Here is the thread where you can make your predictions for the World Team Trophy.
Please Note: Although we will be making predictions for each category as normal, we will ALSO be predicting on the overall Team result.
Since there are only six countries competing, and we only have one entry per country in Pairs and Dance, the Top 6 predictions will be scored in ALL categories.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/wtt2015/index.htm
The Senior competitions start on 16[SUP]th[/SUP] April 2015 at 15:15 JST (08:15 CEST / 07:15 BST) with the Short Dance.
So, predictions need to be in 1 hour before that, i.e. 14:15 JST (07:15 CEST / 06:15 BST)
If you need any help working out what time this is where you are, here is a Time Converter that Mrs. P very kindly posted in the Cup of China Predictions thread.
Entries
Ladies:
Men:
Pairs:
Dance:
Team:
http://www.isuresults.com/events/wtt-15_teams.htm
EDIT (15th April 2015): Added in link for Entries/Results page, and replaced the provisional entry lists with SP Start Orders.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Please Note: Although we will be making predictions for each category as normal, we will ALSO be predicting on the overall Team result.
Since there are only six countries competing, and we only have one entry per country in Pairs and Dance, the Top 6 predictions will be scored in ALL categories.
Entries/Results Page:
http://www.isuresults.com/results/wtt2015/index.htm
The Senior competitions start on 16[SUP]th[/SUP] April 2015 at 15:15 JST (08:15 CEST / 07:15 BST) with the Short Dance.
So, predictions need to be in 1 hour before that, i.e. 14:15 JST (07:15 CEST / 06:15 BST)
If you need any help working out what time this is where you are, here is a Time Converter that Mrs. P very kindly posted in the Cup of China Predictions thread.
Entries
Ladies:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Ziquan ZHAO | CHN |
2 | Laurine LECAVELIER | FRA |
3 | Alaine CHARTRAND | CAN |
4 | Gabrielle DALEMAN | CAN |
5 | Zijun LI | CHN |
6 | Mae Berenice MEITE | FRA |
Warm-Up Group 2 | ||
7 | Kanako MURAKAMI | JPN |
8 | Ashley WAGNER | USA |
9 | Gracie GOLD | USA |
10 | Elena RADIONOVA | RUS |
11 | Satoko MIYAHARA | JPN |
12 | Elizaveta TUKTAMYSHEVA | RUS |
Men:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Romain PONSART | FRA |
2 | Jeremy TEN | CAN |
3 | Nan SONG | CHN |
4 | Florent AMODIO | FRA |
5 | Nam NGUYEN | CAN |
6 | Han YAN | CHN |
Warm-Up Group 2 | ||
7 | Max AARON | USA |
8 | Jason BROWN | USA |
9 | Takahito MURA | JPN |
10 | Maxim KOVTUN | RUS |
11 | Sergei VORONOV | RUS |
12 | Yuzuru HANYU | JPN |
Pairs:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Ami KOGA / Francis BOUDREAU AUDET | JPN |
2 | Vanessa JAMES / Morgan CIPRES | FRA |
3 | Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV | RUS |
Warm-Up Group 2 | ||
4 | Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM | USA |
5 | Wenjing SUI / Cong HAN | CHN |
6 | Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD | CAN |
Dance:
StN. | Name | Nation |
---|---|---|
Warm-Up Group 1 | ||
1 | Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN | RUS |
2 | Shiyue WANG / Xinyu LIU | CHN |
3 | Cathy REED / Chris REED | JPN |
Warm-Up Group 2 | ||
4 | Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON | FRA |
5 | Madison CHOCK / Evan BATES | USA |
6 | Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE | CAN |
Team:
http://www.isuresults.com/events/wtt-15_teams.htm
EDIT (15th April 2015): Added in link for Entries/Results page, and replaced the provisional entry lists with SP Start Orders.
Let the fun begin!!!
CaroLiza_fan
Last edited: