Edmonton, Alberta
2016 Skate Canada Challenge
Terwillegar Community Recreation Centre,
2051 Leger Road, Edmonton, Alberta T6R 0R9 Canada,
December 2 - December 6
Saturday, December 5
Rink C
12:35 (UTC -7)
SENIOR MEN SHORT PROGRAM
Sunday, December 6
Rink B
10:35 (UTC -7)
SENIOR MEN FREE PROGRAM
What time is it in Edmonton, Alberta?
http://www.timeanddate.com/worldclock/canada/edmonton
Compare to the time near where you live
http://www.timeanddate.com/worldclo...=248&p4=33&p5=240&p6=195&p7=256&p8=236&p9=166
Thanks CdnSk8fan!
Rink A http://www.dailymotion.com/video/x3fu1vr_2016-skate-canada-challenge-rink-a_sport
Rink B http://www.dailymotion.com/video/x3fu27f_2015-skate-canada-challenge-rink-b_sport
Rink C http://www.dailymotion.com/video/x3fu2fp_2016-skate-canada-challenge-rink-c_sport
Patrick Chan (past champion, at TEB), Elladj Baldé (at NHK) Liam Firus (at Golden Spin?) Roman Sadovsky (at JGPF) and Nam Nguyen (last year's champion, at Rostelecom Cup) have byes to Nationals
The top twelve of the following men will join them there.
Name Starting Order Section
Stuart Ure AB/NT/NU 1
Jarret Melanson NO 2
Shawn Cuevas BC/YK 3
Jack Kermezian QC 4
Marek Ramilison QC 5
Benjamin Guthrie NO 6
Bennet Toman CO 7
Cody Wong WO 8
Laurent GuayQC 9
Keegan Messing AB/NT/NU 10
Mitchell Gordon BC/YK 11
Shaquille Davis CO 12
Andrei Rogozine EO 13
Anthony Kan CO 14
Dominic Rondeau QC 15
David Shoults AB/NT/NU 16
Samuel Angers QC 17
Satish Stefansson 18
Antony Cheng CO 19
Kevin Reynolds BC/YK 20
Dustin Sherriff-Clayton AB/NT/NU 21
Nicolas Nadeau QC 22
Daniel-Olivier Boulanger-Trottier QC 23
Christophe Belley QC 24
2016 Skate Canada Challenge
Terwillegar Community Recreation Centre,
2051 Leger Road, Edmonton, Alberta T6R 0R9 Canada,
December 2 - December 6
Saturday, December 5
Rink C
12:35 (UTC -7)
SENIOR MEN SHORT PROGRAM
Sunday, December 6
Rink B
10:35 (UTC -7)
SENIOR MEN FREE PROGRAM
What time is it in Edmonton, Alberta?
http://www.timeanddate.com/worldclock/canada/edmonton
Compare to the time near where you live
http://www.timeanddate.com/worldclo...=248&p4=33&p5=240&p6=195&p7=256&p8=236&p9=166
Thanks CdnSk8fan!
Rink A http://www.dailymotion.com/video/x3fu1vr_2016-skate-canada-challenge-rink-a_sport
Rink B http://www.dailymotion.com/video/x3fu27f_2015-skate-canada-challenge-rink-b_sport
Rink C http://www.dailymotion.com/video/x3fu2fp_2016-skate-canada-challenge-rink-c_sport
Patrick Chan (past champion, at TEB), Elladj Baldé (at NHK) Liam Firus (at Golden Spin?) Roman Sadovsky (at JGPF) and Nam Nguyen (last year's champion, at Rostelecom Cup) have byes to Nationals
The top twelve of the following men will join them there.
Name Starting Order Section
Stuart Ure AB/NT/NU 1
Jarret Melanson NO 2
Shawn Cuevas BC/YK 3
Jack Kermezian QC 4
Marek Ramilison QC 5
Benjamin Guthrie NO 6
Bennet Toman CO 7
Cody Wong WO 8
Laurent GuayQC 9
Keegan Messing AB/NT/NU 10
Mitchell Gordon BC/YK 11
Shaquille Davis CO 12
Andrei Rogozine EO 13
Anthony Kan CO 14
Dominic Rondeau QC 15
David Shoults AB/NT/NU 16
Samuel Angers QC 17
Satish Stefansson 18
Antony Cheng CO 19
Kevin Reynolds BC/YK 20
Dustin Sherriff-Clayton AB/NT/NU 21
Nicolas Nadeau QC 22
Daniel-Olivier Boulanger-Trottier QC 23
Christophe Belley QC 24
Last edited: