Golden Oldies

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

Four Continents Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_Four_Continents_Figure_Skating_Championships
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/fc2004/
Video Links
https://www.goldenskate.com/forum/s...Four-Continents-Championships-Hamilton-Canada
Compulsory Dance
12 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada) (Japanese commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=YbPc0XbHRh8
Original Dance
1 Natalie Buck / Trent Nelson-Bond (Australia)
2 Danika Bourne / Alexander Pavlov (Australia)
3 Xiaoyang Yu / Chen Wang (China)
4 Jia Qi / Xu Sun (China)
5 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
6 Nakako Tsuzuki / Kenji Miyamoto (Japan)
7 Fang Yang / Chongbo Gao (China)
8 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
9 Loren Galler-Rabinowitz / David Mitchell (USA)
10 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
11 Melissa Gregory / Denis Petukhov (USA)
12 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
13 Josée Piché / Pascal Denis (Canada)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Korean SBS Sports TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=2KbitSv70Uw&list=PLUD7XGoCpbTWXg-RABDgct7VH81rqLa5y
Free Dance (No commentary)
1 Jia Qi / Xu Sun (China)
https://www.youtube.com/watch?v=pIMuKEKqozM
4 Xiaoyang Yu / Chen Wang (China)
https://www.youtube.com/watch?v=vhwCkmhnJe4
5 Loren Galler-Rabinowitz / David Mitchell (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=ty1t64FZWjs
6 Josée Piché / Pascal Denis (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=zom7vFgfLzE
7 Nakako Tsuzuki / Kenji Miyamoto (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=LMJaxNcLmPw
8 Fang Yang / Chongbo Gao (China)
https://www.youtube.com/watch?v=KQxQ6BPHZmU
9 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=kXVbgzaPP24
10 Melissa Gregory / Denis Petukhov (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=QNmzT1BTTNI
11 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=O2gwrgkXVb4
12 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=oVKWMNML5gA
13 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=9ouSWbcBLUo
Free Dance
Video for the above-mentioned competitors Ns 9-11, 13 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=DoL2-BmVpWY
Ladies Short Program
1 Yoshie Onda (Japan)
2 Joannie Rochette (Canada)
7 Angela Nikodinov (USA)
8 Yukari Nakano (Japan)
10 Miriam Manzano (Australia)
14 Joanne Carter (Australia)
18 Cynthia Phaneuf (Canada)
19 Amber Corwin (USA)
20 Yan Liu (China)
21 Yukina Ota (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=--yd3Zmgips (Japanese commentary)
23 Jennifer Robinson (Canada)
Ladies Free Skate
13 Miriam Manzano (Australia)
14 Yoshie Onda (Japan)
15 Yan Liu (China)
16 Cynthia Phaneuf (Canada)
17 Joanne Carter (Australia)
18 Dan Fang (China)
19 Jennifer Robinson (Canada)
20 Amber Corwin (USA)
21 Joannie Rochette (Canada)
22 Yukina Ota (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=uUy6MZEMLmA (Japanese commentary)
23 Angela Nikodinov (USA)
24 Yukari Nakano (Japan)
Playlist for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=PrDKbw15G04&list=PLUD7XGoCpbTXQ1JwpjntOo3-Afc1cTRfb&index=1
Ladies Short Program
Video for the above-mentioned competitors 2, 7, 18, 19, 21, 23 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=YRgrpbzQkDc
Ladies Free Skate
Video for the above-mentioned competitors Ns 16, 19-24 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=nmyObrGK5qQ
Pairs Short Program
1 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
2 Kathryn Orscher / Garrett Lucash (USA)
3 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
4 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
5 Qing Pang / Jian Tong (China)
6 Marina Aganina / Artem Knyazev (Uzbekistan)
7 Yang Ding / Zhongfei Ren (China)
8 Elizabeth Putnam / Sean Wirtz (Canada)
9 Rena Inoue / John Baldwin, Jr. (USA)
10 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
Pairs Free Skate
1 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
2 Elizabeth Putnam / Sean Wirtz (Canada)
3 Marina Aganina / Artem Knyazev (Uzbekistan)
4 Yang Ding / Zhongfei Ren (China)
5 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
6 Kathryn Orscher / Garrett Lucash (USA)
7 Qing Pang / Jian Tong (China)
8 Rena Inoue / John Baldwin, Jr. (USA)
9 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
10 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
Playlist for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=wAMMeurLWfo&list=PLUD7XGoCpbTVtSrhfrhYvlXuEH6Yvs5OW
Pairs Free Skate
Video for the above-mentioned competitors Ns 4-10 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=bMw2xoCwZFs
Men Short Program
1 Daisuke Takahashi (Japan)
2 Takeshi Honda (Japan) WD after warm-up due to injury
4 Ben Ferreira (Canada)
5 Ryan Bradley (USA)
9 Daniel Harries (Australia)
10 Song Gao (China)
11 Jeffrey Buttle (Canada)
12 Tristan Thode (New Zealand)
13 Stuart Beckingham (Australia)
14 Xiaodong Ma (China)
15 Bradley Santer (Australia)
16 Evan Lysacek (USA)
18 Emanuel Sandhu (Canada)
19 Gareth Echardt (South Africa)
20 Dong-Whun Lee (South Korea)
21 Yamato Tamura (Japan)
22 Lun Song (China)
23 Ryan Jahnke (USA)
Men Free Skate
9 Bradley Santer (Australia)
11 Ben Ferreira (Canada)
12 Dong-Whun Lee (South Korea)
13 Daisuke Takahashi (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=_qeRw1iB4JQ (Japanese commentary)
14 Song Gao (China)
15 Ryan Bradley (USA)
16 Lun Song (China)
17 Xiaodong Ma (China)
18 Evan Lysacek (USA)
19 Ryan Jahnke (USA)
20 Emanuel Sandhu (Canada)
21 Yamato Tamura (Japan)
22 Jeffrey Buttle (Canada)
Playlist for most of the above-mentioned competitors (Korean SBS Sports TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=oPWvmIpbkRk&list=PLUD7XGoCpbTXCinSJfe8aWFQ5XlBpMGQK
Men Short Program
Video for the above-mentioned competitors Ns 4, 11, 18, 21 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=LxdpkIFUJ24
Men Free Skate
Video for the above-mentioned competitors Ns 11, 18-22 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=I7h8HLpO4QY
Men Free Skate Ns 18-20, 22
Ladies Free Skate Ns 16, 20, 22, 23
Free Dance Ns 9-11
Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=pUGY-lTz95g
Gala
Playlist (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=kLjVW5NIzvg&list=PLUD7XGoCpbTU6IhmZC673GhsitDFZNQsh
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

European Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_European_Figure_Skating_Championships
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/ec2004/
Men Short Program
21 Stéphane Lambiel (Switzerland)
https://www.youtube.com/watch?v=kxI9dD19dkY (Dutch Eurosport TV version)
27 Ilia Klimkin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=RLVGHiXtwbQ (Japanese Sports TV version)
28 Evgeni Plushenko (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=t-JzrVDHKlk (Japanese Sports TV version)
30 Brian Joubert (France)
https://www.youtube.com/watch?v=wfV9M-jHgUA (Dutch Eurosport TV version)
Ladies Short Program
1 Elena Sokolova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=ONYqcSRQHe4&list=PLBH5NUWqtM3T4VQt5vh39EBSNkZNqhSkK&index=27 (Dutch Eurosport TV version)
10 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=AkTICTVQjxY (Dutch Eurosport TV version)
14 Julia Lautowa (Austria)
https://www.youtube.com/watch?v=AIS7pQ91_sg (Spanish Eurosport TV version)
16 Júlia Sebestyén (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=YI1B8uWwwWI&list=PLBH5NUWqtM3T4VQt5vh39EBSNkZNqhSkK&index=25 (Russian Sport TV version)
29 Viktória Pavuk (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=8cegG3Ir1hY (Hungarian Eurosport TV version)
Men Free Skate
11 Andrei Griazev (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=R4GB9IZcZEU (Japanese Sports TV version)
18 Tomáš Verner (Czech Republic)
https://www.youtube.com/watch?v=qy6pcyhOpl0 (Japanese Sports TV version)
19 Stéphane Lambiel (Switzerland) https://www.youtube.com/watch?v=VfeTIMbo2xM (Dutch Eurosport TV version)
20 Frédéric Dambier (France)
21 Brian Joubert (France)
24 Evgeni Plushenko (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=aiHzPeJtK6A (Greek ET 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=7LjGcxWpoPU (Japanese Sports TV version)
25 Ilia Klimkin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=Q9imgmNJB24 (Japanese Sports TV version)
Ladies Free Skate
14 Julia Lautowa (Austria)
https://www.youtube.com/watch?v=rP18ztNq52o (Spanish Eurosport TV version)
16 Galina Maniachenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=zWRpCYMUJiM (Spanish Eurosport TV version)
19 Viktória Pavuk (Hungary) https://www.youtube.com/watch?v=eNOII9bvggY (Dutch Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ZbuZB_Jdvhs (Hungarian Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=jXbw14XgkU4 (Hungarian commentary)
20 Susanna Pöykiö (Finland)
21 Elena Liashenko (Ukraine)
22 Elena Sokolova (Russia)
23 Júlia Sebestyén (Hungary) https://www.youtube.com/watch?v=OFW9Z99QD30&list=PLBH5NUWqtM3T4VQt5vh39EBSNkZNqhSkK&index=28 (Hungarian commentary)
Video for most of the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=qx2O_kU-J1A
Free Dance
4 Petra Pachlova / Petr Knoth (Czech Republic)
https://www.youtube.com/watch?v=5nwUMgRnZIk (Czech 2 TV version)
17 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=RtEAvzQ1RyY (Japanese Sports TV version)
21 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
https://www.youtube.com/watch?v=C45qhL8uWoA (Greek ET 1 TV version)
22 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=Ondp9XAiSHs (Greek ET 1 TV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

World Junior Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_World_Junior_Figure_Skating_Championships
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/wjc2004/index.htm
Pairs Short Program
1 Brittany Vise / Nicholas Kole (USA)
4 Jessica Dubé / Bryce Davison (Canada)
5 Tatiana Kokareva / Egor Golovkin (Russia)
6 Andrea Varraux / David Pelletier (USA) https://www.youtube.com/watch?v=IKT1bqtkzZo (No commentary)
7 Natalia Shestakova / Pavel Lebedev (Russia)
8 Tatiana Volosozhar / Petr Kharchenko (Ukraine)
9 Brooke Castile / Benjamin Okolski (USA)
10 Julia Beloglazova / Andrei Bekh (Ukraine)
11 Terra Findlay / John Mattatal (Canada)
12 Rebecca Handke / Daniel Wende (Germany)
14 Maria Mukhortova / Maxim Trankov (Russia)
Pairs Free Skate
3 Rebecca Handke / Daniel Wende (Germany)
4 Brooke Castile / Benjamin Okolski (USA)
5 Cyriane Felden / Maxime Coia (France)
6 Terra Findlay / John Mattatal (Canada)
7 Julia Beloglazova / Andrei Bekh (Ukraine)
8 Andrea Varraux / David Pelletier (USA)
9 Tatiana Volosozhar / Petr Kharchenko (Ukraine)
10 Brittany Vise / Nicholas Kole (USA)
11 Maria Mukhortova / Maxim Trankov (Russia)
13 Jessica Dubé / Bryce Davison (Canada)
14 Tatiana Kokareva / Egor Golovkin (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=_nwYGX8T_3Q&list=PLUD7XGoCpbTWirEwzq9zZoFtbRbGCOzzd
Men Short Program
23 Christopher Mabee (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=4hYnk3LO_gw (Japanese Sports TV version)
Original Dance
11 Meryl Davis / Charlie White (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=Nq0u3VZHLAo (Japanese Sports TV version)
17 Tessa Virtue / Scott Moir (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=76OFlhsIBbw (Japanese Sports TV version)
24 Anna Cappellini / Matteo Zanni (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=5aIt8fn2mAE (Japanese Sports TV version)
27 Morgan Matthews / Maxim Zavozin (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=G6DF0KYoloA (Japanese Sports TV version)
Free Dance
10 Meryl Davis / Charlie White (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=fJDBvrt8Iu0 (Japanese Sports TV version)
13 Tessa Virtue / Scott Moir (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=AlkLxrO_b9I (Japanese Sports TV version)
20 Elena Romanovskaya / Alexander Grachev (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=gauZx6CVwXA (No commentary)
21 Morgan Matthews / Maxim Zavozin (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=K652dSxGE9E (Japanese Sports TV version)
23 Anna Cappellini / Matteo Zanni (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=GMMEqqR20LI (Japanese Sports TV version)
Ladies Short Program
31 Viktória Pavuk (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=N8h_HiqwOLg (Japanese Sports TV version)
Ladies Free Skate
22 Miki Ando (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=PA6U5jJntVA (Japanese Sports TV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

World Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_World_Figure_Skating_Championships
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/wc2004/
Video Links
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?82924-2004-World-Championships-videos
Men Free Skate Qualifying Highlights
https://www.youtube.com/watch?v=Ubj1-oSOEtY (CBC TV version)
Pairs Short Program (Eurosport TV version)
4 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
https://www.youtube.com/watch?v=aIb3fJuiUrE
10 Qing Pang / Jian Tong (China)
https://www.youtube.com/watch?v=k9ZXb-2h07I (Dutch Eurosport TV version)
12 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=Mq7lphk7-Ys
13 Julia Obertas / Sergei Slavnov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=yc-4mDWiBYk
15 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
https://www.youtube.com/watch?v=XOh3yFfk96g
18 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
https://www.youtube.com/watch?v=qyySyxZTIug
19 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=TSpARg8izFA
Compulsory Dance Group B (Eurosport TV version)
2 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
https://www.youtube.com/watch?v=LuASVSTyHLQ
3 Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=LgG1kcKyugY
9 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
https://www.youtube.com/watch?v=pibHf_tgoWg
11 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=bwuoYF2-u7c (German Eurosport TV version)
12 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
https://www.youtube.com/watch?v=mHV4dWfvoYo
13 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=ls8WmEJIS1A
Compulsory Dance Group A (Eurosport TV version)
1 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=tJij90tYT4A
2 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=iNqaiDmFJdE
4 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=K2eMcKN8dYM
9 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=svr2eYsTTaY (Chinese CCTV 5 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=8gcOlVFBbNI
Men Short Program
2 Tomáš Verner (Czech Republic)
https://www.youtube.com/watch?v=nONebkfJlHA (German Eurosport TV version)
7 Kristoffer Berntsson (Sweden)
https://www.youtube.com/watch?v=jTGbFBC9Ej8 (German Eurosport TV version)
10 Zoltán Tóth (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=IMr-ebbEdao (Spanish Eurosport TV version)
13 Kevin van der Perren (Belgium)
https://www.youtube.com/watch?v=cc97SyQIwws (German Eurosport TV version)
15 Ben Ferreira (Canada)
16 Daisuke Takahashi (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=p12w-gZxX-4 (Japanese Sports TV version)
18 Johnny Weir (USA) https://www.youtube.com/watch?v=eCv6WiCIcwQ (Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=mFIoMPGP-fU (Chinese CCTV 5 TV version)
19 Min Zhang (China)
21 Andrei Griazev (Russia)
22 Michael Weiss (USA) https://www.youtube.com/watch?v=gpK4gy1ayWk (German Eurosport TV version)
25 Evgeni Plushenko (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=7wSPAF_7HUc (Eurosport TV version)
26 Stefan Lindemann (Germany) https://www.youtube.com/watch?v=nk0yrJq6hnY (ESPN TV version)
27 Emanuel Sandhu (Canada)
28 Brian Joubert (France) https://www.youtube.com/watch?v=dHgorO9mxRE (Eurosport TV version)
29 Ilia Klimkin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=8oGCqOEjoh8 (No commentary)
30 Stéphane Lambiel (Switzerland) https://www.youtube.com/watch?v=uIqz9ir3_2A (ESPN TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=5FqfsR4oBPc
Ladies Free Skate Qualifying Group A
6 Shizuka Arakawa (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=DzwTwK3oNFQ (Japanese commentary)
Pairs Free Skate
8 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
12 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
13 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
14 Julia Obertas / Sergei Slavnov (Russia)
15 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
Ladies Free Skate Qualifying Highlights
16 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=sgrsbRBi0yE (ABC TV version)
17 Qing Pang / Jian Tong (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=4jcgCpV-NFE
18 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=sCbYX4Tx9SU (Dutch Eurosport TV version)
19 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=QNtHw-bMWec
Men Free Skate
10 Ben Ferreira (Canada)
11 Kevin van der Perren (Belgium)
https://www.youtube.com/watch?v=CsI0C7mAKkM (Eurosport TV version)
12 Daisuke Takahashi (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=0qE5A2sU8ps (Spanish Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=2h1G3QQdqWA (Japanese Sports TV version)
15 Min Zhang (China)
16 Frédéric Dambier (France)
https://www.youtube.com/watch?v=5fgNmOEa2EQ (French Eurosport TV version)
18 Emanuel Sandhu (Canada) https://www.youtube.com/watch?v=NEERee_e2cU (German Eurosport TV version)
Original Dance Highlights
19 Johnny Weir (USA) https://www.youtube.com/watch?v=_n5r6IMecE8 (Dutch Eurosport TV version)
20 Stéphane Lambiel (Switzerland) https://www.youtube.com/watch?v=HyFsAA9xje4 (Russian Rossia TV version)
21 Brian Joubert (France)
22 Michael Weiss (USA)
23 Stefan Lindemann (Germany) https://www.youtube.com/watch?v=Ascz3F17vgc (ABC TV version)
24 Evgeni Plushenko (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=kHsyiUDoqb0 (Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=M3a61BJQp7o (ABC TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=TqJN0HWDU90
Ladies Short Program
19 Joannie Rochette (Canada)
23 Jennifer Robinson (Canada)
25 Miki Ando (Japan)
26 Michelle Kwan (USA)
27 Shizuka Arakawa (Japan)
29 Sasha Cohen (USA)
30 Júlia Sebestyén (Hungary)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=w0Mv8P7BSSE
Ladies Short Program
3 Julia Lautowa (Austria) (Eurosport TV version)
5 Michelle Cantu (Mexico)
https://www.youtube.com/watch?v=okyMoj4b5Qw (Eurosport TV version)
6 Mojca Kopač (Slovenia) (Hungarian Eurosport TV version)
7 Zuzana Babiaková (Slovakia) (Hungarian Eurosport TV version)
10 Miriam Manzano (Australia) (Eurosport TV version)
13 Fumie Suguri (Japan) (No commentary)
15 Jennifer Kirk (USA) (Russian Sport TV version)
16 Sarah Meier (Switzerland) (Eurosport TV version)
17 Idora Hegel (Croatia) (Hungarian Eurosport TV version)
18 Anne-Sophie Calvez (France) (Hungarian Eurosport TV version)
22 Carolina Kostner (Italy) (Dutch Eurosport TV version)
24 Irina Slutskaya (Russia) (Eurosport TV version)
25 Miki Ando (Japan) (Finnish commentary)
26 Michelle Kwan (USA) (No commentary) https://www.youtube.com/watch?v=1vdqVRmnWDE (Eurosport TV version)
27 Shizuka Arakawa (Japan) (ESPN TV version)
28 Elena Sokolova (Russia) (ESPN TV version)
29 Sasha Cohen (USA) (Eurosport TV version)
30 Júlia Sebestyén (Hungary) (Eurosport TV version)
Playlist for all the above-mentioned competitors
https://www.youtube.com/watch?v=0JuREbMEP5c
Ladies Short Program Ns 13, 15, 22, 24-30
Original Dance
12 Sinead Kerr / John Kerr (Great Britain)
https://www.youtube.com/watch?v=SNgmmGFC9o8 (Dutch Eurosport TV version)
20 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=Ey9gG-NMnPo (Eurosport TV version)
21 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=JMlhIw037qM (Eurosport TV version)
22 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=vh1CnLpS8jE (Eurosport TV version)
23 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
https://www.youtube.com/watch?v=JwhE6qBCueU (Eurosport TV version)
25 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
26 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=6SXg8oI1wXM (Eurosport TV version)
27 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA) https://www.youtube.com/watch?v=ZkcE-FUg8hU (Eurosport TV version)
29 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=bxkguvUfOzk (Eurosport TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=1x9yz98EshI
Ladies Short Program
29 Sasha Cohen (USA)
26 Michelle Kwan (USA)
Free Dance
21 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
22 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
23 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
24 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=4AeCrkzwAG8 (Greek ET 1 TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=eNn54jP4WzI
Free Dance
8 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat (France) (Spanish Eurosport TV version)
9 Nóra Hoffmann / Attila Elek (Hungary) (Spanish Eurosport TV version)
10 Sinead Kerr / John Kerr (Great Britain)
12 Natalia Gudina / Alexei Beletski (Israel)
13 Svetlana Kulikova / Vitali Novikov (Russia)
14 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada) (CBC TV version)
15 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada) (CBC TV version)
16 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
17 Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia) (Spanish Eurosport TV version)
18 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
19 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
20 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
21 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
22 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) (Dutch Eurosport TV version)
23 Kati Winkler / René Lohse (Germany) (Spanish Eurosport TV version)
24 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia) (ABC TV version)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=wkLqhyV7TE0&list=PLNrxXg3oW8JdBGcy4uiV5JadmtAA6rHrO
Free Dance
Video for the above-mentioned competitors Ns 14, 15, 20, 22-24 (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=KfWhBa5Y7Fs
Ladies Free Skate
3 Zuzana Babiaková (Slovakia)
https://www.youtube.com/watch?v=8SJ2yACyAEM (Hungarian Eurosport TV version)
7 Jennifer Robinson (Canada)
11 Sarah Meier (Switzerland)
https://www.youtube.com/watch?v=q_4hrkSl-Ag&list=PLcjQwnP5f1JORJ9DB6De5MTBXv-QIqFTo&index=4&t=0s (Eurosport TV version)
13 Elena Sokolova (Russia)
15 Irina Slutskaya (Russia)
16 Fumie Suguri (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=d_T91XIiB7w (No commentary)
18 Joannie Rochette (Canada)
19 Shizuka Arakawa (Japan)
20 Júlia Sebestyén (Hungary) https://www.youtube.com/watch?v=mfDD3xhNpfY (Eurosport TV version)
21 Sasha Cohen (USA) https://www.youtube.com/watch?v=FdWYBsDZG0k (No commentary)
22 Michelle Kwan (USA) https://www.youtube.com/watch?v=tamvBOjyr8Y (Japanese Sports TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=Maa3jsZVvXU (No commentary)
23 Miki Ando (Japan)
24 Carolina Kostner (Italy)
Video for most of the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=tc5eyKua-lA
Ladies Free Skate
8 Jennifer Kirk (USA)
15 Irina Slutskaya (Russia)
19 Shizuka Arakawa (Japan)
20 Júlia Sebestyén (Hungary)
21 Sasha Cohen (USA)
22 Michelle Kwan (USA) https://www.youtube.com/watch?v=QKc5i91JiS0 (Eurosport TV version)
23 Miki Ando (Japan)
24 Carolina Kostner (Italy)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=lUH4vhMcev4
Gala
https://www.youtube.com/watch?v=inDcLYKpj4c (Video CBC TV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

Skate America
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_Skate_America
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/gpusa04/
Pairs Short Program
1 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
https://www.youtube.com/watch?v=YYnpRjirX1U (ESPN TV version)
Men Short Program
4 Brian Joubert (France)
https://www.youtube.com/watch?v=vqeGyBPiJIg (Japanese BS 1 TV version)
Original Dance
7 Svetlana Kulikova / Vitali Novikov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=dJ2ey7NuKDc (Russian NTV Sport TV version)
10 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=MhbVSSNJIBc (ESPN TV version)
Ladies Short Program
4 Alissa Czisny (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=pGP0LHu1Kiw (Russian NTV Sport TV version)
7 Angela Nikodinov (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=LzlbxsUsTi4 (Russian NTV version)
8 Yukina Ota (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=gMG0uQu_XKw (Japanese BS 1 TV version)
Ladies Free Skate
6 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=bIkjMYv6DLQ (Russian NTV version)
7 Alissa Czisny (USA)
9 Cynthia Phaneuf (Canada)
10 Yukina Ota (Japan)
11 Angela Nikodinov (USA) https://www.youtube.com/watch?v=v4BTWBEQdes (Russian NTV version)
Men Free Skate
6 Roman Serov (Israel)
8 Ryan Jahnke (USA)
11 Brian Joubert (France)
https://www.youtube.com/watch?v=Rw4n_9_HqG8 (ABC TV version)
Free Dance
6 Sinead Kerr / John Kerr (Great Britain)
11 Svetlana Kulikova / Vitali Novikov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=uflhkOk2G_k (Russian NTV Sport TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=M00g_--NSr4
Pairs Free Skate
8 Julia Obertas / Sergei Slavnov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=CllOoHilU8o (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=mFJauM9kF8c Excerpt (Russian NTV version)
9 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia) WD during free skate due to a horrible fall
https://www.youtube.com/watch?v=YfX-sPtVCmg (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=BuOrDDVVhFk (Russian NTV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

Skate Canada
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_Skate_Canada_International
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/gpcan04/
Pairs Short Program
1 Pascale Bergeron / Robert Davison (Canada)
2 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
4 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
6 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
9 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
10 Qing Pang / Jian Tong (China)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=2nYVyAAm5C0
Men Short Program
1 Ryan Jahnke (USA)
2 Emanuel Sandhu (Canada)
3 Jeffrey Buttle (Canada)
6 Takeshi Honda (Japan)
7 Ben Ferreira (Canada)
8 Kevin van der Perren (Belgium)
9 Stefan Lindemann (Germany)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=a5nBu5EjuWk
Ladies Short Program
1 Susanna Pöykiö (Finland)
2 Carolina Kostner (Italy)
4 Yoshie Onda (Japan)
7 Fumie Suguri (Japan)
9 Cynthia Phaneuf (Canada)
12 Júlia Sebestyén (Hungary)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=OpZOZk5w6CQ
Pairs Free Skate
5 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland) https://www.youtube.com/watch?v=yqATVfuthi4 (ESPN TV version)
7 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=RFAJVvdkmII
8 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
9 Qing Pang / Jian Tong (China)
10 Xue Shen / Hongbo Zhao (China) https://www.youtube.com/watch?v=tmO57jZt1es (Japanese BS 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=YzqQaN-AndE (Chinese CCTV 5 version)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=lGMBlNyln8E
Original Dance
10 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
https://www.youtube.com/watch?v=Na12uBIQnCE (Japanese BS 1 TV version)
Ladies Free Skate
1 Zuzana Babiaková (Slovakia)
https://www.youtube.com/watch?v=pxPLZ2hjpik (Russian NTV Sport TV version)
7 Júlia Sebestyén (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=_UUDWDNT9fE (ESPN TV version)
8 Fumie Suguri (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=INr_VHagrY8 (ESPN TV version)
9 Carolina Kostner (Italy)
Video for Ns 8, 9 of the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=L1d39RJL2gg
10 Yoshie Onda (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=Ol0FTy-Bf24 (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=l1GoMrtkKhE (ESPN TV version)
11 Cynthia Phaneuf (Canada)
12 Susanna Pöykiö (Finland)
Video for Ns 11, 12 of the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=L-9UQDZzu-0
Men Free Skate
3 Emanuel Sandhu (Canada)
7 Ben Ferreira (Canada)
9 Kevin van der Perren (Belgium)
10 Ryan Jahnke (USA)
11 Jeffrey Buttle (Canada) https://www.youtube.com/watch?v=mI8yjFDxx_k (Chinese CCTV 5 version)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=d-QJ0UNCcP4
Free Dance
5 Jana Khokhlova / Sergei Novitski (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=OWWsUQbgDtg (Russian NTV Sport TV version)
7 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
9 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
10 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
11 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
12 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
Video for most of the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=U55LSPxomc0
Gala
https://www.youtube.com/watch?v=sJm4_4FlT8E (CTV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

NHK Trophy
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_NHK_Trophy
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/gpjpn04/
Original Dance
5 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
https://www.youtube.com/watch?v=FgDfFL9Cvw0 (Japanese NHK Sports TV version)
Ladies Short Program Review
1 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=ljBHImxxHzo (Japanese NHK TV version)
4 Viktoria Volchkova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=6bXBnDCzyyU (Japanese NHK TV version)
6 Elena Sokolova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=X7EtlpXwF1k (Japanese NHK TV version)
11 Shizuka Arakawa (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=q381hrTBzSE (Japanese NHK Sports TV version)
Ladies Free Skate
6 Viktoria Volchkova (Russia)
7 Shizuka Arakawa (Japan)
9 Miki Ando (Japan)
11 Elena Sokolova (Russia)
Men Short Program Review
7 Johnny Weir (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=_rwlwXh5o4k (Japanese BS TV version)
Men Free Skate
1 Shawn Sawyer (Canada) https://www.youtube.com/watch?v=ukuwOMcKeOU (Japanese NHK Sports TV version)
6 Nicholas Young (Canada)
7 Michael Weiss (USA)
8 Frédéric Dambier (France)
10 Johnny Weir (USA)
Video for most of the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_AEJ0i1CvfU
Ladies Free Skate
5 Alisa Drei (Finland)
https://www.youtube.com/watch?v=aUNJXOg2tXI (Japanese BS TV version)
7 Shizuka Arakawa (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=WDq6Hrx8DtA (Japanese BS 1 TV version)
8 Yoshie Onda (Japan)
9 Miki Ando (Japan)
10 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=uk4HkZ5kIzg (Japanese NHK TV version)
11 Elena Sokolova (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=Gt1kXCTlkqI (Japanese NHK TV version)
Pairs Free Skate
6 Rena Inoue / John Baldwin, Jr. (USA)
7 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
8 Qing Pang / Jian Tong (China)
9 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
Free Dance
8 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
10 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France) https://www.youtube.com/watch?v=bYK--RYIB-Y (CBC TV version)
11 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
Men Free Skate
5 Chengjiang Li (China)
7 Michael Weiss (USA)
8 Frédéric Dambier (France) https://www.youtube.com/watch?v=tSCBKjkkXYU (Japanese BS TV version)
9 Timothy Goebel (USA)
10 Johnny Weir (USA) https://www.youtube.com/watch?v=2N2i2-oP05o (Japanese NHK Sports TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=5k1HniQk-Ic&t=17s
 
Top