- Joined
- Sep 3, 2013
Little bit late but
Date: 21st - 22nd July
Place: Taereung Ice Rink in Seoul
Schedules (All times Korean time, GMT +09:00)
21st July
Junior ladies SP 12:30-14:42
Junior men SP 14:56-15:32
Junior Ice dance RD 15:32-15:42
22nd July
Junior ladies FS 10:30-13:02
Junior men FS 13:16-13:58
Junior Ice dance FD 13:58-14:10
*Selections
-Junior ladies (14 tickets): 2 for each top 5 skaters, 1 for next 4 skaters.
-Junior men (6 tickets): 2 for each top 3 skaters.
-Junior ice dance (2 tickets): 2 for top 1 team.
Entries and the starting order of short program
Junior ladies (birth date-YY.MM.DD)
Group1
1 Ji hun To (03.08.11)
2 Hyun soo Choi (03.12.16)
3 Yurim Lee (02.10.30)
4 Seung been Yu (04.09.07)
Group2
5 So hyun An (01.12.28)
6 Hyun soo Lee (02.07.01)
7 So eun Choi (04.05.11)
8 Bo young Kim (02.10.02)
9 Sumin Kang (01.05.02)
Group3
10 Chae eun Noh (04.05.28)
11 Su been Jeon (03.05.30)
12 Min seung Kim (04.11.13)
13 Haein Lee (05.04.16)
14 Si won Lee (03.12.12)
Group4
15 Eun seo Lee (03.03.01)
16 Young You (04.05.27)
17 Yelim Kim (03.01.23)
18 Gyo hee Jeon (02.03.31)
19 Seo young Wee (05.03.15)
Junior Men (birth date-YY.MM.DD)
Group1
1 Jaeseok Kyeong (00.09.26)
2 Geon hyoung An (00.11.15)
3 Si hyeong Lee (00.12.15)
4 Young hyun Cha (03.09.24)
5 Han gil Kim (03.01.16)
6 Sung hoon Park (02.12.08)
Junior Ice Dance (birth date-YY.MM.DD)
Group1
1 Jeong eun Jeon/Sung min Choi (02.01.14/02.12.30) *new team
Here's my expectation(or analyzation?) about this event far ago.
https://www.goldenskate.com/forum/s...gure-Skating&p=2056131&viewfull=1#post2056131
Date: 21st - 22nd July
Place: Taereung Ice Rink in Seoul
Schedules (All times Korean time, GMT +09:00)
21st July
Junior ladies SP 12:30-14:42
Junior men SP 14:56-15:32
Junior Ice dance RD 15:32-15:42
22nd July
Junior ladies FS 10:30-13:02
Junior men FS 13:16-13:58
Junior Ice dance FD 13:58-14:10
*Selections
-Junior ladies (14 tickets): 2 for each top 5 skaters, 1 for next 4 skaters.
-Junior men (6 tickets): 2 for each top 3 skaters.
-Junior ice dance (2 tickets): 2 for top 1 team.
Entries and the starting order of short program
Junior ladies (birth date-YY.MM.DD)
Group1
1 Ji hun To (03.08.11)
2 Hyun soo Choi (03.12.16)
3 Yurim Lee (02.10.30)
4 Seung been Yu (04.09.07)
Group2
5 So hyun An (01.12.28)
6 Hyun soo Lee (02.07.01)
7 So eun Choi (04.05.11)
8 Bo young Kim (02.10.02)
9 Sumin Kang (01.05.02)
Group3
10 Chae eun Noh (04.05.28)
11 Su been Jeon (03.05.30)
12 Min seung Kim (04.11.13)
13 Haein Lee (05.04.16)
14 Si won Lee (03.12.12)
Group4
15 Eun seo Lee (03.03.01)
16 Young You (04.05.27)
17 Yelim Kim (03.01.23)
18 Gyo hee Jeon (02.03.31)
19 Seo young Wee (05.03.15)
Junior Men (birth date-YY.MM.DD)
Group1
1 Jaeseok Kyeong (00.09.26)
2 Geon hyoung An (00.11.15)
3 Si hyeong Lee (00.12.15)
4 Young hyun Cha (03.09.24)
5 Han gil Kim (03.01.16)
6 Sung hoon Park (02.12.08)
Junior Ice Dance (birth date-YY.MM.DD)
Group1
1 Jeong eun Jeon/Sung min Choi (02.01.14/02.12.30) *new team
Here's my expectation(or analyzation?) about this event far ago.
https://www.goldenskate.com/forum/s...gure-Skating&p=2056131&viewfull=1#post2056131