Minsk-Arena Ice Star
Minsk, Belarus
Oct 26 - Oct 29, 2017
Friday, 27 October 2017, 12:00 Local Time
Time in Other Places
https://www.timeanddate.com/worldcl...6&p7=352&p8=101&p9=31&p10=136&p11=286&p12=256
Events include Senior, Junior, and Novice in Men's, Ladies, and Ice Dance.
In Pairs, there is a Senior Event only.
LIVESTREAM CHANNEL
Minsk, Belarus
Oct 26 - Oct 29, 2017
Friday, 27 October 2017, 12:00 Local Time
Time in Other Places
https://www.timeanddate.com/worldcl...6&p7=352&p8=101&p9=31&p10=136&p11=286&p12=256
Events include Senior, Junior, and Novice in Men's, Ladies, and Ice Dance.
In Pairs, there is a Senior Event only.
- Announcement
- Belarus Federation Website
- Official Event website
- Forms
- pdf Juniors & Novice Announcement
- archive Junior & Novice Forms
- Entries / Results.
- ISU Event Web Page
- MAP
- Facebook Page
- Time and Practice Schedule
- Junior and Novice Detailed Results and Protocols
- Detailed Results and Protocols
LIVESTREAM CHANNEL
Arena 3 (most junior/novice/gold/silver events are here)
https://www.youtube.com/watch?v=T5mkxTADlRY
Arena 2 (most senior events are here, and this looks to be Ladies SP)
https://www.youtube.com/watch?v=hRSdY5xj99E
https://www.youtube.com/watch?v=T5mkxTADlRY
Arena 2 (most senior events are here, and this looks to be Ladies SP)
https://www.youtube.com/watch?v=hRSdY5xj99E
Starting Order
StN. | Name | Club | Nation |
---|---|---|---|
Warm-Up Group 1 | |||
1 | Anna KHNYCHENKOVA | UKR | |
2 | Michaela-Lucie HANZLIKOVA | CZE | |
3 | Johanna ALLIK | EST | |
4 | Lutricia BOCK | GER | |
5 | Maryia SALDAKAYEVA | BLR | |
Warm-Up Group 2 | |||
6 | Elzbieta KROPA | LTU | |
7 | Serafima SAKHANOVICH | RUS | |
8 | Eliska BREZINOVA | CZE | |
9 | Angelina KUCHVALSKA | LAT | |
10 | Anastasia GRACHEVA | RUS | |
Warm-Up Group 3 | |||
11 | Hanna PAROSHYNA | BLR | |
12 | Katsiarina PAKHAMOVICH | BLR | |
13 | So Hyun AN | KOR | |
14 | Hanul KIM | KOR | |
15 | Elizabet TURSYNBAEVA | KAZ | |
Warm-Up Group 4 | |||
16 | Anita OSTLUND | SWE | |
17 | Yoonmi LEHMANN | SUI | |
18 | Greta MORKYTE | LTU | |
19 | Nicole SCHOTT | GER | |
20 | Tatsiana CHORNAYA | BLR |
Entries
No. | Name | Nation |
---|---|---|
1 | Tatsiana CHORNAYA | BLR |
2 | Katsiarina PAKHAMOVICH | BLR |
3 | Hanna PAROSHYNA SP: Nagada Sang Dhol (from "Ram-Leela" soundtrack) by Sanjay Leela Bhansali; choreo by Zhanna Gorbatenkova FS: Hit The Road Jack by Ray Charles, My Way by Frank Sinatra; choreo by Zhanna Gorbatenkova | BLR |
4 | Maryia SALDAKAYEVA | BLR |
WD | Alina SUPONENKO | BLR |
6 | Eliska BREZINOVA SP: Adagio performed by Lara Fabian; FS: Lion Theme (from "Lion" soundtrack) by Dustin O'Halloran, Searching For Home (from "Lion" soundtrack) by Dustin O'Halloran, River (from "Lion" soundtrack) by Dustin O'Halloran | CZE |
7 | Michaela-Lucie HANZLIKOVA SP: Hip Hip, Chin Chin performed by Club des Belugas; choreo by Monika Skornickova FS: O Fortuna (from "Carmina Burana") by Carl Orff; choreo by Monika Skornickova | CZE |
8 | Johanna ALLIK | EST |
9 | Lutricia BOCK SP: Love in Venice by Edvin Marton FS: La La Land soundtrack, including "City of Stars" by Ryan Gosling and "Epilogue" by Justin Hurwitz | GER |
10 | Nicole SCHOTT SP Nella Fantasia by Jackie Evancho; choreo by Michael Huth & Rostislav Sinicyn FS Theme from Schindler´s List, by John Williams, performed by Itzhak Perlman with the Boston Symphony Orchestra; choreo by Michael Huth,Rostislav Sinicyn | GER |
WD | Nathalie WEINZIERL SP: "Caruso," performed by Lara Fabian; choreo by Edoardo de Bernadis, Francesca Cotogni FS: "Four Seasons" by Antonio Vivaldi; choreo by Edoardo de Bernadis, Francesca Cotogni | GER |
WD | Aimee BUCHANAN SP: Only Hope by Mandy Moore from the 2002 movie, A Walk to Remember; choreo by Evgueni Nemirovski FS: Romantic Rhapsody by Andre Mathieu, performed by pianist Alain Lefevre; choreo by Evgueni Nemirovski | ISR |
WD | Netta SCHREIBER | ISR |
14 | Elizabet TURSYNBAEVA SP: Carmen by Bizet; performed by David Garrett; choreo by David Wilson FS: "The Prayer," duet by Celine Dion & Andrea Bocelli; choreo by David Wilson | KAZ |
15 | Angelina KUCHVALSKA | LAT |
16 | Elzbieta KROPA SP: I Put a Spell On You by Annie Lenox; choreo by Valentin Molotov FS: Rain In Your Black Eyes by Ezio Bosso; choreo by Valentin Molotov | LTU |
17 | Greta MORKYTE SP: I am Alive by Kristian Lundin performed by Celine Dion; choreo by Julia Tepliha FS: High Strung (soundtrack) by Nathan Lanier; choreo by Julia Tepliha | LTU |
WD | Colette Coco KAMINSKI | POL |
19 | So Hyun AN SP: Tango de los Exilados by Vanessa-Mae FS: Romeo and Juliet (2013 version) by Abel Korzeniowski | KOR |
20 | Hanul KIM SP: The Piano soundtrack FS: ABBA medley: Thank You For The Music & The Winner Takes It All | KOR |
21 | Anastasia GRACHEVA SP: Flamenco; choreo by Marina Savicheva, Eduard Sukhatski FS: Introduction and Rondo Capriccioso by Camille Saint-Saens; choreo by Marina Savicheva, Eduard Sukhatski | RUS |
22 | Serafima SAKHANOVICH SP: "And The Waltz Goes On" composed by Anthony Hopkins; choreo by Nikita Mikahailov FS: Aranjuez by Joaquin Rodrigo; choreo by Nikita Mikahailov | RUS |
WD | Nadezhda SERGEEVA | RUS |
WD | Joshi HELGESSON SP "Unforgettable" by Sia; choreo by Joey Russell, David Wilson FS: Sylvia by Leo Delibes; choreo by Joey Russell, David Wilson | SWE |
25 | Anita ÖSTLUND SP: Carmen Fantasie by David Garrett; choreo by Salome Brunner, Albin Bourdee FS: Papa Can You Hear Me by Barbara Streisand; choreo by Salome Brunner, Albin Bourdee | SWE |
26 | Yoonmi LEHMANN SP: Assassin's Tango FS: The Lark Ascending | SUI |
27 | Anna KHNYCHENKOVA SP "Sorongo," "Street Passions" by Didulia; choreo by Nadezhda Krasniak FS: "California Dreamin' " performed by Sia; choreo by Nadezhda Krasniak | UKR |
Last edited: