2023-24 Japanese Junior Nationals | Page 2 | Golden Skate

2023-24 Japanese Junior Nationals

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Just to consolidate everything into one post

Junior Ice Dance RD Results
Protocols
1岸 本 彩 良
田 村 篤 彦
Sara Kishimoto
Atsuhiko Tamura
Chukyo University High School
Seibu Higashifushimi FSC
59.06
2山 下 珂 歩
永 田 裕 人
Kaho Yamashita
Yuto Nagata
Nihon University
Nihon University
50.91


Junior SP Pair Result
Protocol
清 水 咲 衣
本 田 ルーカス剛史
Sae Shimizu
Lucas Tsuyoshi Honda
Kinoshita Academy
Kinoshita Academy
40.00
 
Last edited:

lileychristie

Lee-lay
Medalist
Joined
Apr 17, 2022
Country
Australia
1岸 本 彩 良
田 村 篤 彦
Sara Kishimoto
Atsuhiko Tamura
Chukyo University High School
Seibu Higashifushimi FSC
50.91
2山 下 珂 歩
永 田 裕 人
Kaho Yamashita
Yuto Nagata
Nihon University
Nihon University
59.06

I think you got the scores for SaraAtsu and KahoYu swapped around?
 

figureskatingandrainbows

As Kao Miura once said, スケートって難しい
Record Breaker
Joined
Dec 8, 2020
Country
Olympic
Ugh so excited for SaeLuca, yes they still only have a single twist but they are getting their lift and death spiral levels, and even have a level 2 twist which is exciting! Plus, their throws look to be developing nicely. I really hope this team acknowledges that it will be a slow process, but hopefully a fruitful one as long as they stick together.
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Men SP Start Order
Time schedule
Warmup Group 1
1
2
3
4
5
菊 地 竜 生
磯 和 大 智
小 島 志 凰
向 野 慶
蛯 原 大 弥
Ryusei Kikuchi
Taichi Isowa
Shio Kojima
Kei Mukaino
Daiya Ebihara
Meiji University
Kyoto Uji FSC
Naniwa Jr High・High School Skate Club
Kobe Port Island Club
Meiji Jingu Gaien FSC
Warmup Group 2
6
7
8
9
10
11
中 村 俊 介
朝 賀 俊太朗
佐 藤 和 那
木 村 智 貴
小河原 泉 颯
堀 野 伊 織
Shunsuke Nakamura
Shuntaro Asaga
Kazuna Sato
Tomoki Kimura
Ibuki Ogahara
Iori Horino
Kinoshita Academy
Osaka Skate Club
Howa Minato Skating Club
Seibu Higashifushimi FSC
Kurashiki FSC
Hachinohe FSC
Ice Resurfacing
Warmup Group 3
12
13
14
15
16
17
垣 内 珀 琉
加 藤 海 里
名 倉 一 裕
西 野 太 翔
花 井 広 人
森 本 涼 雅
Haru Kakiuchi
Kairi Kato
Kazuhiro Nakura
Taiga Nishino
Hiroto Hanai
Ryoga Morimoto
Hyogo Nishinomiya FSC
Meguro Nihon University High School
Osaka Skate Club
Kanagawa FSC
Howa Minato Skating Club
Kinoshita Academy
Warmup Group 4
18
19
20
21
22
23
織 田 信 義
山 田 琉 伸
松 本 悠 輝
三 島 舞 明
森 遼 人
岡 崎 隼 士
Nobuyoshi Oda
Ryushin Yamada
Haruki Matsumoto - NVA 3rd
Masaya Mishima
Ryoto Mori
Hayato Okazaki - NvA Champion
Osaka Skate Club
Waseda University
LYS
Aichi Mizuho College Mizuho High School
MF Academy
Somei Gakuin Junior High School
Ice Resurfacing
Warmup Group 5
24
25
26
27
28
29
吉 野 咲太朗
大 村 健 太
田 内 誠 悟
周 藤 集
高 橋 星 名
中 田 璃 士
Sakutaro Yoshino - NVA 2nd
Kenta Omura
Seigo Tauchi
Tsudoi Suto
Sena Takahashi
Rio Nakata
Seibu Higashifushimi FSC
Okayama FSC
Fuji FC
ID Gakuen High School
Kinoshita Academy
TOKIO INKARAMI
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Women SP Start Order
Time schedule
Warmup Group 1
1
2
3
4
5
6
北 谷 美 結
杉 山 菜 那
柴 山 歩
和 田 薫 子
金 沢 純 禾
大 竹 沙 歩
Miyu Kitatani
Nana Sugiyama
Ayumi Shibayama
Kaoruko Wada
Sumika Kanazawa - NvA Champion
Saho Otake - NvA 3rd
Kyoto Uji FSC
Chukyo University High School
Kinoshita Academy
Grand Prix Tokai Club
Kinoshita Academy
MF Academy
Warmup Group 2
7
8
9
10
11
12
北 見 奏
髙 木 謠
重 田 美 星
岡 万佑子
千 葉 美乃花
髙 原 奈々子
Kanade Kitami
Yo Takagi
Mira Shigeta
Mayuko Oka
Minoka Chiba
Nanako Takahara
MF Academy
Tokyo Joshi Gakuin
Kobe Port Island Club
ROYCE' F・S・C
Saitama Sakae High School
Fukuoka Figure Academy
Ice Resurfacing
Warmup Group 3
13
14
15
16
17
18
岩 本 愛 子
今 関 友梨香
上 薗 恋 奈
村 上 遥 奈
宮 本 琉 花
松 浪 ひかり
Aiko Iwamoto
Yurika Imazeki
Rena Uezono
Haruna Murakami
Ruka Miyamoto
Hikari Matsunami - NvA 4th
Hakucho FSC
MF Academy
LYS
Kinoshita Academy
Hakucho T・FSC
Kanku Skate
Warmup Group 4
19
20
21
22
23
24
入 江 美 友
奥 野 友莉菜
櫛 田 育 良
中 井 亜 美
瀬 川 穂 乃
中 尾 歩
Miyu Irie
Yurina Okuno
Ikura Kushida
Ami Nakai
Hono Segawa
Ayumi Nakao
M Eight Club
Komaba Gakuen High School
Kinoshita Academy
TOKIO INKARAMI
Sendai FSC
Saitama Ice Arena FC
Ice Resurfacing
Warmup Group 5
25
26
27
28
29
30
横 井 きな結
河 野 莉々愛
岡 田 芽 依
大 坪 瑚 子
島 田 麻 央
山 田 恵
Kinayu Yokoi
Riria Kono - NvA 2nd
Mei Okada
Koko Otsubo
Mao Shimada
Kei Yamada
Chukyo University
Kinoshita Academy
Meito FSC
Howa Minato Skating Club
Kinoshita Academy
Kinoshita Academy
 
Last edited:

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Men SP Start Order
Time schedule
Warmup Group 1
1
2
3
4
5
菊 地 竜 生
磯 和 大 智
小 島 志 凰
向 野 慶
蛯 原 大 弥
Ryusei Kikuchi
Taichi Isowa
Shio Kojima
Kei Mukaino
Daiya Ebihara
Meiji University
Kyoto Uji FSC
Naniwa Jr High・High School Skate Club
Kobe Port Island Club
Meiji Jingu Gaien FSC
Warmup Group 2
6
7
8
9
10
11
中 村 俊 介
朝 賀 俊太朗
佐 藤 和 那
木 村 智 貴
小河原 泉 颯
堀 野 伊 織
Shunsuke Nakamura
Shuntaro Asaga
Kazuna Sato
Tomoki Kimura
Ibuki Ogahara
Iori Horino
Kinoshita Academy
Osaka Skate Club
Howa Minato Skating Club
Seibu Higashifushimi FSC
Kurashiki FSC
Hachinohe FSC
Ice Resurfacing
Warmup Group 3
12
13
14
15
16
17
垣 内 珀 琉
加 藤 海 里
名 倉 一 裕
西 野 太 翔
花 井 広 人
森 本 涼 雅
Haru Kakiuchi
Kairi Kato
Kazuhiro Nakura
Taiga Nishino
Hiroto Hanai
Ryoga Morimoto
Hyogo Nishinomiya FSC
Meguro Nihon University High School
Osaka Skate Club
Kanagawa FSC
Howa Minato Skating Club
Kinoshita Academy
Warmup Group 4
18
19
20
21
22
23
織 田 信 義
山 田 琉 伸
松 本 悠 輝
三 島 舞 明
森 遼 人
岡 崎 隼 士
Nobuyoshi Oda
Ryushin Yamada
Haruki Matsumoto - NVA 3rd
Masaya Mishima
Ryoto Mori
Hayato Okazaki - NvA Champion
Osaka Skate Club
Waseda University
LYS
Aichi Mizuho College Mizuho High School
MF Academy
Somei Gakuin Junior High School
Ice Resurfacing
Warmup Group 5
24
25
26
27
28
29
吉 野 咲太朗
大 村 健 太
田 内 誠 悟
周 藤 集
高 橋 星 名
中 田 璃 士
Sakutaro Yoshino - NVA 2nd
Kenta Omura
Seigo Tauchi
Tsudoi Suto
Sena Takahashi
Rio Nakata
Seibu Higashifushimi FSC
Okayama FSC
Fuji FC
ID Gakuen High School
Kinoshita Academy
TOKIO INKARAMI
Junior Men SP Group 1 warming up
Skate Order above
Live scoring
Livestream Day 2 (viewable with paid FOD subscription; vpn needed outside of Japan)

Good Luck to all the guys!:cheer2:
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
1. Ryusei Kikuchi ❤️‍🔥
Vogel im Käfig
3A 3Lz CCoSp4 3S2T FSSp3 StSq2 CCSp2
60.01

2. Taichi Isowa
Fantasy / Let‘s Groove
3S3T(hangs on) 1A* CCSp3 2Lz FSSp3 StSq2 CCoSp2
46.72

3. Shio Kojima
Phantom of the Opera
2A 3F(hangs on)2T CCSp3 3Lz(hangs on) FSSp4 StSq2 CCoSp4
52.33 SB

4. Kei Mukaino
Malaguena
1Lz* CCSp2 3S(hangs on)3T CCoSp3? 2A StSq2 FSSp3
49.42

5. Daiya Ebihara 💎
Etude for the Dreamer
2A 3F3T(Nice!) CCSp3 3Lz StSq2 FSSp4 CCoSp4
Nice skate! :clap:
Yep, Fukui-sensei with EbiDaiya~
64.24

Junior Men standings after Group 1
蛯 原 大 弥 Daiya EbiharaMeiji Jingu Gaien FSC64.24
菊 地 竜 生 Ryusei KikuchiMeiji University60.01
小 島 志 凰Shio KojimaNaniwa Jr High・High School Skate Club52.33
向 野 慶 Kei MukainoKobe Port Island Club49.42
磯 和 大 智Taichi IsowaKyoto Uji FSC46.72

Group 2 Skate Order
6. Shunsuke Nakamura
7. Shuntaro Asaga
8. Kazuna Sato
9. Tomoki Kimura
10 . Ibuki Ogahara
11. Iori Horino
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
7. Shuntaro Asaga
Hit the Road Jack
2A 3Lz(fall) CCSp4 3F(so, hand)+COMBO FSSp4 StSq3 CCoSp3
He was being very careful going into the jumps which may have actually made things worse?
52.85

8. Kazuna Sato
The Year of the Dragon
3Lz(Nice) 3T3T(so) CCSp4 2A FSSp3 StSq2 CCoSp4
Good!
56.53

9. Tomoki Kimura
Spider-Man Theme
3Lz 3S2T(tano) CCSp3 2A FSSp2 StSq2 CCoSp3
This program suits him so well!
He's been a strong performer since Novice
Jumps starting to stabilize after his growth spurt
51.06

10. Ibuki Ogahara
Paint It Black
3Lz(hand) 2A CCSp4 3F3T(Nice) FSSp3 StSq2 CCoSp4
Triples looking so much easier for him!
57.57 SB

11. Iori Horino
Csardas
3T3T(hangs on) 2Lz(intended) CCSp3 StSq2 2A almost tripped during a transistion FSSp3 CCoSp3
I so :love: him and want him to make the FS! :pray:
(Of course I want all the boys to make the FS) 😁
54.10 qualifies for the FS! 🙌

Junior Men standings after Group 2 (Q=qualifies for the FS)
Q中 村 俊 介 Shunsuke NakamuraKinoshita Academy76.81
Q蛯 原 大 弥Daiya EbiharaMeiji Jingu Gaien FSC64.24
Q菊 地 竜 生Ryusei KikuchiMeiji University60.01
Q小河原 泉 颯Ibuki OgaharaKurashiki FSC57.57
Q佐 藤 和 那Kazuna SatoHowa Minato Skating Club56.53
Q堀 野 伊 織Iori HorinoHachinohe FSC54.10
朝 賀 俊太朗Shuntaro AsagaOsaka Skate Club52.85
小 島 志 凰Shio KojimaNaniwa Jr High・High School Skate Club52.33
木 村 智 貴Tomoki KimuraSeibu Higashifushimi FSC51.06
向 野 慶Kei MukainoKobe Port Island Club49.42
磯 和 大 智Taichi IsowaKyoto Uji FSC46.72

Ice Resurfacing~
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
Junior Men SP Group 3 warming up
Skate Order
12. Haru Kakiuchi
13. Kairi Kato
14. Kazuhiro Nakura
15. Taiga Nishino
16. Hiroto Hanai
17. Ryoga Morimoto
Live scoring
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
12. Haru Kakiuchi
Caruso
2A 3Lz CCSp4 3F3T FSSp4 StSq3 CCoSp4
Nice, Clean Skate! :clap:
Good job with the levels!
68.64 into 2nd
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
13. Kairi Kato
Your Song
3T2T 3Lz CCSp4 StSq2 2A FSSp2 CCoSp2
58.26 SB

14. Kazuhiro Nakura
Doctor Zhivago: Suite
3T3T(hangs on) Inabauer-->2A CCSp4 3Lz FSSp4 StSq3 CCoSp4
Beautiful program, beautifully performed! :love:✨
61.01

15. Taiga Nishino
I Want You Back
3A!!! 3F3T CCSp4 3Lz StSq2 fall on flying entry into Sp* FSSp
I thought we were finally going to see this SP clean 😭
63.52 into 4th
 

tsuyoboogie

"Dedicate your heart" & Slay like an Ackerman
Record Breaker
Joined
May 4, 2014
16. Hiroto Hanai
Piano Concerto No.1in B Flat Minor, OP23
3Lz 2A CCSp(lvl?) 3T3T FSSp4 StSq2 CCoSp4
53.97

17. Ryoga Morimoto
Feeling Good
2A 3F3T FSSp4 3Lz CCSp3 StSq2 CCoSp4
Very Nice!
63.58

Junior Men standings after Group 3 (Q=qualifies for the FS)
Q中 村 俊 介Shunsuke NakamuraKinoshita Academy76.81
Q垣 内 珀 琉Haru KakiuchiHyogo Nishinomiya FSC68.64
Q蛯 原 大 弥Daiya EbiharaMeiji Jingu Gaien FSC64.24
Q森 本 涼 雅Ryoga MorimotoKinoshita Academy63.58
Q西 野 太 翔Taiga NishinoKanagawa FSC63.52
Q名 倉 一 裕Kazuhiro NakuraOsaka Skate Club61.01
Q菊 地 竜 生Ryusei KikuchiMeiji University60.01
Q 加 藤 海 里Kairi KatoMeguro Nihon University High School58.26
Q小河原 泉 颯Ibuki OgaharaKurashiki FSC57.57
Q佐 藤 和 那Kazuna SatoHowa Minato Skating Club56.53
Q堀 野 伊 織Iori HorinoHachinohe FSC54.10
Q花 井 広 人Hiroto HanaiHowa Minato Skating Club53.97
朝 賀 俊太朗Shuntaro AsagaOsaka Skate Club52.85
小 島 志 凰Shio KojimaNaniwa Jr High・High School Skate Club52.33
木 村 智 貴Tomoki KimuraSeibu Higashifushimi FSC51.06
向 野 慶Kei MukainoKobe Port Island Club49.42
磯 和 大 智Taichi IsowaKyoto Uji FSC46.72

Group 4 skate order
18. Nobuyoshi Oda
19. Ryushin Yamada
20. Haruki Matsumoto (NvA 3rd)
21. Masaya Mishima
22. Ryoto Mori
23. Hayato Okazaki (NvA Champion)
 
Top