dance 2nd
23 Jason BROWN USA Men 7th
24 Wenjing SUI / Cong HAN CHN Pairs 1st
25 Evgenia MEDVEDEVA RUS Ladies 1st
26 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN Dance 1st
27 Yuzuru HANYU JPN Men 1st
28 FINALE
Last edited: