Challenger Series Asian Open Figure Skating Trophy - OWG Test Event
Beijing, China
October 13-17, 2021
Men's Short Program
Thursday, 14 October 2021 @ 1900 (UTC +8)
Time in Other Places
Beijing, China
October 13-17, 2021
Men's Short Program
Thursday, 14 October 2021 @ 1900 (UTC +8)
Time in Other Places
Starting Order |
StN. | Name | Nation | |||
---|---|---|---|---|---|
Warm-Up Group 1 | |||||
1 | YUEN Lap Kan SP: Schindler's List (soundtrack) FS: Notre-Dame De Paris (soundtrack); choreo by Jia Qi |
| |||
2 | PENG Zhiming SP: "Surrounded On All Sides" by Cong Zhao, Lay FS: "Los Muertos Vivos Estan" (Spectre soundtrack) by Thomas Newman; "Writing's On the Wall" (Spectre soundtrack) by Sam Smith; "Westminster Bridge" (Spectre soundtrack) by Thomas Newman; "Detonation" (Spectre soundtrack) by Thomas Newman |
| |||
3 | BRITSCHGI Lukas SP: "Keeping Me Alive" by Acoustic FS: "Mount Everest" by Labrinth; "Forever" by Labrinth; "Still Don't Know My Name" (Aura Remix) by Labrinth; choreo by Adam Solya, Andrea Vaturi |
| |||
4 | CHEN Yudong SP: "Yearning For The Peace" (Hero Soundtrack) by Tan Dun; "Swift Sword" (Hero Soundtrack) by Itzhak Perlman FS: "The Family Desgoffe Und Taxis" (The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat; "Last Will & Testament"'(The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat; "Canto at Gabelmeister's Peak" (The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat; Traditional arrangement "Moonshine" (The Grand Budapest Hotel soundtrack) by Alexandre Desplat |
| |||
5 | LEE Sihyeong SP: "Polovtsian Dances" from ‘Prince Igor;' by Alexander Borodin FS: Carmen Suite after Bizet’s Opera by R. Shchedrin; choreo by Yeaji Shin |
| |||
Warm-Up Group 2 | |||||
6 | SATO Shun FS: "The Point of No Return" (from "The Phantom of the Opera") by Andrew Lloyd Webber; "Masquerade" (from "The Phantom of the Opera") by Andrew Lloyd Webber; "Phantasia"by Julian Lloyd Webber, Geoffry Alexander; choreo by Yuka Sato , Kenji Miyamoto |
| |||
7 | JIN Boyang SP: "Night Fight" (from Crouching Tiger, Hidden Dragon soundtrack) by Tan Dun; "Eternal Vow" (from Crouching Tiger, Hidden Dragon soundtrack) by Tan Dun FS: "Invocacion y Danza" by Joaquin Rodrigo, performed by Milos Karadaglic; "Bolero" by Maurice Ravel; choreo by Lori Nichol |
| |||
8 | KAGIYAMA Yuma SP: "When You're Smiling" by Michael Bublé FS: "Gladiator" soundtrack - "Gladiator Rhapsody" by Lang Lang, "Now We Are Free", performed by Andrea Bocelli; choreo by Lori Nichol |
| |||
9 | CHA Junhwan SP: "Fate of the Clockmaker" by Eternal Eclipse, Flynn Hase Spence; "Cloak and Dagger" by Bianca Ban FS: "Popoli de Pekino" by Giacomo Puccini; "Violin Fantasy on Puccini's Turandot" by Vanessa-Mae; Turandot, Act 3: "Nessun Dorma" (Turandot, Act 3) by Giacomo Puccini, performed by Jose Carreras; choreo by Shae-Lynn Bourne |
| |||
10 | Deniss VASILJEVS SP: "Sarakiz: II. Romanza" by Karl Jenkins, performed by Marat, Bisengaliev & London Symphony Orchestra; "The Battle Drums" by Joe Hisaishi FS: Romeo and Juliet, Op. 64, Act III: No. 37, Introduction by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; Romeo and Juliet, Op. 64, Act I: No. 17, Tybalt Recognizes Romeo by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; Romeo and Juliet, Op. 64, Act I: No. 20, Romeo’s Variation by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; Romeo and Juliet, Op. 64, Act IV (Epilogue): No. 52, Juliet’s Death by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; Romeo and Juliet, Op. 64, Act II: No. 36, Finale by Sergei Prokofiev, perf. by Oslo Philharmonic Orchestra & Vasily Petrenko; choreo by Stephane Lambiel (SP & FS), Kateryna Shalkina (FS) |
|
Qualification rule: The best 10 skaters after Short Program will advance to the next segment. |
Last edited: