- Joined
- Feb 27, 2012
2014-15 Grand Prix assignments
LADIES
MEN
PAIRS
ICE DANCE
LADIES
MEN
PAIRS
ICE DANCE
ETA: To view the assignments in CHART format, please see the hyperlinks above to the ISU pdfs.
Many thanks to NMURA for copying and pasting the LISTS that appear below in this post -- scroll down (NMURA's lists are moved here to the OP per the request of gsk8) .
ETA, more GP stuff from the ISU as of Jun 28:
(1) ISU's text overview of the GP series and assignments:
(2) To further compare/contrast assignments, the ISU's GP standings charts for the four disciplines now are available.
Because everyone has zero points so far, the skaters for now appear grouped by country, with their assignments marked next to each entry's name.
(3) FYI, the ISU now has filled in the assignments on its Skate America event pages for the four disciplines. (I haven't checked all the other event pages, but I assume that the same is true for the other GPs.)
Caveat: Oddly, it is riddled with errors, such as, "The number of entries for each event is twelve Ladies, ten Men, eight Pairs and eight Ice Dance couples." Nepela and Kelowna are misspelled, etc.
(2) To further compare/contrast assignments, the ISU's GP standings charts for the four disciplines now are available.
Because everyone has zero points so far, the skaters for now appear grouped by country, with their assignments marked next to each entry's name.
- Ladies
- Men
- Pairs
- Ice Dance
- Men
- Pairs
- Ice Dance
(3) FYI, the ISU now has filled in the assignments on its Skate America event pages for the four disciplines. (I haven't checked all the other event pages, but I assume that the same is true for the other GPs.)
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051556.htm (links to Skate America entries/results)
http://www.isu.org/en/single-and-pair-skating-and-ice-dance/series/isu-grand-prix-of-figure-skating (the list at the bottom of the general ISU GP page has links to each event)
http://www.isu.org/en/single-and-pair-skating-and-ice-dance/series/isu-grand-prix-of-figure-skating (the list at the bottom of the general ISU GP page has links to each event)
Lists from NMURA:
LADIES
Skate America
Brooklee HAN AUS
Mae Berenice MEITE FRA
Elene GEDEVANISHVILI GEO
Haruka IMAI JPN
So Youn PARK KOR
Elena RADIONOVA RUS
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Joshi HELGESSON SWE
Natalia POPOVA UKR
Gracie GOLD USA
Mirai NAGASU USA
TBD USA
Skate Canada
Veronik MALLET CAN
Kaetlyn OSMOND CAN
TBD CAN
Nathalie WEINZIERL GER
Valentina MARCHEI ITA
Rika HONGO JPN
Satoko MIYAHARA JPN
Hae Jin KIM KOR
Alena LEONOVA RUS
Anna POGORILAYA RUS
Courtney HICKS USA
Ashley WAGNER USA
Cup of China
Gabrielle DALEMAN CAN
Zijun LI CHN
Kexin ZHANG CHN
TBD CHN
Kanako MURAKAMI JPN
Anne Line GJERSEM NOR
Julia LIPNITSKAIA RUS
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Viktoria HELGESSON SWE
Ashley CAIN USA
Polina EDMUNDS USA
Christina GAO USA
Rostelecom Cup
Alaine CHARTRAND CAN
Nathalie WEINZIERL GER
Valentina MARCHEI ITA
Miyabi OBA JPN
So Youn PARK KOR
Anna POGORILAYA RUS
Adelina SOTNIKOVA RUS
TBD RUS
Joshi HELGESSON SWE
Vanessa LAM USA
Mirai NAGASU USA
Angela WANG USA
Trophee Bompard
Kaetlyn OSMOND CAN
Eliska BREZINOVA CZE
Laurine LECAVELIER FRA
Mae Berenice MEITE FRA
TBD FRA
Haruka IMAI JPN
Marina ARTEMYEVA RUS
Julia LIPNITSKAIA RUS
Elena RADIONOVA RUS
Samantha CESARIO USA
Courtney HICKS USA
Ashley WAGNER USA
NHK Trophy
Gabrielle DALEMAN CAN
Zijun LI CHN
Satoko MIYAHARA JPN
Kanako MURAKAMI JPN
TBD JPN
Nikol GOSVIANI RUS
Alena LEONOVA RUS
Adelina SOTNIKOVA RUS
Anna OVCHAROVA SUI
Polina EDMUNDS USA
Christina GAO USA
Gracie GOLD USA
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MEN
Skate America
Jorik HENDRICKX BEL
Nam NGUYEN CAN
Chafik BESSEGHIER FRA
Alexei BYCHENKO ISR
Tatsuki MACHIDA JPN
Denis TEN KAZ
Michael Christian MARTINEZ PHI
Artur GACHINSKI RUS
Adian PITKEEV RUS
Jeremy ABBOTT USA
Jason BROWN USA
TBD USA
Skate Canada
Elladj BALDE CAN
Liam FIRUS CAN
Kevin REYNOLDS CAN
Michal BREZINA CZE
Florent AMODIO FRA
Takahiko KOZUKA JPN
Takahito MURA JPN
Konstantin MENSHOV RUS
Javier FERNANDEZ ESP
Alexander MAJOROV SWE
Max AARON USA
Adam RIPPON USA
Cup of China
Nam NGUYEN CAN
Nan SONG CHN
Yi WANG CHN
Han YAN CHN
Peter LIEBERS GER
Yuzuru HANYU JPN
Keiji TANAKA JPN
Zhan BUSH RUS
Maxim KOVTUN RUS
Richard DORNBUSH USA
Joshua FARRIS USA
Misha GE UZB
Rostelecom Cup
Jeremy TEN CAN
Michal BREZINA CZE
Ivan RIGHINI ITA
Takahiko KOZUKA JPN
Mikhail KOLYADA RUS
Sergei VORONOV RUS
TBD RUS
Javier FERNANDEZ ESP
Alexander MAJOROV SWE
Max AARON USA
Jason BROWN USA
Stephen CARRIERE USA
Trophee Bompard
Nan SONG CHN
Han YAN CHN
Florent AMODIO FRA
Chafik BESSEGHIER FRA
TBD FRA
Tatsuki MACHIDA JPN
Denis TEN KAZ
Maxim KOVTUN RUS
Konstantin MENSHOV RUS
Adian PITKEEV RUS
Richard DORNBUSH USA
Adam RIPPON USA
NHK Trophy
Kevin REYNOLDS CAN
Jinlin GUAN CHN
Peter LIEBERS GER
Ivan RIGHINI ITA
Yuzuru HANYU JPN
Takahito MURA JPN
TBD JPN
Jin Seo KIM KOR
Sergei VORONOV RUS
Jeremy ABBOTT USA
Joshua FARRIS USA
Ross MINER USA
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PAIRS
Skate America
Cheng PENG / Hao ZHANG CHN
Maylin WENDE / Daniel WENDE GER
Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA
TBD USA
Skate Canada
Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
Britney JONES / Joshua REAGAN CAN
Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
Wenjing SUI / Cong HAN CHN
Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
Mari VARTMANN / Aaron VAN LEAVE GER
Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS
Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA
Cup of China
Cheng PENG / Hao ZHANG CHN
Xuehan WANG / Lei WANG CHN
Xiaoyu YU / Yang JIN CHN
Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE RUS
Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT RUS
Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
Tarah KAYNE / Daniel O'SHEA USA
Rostelecom Cup
Maylin WENDE / Daniel WENDE GER
Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
Vasilisa DAVANKOVA / Alexander ENBERT RUS
Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
TBD RUS
Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA
Tarah KAYNE / Daniel O'SHEA USA
DeeDee LENG / Simon SHNAPIR USA
Trophee Bompard
Kirsten MOORE-TOWERS / Michael MARINARO CAN
Wenjing SUI / Cong HAN CHN
Xuehan WANG / Lei WANG CHN
Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
TBD FRA
Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA
NHK Trophy
Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
Xiaoyu YU / Yang JIN CHN
Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN
Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE RUS
Vera BAZAROVA / Andrei DEPUTAT RUS
Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
DeeDee LENG / Simon SHNAPIR USA
Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA
-----------------------------------------------------------------------------------------------
ICE DANCE
Skate America
Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
Nicole ORFORD / Thomas WILLIAMS CAN
Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA
Cathy REED / Chris REED JPN
Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
Madison CHOCK / Evan BATES USA
Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
TBD USA
Skate Canada
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Elisabeth PARADIS / Francois Xavier OUELLETTE CAN
Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN RUS
Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
Cup of China
Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN
Shiyue WANG / Xinyu LIU CHN
Yiyi ZHANG / Nan WU CHN
TBD CHN
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN RUS
Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
Rostelecom Cup
Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN RUS
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS
Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA
Madison CHOCK / Evan BATES USA
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA
Trophee Bompard
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
TBD FRA
Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
NHK Trophy
Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
Cathy REED / Chris REED JPN
TBD JPN
Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN RUS
Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS
Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA