Golden Oldies

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Canadian National Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Canadian_Figure_Skating_Championships
Pairs Short Program
Anabelle Langlois / Patrice Archetto
Kristy Sargeant / Kris Wirtz
Elizabeth Putnam / Sean Wirtz
Jacinthe Larivière / Lenny Faustino
Carla Montgomery / Ryan Arnold
Jenna De Boer / Michael Fowlie
Valérie Marcoux / Craig Buntin
Junior Pairs Free Skate Review
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=TcSZUFLSb3E
Pairs Free Skate
Elizabeth Putnam / Sean Wirtz
9 Kristy Sargeant / Kris Wirtz WD before skating
10 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino
11 Valérie Marcoux / Craig Buntin
12 Anabelle Langlois / Patrice Archetto
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=B-KW_dn6r5I&t=33s
Ladies Qualifying Free Skate Review
Ladies Short Program
Lauren Wilson
Cynthia Phaneuf
19 Nicole Watt
20 Joannie Rochette
21 Michelle Currie
22 Jennifer Robinson
23 Lesley Hawker
24 Annie Bellemare
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=v9qMH0H0qfE
Ladies Free Skate
13 Michelle Currie
14 Joannie Rochette
15 Leah Hepner
16 Annie Bellemare
17 Jennifer Robinson
18 Lauren Wilson
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ikFn-K482Ak
Free Dance
Lauren Flynn / Leif Gislason
Josée Piché / Pascal Denis
Megan Wing / Aaron Lowe
Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ArfzNSvtH7I
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

US National Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_U.S._Figure_Skating_Championships
Results
https://web.archive.org/web/20061231015306/http://www.usfigureskating.org/event_details.asp?id=18583
Junior Free Dance
Meryl Davis / Charlie White
https://www.youtube.com/watch?v=W0_IWtmls8A (No commentary)
Original Dance
Christie Moxley / Aleksandre Kirsanov
Naomi Lang / Peter Tchernyshev
Melissa Gregory / Denis Petukhov
Hilary Gibbons / Justin Pekarek
Tanith Belbin / Benjamin Agosto
Loren Galler-Rabinowitz / David Mitchell
Emilie Nussear / Mathew Gates
Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=cBljSrcxuVU
Free Dance
Naomi Lang / Peter Tchernyshev
Tanith Belbin / Benjamin Agosto
Melissa Gregory / Denis Petukhov
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=p04PkUcwDi4
Men Free Skate
14 Scott Smith
15 Johnny Weir WD during the program
16 Matthew Savoie
17 Michael Weiss
18 Ryan Jahnke
19 Timothy Goebel
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=wvg4pdBY75o
Pairs Short Program
Tiffany Scott / Philip Dulebohn
Rena Inoue / John Baldwin
Jennifer Don / Jonathon Hunt
Stephanie Kalesavich / Aaron Parchem
Kathryn Orscher / Garrett Lucash
Larisa Spielberg / Craig Joeright
Tiffany Vise / Laureano Ibarra
Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=W9FdDYFeS3I
Pairs Free Skate
Rena Inoue / John Baldwin
Stephanie Kalesavich / Aaron Parchem
Tiffany Scott / Philip Dulebohn
Kathryn Orscher / Garrett Lucash
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=eESS-3WOnSU
Ladies Short Program
Jennifer Kirk
Ann Patrice McDonough
Sarah Hughes
Michelle Kwan
Sasha Cohen
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=Ggm2kQhJc6M
Ladies Free Skate
16 Michelle Kwan
17 Jennifer Kirk
18 Yebin Mok
19 Sasha Cohen
20 Ann Patrice McDonough
21 Sarah Hughes
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=Qur-KJmr37o
Ladies Short Program
Ladies Free Skate
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=-QdclP8VEN0
Ladies Short Program
Pairs Free Skate
Ladies Free Skate
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=EYIpXu9Se7g
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

European Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_European_Figure_Skating_Championships
Entries/Results
http://www.icecalc.com/events/ec2003/results/index.htm
Pairs Short Program
8 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
https://www.youtube.com/watch?v=33_c3dl7N48 (Swedish commentary?)
Pairs Free Skate (Swedish commentary?)
4 Nicole Nönnig / Matthias Bleyer (Germany)
https://www.youtube.com/watch?v=8l8Vubsr2Cc
6 Tatiana Chuvaeva / Dmitri Palamarchuk (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=rECKTp3xAjI&t=44s
7 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
https://www.youtube.com/watch?v=RipX55VZs4k
8 Kateřina Beránková / Otto Dlabola (Czech Republic)
https://www.youtube.com/watch?v=U--r7NkwxZ8
9 Eva-Maria Fitze / Rico Rex (Germany)
https://www.youtube.com/watch?v=-Cs6lbJ2SbA
10 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
https://www.youtube.com/watch?v=mk_M1obMSQo&t=31s
11 Julia Obertas / Alexei Sokolov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=LHBGpP9SXRQ
12 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=FJcVPRKvsyY
Ladies Free Skate
14 Carolina Kostner (Italy)
15 Alisa Drei (Finland)
https://www.youtube.com/watch?v=rWYNAULzExA (Dutch Eurosport TV version)
20 Viktoria Volchkova (Russia)
21 Elena Liashenko (Ukraine)
22 Elena Sokolova (Russia)
24 Júlia Sebestyén (Hungary)
25 Irina Slutskaya (Russia)
Video for most of the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=c7K09cbBPxo
Free Dance
21 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
22 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
20 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
19 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
18 Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Swedish commentary?)
https://www.youtube.com/watch?v=_T1MMnB6nQ0&list=PLNrxXg3oW8Jfw8HB1CggGIxRWTAEpe2XD
Men Short Program
3 Vakhtang Murvanidze (Georgia)
https://www.youtube.com/watch?v=eNP_EijeiOE (German Eurosport TV version)
18 Stéphane Lambiel (Switzerland)
https://www.youtube.com/watch?v=HyvCOThXuDU (Japanese Sky Sports 1 TV version)
27 Evgeni Plushenko (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=Jhcipw_KfA8 (Swedish commentary?)
Men Free Skate
19 Brian Joubert (France)
21 Ilia Klimkin (Russia)
22 Evgeni Plushenko (Russia)
23 Stanick Jeannette (France)
24 Stéphane Lambiel (Switzerland) https://www.youtube.com/watch?v=HQPJ9JE6v2U (Dutch Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=mSVzer72xqw (Japanese Sky Sports 1 TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=fej_gk8NTkA
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Four Continents Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Four_Continents_Figure_Skating_Championships
Entries/Results
http://www.icecalc.com/events/fc2003/results/index.htm
Pairs Short Program
1 Rena Inoue / John Baldwin (USA)
2 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
3 Qing Pang / Jian Tong (China)
4 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
6 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
7 Yuko Kawaguchi / Alexander Markuntsov (Japan)
8 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
9 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
11 Kathryn Orscher / Garrett Lucash (USA)
Pairs Free Skate
2 Rena Inoue / John Baldwin (USA) WD before skating
4 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
5 Yuko Kawaguchi / Alexander Markuntsov (Japan)
6 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
7 Kathryn Orscher / Garrett Lucash (USA)
8 Qing Pang / Jian Tong (China)
9 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
10 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
11 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=8kNLiwUWvxA&list=PLUD7XGoCpbTXcw64NGr9m0KelVu7w727Q
Ladies Short Program
1 Dan Fang (China)
2 Annie Bellemare (Canada)
3 Jennifer Robinson (Canada)
6 Miriam Manzano (Australia)
10 Shizuka Arakawa (Japan)
11 Fumie Suguri (Japan)
14 Yukari Nakano (Japan)
17 Siyin Sun (China)
18 Amber Corwin (USA)
24 Anastasia Gimazetdinova (Uzbekistan)
25 Joannie Rochette (Canada)
27 Ann Patrice McDonough (USA)
Ladies Free Skate
14 Miriam Manzano (Australia)
15 Anastasia Gimazetdinova (Uzbekistan)
16 Siyin Sun (China)
17 Jennifer Robinson (Canada)
18 Joannie Rochette (Canada)
19 Yukari Nakano (Japan)
20 Shizuka Arakawa (Japan)
21 Fumie Suguri (Japan)
22 Dan Fang (China)
23 Ann Patrice McDonough (USA)
24 Amber Corwin (USA)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=V27eVlPbBKs&list=PLUD7XGoCpbTUuuweJejLeuqLqHNrzGlqy
Original Dance
1 Xiaoyang Yu / Chen Wang (China)
3 Natalie Buck / Trent Nelson-Bond (Australia)
4 Fang Yang / Chongbo Gao (China)
5 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
6 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
7 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
8 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
9 Weina Zhang / Xiaoming Cao (China)
10 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
11 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
12 Rie Arikawa / Kenji Miyamoto (Japan)
13 Melissa Gregory / Denis Petukhov (USA)
Free Dance
1 Fang Yang / Chongbo Gao (China)
3 Xiaoyang Yu / Chen Wang (China)
5 Weina Zhang / Xiaoming Cao (China)
6 Melissa Gregory / Denis Petukhov (USA)
7 Rie Arikawa / Kenji Miyamoto (Japan)
8 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
9 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
10 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
11 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
12 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
13 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada) https://www.youtube.com/watch?v=QbHsTYCQD6c (ESPN TV version)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=72WtijWjQkc&list=PLUD7XGoCpbTW0XZOYbg6ECeEbb--Qg3oR&index=1
Men Short Program
2 Yunfei Li (China)
3 Jeffrey Buttle (Canada)
5 Min Zhang (China)
6 Emanuel Sandhu (Canada)
9 Takeshi Honda (Japan)
14 Chengjiang Li (China)
16 Daisuke Takahashi (Japan)
17 Kensuke Nakaniwa (Japan)
18 Fedor Andreev (Canada)
20 Scott Smith (USA)
21 Ryan Jahnke (USA)
Men Free Skate
6 Fedor Andreev (Canada)
11 Emanuel Sandhu (Canada)
13 Scott Smith (USA)
14 Daisuke Takahashi (Japan)
15 Kensuke Nakaniwa (Japan)
16 Jeffrey Buttle (Canada)
17 Chengjiang Li (China)
18 Min Zhang (China)
19 Ryan Jahnke (USA)
20 Yunfei Li (China)
21 Takeshi Honda (Japan)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ugnCx3ZFyJg&list=PLUD7XGoCpbTW0mwTv7Ny-r8mdHoNIQKAa
Pairs Short Program
3 Qing Pang / Jian Tong (China)
6 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
8 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
9 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=IajirPYBJ1I&t=238s
Original Dance
5 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
6 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
7 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
8 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
11 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=6OTjUv6DB0M
Men Short Program
3 Jeffrey Buttle (Canada)
5 Min Zhang (China)
6 Emanuel Sandhu (Canada)
9 Takeshi Honda (Japan)
14 Chengjiang Li (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=hP5m-FqIeZY
Pairs Free Skate
8 Qing Pang / Jian Tong (China)
9 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
10 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
11 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=U1DzpEqMilM
Ladies Free Skate
17 Jennifer Robinson (Canada)
19 Yukari Nakano (Japan)
20 Shizuka Arakawa (Japan)
21 Fumie Suguri (Japan)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=sNDcAsitfqU
Free Dance
9 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
10 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
12 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
13 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=t9bFfP11Jqg
Men Free Skate
11 Emanuel Sandhu (Canada)
16 Jeffrey Buttle (Canada)
17 Chengjiang Li (China)
18 Min Zhang (China)
21 Takeshi Honda (Japan)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=0m4FnHqaA_Q
Gala
Playlist (Japanese Sky Sports 1 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=F9jLJO-kniA&list=PLUD7XGoCpbTVysiZ1KSMrqy0y4taLdZtp
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

World Junior Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_World_Junior_Figure_Skating_Championships
Ladies Short Program
Yukina Ota (Japan)
Beatrisa Liang (USA)
Carolina Kostner (Italy)
Binshu Xu (China) Partial
Men Free Skate
Alexander Shubin (Russia)
Evan Lysacek (USA)
Free Dance Review
Pairs Free Skate
Jennifer Don / Jonathon Hunt (USA)
Pairs Free Skate Review
Ladies Free Skate
Beatrisa Liang (USA)
Mai Asada (Japan)
Miki Ando (Japan)
Carolina Kostner (Italy)
Yukina Ota (Japan)
Ye Bin Mok (USA)
Video for all the above-mentioned competitors (Lifetime Sports TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=VnXmlpn-oG4
Ladies Short Program (Japanese Sky Sports 1 TV version)
Kristina Oblasova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=I3_XT3PV4gk
Ye Bin Mok (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=ePDAMpbj1Jg
Mai Asada (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=gnAExB7aJik&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=2
Carolina Kostner (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=6tRseRt7-O4&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=5
Yukina Ota (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=GRShlUbf3n0&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=10
Miki Ando (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=ZKBx4bsBDIg&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=7
Ladies Free Skate (Japanese Sky Sports 1 TV version)
Beatrisa Liang (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=93j0cQNU4uo
Mai Asada (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=_L2LXnsW-Ks&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=3
Miki Ando (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=nNXS5ZVmELI&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=8
Carolina Kostner (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=vvSJSeRQjrU&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=6
Yukina Ota (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=ryxQKW0HWLg&list=PLgo7E_HF6TjpFOmoICBPu8mrqPgWpBq8H&index=11
Original Dance (Japanese Sky Sports 1 TV version)
Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=GSIgfoSrKk0
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Grand Prix Final
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2002–03_Grand_Prix_of_Figure_Skating_Final
Video Links
https://www.goldenskate.com/forum/s...-Grand-Prix-Final-%96-Saint-Petersburg-Russia
Pairs Short Program
Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
Pairs Free Skate 1 Review
Men Short Program
Evgeni Plushenko (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=CKAtCa0dJPI (Russian NTV Sport TV version)
6 Alexander Abt (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=Chk6mrqQnPs (Russian NTV Sport TV version)
Men Free Skate 1 Review
Original Dance
Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
https://www.youtube.com/watch?v=Dn2Lnl0_b3A (No commentary)
Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
Ladies Short Program
Viktoria Volchkova (Russia)
Irina Slutskaya (Russia)
Sasha Cohen (USA)
Video for most of the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=iLpgNsy1ZoE
Free Dance 1
Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=o04Amd6Dn3g (Russian TNT TV version)
Ladies Free Skate 1
Viktoria Volchkova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=tP2JkbUmq5I&feature=youtu.be&t=5 (Chinese Star Sports TV version)
Sasha Cohen (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=s8o7N3ig6x4 (Chinese Star Sports TV version)
Pairs Free Skate 2
1 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
3 Julia Obertas / Alexei Sokolov (Russia)
4 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
5 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
6 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=DAd4Rga3AUE (ESPN TV version)
Men Free Skate 2
1 Chengjiang Li (China)
https://www.youtube.com/watch?v=hfCnvVcBa80 (ABC TV version)
3 Brian Joubert (France)
5 Ilia Klimkin (Russia)
6 Evgeni Plushenko (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=uPRRFtTNt8Q (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=NoZ2OT-SOAw (Russian commentary)
Video for most of the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=m02LJC9xLwU
Free Dance 2
Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=9KIsvS5l6MY (Japanese BS 1 TV version)
Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=Oij-bpNQzC8 (ESPN TV version)
Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
Ladies Free Skate 2
Shizuka Arakawa (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=PHdZU5kIXC0 (ABC TV version)
Viktoria Volchkova (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=lqoiTNdMpQk (ABC TV version)
Sasha Cohen (USA) https://www.youtube.com/watch?v=_5FUbK8LH6I (ABC TV version)
Irina Slutskaya (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=_nTofPXVa2M (ABC TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=6aqmkDWuZa8
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

World Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_World_Figure_Skating_Championships
Video Links
https://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?83429-2003-World-Championships-videos
Men Free Skate Qualifying Group B
5 Ilia Klimkin (Russia)
9 Sergei Davydov (Belarus)
10 Michael Weiss (USA)
12 Takeshi Honda (Japan)
15 Min Zhang (China)
17 Ryan Jahnke (USA)
Men Free Skate Qualifying Group A
5 Timothy Goebel (USA)
7 Evgeni Plushenko (Russia)
11 Emanuel Sandhu (Canada)
15 Jeffrey Buttle (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=yxg5ledTghU
10 Andrejs Vlascenko (Germany)
12 Stephane Lambiel (Switzerland)
https://www.youtube.com/watch?v=r7PDEIUx_wM (Japanese commentary)
Men Short Program
7 Silvio Smalun (Germany)
https://www.youtube.com/watch?v=EAygrxE-eU4 (Turkish TRT TV version)
11 Andrejs Vlascenko (Germany)
12 Stanick Jeannette (France)
13 Stanislav Timchenko (Russia)
16 Ivan Dinev (Bulgaria)
17 Brian Joubert (France)
19 Ilia Klimkin (Russia)
20 Chengjiang Li (China)
21 Sergei Davydov (Belarus)
22 Jeffrey Buttle (Canada)
23 Emanuel Sandhu (Canada)
24 Min Zhang (China)
25 Evgeni Plushenko (Russia)
26 Ryan Jahnke (USA)
27 Takeshi Honda (Japan)
28 Stéphane Lambiel (Switzerland)
29 Timothy Goebel (USA)
30 Michael Weiss (USA)
Video for most of the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 2 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=pVezT3C6tHs
Video for the above-mentioned competitors Ns 22, 23, 25-30 (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=GfaA8Lv0nTk
Men Free Skate
5 Kevin van der Perren (Belgium)
https://www.youtube.com/watch?v=rosTPrSqjwY (Chinese commentary)
7 Min Zhang (China)
9 Stéphane Lambiel (Switzerland)
11 Ivan Dinev (Bulgaria)
12 Stanick Jeannette (France)
13 Emanuel Sandhu (Canada)
14 Ilia Klimkin (Russia)
15 Stanislav Timchenko (Russia)
16 Ryan Jahnke (USA)
17 Jeffrey Buttle (Canada)
18 Brian Joubert (France)
19 Takeshi Honda (Japan)
20 Sergei Davydov (Belarus)
21 Timothy Goebel (USA)
22 Michael Weiss (USA)
23 Evgeni Plushenko (Russia)
24 Chengjiang Li (China)
Video for most of the above-mentioned competitors (Japanese Sky Sports 2 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=pmJC2vPWOlg
Video for the above-mentioned competitors Ns 13, 17-22 (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=4MN7Q0caRFo
Video for the above-mentioned competitors Ns 23, 24 (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ffyvDaBYfmo
Pairs Short Program
4 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
5 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland)
9 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
10 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
11 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
13 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
16 Qing Pang / Jian Tong (China)
https://www.youtube.com/watch?v=2m5JBJPPjZk&list=PL952FDA0A330BAED0&index=2&t=0s (Dutch Eurosport TV version)
18 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
19 Rena Inoue / John Baldwin, Jr. (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=vTjRDwHrcrE (ESPN TV version)
20 Julia Obertas / Alexei Sokolov (Russia)
21 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
Video for most of the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=NCD1Cy_HUpo&feature=youtu.be&t=311
Pairs Free Skate
3 Tatiana Volosozhar / Petro Kharchenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=fUXqN0nnJzo (Russian 1 TV version)
5 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=qVl03i13RaY (ABC TV version)
8 Jacinthe Larivière / Lenny Faustino (Canada)
10 Kateřina Beránková / Otto Dlabola (Czech Republic)
https://www.youtube.com/watch?v=xB5EIYnwR2w (Slovenian commentary)
11 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis (France)
https://www.youtube.com/watch?v=5yQZl8CAVDI (Slovenian commentary)
13 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
14 Qing Pang / Jian Tong (China)
https://www.youtube.com/watch?v=8dZm8yoNrAk&list=PL952FDA0A330BAED0&index=28&t=0s (Slovenian commentary)
16 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
https://www.youtube.com/watch?v=QTESoYLgWQU&list=PL952FDA0A330BAED0&index=26&t=0s (Slovenian commentary)
Video for most of the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=c8Cd9ObIVBw
17 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
18 Julia Obertas / Alexei Sokolov (Russia)
19 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
20 Xue Shen / Hongbo Zhao (China) https://www.youtube.com/watch?v=5cz6r2XE8N0 (British Eurosport TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=WPeI7raFsXI
Compulsory Dance Group A
1 Anastasia Grebenkina / Vazgen Azrojan (Armenia)
2 Nóra Hoffmann / Attila Elek (Hungary)
3 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
4 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
5 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
6 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
7 Veronika Morávková / Jiří Procházka (Czech Republic)
8 Jessica Huot / Juha Valkama (Finland)
9 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
10 Tatiana Siniaver / Tornike Tukvadze (Georgia)
11 Agnieszka Dulej / Sławomir Janicki (Poland)
12 Kristin Fraser / Igor Lukanin (Azerbaijan)
13 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
14 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
Compulsory Dance Group B
1 Roxane Petetin / Mathieu Jost (France)
2 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada) https://www.youtube.com/watch?v=DtT9Fzi0Pns (TSN TV version)
3 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
4 Weina Zhang / Xiaoming Cao (China)
5 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
6 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
7 Pamela O'Conner / Jonathon O'Dougherty (Great Britain)
8 Marina Timofeieva / Evgeni Striganov (Estonia)
9 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=Kxb0b-Dse7U (Japanese Sports TV version)
10 Natalia Gudina / Alexei Beletski (Israel)
11 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
12 Natalie Buck / Trent Nelson-Bond (Australia)
13 Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia)
14 Clover Mory Zatzman / Aurimas Radisauskas (Lithuania)
15 Julia Golovina / Oleg Voiko (Ukraine)
Original Dance
5 Tatiana Siniaver / Tornike Tukvadze (Georgia)
6 Jessica Huot / Juha Valkama (Finland)
7 Roxane Petetin / Mathieu Jost (France)
8 Clover Mory Zatzman / Aurimas Radisauskas (Lithuania)
9 Anastasia Grebenkina / Vazgen Azrojan (Armenia)
3 Pamela O'Conner / Jonathon O'Dougherty (Great Britain)
10 Natalia Gudina / Alexei Beletski (Israel)
11 Kristin Fraser / Igor Lukanin (Azerbaijan)
12 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
13 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
14 Veronika Morávková / Jiří Procházka (Czech Republic)
15 Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia)
16 Nóra Hoffmann / Attila Elek (Hungary)
17 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
18 Weina Zhang / Xiaoming Cao (China)
19 Julia Golovina / Oleg Voiko (Ukraine)
20 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
21 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
22 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
23 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
24 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
25 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
26 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
27 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
28 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
29 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
Video for the above-mentioned competitors Ns 13, 20-23, 25, 26, 29 (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=pzXSWNuvCF4
Free Dance
3 Julia Golovina / Oleg Voiko (Ukraine)
4 Jessica Huot / Juha Valkama (Finland)
5 Veronika Morávková / Jiří Procházka (Czech Republic)
6 Pamela O'Conner / Jonathon O'Dougherty (Great Britain)
7 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido (Japan)
8 Nóra Hoffmann / Attila Elek (Hungary)
9 Weina Zhang / Xiaoming Cao (China)
10 Kristin Fraser / Igor Lukanin (Azerbaijan)
11 Natalia Gudina / Alexei Beletski (Israel)
12 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
13 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
14 Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia)
15 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
16 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
17 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
18 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
19 Naomi Lang / Peter Tchernyshev (USA)
20 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada)
21 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
22 Irina Lobacheva / Ilia Averbukh (Russia)
23 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=z82H0doRDU8 (British Eurosport TV version)
24 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
Playlist for all the above-mentioned competitors (Russian Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=UmnqpOsg92Y&list=PLUD7XGoCpbTVSN8Ul6wVdJ9UMga6XbtqJ
Video for the above-mentioned competitors Ns 15, 19 (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=YFKQrY06cYk
Video for the above-mentioned competitors Ns 13, 16, 20-24 (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=hltq2Z7MlPM
Ladies Free Skate Qualifying Group A
Joannie Rochette (Canada)
Michelle Kwan (USA)
8 Sarah Hughes (USA)
17 Sasha Cohen (USA)
Ladies Free Skate Qualifying Group B
Fumie Suguri (Japan)
Jennifer Robinson (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=pWeAixCOeCU
Ladies Short Program
1 Miriam Manzano (Australia)
2 Sarah Meier (Switzerland)
3 Olga Vassiljeva (Estonia)
4 Tugba Karademir (Turkey)
5 Mojca Kopac (Slovenia)
6 Sara Falotico (Belgium)
7 Vanessa Giunchi (Italy)
8 Idora Hegel (Croatia)
9 Jenna McCorkell (Great Britain)
10 Julia Lautowa (Austria)
11 Johanna Goetesson (Sweden)
12 Julia Sebestyen (Hungary)
13 Carolina Kostner (Italy)
14 Dan Fang (China)
15 Anastasia Gimazetdinova (Uzbekistan)
16 Galina Maniachenko (Ukraine)
17 Alisa Drei (Finland)
18 Joannie Rochette (Canada)
19 Anne Sophie Calvez (France)
20 Ludmila Nelidina (Russia)
21 Shizuka Arakawa (Japan)
22 Sarah Hughes (USA)
23 Yoshie Onda (Japan)
24 Elena Liashenko (Ukraine)
25 Viktoria Volchkova (Russia)
26 Sasha Cohen (USA)
27 Fumie Suguri (Japan)
28 Jennifer Robinson (Canada)
29 Michelle Kwan (USA)
30 Elena Sokolova (Russia)
Video for the above-mentioned competitors Ns 10, 12, 13, 16-18, 20-30 (Japanese Sky Sports 2 TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_MDG5Xl6mBQ
Video for the above-mentioned competitors Ns 13, 23, 24 (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=NDo_OMDvAU4
Video for the above-mentioned competitors Ns 22, 27 (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=cdh4ElKPgEc
Video for the above-mentioned competitors Ns 18, 26, 28-30 (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=47Zj7FMge58
Ladies Free Skate
1 Anne Sophie Calvez (France)
https://www.youtube.com/watch?v=6dj1kt4tI3k (Chinese commentary)
4 Jenna McCorkell (Great Britain)
5 Anastasia Gimazetdinova (Uzbekistan)
6 Mojca Kopac (Slovenia)
7 Alisa Drei (Finland)
8 Ludmila Nelidina (Russia)
9 Galina Maniachenko (Ukraine)
10 Julia Lautowa (Austria)
11 Dan Fang (China)
12 Joannie Rochette (Canada)
13 Julia Sebestyen (Hungary)
14 Yoshie Onda (Japan)
15 Shizuka Arakawa (Japan)
16 Sarah Hughes (USA)
17 Elena Liashenko (Ukraine)
18 Jennifer Robinson (Canada)
19 Carolina Kostner (Italy)
20 Michelle Kwan (USA)
21 Viktoria Volchkova (Russia)
22 Elena Sokolova (Russia)
23 Sasha Cohen (USA)
24 Fumie Suguri (Japan)
Playlist for most of the above-mentioned competitors (Russian Eurosport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=iyHrycHi5m0&list=PLUD7XGoCpbTWCqECrcRZ0zKWP-3VZDbWL
Video for the above-mentioned competitors Ns 12, 16 (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=OmLfa8NFThA
Video for the above-mentioned competitors Ns 18-24 (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=b9ddMJ2eocQ
Pairs Free Skate Ns 5, 17, 19, 20 (See the list above)
Men Free Skate Ns 19-24 (See the list above)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=6pGFZlQzEOo
Ladies Short Program Ns 13, 22-30 (See the list above)
Original Dance Ns 20, 23, 26, 28, 29 (See the list above)
Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=yjZwqAEELU8
Free Dance Ns 19, 20, 22 (See the list above)
Ladies Free Skate Ns 16, 19-24 (See the list above)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=KR4TRy7pnHQ&t=1297s
Pairs Short Program
16 Qing Pang / Jian Tong (China) (Dutch Eurosport TV version)
5 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek (Poland) (ESPN TV version)
21 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
18 Xue Shen / Hongbo Zhao (China) (ESPN TV version)
11 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
Men Short Program
28 Stéphane Lambiel (Switzerland) (German Eurosport TV version)
19 Ilia Klimkin (Russia) (German Eurosport TV version)
23 Emanuel Sandhu (Canada) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
21 Sergei Davydov (Belarus) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
17 Brian Joubert (France) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
20 Chengjiang Li (China) (German Eurosport TV version)
27 Takeshi Honda (Japan) (ESPN TV version)
29 Timothy Goebel (USA) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
25 Evgeni Plushenko (Russia) (Japanese commentary)
Original Dance
15 Oksana Domnina / Maxim Shabalin (Russia) (Japanese Sky Sports 1 TV version)
29 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA) (ESPN TV version)
26 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) (ESPN TV version)
20 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada) (ESPN TV version)
Ladies Short Program
21 Shizuka Arakawa (Japan) (Japanese Sky Sports 3 TV version)
24 Elena Liashenko (Ukraine) (Turkish TRT TV version)
26 Sasha Cohen (USA) (ESPN TV version)
27 Fumie Suguri (Japan) (ESPN TV version)
30 Elena Sokolova (Russia) (TSN TV version)
29 Michelle Kwan (USA) (ESPN TV version)
Pairs Free Skate
16 Dan Zhang / Hao Zhang (China) (Slovenian commentary)
14 Qing Pang / Jian Tong (China) (Slovenian commentary)
19 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia) (Slovenian commentary)
20 Xue Shen / Hongbo Zhao (China) (ESPN TV version)
Men Free Skate
9 Stéphane Lambiel (Switzerland) (German Eurosport TV version)
18 Brian Joubert (France) (Chinese commentary)
22 Michael Weiss (USA) (Dutch Eurosport TV version)
24 Chengjiang Li (China) (German Eurosport TV version)
23 Evgeni Plushenko (Russia) (Japanese commentary)
Free Dance
17 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France) (British Eurosport TV version)
18 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel) (British Eurosport TV version)
24 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia) (Japanese commentary)
23 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) (Japanese commentary)
20 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz (Canada) (ABC TV version)
Ladies Free Skate
15 Shizuka Arakawa (Japan) (Japanese commentary)
24 Fumie Suguri (Japan) (Dutch Eurosport TV version)
20 Michelle Kwan (USA) (ABC TV version)
Playlist for all the above-mentioned competitors
https://www.youtube.com/watch?v=ikXITWjPFtA&list=PL952FDA0A330BAED0&index=4
Gala Part 1
https://www.youtube.com/watch?v=d6detZb4rIc (CTV version)
Gala Part 2
https://www.youtube.com/watch?v=huN_kHA1JOI (CTV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Skate America
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Skate_America
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/sa2003/
Men Free Skate
7 Min Zhang (China)
8 Takeshi Honda (Japan)
9 Andrejs Vlascenko (Germany)
10 Trifun Zivanovic (Serbia and Montenegro)
11 Michael Weiss (USA)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=u-bEvOtyAcE
Original Dance
Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
9 https://www.youtube.com/watch?v=O_PJuCsYTw8 (Japanese BS 1 TV version)
Free Dance
1 Christie Moxley / Alexander Kirsanov (USA)
2 Melissa Piperno / Liam Dougherty (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=eXTRuClp3Rw (Russian NTV Sport TV version)
6 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=ysRb3lOQq4s (Russian NTV Sport TV version)
8 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy) https://www.youtube.com/watch?v=4BzX2hV5Aw0 (Russian NTV Sport TV version)
9 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA) https://www.youtube.com/watch?v=G1QiH9tU6yo (Russian NTV Sport TV version)
10 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France) https://www.youtube.com/watch?v=FzvuOsYBd-I (Russian NTV Sport TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=j03G-UqTkJ4
Ladies Short Program
5 Annie Bellemare (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=Ykxl0MXN5O8 (WTSN TV version)
12 Sasha Cohen (USA)
Ladies Free Skate
7 Viktoria Volchkova (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=ygF7mzt2Cp8 (Russian NTV Sport TV version)
8 Galina Maniachenko (Ukraine)
9 Sasha Cohen (USA)
10 Jennifer Kirk (USA)
11 Amber Corwin (USA)
12 Shizuka Arakawa (Japan)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=O9cJgvPhNTQ
Pairs Short Program
10 Qing Pang / Jian Tong (China)
https://www.youtube.com/watch?v=EMl1m3B3h-0 (ESPN TV version)
Pairs Free Skate
8 Utako Wakamatsu / Jean-Sébastien Fecteau (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=hTtW3Hn_zwE (Russian NTV Sport TV version)
9 Qing Pang / Jian Tong (China)
https://www.youtube.com/watch?v=7eu8mXtYa2M (Russian NTV Sport TV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Skate Canada
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Skate_Canada_International
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/sc2003/
Compulsory Dance Review
Pairs Short Program
4 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
5 Elizabeth Putnam / Sean Wirtz (Canada)
6 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
7 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
9 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
10 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=0fdWqU_fIkg
Men Short Program
1 Jeffrey Buttle (Canada)
3 Fedor Andreev (Canada)
4 Takeshi Honda (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=49ebky_xZKg (Japanese BS 1 TV version)
6 Evgeni Plushenko (Russia)
7 Daisuke Takahashi (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=JZQ1mzK-80I (French RDS TV version)
9 Chengjiang Li (China)
11 Emanuel Sandhu (Canada)
Video for most of the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=us0CVSRqUP0
Original Dance
1 Josée Piché / Pascal Denis (Canada)
4 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
8 Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=i5VTUFc99nk (Russian NTV Sport TV version)
9 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
11 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=QGz5UoGWKNM
Ladies Short Program
1 Sasha Cohen (USA)
2 Shizuka Arakawa (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=c-utNekU6AU (Japanese BS 1 TV version)
5 Yukina Ota (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=qVExp2-RXMA (ESPN TV version)
6 Jennifer Robinson (Canada)
8 Joannie Rochette (Canada)
10 Annie Bellemare (Canada)
Video for most of the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=6aEBdOE5ouo
Pairs Free Skate
2 Valérie Marcoux / Craig Buntin (Canada)
5 Elizabeth Putnam / Sean Wirtz (Canada)
7 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
8 Xue Shen / Hongbo Zhao (China) https://www.youtube.com/watch?v=Ai8JGMAagG8 (Chinese CCTV 5 TV version)
9 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
10 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek (Poland)
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=OgvBO_R7MEI
Ladies Free Skate
1 Annie Bellemare (Canada)
3 Joannie Rochette (Canada)
5 Jennifer Robinson (Canada)
6 Sasha Cohen (USA)
7 Yukina Ota (Japan)
9 Elena Sokolova (Russia)
10 Júlia Sebestyén (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=k3jsTvWNGQQ (ABC TV version)
11 Shizuka Arakawa (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=3E7wsD9Iw-s (Japanese BS 1 TV version)
Video for most of the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=mJ5omhZFnVk
Men Free Skate
1 Fedor Andreev (Canada)
5 Kevin van der Perren (Belgium)
https://www.youtube.com/watch?v=JH1h4JKzYXU(ABC TV version)
6 Chengjiang Li (China)
7 Takeshi Honda (Japan)
Video for most of the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=h2cgybRXi9E
8 Emanuel Sandhu (Canada)
9 Evgeni Plushenko (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=9d-BfN0gUsE (SP+ FS+ Gala) (Russian NTV Sport TV version)
10 Daisuke Takahashi (Japan)
11 Jeffrey Buttle (Canada)
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=UdXhZ4H67kw
Men Free Skate
5 Kevin van der Perren (Belgium)
7 Takeshi Honda (Japan)
8 Emanuel Sandhu (Canada)
9 Evgeni Plushenko (Russia)
11 Jeffrey Buttle (Canada)
Ladies Free Skate
6 Sasha Cohen (USA)
7 Yukina Ota (Japan)
9 Elena Sokolova (Russia)
10 Júlia Sebestyén (Hungary)
11 Shizuka Arakawa (Japan)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=j9dQaReyRIw
Free Dance
1 Josée Piché / Pascal Denis (Canada) Excerpt
7 Megan Wing / Aaron Lowe (Canada)
8 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
9 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
10 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
11 Albena Denkova / Maxim Staviyski (Bulgaria)
Video for all the above-mentioned competitors (СTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=EMNZ2GXAIvk
Gala
https://www.youtube.com/watch?v=qWSPZ_Og9Xo (СTV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Cup of China
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Cup_of_China
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/coc2003/index.htm
Compulsory Dance
12 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=yXDb5yoQcgk (Chinese CCTV 5 TV version)
Pairs Short Program
4 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
https://www.youtube.com/watch?v=t9UsGyBJIZ4 (Chinese CCTV 5 TV version)
Ladies Short Program
2 Ann Patrice McDonough (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=F5_mg21faTo (ESPN TV version)
Pairs Free Skate
9 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
https://www.youtube.com/watch?v=7TPBCKXAMy4 (Lifetime Sports TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=Fgb21izXW6M (Chinese CCTV 5 TV version)
Ladies Free Skate
1 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=LDEv1nfe0AM (ABC TV version)
9 Fumie Suguri (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=wHYxJY0zLJ4 (ABC TV version)
10 Yoshie Onda (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=5l3h7KguBlo (ABC TV version)
11 Ann Patrice McDonough (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=wnqztHGwYUg (ABC TV version)
Men Free Skate
Timothy Goebel (USA) https://www.youtube.com/watch?v=OJqxTy3AcHQ
Brian Joubert (France) https://www.youtube.com/watch?v=8zc1wZ7FbNA
Ladies Free Skate
1 Elena Liashenko (Ukraine)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_OYQkiqUHIc
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Trophée Lalique
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Trophée_Lalique
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/tll2003/index.htm
Original Dance
1 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat (France)
https://www.youtube.com/watch?v=ELL6-jAi87Q (Russian NTV Sport TV version)
Men Short Program
6 Daisuke Takahashi (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=MhNBI78jRiY (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=A6wMP2R03tg (Japanese BS 1 TV version)
11 Evgeni Plushenko (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=_lNtO_jzj9o (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=yQnTRk7TI8Q (Russian NTV Sport TV version)
Ladies Short Program
4 Sasha Cohen (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=iHNdlRILcrQ (ESPN TV version)
Free Dance
4 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat (France)
https://www.youtube.com/watch?v=drfrsS9mzTM (Russian NTV Sport TV version)
7 Svetlana Kulikova / Vitali Novikov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=yIP26hqVT9Q (Lifetime Sports TV version)
Men Free Skate
10 Evgeni Plushenko (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=397pd7W9M1Y (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=IS4x2CBj18w (Russian NTV Sport TV version)
Men Free Skate
8 Daisuke Takahashi (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=LTGLNL6YSKM (Japanese BS 1 TV version)
Ladies Free Skate
2 Beatrisa Liang (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=ytToe4C-Kmc
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
9 Sasha Cohen (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=wjf40tqq5Wc (ABC TV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

Cup of Russia
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_Cup_of_Russia
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/cor2003/index.htm
Ladies Short Program
1 Joannie Rochette (Canada)
https://www.youtube.com/watch?v=Pbpw2BS2pKg (ESPN TV version)
4 Kristina Oblasova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=k5vceIQ_UZM (Russian NTV Sport TV version)
5 Elina Kettunen (Finland)
https://www.youtube.com/watch?v=P6Qoow934L4 (Russian NTV Sport TV version)
6 Elena Sokolova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=2Xf1cyhKnO8 (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=BHAUSd1naV8 (Russian NTV Sport TV version)
8 Galina Maniachenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=eNoLQVLbotA (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=KvR2bLHg6_U (Russian NTV Sport TV version)
9 Beatrisa Liang (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=oEKf9QKhUTE (ESPN TV version)
10 Diána Póth (Hungary)
https://www.youtube.com/watch?v=AlSRRSUpKAU (Russian NTV Sport TV version)
12 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=8f0IuoPkxyU (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=sQ-DBCGrOqY (Russian NTV Sport TV version)
Ladies Free Skate
6 Kristina Oblasova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=l_aom4YZkJk (Russian NTV Sport TV version)
7 Elena Sokolova (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=4tmHeGaeE-g (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=u5gRevVXxNo (Russian NTV Sport TV version)
8 Beatrisa Liang (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=dIbl-7574B0 (ABC TV version)
9 Carolina Kostner (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=M5tbDUo3OFU (ABC TV version)
10 Galina Maniachenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=eDOugBdn82o (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=5ytDeU9adqU (Russian NTV Sport TV version)
11 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=hykZyIrABuI (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=OigmASCNXIY (Russian NTV Sport TV version)
Original Dance
5 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=gUF5b5DZCsk (ESPN TV version)
7 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=Q1e_o6R4yNY (ESPN TV version)
10 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=pvlRvOqCmbs (ESPN TV version)
11 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
https://www.youtube.com/watch?v=80_x50CKVM4 (ESPN TV version)
Pairs Free Skate
5 Tiffany Scott / Philip Dulebohn (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=7gigIxtbUFE (Lifetime Sports TV version)
6 Viktoria Borzenkova / Andrei Chuvilaev (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=xsYPRxAmEZA (Lifetime Sports TV version)
7 Qing Pang / Jian Tong (China)
https://www.youtube.com/watch?v=rmYFEUc-pH0 (Lifetime Sports TV version)
8 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=iS7ummnHWxQ (Lifetime Sports TV version)
9 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
https://www.youtube.com/watch?v=eq-MkjhVL04 (Lifetime Sports TV version)
10 Julia Obertas / Sergei Slavnov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=kK8AQcZLB54 (Lifetime Sports TV version)
Men Free Skate
6 Alexander Abt (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=IGgGKeJ6QVQ (ABC TV version)
7 Michael Weiss (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=rvsLDx8GfLU (ABC TV version)
9 Frédéric Dambier (France)
https://www.youtube.com/watch?v=QATJETY1s-s (ABC TV version)
10 Evgeni Plushenko (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=hjYFGq655BQ (ABC TV version)
11 Chengjiang Li (China)
https://www.youtube.com/watch?v=0G2zFW_dWu0 (ABC TV version)
Free Dance
6 Federica Faiella / Massimo Scali (Italy)
https://www.youtube.com/watch?v=Egplg3o_A_4 (Lifetime Sports TV version)
9 Kati Winkler / René Lohse (Germany)
https://www.youtube.com/watch?v=hCpXMNT2dck (Lifetime Sports TV version)
10 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
https://www.youtube.com/watch?v=KIuUauGpo24 (Lifetime Sports TV version)
11 Galit Chait / Sergei Sakhnovski (Israel)
https://www.youtube.com/watch?v=hzgnCgUj6ac (Lifetime Sports TV version)
12 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
https://www.youtube.com/watch?v=yTDMuiTEmqc (Lifetime Sports TV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003

NHK Trophy
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_NHK_Trophy
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/nhk2003/index.htm
Original Dance
12 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
https://www.youtube.com/watch?v=qtjRqtOVVmU (Japanese commentary)
Ladies Short Program
8 Fumie Suguri (Japan)
https://www.youtube.com/watch?v=pc4LB8ArGEY (Japanese BS TV version)
Free Dance
10 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
https://www.youtube.com/watch?v=pI-1zlc-Vvc (Russian NTV Sport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=QEQjDJLeWdI (Japanese commentary)
Ladies Free Skate
6 Fumie Suguri (Japan)
7 Diána Póth (Hungary) https://www.youtube.com/watch?v=zt6Hw3hxN2M (Russian NTV Sport TV version)
8 Yoshie Onda (Japan)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=lcl19RbqPyU
9 Elena Liashenko (Ukraine)
https://www.youtube.com/watch?v=5GjWJwCmdek (Russian NTV Sport TV version)
Men Free Skate
7 Alexander Abt (Russia) https://www.youtube.com/watch?v=2fTdTwBbi4o (Russian NTV Sport TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=N2P8h2_gHTM (Japanese BS 1 TV version)
8 Song Gao (China)
9 Jeffrey Buttle (Canada)
11 Timothy Goebel (USA)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=iZ2mqEPaohU
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2003-04

Grand Prix Final
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2003–04_Grand_Prix_of_Figure_Skating_Final
Entries/Results
http://www.isuresults.com/results/gpf0304/
Video Links
https://www.goldenskate.com/forum/s...004-Grand-Prix-Final-%96-Colorado-Springs-USA
Pairs Short Program
1 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
2 Qing Pang / Jian Tong (China)
3 Dan Zhang / Hao Zhang (China)
4 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
5 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
6 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=Q6q663XlRi4
Men Short Program
1 Emanuel Sandhu (Canada)
2 Song Gao (China)
3 Kevin van der Perren (Belgium)
4 Michael Weiss (USA)
5 Jeffrey Buttle (Canada) WD before skating
6 Evgeni Plushenko (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=zF5V82LUnVs
Ladies Short Program
1 Júlia Sebestyén (Hungary) https://www.youtube.com/watch?v=dY7D0qjJqL8 (Russian NTV Sport TV version)
2 Yoshie Onda (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=bJ8v5_8XN7g (Russian NTV Sport TV version)
3 Shizuka Arakawa (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=VmWX_sxAZYw (Russian NTV Sport TV version)
4 Fumie Suguri (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=ME4ICyXSoFs (Russian NTV Sport TV version)
5 Elena Liashenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=6alUVTe_S6g (Russian NTV Sport TV version)
6 Sasha Cohen (USA) https://www.youtube.com/watch?v=YCEswuVjYPA (Russian NTV Sport TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=hALQ60-9GII&t=50s
Original Dance
1 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder (France)
2 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
3 Elena Grushina / Ruslan Goncharov (Ukraine)
4 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria)
5 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
6 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_ocAF7y3z7U
Pairs Free Skate
1 Qing Pang / Jian Tong (China)
3 Anabelle Langlois / Patrice Archetto (Canada)
4 Maria Petrova / Alexei Tikhonov (Russia)
5 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin (Russia)
6 Xue Shen / Hongbo Zhao (China)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=5Qfl7cIFYmM
Men Free Skate
1 Kevin van der Perren (Belgium)
3 Michael Weiss (USA)
4 Emanuel Sandhu (Canada) https://www.youtube.com/watch?v=jW4NNOEzJL0 (ABC TV version)
5 Evgeni Plushenko (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=TonZVBXvcvo
2 Song Gao (China)
Ladies Free Skate
1 Júlia Sebestyén (Hungary) https://www.youtube.com/watch?v=b4jTK7WtjoQ (Russian NTV Sport TV version)
3 Yoshie Onda (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=yWXhFGbiYxY (Russian NTV Sport TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=RFrrej49cIQ
2 Shizuka Arakawa (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=F0MuUWw9uQ4 (Russian NTV Sport TV version)
4 Elena Liashenko (Ukraine) https://www.youtube.com/watch?v=kkSK0Xw8SLI (Russian NTV Sport TV version)
5 Sasha Cohen (USA) https://www.youtube.com/watch?v=qDaRVXqHK6k (Russian NTV Sport TV version)
6 Fumie Suguri (Japan) https://www.youtube.com/watch?v=eo7_cLG8oCI (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=C_Fmv9qkyfg (Russian NTV Sport TV version)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=cYId55ALGZw
Free Dance
1 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon (Canada)
4 Albena Denkova / Maxim Staviski (Bulgaria) https://www.youtube.com/watch?v=i-R0TDjcsd0&t=8s (Japanese BS 1 TV version)
5 Tanith Belbin / Benjamin Agosto (USA)
6 Tatiana Navka / Roman Kostomarov (Russia)
Video for all the above-mentioned competitors (CBC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=x1pZ2L3E1XI
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

Canadian National Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_Canadian_Figure_Skating_Championships
Junior Pairs Free Skate
Michelle Cronin / Brian Shales
Terra Findlay / John Mattatall
Jessica Dubé / Bryce Davison
Junior Free Dance
Siobhan Karam / Joshua McGrath
Lauren Senft / Leif Gislason
Tessa Virtue / Scott Moir
Junior Ladies Free Skate
Erin Scherrer
Jessica Dubé
Myriane Samson
Junior Men Free Skate
Vaughn Chipeur
Dylan Moscovitch
Eric Radford
Novice Men Free Skate Review
Patrick Chan
Novice Pairs Free Skate Review
Sarah Burke / Eric Radford
Novice Free Dance Review
Andrea Chong / Spencer Barnes
Novice Ladies Free Skate Review
Amanda Valentine
Video for all the above-mentioned competitors (TSN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=mrVJvD3uAF0
Men Free Skate Qualifying Group B
1 Chad Goodwin
2 Jayson Dénommée
3 Ben Ferreira
4 Ken Rose
5 Cedric Demers
6 Tyler Cochrane
7 Alexandre Hamel
8 Marc-André Craig
9 Kevin Winter
10 Jeffrey Buttle
Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=iiiBrOZrJBw
11 Keegan Murphy
12 Christopher Ali
13 William Eaton
14 Shawn Sawyer
15 John Mattatall
Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=0pGlO064R6Q
Men Short Program
1 Robert Paxton
2 Mathew King
3 John Mattatall
4 Tyler Cochrane
5 Jean-Francois Bidal
6 Alexandre Hamel
Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=8ex9Utk60-o
Nicholas Young
19 Ben Ferreira
20 Christopher Mabee
21 Emanuel Sandhu
22 Fedor Andreev
23 Jeffrey Buttle
24 Jayson Dénommée
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=SauB-3mT_LE
Ladies Free Skate
Michelle Currie
Lesley Hawker
Video for all the above-mentioned competitors (RDS TV French version)
https://www.youtube.com/watch?v=3vbvxTKX4Mw
13 Vicky Boissonneault
14 Annie Bellemare
15 Mira Leung
16 Cynthia Phaneuf
17 Joannie Rochette
18 Jennifer Robinson
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=j95305kW_2I
Original Dance
Megan Wing / Aaron Lowe
Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
Chantal Lefebvre / Arseni Markov
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=aKzM13Hl14w
Pairs Free Skate
Jessica Miller / Ian Moram Partial
10 Utako Wakamatsu / Jean-Sébastien Fecteau
11 Elizabeth Putnam / Sean Wirtz
12 Valérie Marcoux / Craig Buntin
13 Anabelle Langlois / Patrice Archetto
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=qi-3LD9BYqM
Men Free Skate
1 Marc-Olivier Bosse
2 Keegan Murphy
3 Maxim Lippe
4 Cedric Demers
5 Michael Craigmyle
6 Chad Goodwin
7 Jayson Dénommée
8 Marc-André Craig
Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=BEkxu1cwQS0
9 Shawn Sawyer
https://www.youtube.com/watch?v=Gi5AMlu_4hQ (CTV version)
10 Ken Rose
11 Jean-Francois Bidal
12 Hugh Yik
Video for all the above-mentioned competitors (No commentary)
https://www.youtube.com/watch?v=IfPsWpTBkqs
13 Christopher Mabee
https://www.youtube.com/watch?v=ZevH33Jhm-4 (CTV version)
14 Nicholas Young
15 Ben Ferreira
16 Fedor Andreev
17 Emanuel Sandhu
18 Jeffrey Buttle
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=e4o9l_cIEJY
Free Dance
9 Chantal Lefebvre / Arseni Markov
10 Tara Doherty / Tyler Myles
11 Josée Piché / Pascal Denis
12 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon
13 Megan Wing / Aaron Lowe
Video for all the above-mentioned competitors (CTV version)
https://www.youtube.com/watch?v=m7hWDhxXEHI
Gala
https://www.youtube.com/watch?v=Ys6MrUXk8js (CTV version)
 

Walt FSHunter

Final Flight
Joined
Nov 30, 2016
Messages
795
2004

US National Championships
Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_U.S._Figure_Skating_Championships
Junior Free Dance
Meryl Davis / Charlie White
https://www.youtube.com/watch?v=lo7Si57jsRQ (No commentary)
Men Short Program
Matthew Savoie
Johnny Weir
Timothy Goebel
Rohene Ward
Evan Lysacek
Michael Weiss
Ryan Bradley
Ladies Short Program
Ann Patrice McDonough
Beatrisa Liang
Sasha Cohen
Angela Nikodinov
Amber Corwin
Michelle Kwan
Danielle Kahle
Jennifer Kirk
Video for all the above-mentioned competitors (ESPN TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=_-Y7eWdxooY
Free Dance
Loren Galler-Rabinowitz / David Mitchell
Tanith Belbin / Benjamin Agosto
Kendra Goodwin / Brent Bommentre
Melissa Gregory / Denis Petukhov
Men Free Skate
Evan Lysacek
Matthew Savoie
Ryan Bradley
Ryan Jahnke
Michael Weiss
Johnny Weir
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=zEwOGzFPpFg
Free Dance
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=7xY0zSk2W50
Men Free Skate
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=X4KPEEtYXPM
Ladies Short Program
Sasha Cohen
Angela Nikodinov
Amber Corwin
Michelle Kwan
Jennifer Kirk
Pairs Free Skate
Kathryn Orscher / Garrett Lucash
Rena Inoue / John Baldwin
Tiffany Scott / Philip Dulebohn
Ladies Free Skate
16 Sasha Cohen
17 Amber Corwin
18 Angela Nikodinov
19 Michelle Kwan
20 Jennifer Kirk
21 Ann Patrice McDonough
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=GMFM3B1Txjc
Ladies Short Program
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=4gNVHGIljHc
Pairs Free Skate
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=ySlzWdmvkEg
Ladies Free Skate
Video for all the above-mentioned competitors (ABC TV version)
https://www.youtube.com/watch?v=bmJ41k1bonQ
 
Top