Entries have now been published on the ISU site
Awesome fields! Finlandia never disappoints!
There will doubtless be a few withdrawals, but still - it's an amazing list!
There are entries from China!!!
Men
1 Anton KARPUK BLR 1
2 Kevin REYNOLDS CAN 2
3 Roman SADOVSKY CAN 2
4 Boyang JIN CHN 3
5 Tangxu LI CHN 3
6 Michal BREZINA CZE 4
7 Samuel KOPPEL EST 5
8 Daniel Albert NAURITS EST 5
9 Bela PAPP FIN 6
10 Valtter VIRTANEN FIN 6
11 Paul FENTZ GER 7
12 Mikhail KOLYADA RUS 8
13 Andrei LAZUKIN RUS 8
14 Alexander PETROV RUS 8
16 Ross MINER USA 10
17 Adam RIPPON USA 10
18 Vincent ZHOU USA 10
Ladies
1 Brooklee HAN AUS 1
2 Amelia Scarlett JACKSON AUS 1
3 Natalie KLOTZ AUT 2
4 Marika STEWARD AUT 2
5 Gabrielle DALEMAN CAN 3
6 Ziquan ZHAO CHN 4
7 Jelizaveta LEONOVA EST 5
8 Annely VAHI EST 5
10 Emmi PELTONEN FIN 6
12 Anna LITVINENKO GBR 7
13 Karly ROBERTSON GBR 7
14 Carolina KOSTNER ITA 8
15 Yuna SHIRAIWA JPN 9
16 Maral-Erdene GANSUKH MGL 10
17 Alisson Krystle PERTICHETO PHI 11
18 Dabin CHOI KOR 12
19 Yu Jin CHOI KOR 12
20 Seoyoung YOON KOR 12
21 Alena LEONOVA RUS 13
22 Maria SOTSKOVA RUS 13
23 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 13
24 Joshi HELGESSON SWE 14
25 Tina LEUENBERGER SUI 15
26 Polina EDMUNDS USA 16
27 Angela WANG USA 16
Pairs
1 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 1
2 Cheng PENG / Yang JIN CHN 2
3 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 3
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 4
5 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 5
6 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 5
8 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA 6
Ice dance
1 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 1
2 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 2
3 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 3
4 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 4
5 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 5
6 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 6
7 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 6
8 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA 7
9 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 7
10 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 8
12 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 10
13 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 11
14 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 11
15 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 12
16 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 12
17 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 13
19 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 14
Synchronized skating
Invitational competition
(source)
Lumineers / FIN
Marigold IceUnity / FIN
Rockettes / FIN
Team Unique / FIN
Team Paradise / RUS
Team Boomerang / SWE
Updated with changes made up to 03.10.2017 15:28:56
Awesome fields! Finlandia never disappoints!
There will doubtless be a few withdrawals, but still - it's an amazing list!
There are entries from China!!!
Men
1 Anton KARPUK BLR 1
2 Kevin REYNOLDS CAN 2
3 Roman SADOVSKY CAN 2
4 Boyang JIN CHN 3
5 Tangxu LI CHN 3
6 Michal BREZINA CZE 4
7 Samuel KOPPEL EST 5
8 Daniel Albert NAURITS EST 5
9 Bela PAPP FIN 6
10 Valtter VIRTANEN FIN 6
11 Paul FENTZ GER 7
12 Mikhail KOLYADA RUS 8
13 Andrei LAZUKIN RUS 8
14 Alexander PETROV RUS 8
Maxim KOVTUN RUS 8 S
15 Nicola TODESCHINI SUI 9
16 Ross MINER USA 10
17 Adam RIPPON USA 10
18 Vincent ZHOU USA 10
Max AARON USA 10 S
Jason BROWN USA 10 S
Timothy DOLENSKY USA 10 S
Jason BROWN USA 10 S
Timothy DOLENSKY USA 10 S
Ladies
1 Brooklee HAN AUS 1
2 Amelia Scarlett JACKSON AUS 1
3 Natalie KLOTZ AUT 2
4 Marika STEWARD AUT 2
5 Gabrielle DALEMAN CAN 3
6 Ziquan ZHAO CHN 4
7 Jelizaveta LEONOVA EST 5
8 Annely VAHI EST 5
Johanna ALLIK EST 5 S
9 Viveca LINDFORS FIN 6
10 Emmi PELTONEN FIN 6
Hanna KIVINIEMI FIN 6 S
Jenni SAARINEN FIN 6 S
11 Danielle HARRISON GBR 7 Jenni SAARINEN FIN 6 S
12 Anna LITVINENKO GBR 7
13 Karly ROBERTSON GBR 7
14 Carolina KOSTNER ITA 8
15 Yuna SHIRAIWA JPN 9
16 Maral-Erdene GANSUKH MGL 10
17 Alisson Krystle PERTICHETO PHI 11
18 Dabin CHOI KOR 12
19 Yu Jin CHOI KOR 12
20 Seoyoung YOON KOR 12
21 Alena LEONOVA RUS 13
22 Maria SOTSKOVA RUS 13
23 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 13
24 Joshi HELGESSON SWE 14
25 Tina LEUENBERGER SUI 15
26 Polina EDMUNDS USA 16
27 Angela WANG USA 16
Courtney HICKS USA 16 S
Bradie TENNELL USA 16 S
Caroline ZHANG USA 16 S
Bradie TENNELL USA 16 S
Caroline ZHANG USA 16 S
Pairs
1 Liubov ILYUSHECHKINA / Dylan MOSCOVITCH CAN 1
2 Cheng PENG / Yang JIN CHN 2
3 Minerva Fabienne HASE / Nolan SEEGERT GER 3
4 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 4
5 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 5
6 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 5
Natalia ZABIIAKO / Alexander ENBERT RUS 5 S
7 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 6
8 Deanna STELLATO / Nathan BARTHOLOMAY USA 6
Chelsea LIU / Brian JOHNSON USA 6 S
Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 6 S
Erika SMITH / AJ REISS USA 6 S
Jessica PFUND / Joshua SANTILLAN USA 6 S
Erika SMITH / AJ REISS USA 6 S
Ice dance
1 Carolane SOUCISSE / Shane FIRUS CAN 1
2 Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN 2
3 Nicole KUZMICHOVA / Alexandr SINICYN CZE 3
4 Laurence FOURNIER BEAUDRY / Nikolaj SORENSEN DEN 4
5 Katerina BUNINA / German FROLOV EST 5
6 Cecilia TÖRN / Jussiville PARTANEN FIN 6
7 Juulia TURKKILA / Matthias VERSLUIS FIN 6
8 Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA 7
9 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 7
10 Jennifer URBAN / Benjamin STEFFAN GER 8
Shari KOCH / Christian NÜCHTERN GER 8 S
Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 8 S
11 Lilah FEAR / Lewis GIBSON GBR 9 Katharina MÜLLER / Tim DIECK GER 8 S
12 Natalia KALISZEK / Maksym SPODYRIEV POL 10
13 Betina POPOVA / Sergey MOZGOV RUS 11
14 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 11
15 Sara HURTADO / Kirill KHALIAVIN ESP 12
16 Celia ROBLEDO / Luis FENERO ESP 12
17 Yuliia ZHATA / Yan LUKOUSKI UKR 13
Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 13 S
18 Julia BIECHLER / Damian DODGE USA 14
19 Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER USA 14
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 14 S
Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 14 S
Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA 14 S
Rachel PARSONS / Michael PARSONS USA 14 S
Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA 14 S
Synchronized skating
Invitational competition
(source)
Lumineers / FIN
Marigold IceUnity / FIN
Rockettes / FIN
Team Unique / FIN
Team Paradise / RUS
Team Boomerang / SWE
Updated with changes made up to 03.10.2017 15:28:56