2023-24 Junior Grand Prix Final: Skate Picks | Page 6 | Golden Skate

2023-24 Junior Grand Prix Final: Skate Picks    Deadline: 2023-12-07 at 06:45 (UTC/GMT)

harmony

Rinkside
Joined
Sep 12, 2023
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Rena UEZONO (JPN)
  4. Yuseong KIM (KOR)
  5. Ami NAKAI (JPN)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Hyungyeom KIM (KOR)
  3. Daniel MARTYNOV (USA)
  4. Adam HAGARA (SVK)
  5. Francois PITOT (FRA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
 

el henry

Go have some cake. And come back with jollity.
Record Breaker
Joined
Mar 3, 2014
Country
United-States
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  3. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
  4. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  5. Yahli PEDERSEN / Jeffrey CHEN (USA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Minsol KWON (KOR)
  5. Rena UEZONO (JPN)
Men
  1. Rio NAKATA (JPN)
  2. Francois PITOT (FRA)
  3. Juheon LIM (KOR)
  4. Daniel MARTYNOV (USA)
  5. Adam HAGARA (SVK)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  4. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  5. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
 

StitchMonkey

Record Breaker
Joined
Jul 31, 2014
Dance
  1. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
  2. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Yahli PEDERSEN / Jeffrey CHEN (USA)
  5. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Yuseong KIM (KOR)
  3. Minsol KWON (KOR)
  4. Jia SHIN (KOR)
  5. Ami NAKAI (JPN)
Men
  1. Hyungyeom KIM (KOR)
  2. Daniel MARTYNOV (USA)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Adam HAGARA (SVK)
  5. Juheon LIM (KOR)
Pairs
  1. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  2. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  3. Jazmine DESROCHERS / Kieran THRASHER (CAN)
  4. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  5. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
 

maofan

Final Flight
Joined
Feb 14, 2018
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Rena UEZONO (JPN)
  4. Yuseong KIM (KOR)
  5. Minsol KWON (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Rio NAKATA (JPN)
  3. Hyungyeom KIM (KOR)
  4. Adam HAGARA (SVK)
  5. Francois PITOT (FRA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
 

CallieLou

Spectator
Joined
Aug 28, 2021
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  3. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Yuseong KIM (KOR)
  4. Ami NAKAI (JPN)
  5. Minsol KWON (KOR)
Men
  1. Rio NAKATA (JPN)
  2. Juheon LIM (KOR)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Hyungyeom KIM (KOR)
  5. Daniel MARTYNOV (USA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
 

NoNameFace

GS given name - Beatrice
Record Breaker
Joined
Nov 12, 2012
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Rena UEZONO (JPN)
  4. Minsol KWON (KOR)
  5. Yuseong KIM (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Rio NAKATA (JPN)
  3. Hyungyeom KIM (KOR)
  4. Daniel MARTYNOV (USA)
  5. Francois PITOT (FRA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  5. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Country
Ukraine
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Yuseong KIM (KOR)
Men
  1. Rio NAKATA (JPN)
  2. Juheon LIM (KOR)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Hyungyeom KIM (KOR)
  5. Adam HAGARA (SVK)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  4. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  5. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
 

silvia

On the Ice
Joined
Mar 1, 2012
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Minsol KWON (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Rio NAKATA (JPN)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Daniel MARTYNOV (USA)
  5. Adam HAGARA (SVK)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  5. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
 

zebobes

Final Flight
Joined
Mar 29, 2012
Dance
  1. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  2. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  3. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  4. Yahli PEDERSEN / Jeffrey CHEN (USA)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Jia SHIN (KOR)
  2. Mao SHIMADA (JPN)
  3. Yuseong KIM (KOR)
  4. Minsol KWON (KOR)
  5. Rena UEZONO (JPN)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Rio NAKATA (JPN)
  3. Hyungyeom KIM (KOR)
  4. Adam HAGARA (SVK)
  5. Francois PITOT (FRA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Jazmine DESROCHERS / Kieran THRASHER (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
 

mini_mim85

Rinkside
Joined
Jan 22, 2022
Dance
  1. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  2. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Jia SHIN (KOR)
  2. Mao SHIMADA (JPN)
  3. Yuseong KIM (KOR)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Minsol KWON (KOR)
Men
  1. Hyungyeom KIM (KOR)
  2. Juheon LIM (KOR)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Adam HAGARA (SVK)
  5. Daniel MARTYNOV (USA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  5. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
 

FlossieH

Medalist
Joined
Dec 2, 2022
Country
United-Kingdom
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Yuseong KIM (KOR)
  5. Rena UEZONO (JPN)
Men
  1. Rio NAKATA (JPN)
  2. Juheon LIM (KOR)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Hyungyeom KIM (KOR)
  5. Daniel MARTYNOV (USA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
 

Pandicorn

On the Ice
Joined
Sep 24, 2015
Country
Germany
Dance
  1. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  2. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  3. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Yuseong KIM (KOR)
Men
  1. Rio NAKATA (JPN)
  2. Juheon LIM (KOR)
  3. Hyungyeom KIM (KOR)
  4. Francois PITOT (FRA)
  5. Adam HAGARA (SVK)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  5. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
 

figureskatingandrainbows

It's Oka ShinnosuSLAY Season!
Record Breaker
Joined
Dec 8, 2020
Country
Olympic
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Yuseong KIM (KOR)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Minsol KWON (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Rio NAKATA (JPN)
  3. Adam HAGARA (SVK)
  4. Francois PITOT (FRA)
  5. Hyungyeom KIM (KOR)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  5. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
 

gopatrick

EnChanted
On the Ice
Joined
Nov 8, 2008
Dance
  1. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  2. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Yuseong KIM (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Hyungyeom KIM (KOR)
  3. Rio NAKATA (JPN)
  4. Daniel MARTYNOV (USA)
  5. Francois PITOT (FRA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
 

marulia

On the Ice
Joined
Jun 7, 2018
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  3. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  4. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Minsol KWON (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Hyungyeom KIM (KOR)
  3. Rio NAKATA (JPN)
  4. Adam HAGARA (SVK)
  5. Francois PITOT (FRA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
  3. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  4. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  5. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
 

Joe Mendoza

Virtuously Shady Diva
Final Flight
Joined
Jan 18, 2021
Dance
  1. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  2. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  3. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Yahli PEDERSEN / Jeffrey CHEN (USA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Yuseong KIM (KOR)
Men
  1. Rio NAKATA (JPN)
  2. Juheon LIM (KOR)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Hyungyeom KIM (KOR)
  5. Daniel MARTYNOV (USA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
 

text_skate

🇺🇦
Medalist
Joined
Jan 17, 2014
Country
European-Union
Dance
  1. Elizabeth TKACHENKO / Alexei KILIAKOV (ISR)
  2. Leah NESET / Artem MARKELOV (USA)
  3. Darya GRIMM / Michail SAVITSKIY (GER)
  4. Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV (UKR)
  5. Celina FRADJI / Jean-Hans FOURNEAUX (FRA)
Women
  1. Mao SHIMADA (JPN)
  2. Jia SHIN (KOR)
  3. Ami NAKAI (JPN)
  4. Rena UEZONO (JPN)
  5. Yuseong KIM (KOR)
Men
  1. Juheon LIM (KOR)
  2. Rio NAKATA (JPN)
  3. Francois PITOT (FRA)
  4. Hyungyeom KIM (KOR)
  5. Daniel MARTYNOV (USA)
Pairs
  1. Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA (GEO)
  2. Martina ARIANO KENT / Charly LALIBERTE LAURENT (CAN)
  3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA (UKR)
  4. Olivia FLORES / Luke WANG (USA)
  5. Ava KEMP / Yohnatan ELIZAROV (CAN)
 
Top