2023-24 Russian Local Events – Link Collection | Golden Skate

2023-24 Russian Local Events – Link Collection

AlexBreeze

Record Breaker
Joined
May 27, 2021
Country
Russia
2023/24 Russian Local Events – Link Collection

This thread is intended for the collection of local competition links (entry lists, schedules, streaming information) to provide a better overview during the 2023/2024 season.
For general discussion of local competitions please use the 2023/24 Russian Local Events – Discussion thread in order to keep this thread tidy and compact.

Some general useful links:

Russian Figure Skating Federation (FFKKR)

Homepage: Федерация фигурного катания на коньках России (fsrussia.ru)
Calendar of Events (pdf): https://fsrussia.ru/files/docs/kalendar_2324.pdf
Calendar of Events (interactive):
https://fsrussia.ru/calendar

Moscow Figure Skating Federation (FFKM)
Homepage: Главная (ffkm.ru)
Calendar of Main Events in Moscow (pdf): Календарь (ffkm.ru)
Calendar of Main Events in Moscow (interactive): Календарь (ffkm.ru)
List of All Moscow Events (interactive, including preliminary entry lists “заявки”): Подать заявку (ffkm.ru)

St. Petersburg Figure Skating Federation
Homepage: Федерация фигурного катания на коньках Санкт-Петербурга/Главная (fskating.spb.ru)
Calendar of Main Events in St. Petersburg (pdf): Календарь (fskating.spb.ru)
List of Current St. Petersburg Events: Турниры (fskating.spb.ru)
List of Past St. Petersburg Events: Прошедшие турниры (fskating.spb.ru)
List of Upcoming St. Petersburg Events: Предстоящие турниры (fskating.spb.ru)
Members of the St. Petersburg Figure Skating Team 2023/24: http://docs.fskating.spb.ru/downloads/Sbornaya_fk_2023_2024.pdf

Other Local Federations
Chelyabinsk: Figure Skating Federation of Chelyabinsk Region (fschel.ru)
Ekaterinburg: Figure Skating Federation of Sverdlovsk Region (ffssr.ru)
Krasnoyarsk: Сайт федерации фигурного катания (fkrskskate.ru)
Moscow Region: Figure Skating Federation of Moscow Region (ffkkmo.ru)
Nizhny Novgorod: Figure Skating Federation of Nizhny Novgorod Region (ffknn.ru)
Perm: Perm Regional Figure Skating Federation (роо-пкффкк.рф)
Tyumen: Figure Skating Federation of the Tyumen Region (figurist72.ru)
Tula: Tula Figure Skating Federation (ffstula.ru)

Popular Streaming Channels
Russian Fed: TheFSRussia - YouTube
Mainstream: MainStream - YouTube
Studio-38: Студия-38 - YouTube
Russian Channel One (only figure skating content): Фигурное катание - YouTube
Russian Channel One (direct link, might be geoblocked): Фигурное катание. Первый канал (sport1tv.ru)

High-Quality Fancams of Russian Events
random fs videos: YouTube, Telegram
FigureSkatersRu: YouTube, Telegram
F/FS: YouTube, Telegram
Figure Skating Videos (events in Krasnoyarsk)

Archived Replays
AbnormalSchoolMaster
Russian Figure Skating
Let's try to skate
 
Last edited:

AlexBreeze

Record Breaker
Joined
May 27, 2021
Country
Russia
The calendar of the events has been published.

Core events:


Senior Test Skates
16-17 September, Moscow

1st Grand Prix stage, Ufa
Juniors: 10-14 October
Seniors (singles and ice dance): 13-16 October

2nd Grand Prix stage, Omsk
Juniors: 17-21 October
Seniors: (singles and pairs): 20-23 October

3rd Grand Prix stage, Krasnoyarsk
Juniors: 24-28 October
Seniors: 27-30 October

4th Grand Prix stage, Kazan
Juniors: 08-11 November
Seniors (singles and pairs): 10-13 November

5th Grand Prix stage, Samara
Juniors: 15-18 November
Seniors (singles, ice dance): 17-20 November

6th Grand Prix stage, Moscow
Juniors: 21-24 November
Seniors: 24-27 November

Junior Channel One Cup
7-9 December, Kaluga

Senior Nationals
20-25 December, Chelyabinsk

Jumping Nationals
19-22 January, Moscow

Junior Nationals
05-09 February, Saransk

Spartakiad (seniors)
14-18 February, Magnitogorsk

Spartakiad (novices)
20-24 February, Sirius

Zhuk Memorial (Novice Nationals, younger age)
23-27 February, Yoshkar-Ola

Channel One Cup
02-03 March, Saint Petersburg

Russian Challenge
08-10 March, Saint Petersburg

Junior Grand Prix Final
13-16 March, Sirius

Novice Nationals, older age
01-05 April, Kazan
 
Last edited:

AlexBreeze

Record Breaker
Joined
May 27, 2021
Country
Russia
Sverdlovsk Region Test Skates
September 2, Ice Centre named after V. Kutergin, Sysert
Categories:
novices, juniors, seniors
Disciplines: singles, ice dance, pairs
Notable skaters: Veronika Yametova, Elizaveta Labutina, Elizaveta Kirillova/Ilya Karpov

Test Skates are taking place from 12.00 to 15.00 local time (UTC+5), the stream will be archived in VK.
Each skater performs one program of their choice.
 

sk8coachus

X Comp. Skater
On the Ice
Joined
Aug 14, 2022
Sverdlovsk Region Test Skates
September 2, Ice Centre named after V. Kutergin, Sysert
Categories:
novices, juniors, seniors
Disciplines: singles, ice dance, pairs
Notable skaters: Veronika Yametova, Elizaveta Labutina, Elizaveta Kirillova/Ilya Karpov

Test Skates are taking place from 12.00 to 15.00 local time (UTC+5), the stream will be archived in VK.
Each skater performs one program of their choice.
Do you have a link for the US?
 

Mariott

Now the flower is making its way through concrete
Record Breaker
Joined
Feb 10, 2022
Country
Russia

LadyB

Record Breaker
Joined
Jan 7, 2016
I got the links for the 1st stage of the SPb Cup next week.



Then its time for a proper OP:

1st stage Saint Petersburg Cup
19 -22 September 2023, Figure Skating Academy, Tupolevskaya St, SPB
Categories: KMS, MS
Disciplines: Singles/Pairs/Ice Dance


Homepage
Schedule
Preliminary list of participants
Entries/Results

Streams: The brilliant @alexocfp has already done that above 👌, but just to keep things complete on the OP:

19.09 - https://youtube.com/live/xxDNe0CRe9A?feature=share
20.09 - https://youtube.com/live/kNSdtci_m3w?feature=share
21.09 - https: //youtube.com/live/7M-dlUOpxz8?feature=share
22.09 - https://youtube.com/live/cZ_Vr6XtRds?feature=share
 
Last edited:

AlexBreeze

Record Breaker
Joined
May 27, 2021
Country
Russia
Then its time for a proper OP:

1st stage Saint Petersburg Cup
19 -22 September 2023, Figure Skating Academy, Tupolevskaya St, SPB
Categories: KMS, MS
Disciplines: Singles/Pairs/Ice Dance


Homepage
Schedule
Preliminary list of participants: TBA
Entries/Results: TBA

Streams:
The brilliant @alexocfp has already done that above 👌, but just to keep things complete on the OP:

19.09 - https://youtube.com/live/xxDNe0CRe9A?feature=share
20.09 - https://youtube.com/live/kNSdtci_m3w?feature=share
21.09 - https: //youtube.com/live/7M-dlUOpxz8?feature=share
22.09 - https://youtube.com/live/cZ_Vr6XtRds?feature=share
Vlad Katichev shared entries on his TG. I uploaded it here.
 

alexocfp

Record Breaker
Joined
Nov 28, 2020
Country
United-States
Then its time for a proper OP:

1st stage Saint Petersburg Cup
19 -22 September 2023, Figure Skating Academy, Tupolevskaya St, SPB
Categories: KMS, MS
Disciplines: Singles/Pairs/Ice Dance


Homepage
Schedule
Preliminary list of participants
Entries/Results: TBA

Streams:
The brilliant @alexocfp has already done that above 👌, but just to keep things complete on the OP:

19.09 - https://youtube.com/live/xxDNe0CRe9A?feature=share
20.09 - https://youtube.com/live/kNSdtci_m3w?feature=share
21.09 - https: //youtube.com/live/7M-dlUOpxz8?feature=share
22.09 - https://youtube.com/live/cZ_Vr6XtRds?feature=share
Looks like there is VK video coverage as well. This is good news since it’s like the YouTube streams will be blocked for music sooner or later.
 
Last edited:

Mathematician

Kamila - All Time Ladies' World Record Holder
Medalist
Joined
Aug 8, 2023
Country
Russia
Yes!! Finally we get to see Frolova!!

I thought Gushchina was also from Petersburg, but I guess she isn't? Where's she from?
 

Mariiiiskate

Record Breaker
Joined
Feb 19, 2021

Memorial I.Ya. Raber

September 23 - 24, 2023 Moscow


Categories: 1 sports, KMS, MS
Disciplines: Singles

Homepage
Entries/Results
Starting line up
Schedule


Streams:
23.09
24.09

Notable skaters
subject to change​

MS:
Women: Maria Agaeva, Elizaveta Kulikova, Sophia Vazhnova, Maria Paramonova, Maria Rebrova
Men: Andrey Anisimov, Alexey Erokhov, Roman Savosin, Egor Rukhin, Kirill Sarnovsky, Nikita Sentsov

KMS:
Girls: Ulyana Vasilyeva, Alena Krivonosova, Alina Kulak, Diana Milto, Kira Monogarova, Lidia Pleskacheva, Alisa Polyakova, Polina Tikhonova
Boys: Alexey Zavodskikh, Kirill Kropylev, Nikita Malyutin, Alexander Melnikov, Kirill Nozdrevatykh, Tomofey Stolyarenko

1 Sport:

Girls: Daria Lebedeva, Sofia Sarnovskaya, Polina Solntseva
Boys: Dobromir Voronov, Artem Fedotov, Mikhail Aleksakhin
 
Last edited:

AlexBreeze

Record Breaker
Joined
May 27, 2021
Country
Russia
Members of the national team at Russian Grand Prix:

1st stage
Women
Anastasia Zinina
Adeliia Petrosian
Maiia Khromykh

Men
Makar Ignatov
Gleb Lutfullin
Andrei Mozalev
Evgeni Semenenko

Ice Dance
Sofia Leontieva/Daniil Gorelkin
Aleksandra Prokopets/Aleksandr Vaskovich
Irina Khavronina/Devid Narizhny
Elizaveta Khudaiberdieva/Egor Bazin

2nd stage
Women
Sofia Akatieva
Alina Gorbacheva
Veronika Zhilina
Ksenia Sinitsyna

Men
Matvei Vetlugin
Artem Kovalev
Mark Kondratiuk
Grigory Fedorov

Pairs
Maria Dybkova/Aleksei Khvalko
Alena Kostornaia/Georgy Kunitsa
Anastasia Mishina/Aleksandr Galliamov
Natalia Khabibullina/Ilya Knyazhuk
Ekaterina Chikmareva/Matvei Yanchenkov

3rd stage
Women

Adeliia Petrosian
Daria Sadkova
Elizaveta Tuktamysheva
Veronika Yametova
Men
Dmitri Aliev
Petr Gumennik
Alexander Samarin
Ilya Yablokov

Pairs
Karina Akopova/Nikita Rakhmanin
Aleksandra Boikova/Dmitri Kozlovski
Daria Boyarintseva/Roman Pleshkov
Yasmina Kadyrova/Valeri Kolesov
Elizaveta Osokina/Artem Gritsaenko
Taisia Sobinina/Denis Khodykin

Ice Dance
Ekaterina Mironova/Evgeni Ustenko
Annabelle Morozov/Igor Eremenko
Aleksandra Stepanova/Ivan Bukin
Elizaveta Shanaeva/Pavel Drozd
Sofia Shevchenko/Andrei Ezhlov

4th stage
Women
Kamila Valieva
Alina Gorbacheva
Veronika Zhilina
Anastasia Zinina
Sofia Muravieva

Men
Makar Ignatov
Gleb Lutfullin
Evgeni Semenenko
Grigory Fedorov

Pairs
Karina Akopova/Nikita Rakhmanin
Yasmina Kadyrova/Valeri Kolesov
Anastasia Mishina/Aleksandr Galliamov
Elizaveta Osokina/Artem Gritsaenko
Taisia Sobinina/Denis Khodykin
Ekaterina Chikmareva/Matvei Yanchenkov

5th stage
Women
Sofia Akatieva
Daria Sadkova
Ksenia Sinitsyna
Maiia Khromykh

Men
Petr Gumennik
Andrei Mozalev
Alexander Samarin
Ilya Yablokov

Ice Dance
Sofia Leontieva/Daniil Gorelkin
Ekaterina Mironova/Evgeni Ustenko
Irina Khavronina/Devid Narizhny
Elizaveta Khudaiberdieva/Egor Bazin
Sofia Shevchenko/Andrei Ezhlov

6th stage
Women
Kamila Valieva
Sofia Muravieva
Elizaveta Tuktamysheva
Veronika Yametova

Men
Dmitri Aliev
Matvei Vetlugin
Artem Kovalev
Mark Kondratiuk

Pairs
Aleksandra Boikova/Dmitri Kozlovski
Daria Boyarintseva/Roman Pleshkov
Maria Dybkova/Aleksei Khvalko
Alena Kostornaia/Georgy Kunitsa
Natalia Khabibullina/Ilya Knyazhuk

Ice Dance

Annabelle Morozov/Igor Eremenko
Aleksandra Stepanova/Ivan Bukin
Aleksandra Prokopets/Aleksandr Vaskovich
Elizaveta Shanaeva/Pavel Drozd
 
Top